Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Dokładnie, więc niech się ujawnią :) Cena do ustalenia.

 

Kolejny problem: pisałem 'G/K, inne płyty' bo tu trzeba coś lekkiego w miare zaproponować na taki 'słup grzewczy' - tak sobie go na razie nazwijmy - co będzie mieć docelowo 7m wysokości + ważyć kto wie ile a jednocześnie akumulować ciepło.

 

Mam nadzieje, że to wyjaśnia czemu tak przygotowałem podzbrojoną trochę nad wymiar posadzkę..

Inna lekka płyta też raczej nie i po co 7m słup grzewczy, jeśli masz otwartą przestrzeń 7m wysokości to i tak ciepłe powietrze będzie się unosiło. A co do ciężaru konstrukcji to zależy jak to zrobiłeś jak gęsto te słupy czy wylewka na tym zbrojona j jakiej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Inna lekka płyta też raczej nie i po co 7m słup grzewczy, jeśli masz otwartą przestrzeń 7m wysokości to i tak ciepłe powietrze będzie się unosiło. A co do ciężaru konstrukcji to zależy jak to zrobiłeś jak gęsto te słupy czy wylewka na tym zbrojona j jakiej grubości.

 

Słupy są rozmieszczone co 15-20cm i przezbrojone siatką, grubość wylewki 15-30cm. Ten słup chciałbym 'przytulić' do ściany komina na całej wysokości żeby to też fajnie wyglądało.

Ale chieć a móc dwie różne sprawy.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Tomtom, żartujesz Waść :) Ja mam komin aż po kalenicę w salonie, no prawie te 7 metrów, ale w życiu bym go nie obudowała do samej góry. Jak chcesz akumulację to nie ma potrzeby. Po co ci taki kloc ;)

Byłeś w moich inspiracjach kominkowych? Znajdziesz tam co najmniej kilka akumulacyjnych, które wcale duże nie są, a ogrzewają kawał kubatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład Romotop ANGLE R/L 2g L 88.51.44.01.

2015-01-23 11.44.40.jpg

 

Planuję prosta zabudowę, trochę w stylu tej aranżacji:

a6.jpg

 

Mam jednak pytanie:

1.Czy zastosowane w aranżacji 'kratki.pl' wlot i wylot powietrza będą wystarczające.

2.Zabudowa ma być na wysokość ok. 5 m. Do jakiej wysokości zrobić ją z płyt krzemianowo-wapiennych a od jakiej wystarczy już sam gips-karton?

Edytowane przez tomekwa
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1. Nie

2. Do wysokości górnej krawędzi wylotów ogrzanego powietrza

Poza tym:

- nie zrobisz na tym wkładzie takiej obudowy z narożnym luftem dolnym bo ma on 12 cm głębokości

- zdjęcie jakie zapodałeś to fotomontaż stworzony przez projektanta wnętrz / dizajnera- ma być ładne, a nie "technicznie poprawne"

- takie lufty (6 cm) w ilości 2 lub 3 w miejsce tego jednego w każdym miejscu (dół i góra)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład Romotop ANGLE R/L 2g L 88.51.44.01.

[ATTACH=CONFIG]302572[/ATTACH]

 

Planuję prosta zabudowę, trochę w stylu tej aranżacji:

[ATTACH=CONFIG]302571[/ATTACH]

 

Mam jednak pytanie:

1.Czy zastosowane w aranżacji 'kratki.pl' wlot i wylot powietrza będą wystarczające.

2.

 

1000 cm na wylocie / góra czopucha

800 cm na wlocie /dół obudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy oto chodzi.Mam także dystrybucje ciepłego powietrza (tzn nałożony z blachy dystrybutor) na wkład.Myślę ,że powinienem zrobić od czoła poniżej wkładu otwór na dolot powietrza do 1 komory grzewczej aczkolwiek widze tez rozwiązania bez tego dolotu. Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł aby na obudowę wkładu wykorzystać bloczki betonowe amerbloku , które to by były jednocześnie wykończeniem tej obudowy.Obawiam się czy nie będą za gorące jednak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam na oku dwa kominki dwustronne vis-a-vis i bardzo proszę o radę który polecacie.. Może ktoś miał już z nimi do czynienia choć wątpię bo oba to dość świeże propozycje tych firm.

 

- HAJDUK Volcano FDT h

http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-1484-VOLCANO_FDT_h

Moc 14kW, Sprawność 85%, Cena około 8 tys. netto

 

SPARTHERM Varia AS FDh 4s II Linear

http://www.spartherm.pl/produkt/265/varia-as-fdh-4s-2-linear

Moc 8kW, Sprawność 85%. Cena około 10 tys. netto

 

Dom 170m2.

Kominek będzie w centralnym miejscu pomiędzy salonem i jadalnią (50m2)

Wentylacja z rekuperacją.

DGP miało być podłączone do kanałów wentylacyjnych (zasysanie turbiną za rekuperator) ale ostatnio doczytałem że to nie polecane rozwiązanie więc również proszę o radę jak najlepiej zrobić rozprowadzenie ciepła w takim przypadku?

 

Drewna mam sporo (własny las) więc palić zamierzam dużo, ale zwracam też dużą uwagę na wygląd (tu wygrywa Spartherm bo jest w panoramie).

 

Aktualnie jestem za Spartherm (bardziej polecane) ale boję się że ma za małą moc i że jest za mało głęboki (tylko 43cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczynasz planować kominek od końca ...

Najpierw projekt kominka ... potem wybór paleniska ...

Bo przedstawiasz w linkach dwa całkiem inne "dizajny".

Wydajność cieplna wbrew pozorom będzie niemal identyczna w obydwu przypadkach.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczynasz planować kominek od końca ...

Najpierw projekt kominka ... potem wybór paleniska ...

Bo przedstawiasz w linkach dwa całkiem inne "dizajny".

Wydajność cieplna wbrew pozorom będzie niemal identyczna w obydwu przypadkach.

Pozdrawiam.

 

Ale dlaczego od końca?

Oba są dwustronne i mają podobną szerokość, jedynie wysokość i głębokość się różni. Preferuję wygląd panoramiczny ale nie wiem czy ten nowy Spartherm nie jest za mały. Dlaczego oba będą miały podobną wydajność jak moc różni się dwukrotnie?

Zabudowa ma być bardzo prosta - klocek obudowany betonem architektonicznym coś jak tu:

obudowa_beton.jpg

obudowa.jpg

 

Aktualnie sytuacja wygląda tak:

 

IMG_9232.jpg

 

Powietrze z zewnątrz będzie doprowadzone w warstwie styropianu kanałęm 20x7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem ,że chcę zrobić obudowę jedynie (o ile to możliwe za względu na temperature) z bloczków 6cm tzw. amerbloku ? . Mam kupione 2 duże kratki i 2 małe.Czy to znaczy ,że przy DGP są one nie potrzebne?.Miałem zamiar zamontowac jedna od frontu poniżej wkładu , drugą w 2 komorze też od frontu i 2 małe pozostałe w 3 komorze po bokach. Byłbym wdzięczny jakbyś mi coś podpowiedział w tych kwestiach bo robie sam po raz pierwszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...