Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oj fachowcy jeśli chodzi o kabelki to 230V minimum 1,5mm2, do sterowania dobra skrętka komputerowa albo domofonowy więc najlepiej w pobliże kominka z zapasem kabla jedno i drugie wyprowadzić będzie można i opomiarowanie zrobić, jeśli oświetlenie to dodatkowo 3x 1,5 proponuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oj fachowcy jeśli chodzi o kabelki to 230V minimum 1,5mm2, do sterowania dobra skrętka komputerowa albo domofonowy więc najlepiej w pobliże kominka z zapasem kabla jedno i drugie wyprowadzić będzie można i opomiarowanie zrobić, jeśli oświetlenie to dodatkowo 3x 1,5 proponuję.

Remiks ... po zamontowaniu w ciasnej puszce pierwszego sterownika na "kabelkach" 1,5 mm2, odechciało by Ci się ich montowania wogóle ... jaki jest sens ładowania tak grubych kabli do urządzenia o mocy kilku W ?

Linka 0,75 maksymalnie 1 mm2 :rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Remiks ... po zamontowaniu w ciasnej puszce pierwszego sterownika na "kabelkach" 1,5 mm2, odechciało by Ci się ich montowania wogóle ... jaki jest sens ładowania tak grubych kabli do urządzenia o mocy kilku W ?

Linka 0,75 maksymalnie 1 mm2 :rolleyes:

Pozdrawiam.

 

Bardzo cenna uwaga.Czasami grubości gdzie płynie energia to zbytek własny tylko trzeba to zrozumieć.Popieram.Fachowiec tego nie mówił tylko laik to nie masz się czym przejmować.:);).Tylko nie mów nic o kolorach w/w.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Remiks ... po zamontowaniu w ciasnej puszce pierwszego sterownika na "kabelkach" 1,5 mm2, odechciało by Ci się ich montowania wogóle ... jaki jest sens ładowania tak grubych kabli do urządzenia o mocy kilku W ?

Linka 0,75 maksymalnie 1 mm2 :rolleyes:

Pozdrawiam.

Trzeba montować sobie głębokie puszki i w samej puszce robić połączenie linką złączkami np wago a co do pytania po co to odpowiedź znajdziesz w rozporządzeniu tym samym gdzie podano odległość komina od elementów konstrukcyjnych łatwo zapalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Remiks ... poniekąd masz rację ... rzeczywistość jest taka że jak zmienisz puszkę na inną niż jest dostarczona prze produenta, to dekompletujesz urządzenie i pozbawiasz się sam gwarancji na zakupiony produkt (w tym przypadku sterownik). Może to i śmiesznie brzmi, ale nie dla producenta takiego urządzenia. Spora grupa sterowników w branży instalatorskiej ma własne puszki o niekoniecznie typowych kształtach i wykonane z innego materiału niż miękki plastik z wieloma nieszczelnościami i zaślepkami do wydarcia. I jako takie (kompletne) są poddawane wszelakim badaniom dopuszczających je do sprzedaży (np. p-poż. przy urz. elektrycznych).

Nie znam się na elektryce - zawsze więc staram się czytać instrukcje montażu i tam najczęściej producenci urz. elektrycznych podają jakimi kabelkami podłączyć można urządzenie . To chyba najprotsza rada :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Remiks ... poniekąd masz rację ... rzeczywistość jest taka że jak zmienisz puszkę na inną niż jest dostarczona prze produenta, to dekompletujesz urządzenie i pozbawiasz się sam gwarancji na zakupiony produkt (w tym przypadku sterownik). Może to i śmiesznie brzmi, ale nie dla producenta takiego urządzenia. Spora grupa sterowników w branży instalatorskiej ma własne puszki o niekoniecznie typowych kształtach i wykonane z innego materiału niż miękki plastik z wieloma nieszczelnościami i zaślepkami do wydarcia. I jako takie (kompletne) są poddawane wszelakim badaniom dopuszczających je do sprzedaży (np. p-poż. przy urz. elektrycznych).

Nie znam się na elektryce - zawsze więc staram się czytać instrukcje montażu i tam najczęściej producenci urz. elektrycznych podają jakimi kabelkami podłączyć można urządzenie . To chyba najprotsza rada :D

Pozdrawiam.

Wkradło się nam chyba małe nieporozumienie ja odnosiłem się do rady Piotra by w pobliże kominka doprowadzić przewody i sugestia że do sterownika nie potrzeba by ten przewód 3x miał wymagany przekrój. O ile sam odbiornik z miejscem doprowadzenia zasilania możesz łączyć przewodem dostarczonym przez producenta lub przez niego wskazanym to przewód zasilający doprowadzony do puszki jest częścią instalacji elektrycznej a w nich najmniejszym przekrojem jest 1,5mm2 i musi przejść wymagane pomiary. Tak jest np z instalacją oświetleniową często lampy mają przewody o mniejszej średnicy ale instalacja do miejsca łączenia musi być wykonana min. 1,5mm2. To podobnie jak z kominem jak się coś zjara od instalacji to ubezpieczyciel pierwsze co zrobi to sprawdzi czy instalacja wykonana zgodnie z przepisami a zapewniam Cię że pożary od instalacji są równie częste jak od komina ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaznaczyć ,że istnieje coś takiego jak projekt i coś takiego jak przewidywalność.Jak przewidzi się w projekcie i to zaakceptują,to i grubości kabli będą w symbiozie ;) z Wat.W module będą i skrętki itp.:no:.Tylko chciałem zaznaczyć.:D:D:D

No niestety piszesz co wiesz niekoniecznie wiesz co piszesz, poucz się troszkę i wróć to pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej ale co to obchodzi jak mu to tu wychodzi.;):).Własne.Zaznaczyłem by naprowadzić co napisał forest a teraz to niepotrzebnie zdublował.

rzeczywistość jest taka że jak zmienisz puszkę na inną niż jest dostarczona prze produenta, to dekompletujesz urządzenie i pozbawiasz się sam gwarancji na zakupiony produkt (w tym przypadku sterownik). Może to i śmiesznie brzmi, ale nie dla producenta takiego urządzenia. Spora grupa sterowników w branży instalatorskiej ma własne puszki o niekoniecznie typowych kształtach i wykonane z innego materiału niż miękki plastik z wieloma nieszczelnościami i zaślepkami do wydarcia.

 

Chciałem odnieść się do tego co napisał forest ale czytanie ze zrozumieniem to zakała FM.

Witam.

Na wszelki wypadek dwa kabelki łączące kotłownię z miejscem gdzie stoi kominek. Czasem się drugi przydaje (bufor, dodatkowy sterownik, itp.), a koszt to żaden.

I gdyby Ci się zachciało zrobić oświetlenie przy kominku (ledy, oczka, itp.) to oprócz jednego źródła prądu przy kominku, jeszcze drugie z wlącznikiem gdzieś przy wejściu do pokoju lub w pobliżu kominka.

Pozdrawiam.

Skoro z projektu wiemy i decydujemy się na urządzenia to potem nie trzeba słuchać-czytać niemądrych wpisów bo dokładnie wiemy co i gdzie będzie podłaczone a gdyby coś zrodziło sie nowego to zawsze ten zapasowy kabel jest bo wyszedł z puszki.Ale grubości to widzę dla niektórych laików problem.

Edytowane przez niktspecjalny
cytat forest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz w Krotoszynie naprawdę dobrą i na poziomie firmę:

[email=http://www.evkominki.pl/]http://www.evkominki.pl/[/email]

Zamiast dywagować i błądzić po internecie, przejdź się do nich :rolleyes:

W godzinę bedziesz wiedział więcej niż po paru tygodniach pisania tutaj na FM.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam prosze o pomoc posiadam domek letniskowy murowany parter ok 35 m góra ok 30m zakupiłem koze jotula f8 i teraz sie zastanawiam czy lepiej dac spaliny od góry czy od tyłu dodam ze bardziej mi sie podoba jak nie widac rury ale wiem ze rura tez ogrzewa(ok 1m plus poziom 50cm do komina czy az tak duzo ciepła doda?) wiec mam dylemat ,dodatkowo koza stoji na srodku komina a kanał nie jest centralnie(przesuniety w prawo ok 10cm) czy tymi przesuwnymi kolankami zniweluje to przesuniecie ,pomózcie. Edytowane przez falek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkradło się nam chyba małe nieporozumienie ja odnosiłem się do rady Piotra by w pobliże kominka doprowadzić przewody i sugestia że do sterownika nie potrzeba by ten przewód 3x miał wymagany przekrój. O ile sam odbiornik z miejscem doprowadzenia zasilania możesz łączyć przewodem dostarczonym przez producenta lub przez niego wskazanym to przewód zasilający doprowadzony do puszki jest częścią instalacji elektrycznej a w nich najmniejszym przekrojem jest 1,5mm2 i musi przejść wymagane pomiary. Tak jest np z instalacją oświetleniową często lampy mają przewody o mniejszej średnicy ale instalacja do miejsca łączenia musi być wykonana min. 1,5mm2. To podobnie jak z kominem jak się coś zjara od instalacji to ubezpieczyciel pierwsze co zrobi to sprawdzi czy instalacja wykonana zgodnie z przepisami a zapewniam Cię że pożary od instalacji są równie częste jak od komina ;-)

 

Chyba się z lekka nudzisz...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...