Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...

moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???

WYLUZUJCIE

to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

 

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu

BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

 

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

 

edit - wisi mi kto jaka pompe wybierze , oby nie czytal glupot i reklam !!!

zanim ktos wybierze niech poczyta i zrozumie ...

Edytowane przez QQQQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj miki, miki. Już nie chciałem Cię prostować, ale widać uparty jesteś.

Wróć ze dwie strony dalej i przeczytaj moje komentarze ze zrozumieniem.

Napisałem jasno - przez 80-90% sezonu

Podałem celowo temperaturę zasilania 30 stopni, ponieważ jest to typowa temperatura zasilania podłogówki przy pompie ciepła, powyżej której rzadko się wychodzi przez 80% sezonu.

Dla tej temp. przy -7 różnica COP wynosi ok.10%, przy -2 wynosi ok. 15%, a przy +2 wynosi ok. 20% - na korzyść LT 11.

I tak też napisałem 10 do 20%

Weź sobie kalkulator, sprawdź i policz. Chyba, że chcesz się czepiać o jakiś procent.

Co do straty mocy

Przy -15 czy -20, czy też innych temperaturach zasilania (wyższych) nie ma już takich różnic w COP, ale czemu upierasz się przy tych skrajnych temp.? W tych skrajnych cały czas pracują pompy???

Udział grzałki to kilka, góra do 10 % w sezonie i jest oczywiste, że przy -15 ta grzałka się włączy. Żadna Ameryka. Bo właśnie po to tam jest. Z grzałki pompa dobierze tylko tyle mocy ile jej zabraknie.

Napisze jeszcze raz - 80% kwh zużytych w sezonie przypada na temp. powyżej -2 stopni; a dla nich zazwyczaj zasilanie nie przekracza 30 stopni.

(no chyba , że ktoś ma podłogówkę przy pompie co 20 cm, albo sobie zamontował grzejniki)

Jeśli ktoś potrzebuje przy -20 stopniach 10 kW, to w dużym uproszczeniu, przy 0 potrzebuje 5 kW, a przy -10 7,5 kW

To, że np. 11-ka traci te 1-2 kW nie ma aż takiego znaczenia nawet do -10 (90% sezonu) bo i tak ich do ogrzewania nie trzeba.

A w szczycie uzupełni je grzałka.

Nie ma sensu ciągnąć tej wyliczanki dla kolejnych wartości. Tabele są dostępne i każdy może je sobie sam porównać w całym zakresie temperatur potrzebnych dla własnej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...

moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???

WYLUZUJCIE

to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

 

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu

BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

 

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

 

Ale niby jak???

 

Że piszemy o działającej pompie?

Albo porównujemy trójfazowego DAIKINA i TRI o mocy 11kW i wychodzi że ich parametry pracy i COP id 7 w dół są bardzo podobne??

Albo rozmawiamy na temat zbiorników..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj miki, miki. Już nie chciałem Cię prostować, ale widać uparty jesteś.

Wróć ze dwie strony dalej i przeczytaj moje komentarze ze zrozumieniem.

Napisałem jasno - przez 80-90% sezonu

Podałem celowo temperaturę zasilania 30 stopni, ponieważ jest to typowa temperatura zasilania podłogówki przy pompie ciepła, powyżej której rzadko się wychodzi przez 80% sezonu.

Dla tej temp. przy -7 różnica COP wynosi ok.10%, przy -2 wynosi ok. 15%, a przy +2 wynosi ok. 20% - na korzyść LT 11.

I tak też napisałem 10 do 20%

Weź sobie kalkulator, sprawdź i policz. Chyba, że chcesz się czepiać o jakiś procent.

Co do straty mocy

Przy -15 czy -20, czy też innych temperaturach zasilania (wyższych) nie ma już takich różnic w COP, ale czemu upierasz się przy tych skrajnych temp.? W tych skrajnych cały czas pracują pompy???

Udział grzałki to kilka, góra do 10 % w sezonie i jest oczywiste, że przy -15 ta grzałka się włączy. Żadna Ameryka. Bo właśnie po to tam jest. Z grzałki pompa dobierze tylko tyle mocy ile jej zabraknie.

Napisze jeszcze raz - 80% kwh zużytych w sezonie przypada na temp. powyżej -2 stopni; a dla nich zazwyczaj zasilanie nie przekracza 30 stopni.

(no chyba , że ktoś ma podłogówkę przy pompie co 20 cm, albo sobie zamontował grzejniki)

Jeśli ktoś potrzebuje przy -20 stopniach 10 kW, to w dużym uproszczeniu, przy 0 potrzebuje 5 kW, a przy -10 7,5 kW

To, że np. 11-ka traci te 1-2 kW nie ma aż takiego znaczenia nawet do -10 (90% sezonu) bo i tak ich do ogrzewania nie trzeba.

A w szczycie uzupełni je grzałka.

Nie ma sensu ciągnąć tej wyliczanki dla kolejnych wartości. Tabele są dostępne i każdy może je sobie sam porównać w całym zakresie temperatur potrzebnych dla własnej instalacji :)

 

Z tego co pamiętam to 99% podłogowych ogrzewań jest projektowanych na 35 stopni ale ok przy zasilaniu + 30 jest troszkę lepiej ale jak jest przy CWU i np grzaniu zbiornika do + 45 od - 7 do - 20???

Jak będzie jeżeli podepniesz pompę do instalacji zaprojektowanej na układzie grzejnik + podłogówka???

Odpuśćmy sobie spory bo nie ma sensu TRI ma lepsze lub takie same parametry przy zasilaniu od +35 i w górę Altherma przy +30 ogólnie obydwie 11 są bardzo zbliżone do siebie i zarówno jeden jak i drugi wybór sprowadzi się do bardzo podobnych kosztów...

Bo to co Altherma naciągnie przy + 30 to straci przy grzaniu CWU a w TRI odwrotnie co straci na rzecz Althermy przy +30 to zarobi na grzaniu wody w temp. minusowych..

 

Koszt przy takich samych domach i identycznych parametrach pracy dla CO i CWU w przypadku DAIKINA LT 11 i TRI 11 byłby taki sam uśredniając CO i CWU

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...

moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???

WYLUZUJCIE

to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

 

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu

BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

 

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

 

edit - wisi mi kto jaka pompe wybierze , oby nie czytal glupot i reklam !!!

zanim ktos wybierze niech poczyta i zrozumie ...

 

Zajrzyj tu http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie jestem na etapie robienia czegoś takiego w Polsce.

Jedna tylko wad - sporo kasy kosztuje taki projekt...

Szafki do monitoringu mam już 4 ale walcze z dostawcą modułu sterowniczo pomiarowego nad przekierowaniem wszystkich instalacji na moją stronę z tzw. otwartym dostępem w wyniki pracy dla każdego a nie po zalogowaniu się...

Ciężki temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CLARNET:

 

"Wręcz przeciwnie. Daikin jako jeden z nielicznych producentów podaje także wartości COP zintegrowane, uwzględniające cykl odszraniania, czego konkurencja nie robi. I są one dostępne."

 

 

Tutaj chyba się należy sprostowanie bo COP podawane przez Atlantica też uwzględnia odszranianie o czym kolega doskonale wie :)

Bo z Tego co gdzieś mi się o ucho obiło wysyłał kolega takie zapytanie do Atlantica Polska i uzyskał takową odpowiedż :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jestem na etapie robienia czegoś takiego w Polsce.

Jedna tylko wad - sporo kasy kosztuje taki projekt...

Szafki do monitoringu mam już 4 ale walcze z dostawcą modułu sterowniczo pomiarowego nad przekierowaniem wszystkich instalacji na moją stronę z tzw. otwartym dostępem w wyniki pracy dla każdego a nie po zalogowaniu się...

Na bazie jakiego urządzenia to stawiasz? Może mógłbym pomóc w temacie... Mam trochę doświadczenia w rozwiązaniach linuxowych z termometrami 1-wire i wykresami RRDTOOL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miki

Odnośnie sprostowania o COP, które się należy.

Ciekawe rzeczy piszesz.

Otóż wcale nie wiem czy podane przez producenta COP, (zresztą w tabelach z twojej strony) uwzględniają odszranianie.

Nie ma w tabelach, ani w dokumentacji na ten temat ani słowa. Mam wątpliwości.

Rozumiem, że ty wiesz i jesteś tego pewien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miki

Odnośnie sprostowania o COP, które się należy.

Ciekawe rzeczy piszesz.

Otóż wcale nie wiem czy podane przez producenta COP, (zresztą w tabelach z twojej strony) uwzględniają odszranianie.

Nie ma w tabelach, ani w dokumentacji na ten temat ani słowa. Mam wątpliwości.

Rozumiem, że ty wiesz i jesteś tego pewien?

 

Otrzymałem pisemną informację od przedstawiciela regionalnego oraz od działu serwisu więc myślę że to jest potwierdzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

oki,

to z innych klimatow,

 

po prostu uzytkownik/cy w Polsce niech sie pochwala jak to wyglada od strony zuzycia pradu , nie tylko instalacji i porownywania COP teoretycznie

ja pisze moje zuzycie pradu i ciekaw jestem czy dobrze wybralem, a przyszli uzytkownicy PCI P-W tez to chca wiedziec - a po to tu jestesmy na forum zeby wiedzieli i zebym ja te wiedzial :)

 

miki

najlepiej by bylo - zeby sprawdzic jak jest na prawde, czy lepszy atlantic czy inna P-W , podlaczyc do istniejacych ukladow od roku, czy 2 zamiast obecnego zubadana, exotermu, daikina, czy jakiejkolwiek innej P-W na 1 sezon i zobaczyc jak to wyglada

ja sie na to pisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki,

to z innych klimatow,

 

po prostu uzytkownik/cy w Polsce niech sie pochwala jak to wyglada od strony zuzycia pradu , nie tylko instalacji i porownywania COP teoretycznie

ja pisze moje zuzycie pradu i ciekaw jestem czy dobrze wybralem, a przyszli uzytkownicy PCI P-W tez to chca wiedziec - a po to tu jestesmy na forum zeby wiedzieli i zebym ja te wiedzial :)

 

miki

najlepiej by bylo - zeby sprawdzic jak jest na prawde, czy lepszy atlantic czy inna P-W , podlaczyc do istniejacych ukladow od roku, czy 2 zamiast obecnego zubadana, exotermu, daikina, czy jakiejkolwiek innej P-W na 1 sezon i zobaczyc jak to wyglada

ja sie na to pisze :)

 

Znaczy się u ciebie TRI 11 ;)

 

Fajny pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście arturo, że nie chodzi o teoretyczne COP.

Tylko o zwykłą rzetelność.

Jestem na forum od prawie dwóch lat i to że sprzedaje Daikina jest oczywiste od pierwszego dnia, bo mam płatny profil, czego poniektórzy nie maja do dzisiaj.

W żadnym swoim wpisie nikogo nie namawiałem do kupna Daikina; czy nawet jakiejkolwiek usługi w swojej firmie.

W żadnym wpisie nie skrytykowałem takiej czy innej pompy.

Raptem tych wpisów mam 100, a nie 1000.

Jak komuś mogłem pomóc, to pomogłem.

Natomiast w wątkach o powietrznych pompach ciepła czytam całą masę bzdurnych argumentów.

A to Daikin jest be, bo ma wymiennik płytowy, który się rzekomo zapycha, a to ma grzałkę agregatu co jest be, a to pompę obiegową nie taką, sterownik nie taki mało jasny z klimatyzacji, w ogóle ma grzałkę w hydroboksie co się włącza (bo to grzech), jest be bo przy -20 spada mu moc i nie ma 60 stopni zasilania (które tak bardzo są potrzebne przy podłogówce), a same parametry ma słabeeee, i do tego jakieś rzekome tajemnice z nimi są, a drooogiii jest itd itp

A już na koniec czytam taką bajkę, że Tri to taka Altherma HT, a ile kosztuje HT to każdy wie. 2x więcej dla tych co nie wiedzą - tylko, że HT do TRI ma się tak jak piernik do wiatraka, co wyjaśniłem już wcześniej.

Trudno pozostać obojętnym :)

Po prostu wypada się pochawalić tym co ma się lepszego od konkurencji, a nie wytykać palcem, co konkurencja rzekomo ma gorsze i słabsze

 

I jeszcze co do COP miki, którego sprostowanie tak się należy.

Otóż ja też dostałem odpowiedź. Ale od fujitsu w sprawie pomp water stage. Te same pompy, te same agregaty, COP podawane takie same z dokładnością drugiego miejsca po przecinku. (co już nie raz było tutaj podkreślane)

Odpowiedź była jasna - podawane w tabelach COP NIE uwzględniają odszraniania.

Stąd płynie dla mnie wniosek, że któryś z producentów nie ma pojęcia o tym co sprzedaje.

Tyle tajemnic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pisma, ściągaj, ściągaj - sam jestem ciekaw, który z producentów bajki podaje :)

A co do cwu - podajesz rzeczy oczywiste. Oczywista oczywistość jak mawiał jeden z polityków :)

Czy sądzisz, że tylko jeden z producentów odkrył, że ludzie myją się przy -20?

Analiza cwu jest dość trudna.

Ludzie myją się cały rok, nie tylko przy -20. Nawet zdecydowanie mniej przy -20 :)

Ponadto koszty cwu w roku zależą nie tylko od czasu i załadowania zasobnika. Zależą od częstotliwości i wielkości rozbioru, izolacji zasobnika, jego wielkości, sprawności i wielkości w nim wężownicy, histerezy podtrzymywania w nim temperatury, współpracy z grzałką. itd, itp. No i rozkładają się na cały rok.

Wreszcie jest pewien kompromis kosztów w przygotowaniu cwu leżący pomiędzy dostępnością wody zawsze pod dostatkiem i w stałej temp. (udział grzałki) a jej czasowym brakiem lub obniżoną temperatura pomiędzy cyklami ładowania w trybie pc. (to wszystko jest w nastawach)

Ani ty ani ja, nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego jednoznacznie.

Moim zdaniem nie można ot tak powiedzieć, że ta czy inna pompa jest słaba, bo nie potrafi przy -20 zagrzać zasobnika bez grzałki.

Ale można zaprezentować koszty przygotowania cwu w konkretnym budynku, jeśli się takowe posiada. I takie koszty też u siebie prezentuję. Realne i faktyczne

I tutaj ukłon w stronę klientów by podzielili się swoim zużyciem cwu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam przyznasz że TRI 11 już przy +35 ma identyczne parametry a potem przy wyzszych wychodzi lepiej. Tak samo że strata mocy przy daikinie jest ona wieksza niż przy atlanticu.

Tak samo przy ukladach mieszanych podlogowka + grzejnik niskotemperaturowy TRI wychodzi pare procent lepiej :) wiem że kolega napisze że to nie wazne bo przy + 30 daikin ma lepsze COP itp..

Co do wody to napisalem dokladnie o 300 litrach w ujemnych temperaturach a nie uwzglednianie sposobu bycia potencjalnego uzytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...