Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam,

 

Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale niestety mam dostep tylko do takiego komputera.

 

Zamierzam w ciagu kilku nastepnych tygodni/miesiecy rozpoczac budowe domu. Dom ma byc zbudowany w konstrukcji szkieletowej, parterowy z poddaszem uzytkowym. Uzytkowany narazie bedzie jako typowy dom rekreacyjny, czyli caly sezon letni + sporadycznie zima. Mysle ze za 10-15 lat, zamieszkam tam na stale. Jako ze dom ma powstac na dzialce budowlanej, wiec musi spelniac normy domu jednorodzinnego calorocznego. Mam zamiar zalozyc w nim rekuperacje.

 

Wlasciwie jedynynym zrodlem ciepla w domu ma byc kominek. Wiaze sie to w duzej mierze z tym ze dom przez najblizszych 10-15 lat bedzie uzytkowany zima sporadycznie, wiec nie chce inwestowac pieniedzy w C.O. W zwiazku z tym zaczalem ostatnio mocno interesowac sie rozprowadzeniem ciepla z kominka, grawitacyjnym oraz DGP.

 

I tu pojawiaja sie moje watpliwosci dlatego tez zwracam sie do Was w celu zasiegniecia opini specjalistow. W chwili obecnej, projekt domu jest jeszcze dopracowywany i tym samym jest duze pole do zmian. Aktualnie kominek jest planowany w szczycie domu. Powierzchnia nad salonem bedzie otwarta az do dachu (nie bedzie tam pokoju). Komin od podlogi az po dach bedzie widoczny i odsloniety w salonie. Dom ma wymiary 12 m x 6,5 m, a na drugim koncu domu(przeciwnym boku do kominka) maja sie znajdowac 2 sypialnie na parterze. Na poddaszu beda 3 sypialnie w tym 2 takze po przeciwnej stronie domu. Odleglosc od kominka do najdalszych sypialni to w lini prostej okolo 9-9,5 m.

 

Czy realnym jest doprowadzenie ciepla do sypialni na parterze znajdujacych sie po drugiej stronie budynku(w lini prostej to okolo 9-9,5 m)???

Jezeli tak to czy konieczny jest do tego aparat nawiewowy o duzej mocy??? (czy wtedy nie bedzie on zbyt glosny)

 

Gdzie realnie mozna by w domu zamntowac aparat nawiewny??? Z tego co czytalem to musi byc on w jak najblizszej odleglosci od kominka. Nad salonem nie ma pokoju(otwarta przestrzen) wiec nie mam za bardzo pojecia gdzie mozna by zamontowac aparat nawiewny. Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu i rozprowadzenia rur pod podloga/fundamentem?? Jak wsomnialem bedzie to dom w konstrukcji szkieletowej z fundamentem drewnianym. W takim przypadku pod domem znajduje sie pustka technologiczna. Jezeli jest taka mozliwosc to czy nie bedzie problemu z instalacja DGP w zimie gdy dlugo nie bede rozpalal w kominku.

 

Tak jak pisalem wyzej, projekt domu jest jeszcze na etapie tworzenia dlatego chcialbym teraz zasiegnac opini specjalistow w tej dziedzinie.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz oraz konkretne wyjasnienia.

 

 

 

Pozdrawiam

 

Zaprojektuj dom tak, by nie trzeba było robić turbiny. Przy założeniach, które opisałeś, chyba warto nagiąć co nieco pod system grzewczy? Dgp grawitacyjne, nie jest problematyczne. Generalnie bezawaryjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wielkie Dzieki za odpowiedz.

 

Tak tez wasnie myslalem. Tym bardziej ze mialby to byc kominek stojacy sam na scianie i prowadzic pod sam dach ( bez pietra nad salonem), wiec nawet gdzies montujac do niego DGP trzeba by zabudowywac turbine oraz rury thermo.

 

Kolejne pytanie mi sie nasunelo.

Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu nawiewnego oraz rozprowadzenia rur thermo pod kominkiem/podloga/stropem?? Dom w konstrukcji szkieletowej, podloga/strop z belek a wiec pod nimi bedzie pustka instalacyjna. Myslicie ze mozna tam amontowac turbine i rury?? Jezeli tak to co zima gdy nie bede palil w kominku?? Aparat i rury na mrozie wytrzymaja??

 

Z gory dziekuje za odpowiedz.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumialem bardzo dobrze. Pomimo tego ze jestem laikiem w tych sprawach to czytac ze zrozumieniem nauczylem sie juz pare lat wstecz. I za te rady podziekowalem.

 

Koncepcja ktora przedstawilem (pod podloga) poprostu wpadla mi do glowy i odnosnie tej opcji tez chcialem sie poradzic. W koncu to jest forum. Rozumiem ze jest ona bez sensu.

 

Komin z kominkiem postawie wewnatrz domu. Tym bardziej ze obok jest klatka schodowa ktora rozprowadzi cieplo na gore. W takim przypadku takze grawitacyjne rozprowadzenie ciepla do sypialni powinno w zupelnosci wystarczyc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepaliłem porządnie kominek i zapach znikł.

Ale dzisiaj po opadach znowu "zajechało'.

Zacieka do komina ?

Jest na to jakiś sposób?

 

Słowo komentarza, żebyś nie zwariował... Darek pisze o strażaku, ja wcześniej, że strażak problemu nie rozwiąże...:bash:

 

Czytaj to tak. Problem jest gdzie indziej. Masz nieprofesjonalnie zamontowane łączenia elementów odprowadzających dym. Odwrotnie! Bagatela, bo dla wielu firm to wiedza tajemna. Nie ważne że podstawowa:D

 

Ciężko ten problem teraz zlokalizować, i rozwiązać, choć to powinno być przedmiotem reklamacji. Strażak to leczenie syfa pudrem, ale może pomóc. Na deszcz na pewno. Na skropliny z mokrego drewna, lub palenia na zmniejszonym dolocie powietrza - już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumialem bardzo dobrze. Pomimo tego ze jestem laikiem w tych sprawach to czytac ze zrozumieniem nauczylem sie juz pare lat wstecz. I za te rady podziekowalem.

 

Koncepcja ktora przedstawilem (pod podloga) poprostu wpadla mi do glowy i odnosnie tej opcji tez chcialem sie poradzic. W koncu to jest forum. Rozumiem ze jest ona bez sensu.

 

Komin z kominkiem postawie wewnatrz domu. Tym bardziej ze obok jest klatka schodowa ktora rozprowadzi cieplo na gore. W takim przypadku takze grawitacyjne rozprowadzenie ciepla do sypialni powinno w zupelnosci wystarczyc.

 

Pozdrawiam

 

Sorry, za podejrzenia :)

Starożytni wymyślili hypokaustum, czyli:

  • w piwnicy były paleniska;
  • ciepłe powietrze przepływało do kanałów w ścianach i pod podłogę pomieszczeń (tzw. piwnica hypokaustyczna o wys. ok. 40 cm, na słupkach poukładane płyty kamienne);
  • tzw. żólwie grzały też wodę w basenach.

Stosowano to przede wszystkim w łaźniach, ale wille prywatne także, choć w mniejszym stopniu, korzystały z tego systemu.

Nie wiem, czy to się da grawitacyjnie zastosować skoro kominek i salon & company są na tym samym poziomie. Na pewno dogerzeje i to nieźle pomieszcxzenia piętro wyżej.

 

Ja wykorzystałam ten pomysł u siebie nieco inaczej. w przestrzeni pod podłogą z desek mam położone rurki podłogówki (kocioł peletowy, zbiornik napełniany raz na tydzień, czyszczenie paleniska raz na 2 tygodnie), które grzeją powietrze pod podłogą. Działa, może nie tak skutecznie jak zalane betonem i pokryte trawertynem w łazience, ale.... jest całkiem fajnie.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepaliłem porządnie kominek i zapach znikł.

Ale dzisiaj po opadach znowu "zajechało'.

Zacieka do komina ?

Jest na to jakiś sposób?

Z mojego doświadczenia laika wynika że niewiele deszczu wpada do komina to musi być naprawdę solidna ulewa by pociekło do podstawy komina. Może być też że nakłada się na to wsteczny ciąg jak jest zimny komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Ponieważ nie podjąłem jeszcze decyzji czy i z jakim wkłądem kominek zrobić chciałbym tą kwestie zostawić na 2-3 lata po wprowadzeniu się. W jaki sposó przygotować instalcje i co koniecznie musi być podciągnięte abym mógł bezproblemowo zrobić taki kominek w późniejszym czasie? Do tego czasu CO i CWU będzie tylko ogrzewana gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadź w okolicy kominka końcówki:

 

-zasilania CO

-powrotu CO

-zasilania wody bieżącej (do chłodnicy)

-odprowadzenie wody z chłodnicy (nie kanaliza w kominku, tylko cienka rurka włączona do kanalizy w dowolnym miejscu)

-kabel elektryczny zasilający sterownik (mały pobór, mały przekrój, 3 żyły)

-może być jakiś kabel łączący kominek z kotłownią (do sterowania)

-kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz - fi 110 - 160 (rura kanalizacyjna ze spadkiem na zewnątrz, sprawdzona czy nie jest zatkana przez instalatorów i zabezpieczona z obu stron)

 

Zostaw też otwór w kominie na przyłącze dymowe. Na wysokości co najmniej 2 m. Zasłoń płytą GK, tak by potem nie robić Powstania Warszawskiego w salonie. Jeśli planujesz wkład ze stali do komina, otwór ten niech ma 1 m wysokości (górna krawędź pod sufitem). Wsuniesz potem rury od dołu.

 

Końcówkę kanału doprowadzającego powietrze z zewnątrz umieć pod ścianą, czy w rogu koło komina, a nie jak często to bywa - prawie na środku pokoju.

 

Wody z chłodnicy nie wolno pod żadnym pozorem odprowadzać do kanału doprowadzającego powietrze do spalania!

 

Jak kominek ciężki, wzmocnić posadzkę. Twardy styropian lub jego brak, to jeden ze sposobów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na wszelki wypadek dwa kabelki łączące kotłownię z miejscem gdzie stoi kominek. Czasem się drugi przydaje (bufor, dodatkowy sterownik, itp.), a koszt to żaden.

I gdyby Ci się zachciało zrobić oświetlenie przy kominku (ledy, oczka, itp.) to oprócz jednego źródła prądu przy kominku, jeszcze drugie z wlącznikiem gdzieś przy wejściu do pokoju lub w pobliżu kominka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...