Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Witam, zaciekawil mnie ten wątek ale przyznam, ze dotarlem do osmej strony i przestalem cokolwiek rozumiec :)

Moj problem jest taki - mam zamiar wybudowac dom ok 120m kw. Gaz jest co prawda niedaleko - w sensie odleglosci ale w sensie czasu moga to byc lata swietlne. Pomyslalem, wiec o pompie. Gruntowa raczej odpada z kilku wzgledow. Moze zatem powietrzna? No i zajrzalem tu ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi.

Pytanie jest krotkie - czy taka pompa da rade ogrzac taki niewielki dom gdy temperatury spadną do -20? Bo jedni piszą, ze dogrzewają inni, że nie dogrzewają.

Zakladając, ze nie chce doogrzewac to czy w czasie siarczystych mrozow bede musial sie przeprowadzic do tesciowej? Dodam, ze ostatnio takie mrozy trwaly u mnie chyba ze dwa tygodnie. I druga kwestia czy (jesli pompa da rade) ma to ekonomiczny sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gruntówka nie z powietrzną może być gorzej,

ale na etapie projektu powinieneś już się zastanowić co chcesz,

podjęcie decyzji o pompie, skutkuje chociażby rezygnacją z kotłowni, kominów, doprowadzenia gazu, kosztów projektu i wykonania instalacji gazowej,

 

a tak swoją drogą, to masz dobre układy z teściową,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A budowa domu się zwraca?

To samo w sobie jest nieekonomiczne.

Nie myl pojęć. Budowa domu to decyzja o miejscu, w którym chcesz mieszkać i trudno mówić tu o zwrocie inwestycji (chociaż można to przeliczyć w porównaiu do kosztów wynajmu). Za to już decyzja czy wydasz więcej na system ogrzewania ale mniej zapłacisz za eksploatację czy odwrotnie jest wg mnie warta przekalkulowania. Dokładnie jak z zakupem samochodu! Sam jego zakup jest nieekonomiczny... Przecież można chodzić pieszo! Za to decyzja czy wybrać benzynę czy diesel'a to już prosta matematyka. Czy przejeżdżam dostateczną ilość km rocznie (spala dość gazu) by opłacało się przejść na diesel'a (PC) zanim zmienię samochód bo "ruda" go zje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przekornie stwierdzę, że przy małym domku dobrze ocieplonym trzeba się zastanowić 5x... Kocioł gazowy 2 funkcyjny to 1500zł. Najtańsza rozsądna PC + zasobnik pewnie 20.000. Gaz ziemny wyjdzie drożej może o 20% od PC przy obecnych cenach. Ile lat to się będzie zwracało???

 

Są kotły i za 10000 a nawet i droższe. Do tego dochodzi przyłącze. Do rachunków dochodzi słynne przesyłowe.

Są tańsze PC niż 20000.

Wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kotły i za 10000 a nawet i droższe. Do tego dochodzi przyłącze. Do rachunków dochodzi słynne przesyłowe.

Są tańsze PC niż 20000.

Wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.

Pewnie, że tak! Ale co można odpowiedzieć na post:

No chyba nie grzanie gazem

Jak masz środki to się nie zastanawiaj tylko ładuj pompę na posesje.

W małych domkach bardzo ładnie pracują.

Sam zainstalowałem prawie miesiąc temu PC ale to było po 7 latach ogrzewania propanem. Gdyby proporcje cen propan/prąd były nadal takie jak 7 lat temu to byłoby to nieopłacalne. Gdybym miał dostęp do gazu ziemnego to instalacją PC też byłaby nieopłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przekornie stwierdzę, że przy małym domku dobrze ocieplonym trzeba się zastanowić 5x... Kocioł gazowy 2 funkcyjny to 1500zł. Najtańsza rozsądna PC + zasobnik pewnie 20.000. Gaz ziemny wyjdzie drożej może o 20% od PC przy obecnych cenach. Ile lat to się będzie zwracało???

 

ja sie zgodze :)

tej zimy sasiad zuzyl gazu za 2300pln

ja pradu za 2100pln

w obydwu domach b. czesto rozpalany byl kominek

z jedna roznica ja mialem 22,5 - 23stC a sasiad 20stC ( w porywach ) - kto co lubi :)

 

nie ma co gdybac, jak w tym samym budynku nie przetestuje sie 1 i 2 wariantu przez caly i podobny sezon

 

p.s. moi znajomi i tak mi nie wierza ze tylko tyle mialem zuzycia pomimo ze widzieli moje zapiski i potwierdzenie na podliczniku stanu obecnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A budowa domu się zwraca?

To samo w sobie jest nieekonomiczne.

 

to zalezy jak kto buduje :)

w moim przypadku - nie masz racji :)

3 tygodnie temu - w naszym kryzysie - zarobilbym 40% tego co wydalem na budowie ( mialem taka propozycje), ale wiem ze jak dokoncze zarobilbym 100% , i nie sprzedalem :)

 

p.s. nie mam planow na sprzedaz :) bo dom byl budowany lepiej niz szeroko rozumiana "sztuka budowlana" i spelnia moje wszystkie oczekiwania :) - tylko jakas dziwna sytuacja zyciowa moglaby to zmienic ... ale odpukac w niemalowane ;)

Edytowane przez QQQQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...