Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Od kilku dni czuję w domu, z kominka nieprzyjemny zapach sadzy. C czego to może wynikać?

Człowiek który instalował mi wkład twierdzi, że to wsteczny ciąg z komina i należy zamontować coś w rodzaju "hełmu" strażackiego na kominie :)

Twierdzi również, że wyczyszczenie komina nic nie da czyli, że nie pozbędę się nieprzyjemnego zapachu.

Kominek użytkuję 1 sezon.

 

Czy ktoś miał podobne doświadczenia i wie jak temu zaradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsteczny ciąg występuje najchętniej gdy wkład kominkowy ma pobór powietrza do spalania z pomieszczenia " po szybie" , brak uszczelki w górnej części szyby zamienia się w najniższy punkt wentylacji domu.

Samo zainstalowanie owego hełmu / strażaka niewiele zmieni , najpierw popraw wentylację w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od kilku dni czuję w domu, z kominka nieprzyjemny zapach sadzy. C czego to może wynikać?

Człowiek który instalował mi wkład twierdzi, że to wsteczny ciąg z komina i należy zamontować coś w rodzaju "hełmu" strażackiego na kominie :)

Twierdzi również, że wyczyszczenie komina nic nie da czyli, że nie pozbędę się nieprzyjemnego zapachu.

Kominek użytkuję 1 sezon.

 

Czy ktoś miał podobne doświadczenia i wie jak temu zaradzić ?

 

A nie jest przypadkiem tak że zacząłeś palić rzadziej i słabiej czyli już na początku palenia przykręcasz powietrze, drewno niezbyt suche, skropliny plus sadza i nieprzyjemny zapach gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam tego o wentylacji - mam mechaniczną więc problemu chyba nie powinno być.

Chociaż ostatnio na 1 dobę reku stanął, żoneczka rozpaliła w dzień kominek i jak wróciłem z pracy już smaliło wędzonką. rozpaliła tak, że zamiast się palić jak przysłowiowy konar :) tliło się i wygasło.

Kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz, może przytkało się ?

Tak czy siak lipny ten zapaszek .... jakieś porady co można z tym zdziałać ?

 

P.S. Palę rzadziej bo cieplej ale nic nie przykręcam, mam sterownik który "bawi" się paleniskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Napisz coś więcej o tym co masz - jakie palenisko, jaki sterownik, jaki komin, zrób zdjęcie komina na dachu, opisz jak używasz reku, itp. ...

Robiłeś kominek sam czy robiła to firma ? Jeżeli to drugie, to przede wszystkim powinieneś skontaktować się z nią zamiast szukać odpowiedzi w internecie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż ostatnio na 1 dobę reku stanął, żoneczka rozpaliła w dzień kominek i jak wróciłem z pracy już smaliło wędzonką. rozpaliła tak, że zamiast się palić jak przysłowiowy konar :) tliło się i wygasło.

To chyba masz odpowiedź - skropliny, pewnie gdzieś sobie kapnęło myślę że solidne rozpalenie plus wietrzenie pomoże chyba że fachowcy mają inne zdanie.

A o powietrzu nie dotyczyło wentylacji a jego dopływu do paleniska. Skoro sterownik bawi się paleniskiem to jaka przyczyna że żonie się nie rozpaliło może coś z ustawieniami przy wysokich temp otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Napisz coś więcej o tym co masz - jakie palenisko, jaki sterownik, jaki komin, zrób zdjęcie komina na dachu, opisz jak używasz reku, itp. ...

Robiłeś kominek sam czy robiła to firma ? Jeżeli to drugie, to przede wszystkim powinieneś skontaktować się z nią zamiast szukać odpowiedzi w internecie.

Pozdrawiam.

 

Palnenisko - SUPRA

sterownik - kratki MSK Plus

na zdjęcie za późno

kominek robiła mi firma - proponuje strażaka na kominie

 

P.S. Paliłem całą jesień i zimę, dopiero teraz wyszedł paskudny zapaszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba masz odpowiedź - skropliny, pewnie gdzieś sobie kapnęło myślę że solidne rozpalenie plus wietrzenie pomoże chyba że fachowcy mają inne zdanie.

A o powietrzu nie dotyczyło wentylacji a jego dopływu do paleniska. Skoro sterownik bawi się paleniskiem to jaka przyczyna że żonie się nie rozpaliło może coś z ustawieniami przy wysokich temp otoczenia.

 

Może z ustawieniami...

Podejrzewam, że za " słabo " rozpaliła, palimy grabem i wiem z doświadczenia, że trzeba solidnie rozpalić, najlepiej poszczepić na małe części drewno i zaczynac palić

Sterownik uruchamia się po 15 min od momenty startu rozpalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale niestety mam dostep tylko do takiego komputera.

 

Zamierzam w ciagu kilku nastepnych tygodni/miesiecy rozpoczac budowe domu. Dom ma byc zbudowany w konstrukcji szkieletowej, parterowy z poddaszem uzytkowym. Uzytkowany narazie bedzie jako typowy dom rekreacyjny, czyli caly sezon letni + sporadycznie zima. Mysle ze za 10-15 lat, zamieszkam tam na stale. Jako ze dom ma powstac na dzialce budowlanej, wiec musi spelniac normy domu jednorodzinnego calorocznego. Mam zamiar zalozyc w nim rekuperacje.

 

Wlasciwie jedynynym zrodlem ciepla w domu ma byc kominek. Wiaze sie to w duzej mierze z tym ze dom przez najblizszych 10-15 lat bedzie uzytkowany zima sporadycznie, wiec nie chce inwestowac pieniedzy w C.O. W zwiazku z tym zaczalem ostatnio mocno interesowac sie rozprowadzeniem ciepla z kominka, grawitacyjnym oraz DGP.

 

I tu pojawiaja sie moje watpliwosci dlatego tez zwracam sie do Was w celu zasiegniecia opini specjalistow. W chwili obecnej, projekt domu jest jeszcze dopracowywany i tym samym jest duze pole do zmian. Aktualnie kominek jest planowany w szczycie domu. Powierzchnia nad salonem bedzie otwarta az do dachu (nie bedzie tam pokoju). Komin od podlogi az po dach bedzie widoczny i odsloniety w salonie. Dom ma wymiary 12 m x 6,5 m, a na drugim koncu domu(przeciwnym boku do kominka) maja sie znajdowac 2 sypialnie na parterze. Na poddaszu beda 3 sypialnie w tym 2 takze po przeciwnej stronie domu. Odleglosc od kominka do najdalszych sypialni to w lini prostej okolo 9-9,5 m.

 

Czy realnym jest doprowadzenie ciepla do sypialni na parterze znajdujacych sie po drugiej stronie budynku(w lini prostej to okolo 9-9,5 m)???

Jezeli tak to czy konieczny jest do tego aparat nawiewowy o duzej mocy??? (czy wtedy nie bedzie on zbyt glosny)

 

Gdzie realnie mozna by w domu zamntowac aparat nawiewny??? Z tego co czytalem to musi byc on w jak najblizszej odleglosci od kominka. Nad salonem nie ma pokoju(otwarta przestrzen) wiec nie mam za bardzo pojecia gdzie mozna by zamontowac aparat nawiewny. Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu i rozprowadzenia rur pod podloga/fundamentem?? Jak wsomnialem bedzie to dom w konstrukcji szkieletowej z fundamentem drewnianym. W takim przypadku pod domem znajduje sie pustka technologiczna. Jezeli jest taka mozliwosc to czy nie bedzie problemu z instalacja DGP w zimie gdy dlugo nie bede rozpalal w kominku.

 

Tak jak pisalem wyzej, projekt domu jest jeszcze na etapie tworzenia dlatego chcialbym teraz zasiegnac opini specjalistow w tej dziedzinie.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz oraz konkretne wyjasnienia.

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wscpiwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...