Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Recommended Posts

Odpowiadając na Wasze pytania:

- psa nie mamy, natomiast koty upodobały sobie nasz ogródek i nie ma dnia zebym jakiegoś nie przeganiała

- nie znam niestety odczynu ziemi, nie wiem jak to rozpoznac, ziemia na głębokości 30 cm jest czarna, następnie glina

- nowe tuje były sadzone (zgodnie z zaleceniem ze szkółki) na papkę torfową - 2 lata temu, w zeszłym roku były piękne, urosły ok. 20 cm i widać było, że się przyjęły. Po tegorocznej zimie żółkną/brązowieją im końcówki gałązek (jak na zdjęciu)

 

Dodatkowo uzupełnialiśy w zeszłym roku (równiez na papkę torfową) rząd "starych" tui zakupioną ponad 3 metrową i przyjęła sie, ale teraz widzę, że wygląda podobnie jak te małe, w plamki.

 

Szczerze powiedziawszy nie wiem bardzo już rozumiem co sie dzieje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

..... no i kwaśną oczywiscie.

:roll:

chyba, że tuja wrzosowata :wink:

 

nie nabijaj sie ze mnie. napisałam ze swoich obserwacji tego co rośnie u mnie na ogrodzie.moje 200sztuk tujek ma taką własnie ziemię. teraz wręcz stoja moje krzaczory w wodzie bo po roztopach jeszcze nie zeszła do końca a tujki robia się coraz zieleńsze i ciesza oko. no i zakwaszam im ziemię systematycznie korą sosnową rok w rok.(ściółkowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wznawiam temat,

 

tuje mają się obecnie całkiem nieżle, większość z nich ma przyrosty, jednak w coraz większej liczbie miejsc na większości krzewów końcówki gałązek zaczynają brązowieć i usychać, także przy wierzchołku, co widać na załączonych zdjęciach.

Kolejna kwestia to fioletowy nalot na dolnych gałązkach przechodzący w kolor szary i prowadzący do ich usychania.

Czy to jest spowodowane jakąś chorobą? Jak sobie z tym poradzić?

Krzewy od posadzenia w 05/2009 nie były nawożone.

Poza tym drzewka są dosyć wiotkie, ale jakiś czas po posadzeniu w zeszłym roku też takie były, a potem im przeszło. Widocznie zima je troche powyginała.

 

http://img88.imageshack.us/i/dsc0254p.jpg/

http://img443.imageshack.us/i/dsc0252k.jpg/

http://img685.imageshack.us/i/dsc0255uv.jpg/

http://img96.imageshack.us/i/dsc0248y.jpg/

 

PS. Czy uschnięte gałązki należy poucinać/pozbierać spod krzewów i powyrzucać?

 

Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

jako, że brak odpowiedzi po jakim czasie "będzie widać" lub "nie będzie widać" czy się przyjęły podzielę się wrażeniami:

 

1. thuje z leroy (kraj pochodzenia holandia) 20 szt. - posadzone 22 marca 2010(zgodnie ze wskazówkami forumowiczów, tzn w baleronie, bez nawozu, ziemia do iglaków rowniez z leroya) . mamy prawie dwa i pół miesiąca i widać na nich już lekko przyrosty :)

2. jako, że bałem się - sądząc po opiniach w necie - o thuje z Leroya - zakupiłem dodatkowo 60 szt. na sadowniczy.pl (z gruntu) - 1,30 metra wysokie i posadziłem

10 kwietnia 2010( ta datę będę pamiętał). Na nich również widać już ładne przyrosty. Pod nie dałem trochę nawozu ukwaszającego ziemię (ziemia była kupiona z wywrotki podobno o odczynie obojętnym - przy tej z worka bym zbankrutował).

Całość oczywiście posypana korą.

 

 

I tu mam pytanie do szanownych forumowiczów: czy owe przyrosty to oznaka przyjęcia sadzonek, czy wnioski takie dopiero po zimie?

 

 

Pozdrawiam

killbill

Edytowane przez jasiuwędrowniczek
poprawne daty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyroty oznaczają, że rosną. Ale czy się przyjmą i bedą dostatecznie silne do przezycia zimy zobaczysz wiosna.

Musze powiedzieć, że moje tujki a mam różne gatunki i z róznych miejsc (leroy, Trac, szkółka) w tym roku coś marnieją. podsychają, brazowieją. Utopiły się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaką odmianę chodzi? Np. 'Brabant" tnie się jak najbardziej, a 'Smaragd' ma naturalny stożkowy pokrój - tej się nie tnie.

Poza tym cięcie roślin wykonuje się w celu by się zagęciły, nadania pokroju, wywołania obfitego kwitnienia. Pojęcie "aby lepiej rosły" dla mnie nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam

po starsznej i okrutnej zimie moje tuje przy domu przybrały taki wygląd. Czy forumowicze mogą wypowiedzieć się na temat tego co im jest i jak przywrócić je do stanu świetności. Wielkie podziękowania z góry

 

Zastosowalbym szybko działający nawóz azotowy - saletrę amonową, dostępną w marketach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...