Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy czy moglibyście się wypowiedzieć na temat takiej oferty:

 

Instalacja PV 5,46 kW

 

12,000sztPanel Monokrystaliczny ZXM6-

NHLDD 144 Series

ZnShine 455Wp Double Glass

 

1,000sztFalownik Growatt MOD 5000 TL3-X

 

1,000kpl Konstrukcja na dach skośny

zgodnie ze spadkiem

poszycie dachowka

 

1,000kplOkablowanie

Helukabel 6 mm2

 

1,000kplZabezpieczenia

 

Suma netto w PLN22.129,638%

VAT 8%

Suma końcowa w PLN

23.900,00

oczywiście to to wszystko z montażem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało za duzo.

Ile powinna kosztować 1kWp żebyśmy mogli mówić o dobrej cenie?

 

W normalnych czasach 3,7k zł/kWp teraz wszyscy chcą się nałapać bo koniec PV więc firmy się pozawijają... Cena będzie tak wysoka jak chętny klient będzie płacił. Nie zdziwię się ofert po 5-6k zł/kWp tylko z gwarancją montażu w przeciągu najbliższych dni a nie spisujemy umowę i czekasz w kolejce aż pogoda pozwoli na montaż. Ustalasz deadline i wpisujesz kary umowne - pytanie czy jakaś firma na to pójdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnych czasach 3,7k zł/kWp teraz wszyscy chcą się nałapać bo koniec PV więc firmy się pozawijają... Cena będzie tak wysoka jak chętny klient będzie płacił. Nie zdziwię się ofert po 5-6k zł/kWp tylko z gwarancją montażu w przeciągu najbliższych dni a nie spisujemy umowę i czekasz w kolejce aż pogoda pozwoli na montaż. Ustalasz deadline i wpisujesz kary umowne - pytanie czy jakaś firma na to pójdzie?

 

Póki co wszyscy gwarantują uruchomienie takiej instalacji przed zmianami, ale chętnych jest ponoć sporo.

Wysłałem zapytania o wycenę do kilku lokalnych firm zobaczymy co i kiedy spłynie.

A może znacie jakieś dobre firmy które montują w okolicach Tychy- Oświęcim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź i dopasuj parametry elektryczne.

Sprawdź czy wymiary modułów są takie same.

 

Wybierz takie ze zbliżonym prądem.

 

Jak są takich samych wymiarów to jedyny MINUS to taki że z tych 445W będą oddawać tylko 410W A jak są większe no to niestety trzeba je dać ( tak mi się wydaje ) na sam koniec instalacji PV aby to jakoś wyglądało. Idealnego prostokąta nie da sie zrobić. Ot całe wady takiego układu.

 

Dzięki za wpisy.

Generalnie od czasu jak mam moją pc, zużycie roczne jest na poziomie 78xxkWh.

Pv aktualnie mam do rozłożenia 9,02 kWp.

Jeśli wprowadzą dodatkowe opłaty, to i tak będę traktowany jako ten, co ma 10.

Przy zakupie, jakoś przeoczyłem fakt, iż będzie zacienienie.

Mój błąd.

Miałbym teraz zamiast 22 modułów, 24 szt.

Obecnie są znacznie droższe.

A co do zapotrzebowania budynku.

Przypuszczam, że wzrośnie, choćby na to, że dzieciaki większe, więcej cwu, komputerów.

CWU grzeję na razie zwykłym bojlerem.

CO, tanią pc PW.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co myślicie o komponentach?

Same panele mają jakiś system cyt. "BIFACIAL umożliwia dodatkowe pozyskiwanie energii z tyłu (do 25%)"

że what

 

Mam bifacjalne - tyle, że Yolywood. W Roku Pańskim 2021 obdarzyły mnie produkcją 1243 kWh/kWp, a kosztowały 3,5 kPLN/kWp.

Sam oceń czy warto.

 

Tak, ale kiedy montuje się je na gruncie - i to jeszcze pokrytym jasnym, odbijającym światło grysem.

 

Święta racja. Montaż paneli bifacial na dachu to jak instalacja kolektorów pod zadaszeniem, albo turbiny wiatrowej w salonie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski rząd w ubiegłym roku prognozował inflację na poziomie 3% ;)

 

Aż tyle? Gdzieś Ty to wyczytał?

 

Cytat z Ustawy Budżetowej na 2021 (DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 29 stycznia 2021 r. Poz. 190 USTAWA BUDŻETOWA na rok 2021 z dnia 20 stycznia 2021 r.):

"Art. 17. Prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi 101,8%."

 

Jakie 3%? Wyraźnie stoi: 1,8%!!!!!

A wszystko, co ponadto - to wymysł wrogich narodowi sił reakcjonistycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tyle? Gdzieś Ty to wyczytał?

 

Cytat z Ustawy Budżetowej na 2021 (DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 29 stycznia 2021 r. Poz. 190 USTAWA BUDŻETOWA na rok 2021 z dnia 20 stycznia 2021 r.):

"Art. 17. Prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi 101,8%."

 

Jakie 3%? Wyraźnie stoi: 1,8%!!!!!

A wszystko, co ponadto - to wymysł wrogich narodowi sił reakcjonistycznych.

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bifacjalne - tyle, że Yolywood. W Roku Pańskim 2021 obdarzyły mnie produkcją 1243 kWh/kWp, a kosztowały 3,5 kPLN/kWp.

Sam oceń czy warto.

 

 

 

Święta racja. Montaż paneli bifacial na dachu to jak instalacja kolektorów pod zadaszeniem, albo turbiny wiatrowej w salonie ;)

 

Dzięki za wyjaśnienie. Ciekawe czy przez funkcje bifacial są one droższe, bo na dach żadnego sensu wtedy nie mają, znaczy ekonomicznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co myślicie o komponentach?

Same panele mają jakiś system cyt. "BIFACIAL umożliwia dodatkowe pozyskiwanie energii z tyłu (do 25%)"

że what

 

Mam bifacjalne od roku. Jedna instalacja na dachu (tutaj bifacjalne nie dają wartości dodanej), druga na gruncie (uzysk większy o około 5%). Czy ten lepszy uzysk jest spowodowany bifacjalem, czy może lepszym chłodzeniem w instalacji na gruncie do końca nie wiem...

Uzysk większy do 25% w przypadku bifacjalnych to czysty marketing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnych czasach 3,7k zł/kWp teraz wszyscy chcą się nałapać bo koniec PV więc firmy się pozawijają

 

Jeśli przyjmiemy, że normalne czasy to pół roku temu to wtedy dolar kosztował 3,6-3,7 a teraz jego kurs przebija sporo powyżej 4 zł. Falowniki stoją prawie w miejscu ale moduły drożeją na potęgę. . Na początku grudnia kolejna podwyżka o 10%. Do tego konstrukcje aluminiowe, okablowanie. Inflacja, koszt frachtu itp. Kiedyś to było kiedyś. Prawdopodobnie za pół roku będziemy mogli napisać, że początek 2022 to były normalne czasy. Niektórzy klienci tak długo wybierają oferty, wyceniają kolejny raz, że na końcu płacą znacznie więcej niż na początku tego procesu rozpoznawania rynku. Z drugiej strony mamy dostępność a raczej problemy z dostępnością. Przykładowo spróbuj zamówić instalację SolarEdge na krótkich łańcuchach. Optymalizatory Huaweia to takie trochę polowanie. A czas ucieka i 1 kwietnia to niecały kwartał. Niby dużo ale jak sypnie śniegiem to wszystkie firmy łapią opóźnienia bo puszczenie montażysty na śliski dach to igranie z jego zdrowiem czy nawet życiem. To tylko w firmach-desperatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak ktoś się decyduje na ostatnią chwile to takie są efekty my z voymar`em też żeśmy zwlekali do ostatniej chwili i instalacje były gotowe przed końcem 2015r. Ten wątek ma 1000 stron za niespełna 4 miesiące będzie po ptakach a ktoś przebiera w ofertach bo SE na opti chce... nie mnie to komentować.

 

Po tylu latach nie zauważyłem jakiejkolwiek straty na panelach a tu jakaś śmieszna dyskusja o gwarancji ja mam 12 lat ja mam 25 a ja mam flaszki w akwarium. Zupełnie Was nie rozumiem. Kupuję sprzęt i jeszcze dziś pakuję dupsko na dach i instaluje, a Wy na firmy czekacie toż to podpięcie 7 do 9 kabli (5 siła + 2 w porywach do 4 to DC) Skrzynkę zrobi dowolny elektryk za dobrą flaszkę i 200 za fatygę. Nie umiesz znaleźć krokwi na dachu weź dekarza na 2 dni za dobrą dniówkę ogarniecie to w 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy, że normalne czasy to pół roku temu to wtedy dolar kosztował 3,6-3,7 a teraz jego kurs przebija sporo powyżej 4 zł. Falowniki stoją prawie w miejscu ale moduły drożeją na potęgę. . Na początku grudnia kolejna podwyżka o 10%. Do tego konstrukcje aluminiowe, okablowanie. Inflacja, koszt frachtu itp. Kiedyś to było kiedyś. Prawdopodobnie za pół roku będziemy mogli napisać, że początek 2022 to były normalne czasy. Niektórzy klienci tak długo wybierają oferty, wyceniają kolejny raz, że na końcu płacą znacznie więcej niż na początku tego procesu rozpoznawania rynku. Z drugiej strony mamy dostępność a raczej problemy z dostępnością. Przykładowo spróbuj zamówić instalację SolarEdge na krótkich łańcuchach. Optymalizatory Huaweia to takie trochę polowanie. A czas ucieka i 1 kwietnia to niecały kwartał. Niby dużo ale jak sypnie śniegiem to wszystkie firmy łapią opóźnienia bo puszczenie montażysty na śliski dach to igranie z jego zdrowiem czy nawet życiem. To tylko w firmach-desperatach.

Dokładnie tak. Po pierwsze to naturalne prawo rynku, jest wzrastający popyt gdy podaż maleje, to cena rośnie - ciężko żeby było inaczej. Do tego kurs USD + inflacja i mamy combo. Takie znane powiedzonko - tanio to już było. I dotyczy wszystkiego od laptopów, przez PV i samochody, aż po mieszkania. Jak ktoś chce cenę po 3,7 kpln za 1kWp, to raczej musi nastawić się na składanie "tymi rencami". Żadna normalna firma uczciwie płacąca podatki i pensje nie robi instalacji z 500 zł narzutem na 1 kWp. Do tego dochodzi ewentualna obsługa reklamacji i wniosek jest prosty - tak się zwyczajnie nie da. A jak się da, to u pana Henia albo później wychodzą różne kwiatki typu instalator nie odbiera telefonów (choć od jakiegoś czasu to norma, że póki nie zapłaciłeś, to jesteś klient, a jak już kasa pójdzie, to się dodzwonić nie można - i dotyczy to zarówno małych jak i dużych firm) albo firma po pół roku zawinięta. Chcesz tanio i dobrze, to rób sam :)

 

Tak, zaorano nam rynek PV w piękny sposób. Ciekawe, nie? PIS rozpoczął rozwój PV w Polsce 6 lat temu i teraz go za(wy?)-kończy. Szkoda.

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...