Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

marconi napisal, ze nie ma styro bo ma plyte fundamentowa.

co do samego przekroju , to mysle kze srednica rzedu 100-110 cm w zupelnosci wystarcza.

A to latwe dalej wyliczenie : To jest okolo 80 cm2. Kladac wiec kanal plaski np 40x200 cm (to tak najmniej) zalatwisz temat.Nad kanalem ewentualne mala siatka zbrojeniowa (aby ta wylewka jakos sie tam trzymala).

 

Fantom

ps. Ja u siebie mam rure fi110. Ciag mam az za duzy. ale oczywsicie od warunkow (wysokosc komina itp) moze byc lepiej lub gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczekam na Wojtka :) Pytam się, bo koleżanka mi powiedziała, że taki kominek bardzo brudzi szybę i ognia prawie nie widać, że jest najmniej dekoracyjny. Ale moja szwagierka taki ma i wygląda jak normalny kominek.

Widzisz tu dużo zależy od konstrukcji kominka ale też i do odpowiedniego podłączenia kominka do instalacji przy prawidłowym podłączeniu powinien być zawór podmieszania powrotu aby woda wracająca na kominek miała nie mniej niż 55 stopni bo nie sztuka dusic kominek na 40 stopniach tylko palić w nim na 70 -80 stopniach wtedy kominek jest najsprawniejszy czyli najwięcej ciepła zostale w domu a najmiej ucieka w atmosferę w ekonomicznej eksplatacji pomaga też bufor i podłogówka ale to rozległy temat jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo proszę o radę. Właśnie trwa u mnie montaż kominka. Jest w nietypowym miejscu, prawa jego część będzie przylegać do schodów:

IMG_1944.JPG

 

Panowie z firmy, która robi kominek proponują 2 kratki wlotowe i dwie wylotowe. Dodatkowo musi być kratka wentylacyjna (komin ma dodatkowo kanał wentylacyjny). Czy to nie za dużo na jeden kominek? Nie chciałabym go "okratkować"... Dwie nie wystarczą? Dodam, że jest też rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz.

 

Nie chcę dać kratki na front kominka. Myślałam, żeby wsadzić tylko dwie, po przekątnej. Z lewej wlotowa na dole, z prawej wylotowa. Wtedy po lewej byłyby z boku dwie. Jedna na dole i jedna na górze (wentylacja), po prawej jedna.

 

Czy kratka po prawej ma sens biorąc pod uwagę te schody?

 

Proszę, niech się ktoś wypowie.... Muszę to wiedzieć jak najszybciej. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo proszę o radę. Właśnie trwa u mnie montaż kominka. Jest w nietypowym miejscu, prawa jego część będzie przylegać do schodów:

IMG_1944.JPG

 

Panowie z firmy, która robi kominek proponują 2 kratki wlotowe i dwie wylotowe. Dodatkowo musi być kratka wentylacyjna (komin ma dodatkowo kanał wentylacyjny). Czy to nie za dużo na jeden kominek? Nie chciałabym go "okratkować"... Dwie nie wystarczą? Dodam, że jest też rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz.

 

Nie chcę dać kratki na front kominka. Myślałam, żeby wsadzić tylko dwie, po przekątnej. Z lewej wlotowa na dole, z prawej wylotowa. Wtedy po lewej byłyby z boku dwie. Jedna na dole i jedna na górze (wentylacja), po prawej jedna.

 

Czy kratka po prawej ma sens biorąc pod uwagę te schody?

 

Proszę, niech się ktoś wypowie.... Muszę to wiedzieć jak najszybciej. Z góry dziękuję!

 

 

Ładne schody! Ja mam takie: http://www.kominki-batura.pl/portal3_1s.html#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu dziękuję za odpowiedź. Czyli nie wywalam kasy w błoto, skoro namawiają ;)

Dalej nie wiem czy wystarczą te tunelowe (obudowa ma 120 x 55 cm).

Wystarczą 4 tunelowe po bokach (ewentualnie + 100 cm tunel na środku) czy jednak standardowe kratki koniecznie? Wkład to Blanzek Start 8, bo to chyba też istotne... Nie wiem czy dobry czy nie. Wybrany, to już musi być ;)

 

Piotrze moje schody dopiero będą ładne (mam nadzieję ;)). To Twoje wnętrze? Bardzo, bardzo ciekawe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek stoi, kratek nadal nie ma. Nie mogłam się zdecydować :D Będą albo cztery 40 (+ piąta wentylacyjna) albo jedna wlotowa 50 standardowa i wylotowa 100 cm tunelowa z przodu obudowy. Ewentualnie metrowy tunel z przodu obudowy i jeszcze trzy mniejsze z boku (dwa wlot jedna wylot)...

 

Proszę mi wybaczyć może głupie pytanie, ale na tym się akurat nie znam: czy kratki wlotowe i wylotowe muszą być w tej samej ilości? Tzn. jeśli wlotowe są dwie, to wylotowe również muszą być dwie (lub jedna, o tej samej powierzchni)?

 

Bardzo, bardzo Panom dziękuję za cierpliwość i zainteresowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek musi mieć obowiązkową dekompresję w postaci otworów

nawiewnych i wywiewnych, nie uzależnionych od czynników zewnętrznych.

Takim czynnikiem może być zanik prądu, eliminujący pracę wentylatorów.

 

Nawiew to powietrze zimne, wywiew natomiast jest przewidziany dla

powietrza rozgrzanego, czyli mającego większą objętość. Różnica, którą

należy przewidzieć, to 20-30 % . Ilość kratek jest w zasadzie nieistotna,

ale warto zaplanować w miarę równomierne przewietrzanie obudowy.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kochani czy mi ktoś powie czym kleić płyty krzemienno wapienne do ściany czy to musi być klej do płyt specjalny (mam go ale niechciał bym żeby mi go zabrakło na obudowe) czy może być atlas do płytek na podłodę ogrzewaną bo troszeczke mi zostało po budowie oczywiście płyty będą kołkowane , z góry zaznaczam że jestem amatorem majsterkowiczem :) dzięki za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas chodzi mi po glowie nordpreis [ale mam ceramiczny komin plewy i wlot do niego to 160 cm od posadzki do osi wlotu]

 

i tym jestem ograniczony przy wyborze nordpreisa

do tej pory byłem przeciwnikiem obudow z karton gipsu- czy może niepotrzebnie się uprzedziłem?

zależy nam dobrym wkładzie [bez dgp i płaszczy] a jak najmniejszej ilości marmuru

jaki wkład podpowiadacie dla domku 123 m2 dość dobrze ocieplonym.

 

na całość nie mogę wydać niż 7-8 tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...