Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Ja nie lubię palić w kominku nawet brykietem. Czasem jak mus, owszem.

Kominek + drewno w polanach, to właściwa kombinacja.

 

Po tym co napisaliście, wiem wszystko co chciałam wiedzieć.

Iwona Pellets to ciekawe co piszesz.

 

Piotr, "Kaśka" jest OK :) wiele osób tak do mnie mówi :)

Z koszyczkiem daj sobie spokój, niech rdzewieje w spokoju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W kontekście ostatnich wypowiedzi – polecam najnowszy numer Świata kominków. Bardzo ciekawy dla szukających informacji o pelletach i paleniskach wykorzystujących to paliwo. Sporo cennych informacji o znanych i nie znanych, nam inwestorom, rodzajach palenisk domowych.

 

Skrótowo na zachętę można tutaj http://www.kominki.org/swiat-kominkow/przegladaj-swiat-kominkow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Koszyczek , bez koszyczka. lepiej . "

A jak trochę odbiegnę od tematu choć nie całkiem bo będzie o koszyczku.

 

Czerwony Kapturek idzie przez las z koszyczkiem "peletu" :) do babci i spotyka wilka.

Wilk do Kapturka: Teraz Cię pocałuję tam gdzie nikt cię nie całował !!!

A Czerwony Kapturek mu odpowiada : To chyba w koszyczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 lutego na forum umieściłem pytanie o dobór kratek wentylacyjnych do wkładu kominkowego 14 kw. dziś jestem zakłopotany z uwagi na to, że brak jest firm z profesjonalnym doradztwem w miejscu gdzie mieszkam. Poprzedni wpis opatrzony był rysunkiem podyktowanych przez jedną z lokalnych firm. Dziś prezentuję odmienną koncepcję wentylacji tego samego wkładu proponowaną przez inną firmę instalacyjną. Obie koncepcje nie do końca do mnie przemawiają natomiast potrzebuję porady zanim rozpocznę pracę nad zabudową. Bardzo proszę o komentarz W załączeniu - wykonałem szkic wg. nowej koncepcji.zabudowa k..jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom b to nastepna kondygnacja ?

Kto ci to cudo zaprojektowal ?

zmien wykonawce

 

 

25 lutego na forum umieściłem pytanie o dobór kratek wentylacyjnych do wkładu kominkowego 14 kw. dziś jestem zakłopotany z uwagi na to, że brak jest firm z profesjonalnym doradztwem w miejscu gdzie mieszkam. Poprzedni wpis opatrzony był rysunkiem podyktowanych przez jedną z lokalnych firm. Dziś prezentuję odmienną koncepcję wentylacji tego samego wkładu proponowaną przez inną firmę instalacyjną. Obie koncepcje nie do końca do mnie przemawiają natomiast potrzebuję porady zanim rozpocznę pracę nad zabudową. Bardzo proszę o komentarz W załączeniu - wykonałem szkic wg. nowej koncepcji.[ATTACH=CONFIG]307267[/ATTACH]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Profesjonalne doradztwo łaczy się zwykle z profesjonalnym wykonaniem ... :rolleyes:

W Elblągu masz bardzo dobre i jak najbardziej profesjonalne firmy - członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie (OSKP):

http://kominki.elblag.com.pl/

http://www.kominki.elblag.pl/

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po namyśle i konsultacji z Żonką wybór padł na kozę na 99% bedzie to Dovre Astro 4 CBP, ale ale… nie rezygnuje z tzw ciepłej obudowy i wymyśliłem taki sobie system - rys. poniźej.

kominek.jpg

Pomysł jest taki by wykorzystać maksymalnie temperatury kozy i jej promieniowanie, dlatego zaraz za nią buduje ściankę szamotową, a by nie oddawała za dużo energii do środka obudowy będzie zaizolowana wełną kominkową od tegoż środka, w miejscu gdzie będzie rura od kozy wchodzi w ściankę szamotu tam już będzie tylko szamot (już dość duża temp.) - nie ma tego detalu na rysunku- Dodatkowo planuje zrobić wlot powietrza do komory gdzie będzie przyłącz do komina, i wylot z przodu. Planuje jednak wymiennik przeponowy (tzn kanał ze fleksa stalowego ) by powietrze nie mialo kontaktu z powietrzem z komory a przepływ energii był poprzez scianki fleksa…

Mam kilka pytań w związku z moim pomysłem,

Czy szamot murować na najtańszy klej do glazury (przy tych temp chyba szkoda zapraw specjalistycznych)…

Czy rura wychodzaca z kozy (czarna stalowa) ma bardzo dużą temperaturę? Użytkownicy kóz pomocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po namyśle i konsultacji z Żonką wybór padł na kozę na 99% bedzie to Dovre Astro 4 CBP, ale ale… nie rezygnuje z tzw ciepłej obudowy i wymyśliłem taki sobie system - rys. poniźej.

[ATTACH=CONFIG]307359[/ATTACH]

Pomysł jest taki by wykorzystać maksymalnie temperatury kozy i jej promieniowanie, dlatego zaraz za nią buduje ściankę szamotową, a by nie oddawała za dużo energii do środka obudowy będzie zaizolowana wełną kominkową od tegoż środka, w miejscu gdzie będzie rura od kozy wchodzi w ściankę szamotu tam już będzie tylko szamot (już dość duża temp.) - nie ma tego detalu na rysunku- Dodatkowo planuje zrobić wlot powietrza do komory gdzie będzie przyłącz do komina, i wylot z przodu. Planuje jednak wymiennik przeponowy (tzn kanał ze fleksa stalowego ) by powietrze nie mialo kontaktu z powietrzem z komory a przepływ energii był poprzez scianki fleksa…

Mam kilka pytań w związku z moim pomysłem,

Czy szamot murować na najtańszy klej do glazury (przy tych temp chyba szkoda zapraw specjalistycznych)…

Czy rura wychodzaca z kozy (czarna stalowa) ma bardzo dużą temperaturę? Użytkownicy kóz pomocy...

 

Dobre .

 

Wymyślił rewolucyjny wynalazek pod nazwą własną "wymiennik przeponowy" a pyta czy rura ma bardzo duża temperaturę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wygląda, że nigdy nie widziałeś kozy z rozpalonym ogniem.

Jakoś Twój pomysł do mnie nie przemawia :(

Jak to ma odbierać ciepło z kozy???

Będzie grzała przez szybę, a obudowa będzie tylko przyjemnie ciepła. Ciepło pojdzie w dużym stopniu także w sufit.

Rura dymowa - zwykła czarna stalowa? Hm, no, ona będzie gorąca, bardzo. Przy wylocie z kozy ciężko dotknąć, a im wyżej tym chłodniejsza. Ale jak bardzo sie schłodzi oddając ciepło powietrzu, zależy od jej długości.

Czytam o tej wełnie... Czemu nie poczytałeś w tym wątku wypowiedzi zdunów o tym nie zdrowym paskudztwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wygląda, że nigdy nie widziałeś kozy z rozpalonym ogniem.

Jakoś Twój pomysł do mnie nie przemawia :(

...

 

Więc po kolei ściankę muszę i tak zbudować a myślałem że tył kozy i ta rura dymowa skoro tak mocno się nagrzewa to ogrzeje trochę tą ściankę...

Wełna będzie izolatorem bo i jak temperatura jak osiągnie 60oC to będzie sukces...(by właśnie niepotrzebnie nie grzać komory wewnątrz...

 

Poza tym właśnie dlatego "przeponuję wentylacje obudowy- komory" by powietrze nie miało styku z atmosferą wewnętrznej komory.

 

Chodzi mi głownie o doświadczenie koziarzy o temperaturę rury i właśnie otoczenia czyli ścianki tuż za kozy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się poczytać ze zrozumieniem ale poległem, do mnie pomysł też nie przemawia a nawet jestem pewien że nie zadziała. Kozę użytkowałem jeden sezon, da się tak rozbujać by rura się zaczerwieniła więc temperatura spora ale nawet przy takich temperaturach można potrzymać rękę w odległości powiedzmy 25-30cm i się nie poparzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się poczytać ze zrozumieniem ale poległem,

 

Niejeden po przeczytaniu też sobie odpuścił .

Piecyk nie wiedzieć czemu zwany "KOZA" powinien być tak zbudowany aby ekonomicznie grzał bez efektu czerwonej rury .

Pomysł z budowaniem za taka kozą ściany szamotowej która ma akumulować ciepło wypromieniowane przez piecyk jest nieuzasadniony technicznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden po przeczytaniu też sobie odpuścił .

Piecyk nie wiedzieć czemu zwany "KOZA" powinien być tak zbudowany aby ekonomicznie grzał bez efektu czerwonej rury .

Pomysł z budowaniem za taka kozą ściany szamotowej która ma akumulować ciepło wypromieniowane przez piecyk jest nieuzasadniony technicznie .

 

No chyba, że jest uzasadniony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Każdy jeden model piecyka / kozy grzeje inaczej ... żeliwne grzeją całym korpusem, stalowe głównie frontem, inaczej zachowuje się koza z małym przeszkleniem i taka z szybą jak w sporym wkładzie kominkowym.

Żaden z piecyków jaki widziałem nie emitował temperatury spalin osobiście mnie zadowalający ... dlatego rura, rura i jeszcze raz rura - im dłuższa tym lepsza, a piecyki z tylnym wyjściem spalin to dla mnie nieporozumienie. Albo (przy tylnym wyjściu właśnie) ... mała akumulacja do takiego piecyka podłączona ...

Ściana z cegły. klinkieru, szamotu, nie jest zła, ale głównie do piecyków żeliwnych w stylu "retro" - one grzeją korpusem i "rurą" najlepiej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...