Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 580
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 months później...

zależy gdzie idzie granica. Brabanty są ogromnymi krzewami, a w zasadzie w starszym wieku drzewami. Musisz się liczyć z faktem, ze trzeba je regularnie ciąć, nawet dwa razy w sezonie. Jak posadzisz przy ogrodzeniu od strony sąsiada, albo sąsiad będzie ci miał za złe, że gałęzie przełażą na jego teren albo będziesz musiała prosić go oo udostępnienie terenu do przycięcia krzewu. W takiej sytuacji lepiej posadzić je tak, by można było przycinać je od strony płotu, a więc odsunięte.

jeśli jednak sadzisz od frontu, to przycinanie od strony publicznego chodnika czy ulicy nie będzie problemem.

Pamiętaj, ze żywotniki szybko osiągają średnicę 1-1,5 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ponieważ idzie wiosna i siłą rzeczy wielu z nas kupi thuje wyhodowane w Holandii - moja żona już kupiła:( - proponuję zebrać w tym temacie wskazówki dot sadzenia (jeżeli jest już podobny temat - proszę o usunięcie - ja nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania).

 

 

1. Thuje są już kupione, więc na porady typu NIE kupuj za późno :)

2. Thuje mają system korzeniowy owinięty folią, natomiast na folii jest jeszcze biała siatka. sprzedawca mówił, aby sadzić razem z siatką, jednak zastanawiam się co z tą folią?

3. czy może którys z szanownych forumowiczów i forumowiczek napisać dlaczego sadzimy z ta siatką (i folią), jakie ma to znaczenie? czy moze lepiej usunąć je i posadzić bez? jakie ma to znaczenie dla lepszego przyjęcia sie rośliny?

4. czy nawozimy przy sadzeniu (sadzenie w kwietniu), ewentualnie czym je nawieźć? podobno maja już w sobie sporo chemii?

4. może ktoś m a doświadczenia i napisze krótką instrukcję jak sadzić "holenderskie thuje krok po kroku?

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

A skąd ta wiedza, że z Holandii ? Byliście tam? Czy też sprzedawca zadziałał marketingowo?

 

Ale do meritum ....

Jeśli korzenie są w folii i w siatce to są to rośliny hodowane w gruncie i wykopywane szpadlem , wsuwane w siatki coby ziemia się nie osypała. Folię usuń, siatkę "baleron" zostaw ... nowe korzonki pójdę pomiędzy oczkami.

Takie rośliny słabiej się przyjmują niż uprawiane w doniczkach. Niektóre mogą nie przyjąć się i uschną, bo znaczna część systemu korzeniowego została w polu, a do klienta trafiło ok. 50% korzonków ... w między czasie mogły być przesuszone .... dużo stresu. Zatem po posadzeniu należy je obficie podlewać ... a może i zraszać , cieniować.

Nawozy?

Można trochę wsypać na dno dołka , zasypać kilkoma cm ziemi i wsadzić roślinę. Nie należy sypać nawozów bezpośrednio na korzenie ... nadmiar też jest zły , bo nadmierne zasolenie gleby jest szkodliwe (szczególnie dla roślin "kopanych pod szpadel".

Nie zastosowanie nawozów nie jest też błędem, bo zawsze jakieś tam składniki pokarmowe w glebie są, a "żywe" chce żyć i sobie poradzi.

Jak sadzić? :

- zaplanować

- wykopać dołek trochę większy niż bryła korzeniowa, głębszy ok. 10-15 cm

- na dno rozsypnąć łyżeczkę mieszanki nawozowej i przykryć ją ok. 5 cm ziemi

- wstawić roślinkę , powinno posadzić się głębiej kilka cm niż rosła w szkółce

- obsypać żyzną glebą

- jak masz pustynne gleby lub "mocną glinę" w ogrodzie to obsyp roślinę żyźniejszą ziemią (z sąsiedztwa lub kupioną)

- odeptać wokół

- obficie podlać i potem podlewać regularnie , szczególnie jeżeli będą mocno nasłonecznione

 

Sugestia:

Kupujcie raczej rośliny wyhodowane w doniczkach, one nie mają stresu przesadzania i z reguły w 100% przyjmują się. Ale uwaga część szkółkarzy uprawia iglaki w polu i kopią przed sprzedażą pod szpadel ... ładuje sie bryłę korzeniową w siatki "balerony" i wkłada do donic , obsypuje ziemią udajac produkcje doniczkową. Przed kupnem warto zatem wyciągnąć jedną roślinę z donicy i upewnić się jaka to produkcja. Iglaki z pola zazwyczaj są wyższe i tańsze niż te doniczkowe o 20-30% ale sporo z nich nie przeżyje lata. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leroy ma całkiem dobre sadzonki, wszystko, co u nich kupiłam, ladnie mi rośnie. Ja zrobiłam jeszcze gorzej - kupiłam kilka szmaragdów i barabantów, takich po 1,5 m (iglak mix :D ) wyprzedawanych w Tesco. Na pewno kopanych z gruntu a poza tym leżących tam już dość długo, czyli pewnie przesuszonych. Kupiłam je prawdę mówiąc z litości, stwiedziłam, ze dam im szansę, były po 5 zł.... Dostały trochę ziemi w dołek no i całe lato miały DUŻO wody. Urosły ponad 20 cm a teraz widzę, że pięknie przezimowały. Chyba jednak taka tuja ma małe wymagania, jak ma wodę, to rośnie :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo proszę o pomoc w uratowaniu tuji.

 

Kupiliśmy dom z ogrodem z mnóstwem tui (ponad 40) w opłakanym stanie. Drzewa te w momencie zakupu, 3 lata temu, były usychające i całe oblepione czymś co przypominało małe miękkie szyszki (niestety nie mam zdjęć).

 

Pierwsze 3 zdjęcia to "stare" 10 letnie tuje ponad 3m. Nawożone przez nas przez 2 lata nawozami o przedłużonym działaniu do 100 dni (Substral do iglaków) i opryskiwane środkiem grzybobójczym - nie pamiętam nazwy.

 

Na zdjęciu nr 4 drzewa posadzone przez nas 2 lata temu (1.20m) piękne i zdrowe, niestety po zimie dostały małych suchych "plamek".

 

No i zdjęcię 5. Jest to stara tuja, która była zasłonięta choinką. Po pozbyciu się jej w ostatni weekend ukazał sie widok jak na załączonym obrazku.

 

Dodam tylko, że tuje w okresie letnim są regularnie podlewane. Wiosną przycinane i tak jak pisałam opryskane środkiem grzybobójczym.

 

Dlatego jeszcze raz bardzo proszę o pomoc, ponieważ usiłujemy od 2 lat doprowadzic je do ładu własnymi (co tu kryć bardzo amatorskimi) siłami, z nie najlepszym jak widać skutkiem. A dodatkowo jak widać, coś nie tak dzieje się z nowoposadzonymi drzewkami.

 

Dziękuję.

 

 

1.

http://img176.imageshack.us/img176/470/21218919.jpg

 

2.

http://img189.imageshack.us/img189/1752/80271494.jpg

 

3.

http://img89.imageshack.us/img89/5408/21404951.jpg

 

4.

http://img168.imageshack.us/img168/2103/20350883.jpg

 

5.

http://img191.imageshack.us/img191/4868/80444035.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...