Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co bardziej ekologiczne? Pompy ciepła czy solary?


Liwko

Recommended Posts

Do podjęcia tego wątku sprowokowały mnie dopłaty do kolektorów słonecznych. Idea państwa jest taka żeby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Rodzi się więc pytanie czy rzeczywiście w naszym klimacie solary załatwią sprawę i czy nie lepiej by było dopłacać do pomp ciepła.

Jestem posiadaczem PCi od roku i nie mam solarów więc mogę być trochę nieobiektywny ale chętnie podyskutuję na ten temat ze zwolennikami jak i przeciwnikami obu rozwiązań.

Moje zdanie jest takie, że w naszym klimacie PCi jest bardziej ekologiczna od solarów. Dlaczego? Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ekologiczne, byłoby „fikuśne” połączenie pompy ciepła z solarami – tak aby solarami, również można było ogrzewać dom w okresach przejściowych, a w okresie grzewczym solary „wspomagałyby” zarówno ogrzewanie pomieszczeń jak i CWU (np. podgrzewają powrót z ogrzewania i wstępnie podgrzewają CWU).

Technicznie możliwe do wykonania, koszty eksploatacji małe, ale inwestycyjnie – fatalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie PCi z solarami jest po prostu zupełnie nieopłacalne, ale mi chodzi o to, że solary objęte są dopłatami ze względu na swoją niby ekologiczność. Fakt, potrzebują minimalną ilość prądu by w okresie odpowiedniej pogody zapewnić nam CWU. Jednak właśnie wtedy gdy one najlepiej pracują potrzeba najmniej ciepłej wody. Nie ma nic lepszego w upały niż chłodny prysznic. Druga sprawa to to że w Polsce mamy niedobory wody a układ solarny nie zachęca latem do jej oszczędzania, więc to już się kłóci z ekologią. Inną sprawą jest to, że solary zapewniają tylko przez część roku CWU a przez resztę potrzebujemy inne źródło energii. I teraz wiele osób budując swoje domy rozumuje w ten sposób, że postawi piec na paliwo stałe albo gaz i do tego dopnie solary. Więc znowu gdzie tu ekologia? Można jeszcze zrozumieć tych, którzy mieszkają już w wybudowanych domach i chcą trochę latem odpocząć od palenia w CO, ale przy nowo budowanych to jest zupełnie nieekologiczne. Ktoś może powiedzieć, że pompa też nie jest ekologiczna bo zużywa prąd. Ok, tylko czy to pompa jest nieekologiczna czy raczej nasze elektrownie? Lepiej i łatwiej i trzeba moim zdaniem zająć się elektrowniami niż na setkach tysięcy domostw montować kolektory co i tak nie rozwiąże problemu.

Zakładając PCi miałem w nosie ekologie. Po prostu mi się to opłacało. Solary ani nie są ekologiczne w naszym klimacie ani się nie opłacają! Więc moim zdaniem argument ekologii solarów jest nadużyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem solar to najdroższa inwestycja, która się nigdy nie zwróci w naszych warunkach. Taniej jest grzać budynek prądem (który i tak jest drogi, a będzie jeszcze drożej). Trzeba policzyć koszty instalacji całego systemu solarnego i przeliczyć czy się to opłaca w perspektywi X lat. Trzea też zapytać jaka jest żywotność takiego systemu solarnego. Z tego co wiem inwestycja się nie zwróci w polskich warunkach. Co innego Grecja, Włochy, Francja i inne cieplejsze rejony. Muszę przyznać że marketing działa jednak dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Myślę, że ważne też są niskie koszty ekploatacji a nie tylko to czy się zwróci czy nie zwróci. Mało ludzi znam takich którzy nie wydadzą pieniędzy których nie wydali na pci czy kolektory i będą opłacali rachunki z odsetek. Znam wiele osób które zakładają solary czy pompy bo chcą mieć niskie koszty stałe. Dzisiaj je na to stać i zakładają bo nie wiadomo czy będzie ich stać później na drogi w utrzymaniu dom. I jednak częściej kolektory zakładaja osoby już stabilne finansowo/starsze niż te które ledwo kończą budowę. Inna sprawa, że ci młodsi czasami się przeliczą z metrażem i wyposażeniem i na fanaberie już brakuje.

Może warto się zastanowic co jest bardziej ekologiczne w produkcji urządzeń ? o tym już się mało mówi :( Ogólnie jak dla mnie to wielka ściema z całą tą ekologią :) choć sam staram się być mocno ekologiczny :) (segregacja, deszczówka czy inne bzdury które trudno na zdrowy rozum wytłumaczyć a ekologia tłumaczy wszystko :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ważne też są niskie koszty ekploatacji a nie tylko to czy się zwróci czy nie zwróci.

Z tymi kosztami się zgadzam, jednak czy nie lepszym rozwiązaniem w tym momencie dla domu z normalnym zużyciem wody jest pompa ciepła do CWU? Mamy zapewnione 100% CWU za 250-300 zł na rok a przecież solary mają sprawność tylko około 50% więc czymś te pozostałą ilość trzeba podgrzać. I znowu ekologia - węglem? I za ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj baranie uważnie moje posty to może zrozumiesz co piszę. Ale rozumiem, że masz w tym jakiś interes żeby śmierdziuchy się dale sprzedawały. No cóż, świat idzie naprzód i nigdzie nie wyczytałem by wracano do systemów zalatujących myszką. Musisz z biznesikiem się przenieść nieco na wschód, Białoruś albo jeszcze dalej bo postępu nie zatrzymasz i zostaniesz sam jak ten palec z tymi twoimi kotłami.

Nie mam nic do ludzi którzy wybrali taki system ale to nie znaczy, że wybrali dobrze. Wolę mieć teraz pompę i polbruk położony rok później niż na odwrót.

Życie to wybory. Ja wybrałem taki. A w piecu się też już w życiu napaliłem i nie zamierzam się cofać w rozwoju.

W tych czasach gdy istnieje tyle rozwiązań wszelkie kotły na paliwa stałe to dla mnie porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zrób sobie domek zero-energetyczny, albo nawet plus energetyczny, czyli zamiast kostki płotu i wakacji zainstaluj sobie wiatraki solary i fotowoltanikę wraz z resztą tych całkiem mało opłacalnych badziewi żeby nie pobierać nawet kWh prądu z węglowych elektrociepłowni i przyczyniać się do zadymiania powietrza

 

z samochodu też honorowo zrezygnuj i przesiądź się na rower a potem w ramach protestu przykuj się łańcuchem do drzewa na bagnach ROSPUDY

 

He, he :)

 

Temat brzmi?

Przeczytaj też pięć razy mój pierwszy post to może zrozumiesz o co pytam.

A co do roweru to bardzo lubię nim jeździć i robię to tak często jak tylko możliwe. A przy pompie ciepła mam na to więcej czasu he, he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ciekaw jestem czy za 5 lat nadal będziesz zwolennikiem PCI, jak glikol zacznie się starzeć, jak DZ się wymrozi i jak COP spadnie na 3, a prąd będzie po 2zł, tak samo jak teraz bęzyna obciążony 80% podatkiem

 

I przyjedzie czarna wołga i mnie zabierze he, he

Po prostu wkurwiają mnie te dopłaty do solarów, które mają sprawność tylko 50% i to w dodatku tylko do CWU. Przy pompie masz 100% CWU i 100% CO a dopłat nie ma. Dlaczego się pytam? Przecież to też jest odnawialne źródło energii i moim zdaniem bardziej ekologiczne bo przecież o to im chodzi w tych dopłatach. Czyż nie??? W dupie mam czy ta złotówka trafi tam czy siam. Chcę, żeby wszyscy mieli równe szanse. Ja już pompę mam, ale dlaczego inni nie mogą mieć jej taniej? Ja samolub nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty do solarów są zasadne bez dwóch zdań, a przede wszystkim dla ludzi uzupełniających w ten sposób wyposażenie kotłowni na paliwo stałe. Nie wiem czy się orientujecie, jak uzyskuje się na wsiach i w małych miasteczkach (choć nie tylko) CWU w lato? Normą jest rozpalenie kotła węglowego prawie codziennie tylko po to, żeby uzyskać wodę do kąpania. A czym się pali w lato ? Czym popadnie - śmieci, plastikowe butelki, gazety, trochę drewna, niektórzy spece wrzucają nawet kawałki papy, czy styropian.... Taka jest rzeczywistość. Posiadając solary, w lato odpada zatruwanie okolicy tym tzw. "przepalaniem" pieca. To moim zdaniem największa zaleta rozwiązania, bo oszczędność żadna. Śmieci i 1-2 m3 drewna odpadowego na całe lato nic nie kosztują. To tyle jeśli chodzi o solary. A jeśli solary, jestem całym sercem za dotacjami dla pomp ciepła i to zarówno przy modernizacji, jak i przy budowie nowego domu. Dotowane powinny być zarówno odwierty, urządzenia i ich montaż. Podłogówka już nie. Dotacja na zasadzie określonej dla solarów nie jest taka zła. Nie przesadzajcie z tymi 15% dofinansowania, tak źle nie jest, w praktyce otrzymujemy "gratis" aż 35-38% wydatków biorąc pod uwagę odsetki bankowe. Trzeba wziąć kredyt na 3 lata, co przy budowie domu też nie jest złym rozwiązaniem jak już kończy się kasa przeznaczona na budowę. Reasumując - moim zdaniem popieram dopłaty dla solarów, ale powinny się też pojawić dopłaty na co najmniej takim samym poziomie do PCi. Państwo na tym wiele nie straci, bo na PCi zdecyduje się zdecydowanie mniej osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedni ludzie i tak będą spalać śmieci bo nie będą chcieli płacić za ich wywóz. Ale jakby im zaproponowano dopłatę przy budowaniu domu do pompy ciepła i cała inwestycja nie licząc podłogówki mieściła się w granicach 10-15tyś to mało kto by się na to nie zdecydował i załatwione by zostały dwie pieczenie przy jednym ogniu.

A zamiast kolektorów może dopłaty do tego??? http://allegro.pl/pompa-ciepla-wody-uzytkowej-3-5kw-100l-i1234087485.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty bardziej mają napedzać produkcję i dawać pracę niż pilnować kieszeni użytkowników. Daje unia i do uni pieniądze wracają, przy okazji część ludzi w kraju ma pracę. Czy kotły na paliwo stałe mają sens ? Mają pod warunkiem, że komuś to odpowiada i masz na palenie w piecu. Jednemu pasuje drugiemu nie. Prąd drożeje ale drewno jakoś nie zauważyłem aby taniało. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dopłaty do Solarów istnieją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do 2500 zł do m2 Planelu słonecznego.

45% kosztów kwalifikowanych (tak to ładnie brzmi)

 

Tylko kilka banki to oferują, szczegółowe informacje to zapraszam na pw. albo na http://www.nfosigw.gov.pl/

 

Szczególnie osoby, które mają gotówkę na sfinansowanie tej inwestycji, opłaca się dowiedzieć się szczegółów.

 

Na pompę ciepła są preferencyjne kredyty, niższe oprocentowanie. to jest z WFOŚ [Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska] ale to w Warmińsko - Mazurskim, nie wiem jak w innych.

 

Jeśli ktoś ma pytania zapytam na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solar to ustrojstwo produkujące małe ilości taniej energii przy dużym koszcie inwestycji.Pc przy podobnym nakładzie inwestycji wytwarza ogromne ilości nieco droższej energii.

Pry tej samej cenie inwestycyjnej np 14000 zł można mieć solera który w najlepszy dzień do 30 kWH na dobę .

Pc w podobnej cenie da 240 kWh.

Odnosząc to do oleju oszczędzamy na solarach 3 litry oleju zakładam zerowe koszty pozyskania energii.

W odniesieniu do PC oszczędzamy 12 l oleju

Pytanie o ekologię -to chyba oczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...