Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Przyznam, przyznam :) Widzę, że dałbyś się pokrajać za Atlantica. :) może i dobrze

Ja za Daikina nie.

Ale przyznasz też, że twierdzenie ot tak, że jakaś pompa jest słaba, też jest nie na miejscu.

Z tymi parametrami jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, trudna do uchwycenia u poszczególnych producentów.

Otóż poniżej +7 stopni producenci podają maksymalne moce i pobory prądu. Tymczasem pompa pracuje ze swoimi maksymalnymi możliwościami góra przez 10-20% sezonu. I jakie sprawności uzyskuje inverter przy pracy np. 50-60% swoich możliwości - tego nie wiemy.

I tutaj kłania się głęboka modulacja invertera.

Sytuacja ta jest na rynku znana i prowadzonych jest szereg prac by ujednolicić i urealnić parametry pomp ciepła, tak by były one przejrzyste dla klientów.

Producenci niestety żyłują i tak ustawiają swoje urządzenia, by przy +7/35 COP były jak najwyższe.

W ciągu roku ma wejść w życie dyrektywa o sprawności sezonowej. Podobnie jak to aktualnie jest przy pompach powietrze/powietrze do 12 kW.

O wyborze pompy zadecyduje m. in. SCOP

A temat tego odszraniania w COP pilotuj - jestem ciekaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprawność sprawnością.

 

Dla potencjalnego kljenta to najważniejsze oprócz Cop-ów i Scop-ów jest co najmniej 10 letni okres gwarancji lub więcej.

 

Bo przecież wiadomo że każdym samochodem dojedzie się się do celu czy będzie palił 3 litry czy 4 litry na sto, to tylko kwestia ceny na kogo i na jaki sprzęt stać klijenta.

Najlepiej dożywotnia gwarancja każdego potencjalnego odbiorcę by zadowoliła, (oczywiście w zależności kto jest w jakim wieku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale można zaprezentować koszty przygotowania cwu w konkretnym budynku, jeśli się takowe posiada. I takie koszty też u siebie prezentuję. Realne i faktyczne

Na razie moje doświadczenia jest krótkie ale za to mam jeszcze chęci notować codziennie zużycie prądu przez PC. I tak przez 15 dni zużyła na cele CWU 84,23kWh prądu. Mam prąd "w jednej taryfie" więc daje to koszt 47zł. Jeżeli średnia się utrzyma (a wygląda, że tak - choć pewnie wzrośnie COP wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz i temperatury zimnej wody z sieci) to miesięcznie zapłacę jakieś 95zł za CWU. A przy tym zużycie wody mam bardzo duże. Ogólne zużycie wody na miesiąc to ponad 20m3. Dziennie zużywamy minimum 300l ciepłej wody (wanna narożna pochłania swoje...) - niestety nie mam podlicznika na CWU by określić dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie moje doświadczenia jest krótkie ale za to mam jeszcze chęci notować codziennie zużycie prądu przez PC. I tak przez 15 dni zużyła na cele CWU 84,23kWh prądu. Mam prąd "w jednej taryfie" więc daje to koszt 47zł. Jeżeli średnia się utrzyma (a wygląda, że tak - choć pewnie wzrośnie COP wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz i temperatury zimnej wody z sieci) to miesięcznie zapłacę jakieś 95zł za CWU. A przy tym zużycie wody mam bardzo duże. Ogólne zużycie wody na miesiąc to ponad 20m3. Dziennie zużywamy minimum 300l ciepłej wody (wanna narożna pochłania swoje...) - niestety nie mam podlicznika na CWU by określić dokładnie.

 

ten okres u mnie to 87kW, grzanie ustawione na 49* 24h zeby woda byla zawsze kiedy jest ochota na kapiel ... ile idzie wody ? hmm musialbym spisac kiedys licznik i po miesiacu sprawdzic zuzycie. albo jak bede mial chec ( leniwiec to moj lubiony źwierz ) to obadam rachunki ... zasobnik CWU 300l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja licznika wody nie tykam bo to wyprawa do studzienki za ogrodzenie ;) Za to segregator z rachunkami domowymi mam 1m od biurka z komputerem i na tej podstawie podaję miesięczne całkowite zużycie wody.

Zasobnik też mam 300l (Atlantic). Zużycie prądu mamy prawie identyczne. Ciekawe jak z ilością wody? Może pogłaszczesz leniwca i zerkniesz na rachunek za wodę? ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@clarnet

 

Co do Atlantika to masz rację ma do nich bardzo duże zaufanie a najbardziej do TRI 11 :)

Znam te produkty - agregaty bardzo dobrze i mam dobre doświadczenie :)

Co do Daikina też nie mam najgorszych opinii ale mam trochę złych doświadczeń z pierwszymi althermami :(

Poza tym nie widzę posiadania w ofercie 5 producentów i szukania ich coraz więcej i więcej i bez końca :)

W powietrznych pompach ciepła zaufałem Atlanticowi i nie zawiodłem się od wielu lat...

W gruntówkach uważam za jedne z najlepszych produkty NIBE i raczej się wystrzegam jakiś dziwnych chińskich pomysłów...

Wiem że nie zawsze dobrze się jest skupiać na jednej marce ale nie mam potrzeby szukania alternatyw i to jest chyba istotne...

A z COP czekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zużycie CWU za ostatnie 2 tygodnie (14dni) to 80,8 kWh z tymże jest w tym trochę CO.

Ostatni tydzień (do zeszłego czwartku) samo CWU to było 35,7 kWh czyli ok 17zł za tydzień.

W tym zużyciu jest oczywiście cotygodniowy przegrzew czyli każdorazowo ok 5kWh na grzałce + praca PC (nie wiem dokładnie ile, ale pewnie jakieś kilka kWh).

 

PC to ALtherma LT 8,43kW + dedykowany zbiornik daikina 300l, rodzina 4 osobowa, wanna 280l, ale jakie dokładnie mamy zużycie wody to nie wiem bo nie mamy licznika, ale brudni nie chodzimy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dorzucę jeszcze zużycie prądu na CWU za ostatni tydzień.

 

32,5kWh czyli ok 15,4 zł (G12W) jak widać zużycie prawie identyczne jak 2 posty wyżej i chyba mogę założyć, że koszt miesięczny w sezonie letnim to ok 65-70zł :yes:

 

Hmm... A na ile osób?

U mnie przy trzech osobach i PC gruntowej, na CWU w ostatnim tygodniu poszły 22kWh za jakieś 9zł. Latem schodzę do około 60kWh miesięcznie. (zużycie całej wody około 10m3 miesięcznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych osób pompami ciepła Atlantic z serii TRI chciałbym poinformować że Nasza TRI się zmienia.

Już od kilku dni są dostępne pompy TRI w których tradycyjną pompę cyrkulacyjną zamienioną na elektroniczną.

Rozszerzono zakres sterowania.

I jeszcze kilka ciekawostek..

Już niedługo opublikuje na stronie nowe karty katalogowe i nowe dtr-ki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...