Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Wyjaśni mi ktoś prostym językiem, dlaczego warto lub nie, mieć G12, przy założeniu, że produkcja PV pokrywa roczne zapotrzebowanie domu na energię? :confused:

Tak na chłopski rozum, skoro PV wyprodukuje ile trzeba, taryfa jaka by nie była nie ma wielkiego znaczenia, chyba że w opłatach stałych jest jakaś różnica?

 

Nie ma znaczenia i Ma . Zależy co sie ma na uwadze.

-jeżeli weźmiesz pod uwagę ogrzewanie domu to zawsze jest alternatywa że w nocy masz tani prąd.

-jeżeli inne ZE będą rozliczać PV tak jak PGE to mozna być tylko na I tar. Ja osobiście wolę mieć alternatywę w postaci IItar a dokładnie G12W w rozliczeniu nie przeszkadza a Wyjście Awaryjne jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czesc @all

tu mnie jeszcze nie bylo

 

przywitam się wiec po dlugiej nieobecnosci na FM

 

sprowadzaja mnie do Was temat paneli a dokladnie umowy z PGE

 

 

zalozylem 10KW

wczesniej mialem innego sprzedawce energii , teraz MUSZE wrocic do PGE, wczoraj zalozyli mi nowy licznik , od dziś uruchomione panele, do konca miesiaca musze podpisac umowe z PGE

 

jaka taryfe wybrac , jak rozliczac na co zwrocic uwage - prosze podpowiedzcie prosze , nie mam sil na szukanie i studiowanie jak kiedys (10 lat temu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli panele pokrywają całość zapotrzebowania to taryfa nie ma znaczenia. Wybierz tą w której masz najmniejsze opłaty stałe. Jeśli nie to G12W. Rozliczenie dają z marszu 6-miesięczne (31 grudnia i 30 czerwca) możesz to zmienić na 2-miesięczne lub miesięczne i chyba roczne ale to co dają jest moim zdaniem najbardziej optymalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozliczenie dają z marszu 6-miesięczne (31 grudnia i 30 czerwca) możesz to zmienić na 2-miesięczne lub miesięczne i chyba roczne ale to co dają jest moim zdaniem najbardziej optymalne.

 

Też tak myślałem i przewiozłem się na tym przekonaniu. Rok temu z marszu dostałem dwumiesięczne, przez gapiostwo nie zmieniłem i niepotrzebnie zapłaciłem za pobraną energię w okresie styczeń-luty....:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie potrzebuje dorady czy ta wycena jest ok (panele na dachu - dachówka)

Growatt + Trina Solar Vertex S w sumie całość na 10KW cena 37500

 

Ale tak czytam i obawiam się spadku mocy po latach w tych panelach no i gwarancja tez nie jest jakoś mega długa..

Jakie panel możecie polecić czy to dobra oferta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę w necie panele Trina Solar Vertex S o mocy 400Wp to koszt w necie niecałe 900zł/szt. Za 25szt ok 22000zł, pewnie jakoś tak masz.

Growatt to niecałe 6000zł. Mamy 28000zł.

Stelaż, zabezpieczenie, okablowanie, uziom to tak, strzelam, z 5000zł więc wychodzi za graty ok 33000zł. Firm kupuje zapewne taniej niż detalu więc raczej będzie to mniejsza kwota niż skalkulowałem. Zysk dla nich.

Nie wiem jakie są te Trina Solar, mnie firma "lokalna" założyła Longi LR4-60HPH-375M a znajomemu również Longi ale LR4-60HPB-360. Jemu fotowoltaikę zakładał Columbus. Mnie 1kWp wyniósł ok 3800zł a kolegę 5500zł ale ma jakiś firmowany przez Columbusa falownik. Ja mam marki FoxEss. Poza tym reszta to to samo. Może oprócz kabla PE, jemu dali 16mm2 od konstrukcji z dachu do falownika, a mnie 6mm2. Puszczone w obu przypadkach w kanale wentylacyjnym w peszlu wraz z kablami solarnymi dc. Dachy w obu przypadkach "metalowe", bez odgromu. Columbus jak widzę pitoli tak samo robotę jak firmy "lokalne". Mi było wszystko jedno bo i tak przerabiałem odprowadzenie potencjału, wykonałem też odgrom. Nie chciałem zapraszać ewentualnego wyładowania piorunowego do domu i puszczać go równolegle z kablami dc. Tak się niestety obecnie praktykuje a firma nie będzie się bawiła w finezje skoro nie musi. Rozumiem to i z tym nie dyskutuję.

Wydaje mi się, że kwota 3750zł/1kWp jest ok.

Natomiast kolejny znajomy ma dwie instalacje. Jedną z falownikiem Sofar a drugą z Growatt ale go nie chwali. Nie wiem jaki ma model ale mówił, że Sofar "ładniej" pracuje (np wcześniejszy start) ale to pewnie zależy też od dopasowania do pv. Tak czy inaczej, sprawdź opinie na temat swojego modelu Growatta. Przypilnuj również, żeby przekrój kabli solarnych był odpowiedni. Pamiętaj, że przewody mają często przekrój mniejszy o ok. 20% od deklarowanego. Sprawdź czy firma uwzględni prowadzenie tak, by uniknąć pętli masy. U mnie wymieniali przewody ponieważ tego nie zrobili. Generalnie firmy robią tak, żeby dla nich było jak najlepiej, teraz mają żniwa. Jak masz np komin docieplony styropianem to Ci przymocują uchwyty peszla za pomocą wkrętów do rigipsu a uziom w skrzynkach poprowadzą "na pętelkę". U mnie tak zrobili ale... i tak to będę przerabiał. To co najważniejsze (czyli wiążące się z kosztami w przypadku zmian/przeróbki) mam tak powinno być wykonane, na drobnicę machnąłem. Wiem, że pieczątka też kosztuje :)

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuje dorady czy ta wycena jest ok (panele na dachu - dachówka)

Growatt + Trina Solar Vertex S w sumie całość na 10KW cena 37500

 

Ale tak czytam i obawiam się spadku mocy po latach w tych panelach no i gwarancja tez nie jest jakoś mega długa..

Jakie panel możecie polecić czy to dobra oferta ?

 

Naprawdę nie rozumie podejścia do sprawy. Co wy tak na tym forum non-stop gwarancja i gwarancja to jakiś nowy trend jest? Jakaś moda?

Moja PV pierwsza pracuje od 16r i jak do dziś nie zauważyłem jakiegoś spadku mocy na panelach a tym bardziej jakiejś awarii.

A tu non stop tylko gwarancja . Ja mam na 10lat a ja na 25lat obłęd.

W ubiegłym roku kupiłem nowe auto za dość sporą kasę- a gwarancja jest na 2 lata. No i co mam zrobić????????

Ludzie trochę myślenia proponuję. Głupie 37 tys. i tyle płaczu. Jak te 37k to twoja kasa zycia to daj sobie spokój z PV.

Tak to widzę Każda PV będzie pracować i jak ją piorun nie potraktuje lub grad o wielkości pomarańczy to to będzie smigać.A odnośnie zdarzeń losowych trzeba ubezpieczyć tak jak dom i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co sądzicie o panelach JA Solar 450Wp Half Cut SF vs Jinko Solar Tiger Pro 450 black full ?

Z tego co doczytałem ,to dwie firmy produkuja po ok 10GW i maja siedziby w DE (czyli jak mnie oleje instalator , to teoretycznie mam większe szanse na egzekwowanie gwarancji).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko.

Aktualnie powoli sobie składam zestaw 9kWp na gruncie.

Konstrukcja własna.

W czerwcu kupiłem moduły jinko 410W.

Aktualnie nie są dostępne o tej mocy.

A chciałbym 2szt dokupić.

Dostępne są o większej mocy, bo 445W.

Na co zwrócić uwagę przy dokładaniu innego modułu?

W tej chwili mam 22sztx410W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko.

Aktualnie powoli sobie składam zestaw 9kWp na gruncie.

Konstrukcja własna.

W czerwcu kupiłem moduły jinko 410W.

Aktualnie nie są dostępne o tej mocy.

A chciałbym 2szt dokupić.

Dostępne są o większej mocy, bo 445W.

Na co zwrócić uwagę przy dokładaniu innego modułu?

W tej chwili mam 22sztx410W.

 

Jak są takich samych wymiarów to jedyny MINUS to taki że z tych 445W będą oddawać tylko 410W A jak są większe no to niestety trzeba je dać ( tak mi się wydaje ) na sam koniec instalacji PV aby to jakoś wyglądało. Idealnego prostokąta nie da sie zrobić. Ot całe wady takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...