Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

na początek do wypowiedzi @mitch PIS zaorało rynek ponieważ 1 mln gospodarstw domowych "przestał płacić za prąd". Policzmy każdy z tej bańki za prąd płacił 300 miesięcznie mamy 300 mln miesięcznie straty, i teraz razy 12 miesięcy (uśredniając) daje 3,6 mld. zł. Już widzisz jak "oni" na to patrzą musieli rynek zaorać bo w tym tempie przez te 4 miesiące dojdzie jeszcze ze 300k prosumentów.

 

@stos pewnie że tak w dzisiejszych czasach nawet nie przyjdą niczego oglądać, bo ludzi braknie. U mnie 6 lat temu to jeszcze całą sesje fotograficzną porobili teraz inna bajka. Rzucasz na podjazd spinasz try-tytkami i jazda do kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli ktoś się boi teraz wejść na dach a chce mieć instalację przed końcem marca, to może panele położyć na ziemi a inwerter powiesić na słupie. Zgłosić i czekać na licznik.

.

Jak przejdzie ta ustawa to i tak ci co dostaną licznik od stycznia to magazyn bedą mieli tylko na kilka m-cy, potem ich przeniosą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przejdzie ta ustawa to i tak ci co dostaną licznik od stycznia to magazyn bedą mieli tylko na kilka m-cy, potem ich przeniosą

Nieprawdą jest jakoby. Jeśli tylko dokonasz prawidłowego zgłoszenia (jeśli będą błędy, będziesz miał tydzień czy dwa na uzupełnienie) do 31/03/2022 (włącznie), to zostaniesz na starych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to "jak byk napisane" tutaj zacytować?

 

"MUUUUUUUU" Sorki, nie mogłem się powstrzymać ;)

 

Co do ustawy, też jestem bardzo ciekaw potwierdzenia tej hiobowej wieści, bo wszyscy od sprzedawcy po Eneę, mówią co innego - pomysł by montujących licznik np w styczniu, przenieść na nowe zasady w następnym roku - UPADŁ.

 

Ale...w Polsce żyjemy więc...czekamy co animuss zacytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze jest to, że ja mam wam udowadniać!

 

od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022 roku nowi prosumenci będą rozliczani na dotychczasowych zasadach

od 30 czerwca 2022 roku prosumenci będą rozliczani według zasad net-bilingu, a więc ci, którzy przyłączyli mikroinstalację fotowoltaiczną po 1 stycznia 2022 przejdą na net-billing automatycznie, a energia, która do 30 czerwca 2022 zostanie przez ich system wprowadzona do sieci, ale nie zostanie pobrana, zasili ich depozyt prosumencki (poniżej wyjaśnienie, co to jest). W tym okresie cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana jako cena rynkowa miesięczna. Tak będzie do 1 lipca 2024 roku.

od 1 lipca 2024 roku będą stosowane takie zasady net-bilingu, w których cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci będzie wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych.

https://globenergia.pl/net-billing-jak-bedzie-wygladal-nowy-system-rozliczania-prosumentow-od-1-lipca-2022-analiza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze jest to, że ja mam wam udowadniać!

 

OK... brawo, ale czy to cytat z ustawy czy np z portalu ?

 

 

Czyli z portalu z dnia 19.10.2021

Wolałbym ustawę.

 

A z tego samego portalu - Prosumenci, którzy zdążą do 1 kwietnia zgłosić przyłączenie mikroinstalacji, będą mogli jeszcze przez kolejnych 15 lat cieszyć się opustami wynikającymi z poprzedniego systemu.

 

https://globenergia.pl/co-w-praktyce-oznacza-zmiana-ustawy-o-oze/

 

z 15.12.21

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obym się mylił.

 

Oglądnij ja nie musiałem całego:

 

"(...)Stary prosument do czerwca jak złoży papier może przejść na nowe zasady"

 

I tu mądra podpowiedź z ZE nie wystarczy wysłać papiery do kwietnia, trzeba do kwietnia wysłać energię do sieci a to musi nastąpić "PO WYMIANIE LICZNIKA!!!"

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w takich czasach, że to wszystko nadal jest niejasne i dopiero pod koniec tego roku ludzie nabiorą pewności..

 

Cytat z uchwalonej ustawy (tekst jednolity):

 

2. Z rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1, korzysta prosument energii odnawialnej, którego mikroinstalacja została przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej:

 

1) po 31 marca 2022 r. na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy – Prawo energetyczne, złożonego przez tego prosumenta energii odnawialnej w terminie do 31 marca 2022 r., z zastrzeżeniem ust. 3;

 

2) do 31 marca 2022 r., ale wprowadzenie energii elektrycznej do tej sieci nastąpiło po raz pierwszy po 31 marca 2022 r.

 

3. W przypadku gdy zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, złożone przez prosumenta energii odnawialnej do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w terminie do 31 marca 2022 r. jest niekompletne lub niepoprawne, to operator ten wzywa tego prosumenta do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że nie wykonanie wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje brak możliwości skorzystania przez prosumenta energii odnawialnej z rozliczeń na podstawie art. 4 ust. 1.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, czy dołożyć 820W, czy nie.

:p

 

Czytałem wcześniej wypowiedzi tu na forum, że granicznym jest 31 marca.

Wystarczy do tej daty złożyć papiery w ZE.

Jednak ostatnio na YT widziałem filmiki, że tak, ale do 31 marca, należy wprowadzić prąd do sieci.

 

 

Ustawa, ustawą. A rozmowa nagrywana z infolinią ZE z takim przekazem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ludzie dokładali po 5kWp powyżej granicznej wartości 9,9kWp i jechali na starych zasadach. Pytanie jak oni to robili....?

 

W sensie opustu 20% czy net-meteringu? Jeśli to drugie to wiadomo, liczy się 31 marzec. Jeśli to pierwsze to zapewne nie zgłaszali aktualizacji instalacji do OSD narażając się na konsekwencje. Oprócz tego można ograniczyć wypływ energii na zewnątrz do tych 10kW więc żaden licznik nie wyłapie przekroczenia progu. Mając wysoką autokonsumpcję plus szybko dochodząc do maksimum w trakcie dnia może to im się w jakiś sposób opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...