Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

 

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

 

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

 

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?

Jak rozwiązanie było by optymalne :-?

Dzięki.

 

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.

oddzielna rura do kazdego pomieszczenia

 

Witam.

Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

 

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

 

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

 

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?

Jak rozwiązanie było by optymalne :-?

Dzięki.

 

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.

oddzielna rura do kazdego pomieszczenia

 

Poddasze jak na razie jest nie użytkowe, ale w przyszłości nie wiadomo czy rodzina się za bardzo nie rozrośnie... :D Zastanawiam się czy jeśli pościłbym jedną rurę pod sufitem do pierwszego i drugiego pokoju, bez turbinki, czy to by działało, czy tylko ma to sens jedynie dla pierwszego pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)

 

Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

 

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.

Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach.

 

No to świetnie, że obejdzie się bez wiatraka :) trzeci pokój sobie odpuszczę. Prosił bym jeszcze o wyjaśnienie, co to znaczy sztywny przewód z płaszczem, tak aby mógł wyjaśnić w sklepie czego potrzebuję.

Wielkie dzięki z góry! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)

 

Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

 

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.

Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym.

oj oj oj

jesteś bardzo daleko w tyle z wiedzą.....

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(

Czy mozecie polecic mi jakas firme ?

Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.

Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?

Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(

Czy mozecie polecic mi jakas firme ?

Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.

Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?

Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

 

Fantom

A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(

Czy mozecie polecic mi jakas firme ?

Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.

Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?

Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

 

Fantom

A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

 

Powiedziałbym...i tu się zaczyna taniec pingwina. :lol: .To ,że piszesz z takimi bykami to pikuś ale za to dobrze tłumaczysz sens montażu kzpłw w domu.Nie wiem co szczukot ma zrobione ale rzeczywiście masz racje ,że łatwiej jest zorganizować sobie kzpłw jak dgp.Nie wzywam tym samym do dyskusji posiadaczy dgp.Mam kzpłw i bardzo sobie go chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(

Czy mozecie polecic mi jakas firme ?

Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.

Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?

Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

 

Fantom

A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

 

W sumie powodow bylo kilka :

1) niechec do wiecznie czarnej szyby

2) brak wiary w to, ze bedzie sie chcialo palic na tyle duzo, aby byl warty zakupu

3) problemy z palniem w lato itp (bez bufora)

4) i jeszcze kilka drobniejszych spraw

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powody nazwałbym luźnymi.

 

ad1.to w dgp lub bez szyba się nie brudzi tylko ta w kzpłw?

ad2.wiara czyni cuda przecież.Palenie w kominku z płaszczem nie oznacza sztywnej zasady palenia by przeliczać to jakoś na wartość tego zakupu.Widać ,że chcesz juz na pewno palic w kominku okazjonalnie.Futerko z jenota,kieliszek wina łogień i.....

ad3.Właśnie to jest piękne jak w letni dzień rozpalisz kzpłw i do kąpieli użyjesz wody zagrzanej przez niego.Same korzyści ...oszczędność i wygoda.

ad4. te drobne sprawy to niby co takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trochę poszperałem w necie, ale nic ciekawego nie znalazłem więc pozwoliłem sobie tutaj zawitać.... :)

Kupiliśmy wkład Uniflama Selenic 700 z .... trzema szybami. Kominek do typowo rekreacyjnego palenia, bez dgp itp. Nadszedł czas żeby go zabudować i zastanawiam się jak prawidłowo powinna być wykonana górna część obudowy, tzn. nie ma zbyt wielu punktów podparcia i jestem ciekawy jak to się rozwiązuje. Pytam, bo chłopaki od wykończeniówki proponują mi zabudowę a ja jakoś nie do końca jestem przekonany do ich znajomości tego tematu i mam wątpliwości czy dać im to zrobić a potem mieć kłopoty….

Swoją drogą 3 szyby to x 3 system okopconej szyby… :)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1) bez plaszcza mozna palic ile sie da :) nie trzeba bawic sie w ograniczenia temp na plaszczu itp. A przy takim spalaniu utrzymac szybe w czystosci duzo prosciej

ad2) no wlasnie boje sie, ze po jednym seoznie, bede wolal palic okazjonalnie niz uzywac go jako kotlownie

ad3) jest fajnie jak chce sie akurat wykapac. Gorzej jak chce sobie tylko rozpalic i nie mam co z ta woda robic

ad4) dodatkowe pompy, rury itp, bez pradu rozpale tradycyjny a z plaszczem juz nie, problem z podlaczeniem turbiny w moim przypadku, wybrany model otwiera sie tylko na prawo itd itd

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wkładem suporek, nad różowy kartongips w wełną od środka, wykończone trawertynem (tynk struktura). Ma być bardzo prosto, taki klocek od podłogi do sufitu.

Powietrze z zewnątrz mam doprowadzone, wkład ustawiony na stojaku, niby prosta robota, jak z nimi rozmawiam to wygląda mi że teoretycznie wiedzą o co biega, ale brałem ich do płytek, trawertynów, gładzi itp. a nie zabudowy kominka....

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

 

 

Co to za bełkot którego nie rozumiem???

 

Przeciez napisalem wyraznie. Jak baba rzuci polanem o rozgrzany do bialosci szamot, to wowczas to moze peknac. Moze nie od razu, z czasem.

 

Jak juz pisam wczesniej, szamot podnosi tylko temp spalania, nic poza tym. No moze jeszcze akumuluje cieplo. Juz lepszym rozwiazaniem jest zbudowaine obudowy z cegiel szamotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...