Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Recommended Posts

Hania ... z tego co czytam to większość tnie brabanty z każdej strony, czyli można zapanować nad szerokością takiego żywopłotu

Dziękuję bardzo za porady :) No właśnie ta informacja jest dla mnie ważna. Ale czy drzewko nie zgłupieje...:p ? Bo kiedy się tnie z długości to rośnie wszerz, a jeśli z szerokości to rośnie wzwyż. A jak przytnę z każdej strony to.... zagęści się:lol2:? :D To bardziej żart :p Ale ciekawa jestem jak to działa na Tuję, cięcie z każdej niemal strony.

No cóż Smaragd i Fastigiata są ładniejsze, ale za to wooolno rosną w porównaniu do Brabanta :)

A i jeszcze pytanko. Czy po osiagnięciu odpowiedniej dla mnie wysokości mogę Tuję ciąć nie pozwalając rosnąć wyżej (np. tylko do 2,5m) + cięcie z szerokości?

Edytowane przez hania78
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z cisów - ładne są też, ale chyba wolniej rosną, no i są trujące(??)czy mylę z innym krzewem?. Mam małe dzieci, więc dotykają i zjadają wszystko co się napatoczy :p

 

Żywotnik też jest trujący.

 

Poza tym w głębi ogrodu chcę by żywopłot urósł szybko, ale żeby nie zajmował za dużo miejsca.

 

Jak coś rośnie szybko to szybko staje się duże.

Brabanty wymagają cięcia, bo są po prostu nieładne. A cięcie przynajmniej je zagęszcza i stają się znośne.

 

 

Może lepiej posadzić pnącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej posadzić pnącza?

Hmmm mąż chce się skuteczniej odgrodzić, tak na około 2,5 - 3m wysokości.

No właśnie zakładam, że będę te Brabanty cięła z góry i z boku :p

Poza tym pnącza próbowałam jakieś posiać kiedyś i nie wyszło (nie wzeszły). Może sadzonki dałyby radę.

Ale mąż mój marzy o zielonej przez cały rok ścianie... :) Chciał na początku choinki, ale wybiłam mu to z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej posadzić żywotnika ładniejszego od Brabanta? np. Gelderland?

Nie mogę znaleźć szczegółowych info w necie... jaki on duży rośnie i jak szybko i jaki ma kolor?

Brabant - to fakt najładniejszy nie jest.Ale Gelderland wydaje mi się (patrząc na zdjecia w necie) bardzo podobny do Brabanta, tylko o nieco jaśniejszej barwie zielonej?

Najbardziej podoba mi się Fastigiata (kolumnowy żywotnik, gęsty, ciemnozielony) ale .. wolno rośnie - to jest problem, no i nie do dostania generalnie - mało popularny widać. Ten Gelderland też chyba rzadko spotykany... nie widzę go nigdzie w sprzedaży.

 

Te żywotniki to ty chcesz z siewu uprawiać? Dlaczego nie kupiłaś sadzonek pnączy?

Żywotniki z sadzonek, i to jak największych oczywiście.

A pnącza siałam bo sie nie znałam :p

Pnącza raczej odpadają, bo nie będą zdobić w zimie... Ma być osłona przez cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gelderland ma przyrosty po 50 cm rocznie.

Jest to odmiana zywotnika olbrzymiego (a nie zachodniego), czyli nie brązowieje na zimę i późno szyszkuje.

Szkółki, które go produkują:

http://www.zszp.pl/?id=199&sco=&rco=Thuja%20plicata%20'Gelderland'&pco1=0&pco2=0&pco3=0&pco4=0&prez=0&wysw=1&lang=1

 

Dlaczego nie rozważasz wąskiego "Smaragda"?

 

Zimozielone pnącze to bluszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smaragd też jest piękny, ale z 10 lat bede czekać na żywopłot :( czyli rośnie za wolno (?)

Podobnie wygląda wspomniana przeze mnie Fastigiata, którą bym bardzo chciała, bo szybciej rośnie... Ale oba to są żywotniki zachodnie, czyli będą brązowieć?

Czy określenie żywotnik olbrzymi oznacza że będzie się silnie rozrastał wszerz?

A dodatkowo... wstępnie obliczyłam że będę potrzebowała około 70szt. czyli raczej cena 10zł za szt. to max. Smaragdy do najtańszych nie należą :( niestety

 

Teraz to już nic nie wiem i zgłupiałam doszczętnie :(

Edytowane przez hania78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brabant po 10 latach od sadzonki ma 3 m wysokości a Smaragd 2,5 m. Czy to taka duża różnica?

 

Uważaj, bo ponizej 10 zł za szt możesz dostać nie odmianę tylko jakąś siewkę "no name" o nieustalonym pokroju. Odmiany rozmnaża się z sadzonek a nie z siewu. Dlatego sa droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej newralgiczne miejsce to cały tył ogrodu (jakieś 400-500m2) :(

To ile powinna sadzonka 70cm Smaragda kosztować? Brabant od samego początku średnio mi sie podoba.

Mam ofertę w pobliżu. Co myślicie o tym Smaragdzie i cenach za niego? http://www.iglaki.elblag.pl/smaragd.php

W przyszłym tyg. sie przeprowadzam więc w wolnej chwili dokładnie obliczę ile mi tam wejdzie sadzonek. Tylko wam nie odpiszę bo neta nie będę miała w maju :D

Edytowane przez hania78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci w głębi ogrodu taka szczelna zasłona całosezonowa? Przecież zimą nie korzysta się w ogrodu.

 

Dla estetyki. Z ulicy widać prawie cały tył ogrodu.

Oto strona dotycząca mojej nieruchomości... http://mojdomek.pl.tl/OGR%D3D.htm

Wrzuciłam i zdjęcie przedstawiające tył ogrodu i plan zagospodarowania tego ogrodu...

Zdjęcia powinny wyjaśnić dlaczego chcę posadzić coś wokół płotu...

Edytowane przez hania78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyjasniły. Raczej skłaniają do pytania, dlaczego nie zasłonisz sobie roślinnością wnętrza ogrodu od strony ulicy.

Dlaczego z tyłu ogrodu chę się odgrodzić?: Bo chcę mieć zaciszny, spokojny kącik z dala od ulicy właśnie.

Dlaczego nie odgradzam się od ulicy?: Bo nie znoszę jak wielka roślinność zasłania mi widok z okna. Lubię widzieć co się przy płocie dzieje, kto wchodzi na posesję itp. Poza tym to osiedle mało uczęszczane. Jeżdżą tylko mieszkańcy. I dodatkowo płot od ulicy ma maksymalnie 10 m, z czego 4m to brama 1,5 m bramka wejściowa... nie ma sensu w pozostałej części się odgradzać. Przy ulicy posadzę niewielkie krzewy ozdobne. Natomias tył ogrodu patrząc od ulicy wygląda okropnie: stary płot, widoczne rury i ciągły bałagan na posesjach sąsiednich.

Ale wracając do tematu Thuji. Ile powinien kosztować 100% Smaragd? Czy cena za 70cm = 10zł to podejrzane? I co ile sadzić Smaragd? 70 czy 80cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam mam problem z tujami podlewam je co 10 dni jest ich 6 jedna z nich jak widac na zdjęciach zyje natomiast chyba pozostałe uschły czy one mogą odrzyć czy juz nie da się nic zrobić proszę o pomoc:

http://img844.imageshack.us/img844/6580/dsc07663h.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/2430/dsc07662r.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/9682/dsc07661i.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/5291/dsc07660u.jpg

Z góry dziękuje za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balkon jest zadaszony natomiast balkon ustawiony jest na strone zachodnią i tak około godziny 14- 15 aż do całkowitego zachodu słońca pada na nie właśnie słońce. Dzięki za info no cóż zakupie jeszcze raz tuje jak również wieksze donice i postaram się już nie dopuścić do tej sytuacji. Jeszcze tylko takie pytanko jaką ziemie kupić do przesadzenia i kiedy przesadzić i wreszcie jak ochronić drzewka na zimę? pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...