Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

A do czego to potrzebujesz? Chcesz grzać czy tylko ma być? Bo jak chcesz grzać, to może lepiej palenisko zamiast wkładu? A jeśli juz wkład i do grzania, to o określonej, pozwalającej w nim hajcować bez strachu konstrukcji.

Grzać, tak na poważnie. Nie będzie to główny system grzewczy, ale chcę aby był to pełnoprawny system grzewczy dla domu 140m2 z użytkowym poddaszem. Jak to osiągnąć to nie wiem i jeszcze jestem za "młody", żeby zadawać sensowne pytania. Ale to się niebawem zmieni, bo sporo czytam.

Pisząć palenisko chodzi o to żeby wszystko wymurować a jedynym stalowym/żeliwnym elementem byłyby drzwiczki?

 

ogólnie pomysł w założeniu słuszny, w praktyce sprawdzi się średnio, faktycznie jeśli nie decydują względy wizualne (dwie szyby), jedyny zysk to bałagan i sprzątanie z dwóch stron.

Ale ja chcę obsługiwać przez tylne drzwiczki. Od przodu to jak będzie jakaś potrzeba np. czyszczenie po sezonie.

Dzięki za zwrócenie uwagi na kwestie prawne ppoż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Grzać, tak na poważnie. Nie będzie to główny system grzewczy, ale chcę aby był to pełnoprawny system grzewczy dla domu 140m2 z użytkowym poddaszem. Jak to osiągnąć to nie wiem i jeszcze jestem za "młody", żeby zadawać sensowne pytania. Ale to się niebawem zmieni, bo sporo czytam.

Pisząć palenisko chodzi o to żeby wszystko wymurować a jedynym stalowym/żeliwnym elementem byłyby drzwiczki?

 

 

Ale ja chcę obsługiwać przez tylne drzwiczki. Od przodu to jak będzie jakaś potrzeba np. czyszczenie po sezonie.

Dzięki za zwrócenie uwagi na kwestie prawne ppoż.

 

Dobrze myślisz :) Piotr pisze o palenisku zduńskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

A ja mam takie oto pytanie.

Żonie zamarzył się kominek - coś jak na rysunkach.

kom1.jpg

kom2.jpg

kom3.jpg

Wkład stoi już na swoim miejscu (Bef Flat 7). Pora na zabudowę. O ile jednak wyrzeźbienie kształtu nie jest chyba problemem, o tyle zastanawiam się jak rozwiązać sprawę z kratkami (na zdjęciach nie widać żadnych...). W szczególności:

- czy instalować kratkę dolną (konwekcyjną) - kominek jest podłączony do powietrza "z zewnątrz",

- gdzie zainstalować kratki gorącego powietrza (te, których jak pisałem - nie widać powyżej); z kominka jest pobierane powietrze na mini-DGP,

- czy instalować komorę rozprężną? (sufit podwieszany, strop drewniany - dolne elementy poziome jakieś 10 cm powyżej sufitu),

- czy w przypadku komory rozprężnej konieczne jest instalowanie w niej dwu kratek po skosie?

Z góry dziękuję za pomoc, gdyż czasu niewiele.

Pozdrawiam.

/Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

A ja mam takie oto pytanie.

Żonie zamarzył się kominek - coś jak na rysunkach.

[ATTACH=CONFIG]316851[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]316852[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]316853[/ATTACH]

Wkład stoi już na swoim miejscu (Bef Flat 7). Pora na zabudowę. O ile jednak wyrzeźbienie kształtu nie jest chyba problemem, o tyle zastanawiam się jak rozwiązać sprawę z kratkami (na zdjęciach nie widać żadnych...). W szczególności:

- czy instalować kratkę dolną (konwekcyjną) - kominek jest podłączony do powietrza "z zewnątrz",

- gdzie zainstalować kratki gorącego powietrza (te, których jak pisałem - nie widać powyżej); z kominka jest pobierane powietrze na mini-DGP,

- czy instalować komorę rozprężną? (sufit podwieszany, strop drewniany - dolne elementy poziome jakieś 10 cm powyżej sufitu),

- czy w przypadku komory rozprężnej konieczne jest instalowanie w niej dwu kratek po skosie?

Z góry dziękuję za pomoc, gdyż czasu niewiele.

Pozdrawiam.

/Mirek

 

Wkład posiada instrukcję montażu w której jest wszystko o kratkach i radzę to sobie wziąć do serca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz :) Piotr pisze o palenisku zduńskim.

 

Tak powinno być, że jak palenisko zduńskie, to budowane przez zduna. Niestety nie jest, bo papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko. Jak tylko zacząłem używać tej nazwy w Świecie Kominków, podłączył się marketing z urządzeniami raczej nie do końca o takich parametrach i tak solidnymi...

 

Palenisko to palenisko. Wkład kominkowy to wkład...Palenisko może być budowane przez zduna, może być fabryczne. Musi spełniać tylko pewne kryteria. Nie powinno mieć rusztu. Musi się nadawać do spalania drewna w optymalnych warunkach. Czyli powietrze do spalania trzeba podać w odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie w odpowiedniej ilości i o określonej temperaturze. Nie może się wyginać i trzeszczeć jak Zibi po przekroczeniu temperatury 600 o C, bo to temperatura startowa dla prawidłowego spalania (zgazowywania) drewna. Górna granica to zwykle ponad 900 i powinno się ją osiągać. Palenisko musi długo dopalać resztki (dluuuuugo po zakończeniu podstawowego cyklu), a tego nie chcą zrozumieć Polscy producenci tak zwanych palenisk (zduńskich!:D). Konstrukcja paleniska musi być stabilna i tak przemyślana, by być nieczuła na wieloletnie, codzienne spalanie suchego. mocno rozdrobnionego drewna . Te 900 o C osiąga się w takim urządzeniu po 10 minutach palenia. Palenisko nie powinno być montowane bez dodatkowych elementów w które kieruje się energie w nim powstałą. Są to urządzenia wyłącznie do takich właśnie zastosowań. Puszczanie tak wysokich temperatur i towarzyszącej im energii w komin, w 10 minut po rozpaleniu, rozwali każdy ceramiczny komin. Zarówno ten z 2 cm systemowych skorupek szamotowych, jak i ten wybudowany tradycyjnie, z 12 cm grubości solidnych cegieł. Palenisko może być ceramiczne, tak jak to opisał giman, z elementami stalowymi, ale może być też w płaszczu z blachy czy żeliwa...Te drugie to zwykle mniejszy kaliber - z mniejsza masą szamotową ale równie solidne, nadające się do palenia drewna bez ograniczeń i głupich komentarzy, jakie zdarzają się producentom wkładów kominkowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T Nie może się wyginać i trzeszczeć jak Zibi po przekroczeniu temperatury 600 o C, bo to temperatura startowa dla prawidłowego spalania (zgazowywania) drewna.

Górna granica to zwykle ponad 900 i powinno się ją osiągać.

Palenisko musi długo dopalać resztki (dluuuuugo po zakończeniu podstawowego cyklu), a tego nie chcą zrozumieć Polscy producenci tak zwanych palenisk (zduńskich!:D)...

 

No niemów że ZIBI trzeszczy przy tak małych temperaturach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ją też takie z szybą od frontu i z drzwiami pełnymi od tyłu.

można też wykonać taki wkład na zamówienie i to nawet z płaszczem wodnym, a jak masz ograniczoną z tyłu wkładu powierzchnię to można tylne drzwi na dowolny wymiar wykonać. Poniżej wkład wykonany na indywidualne zamówienie :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316652&stc=1http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316653&stc=1http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316651&stc=1http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316650&stc=1http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316654&stc=1

 

 

Wyprodukowano według zamówienia a parametry techniczne są " na odpowiedzialność klienta" ....

 

Czego to wiejski kowal nie wyklepie i podkowę i lemiesz i wkład kominkowy... nawet szamotu nawkłada ..tak na oko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miro72 ... wszelkich informacji powinien udzielić Ci sprzedawca wkładu.

Ewentualnie fachowiec, kóry będzie wykonywał kominek. Z tym że ... nie znam fachowca, który zdecydował by się wykonać kominek do kórego nie dobrał osobiście i nie sprzedał "w pakiecie" wkładu kominkowego wraz z wykonaniem kominka.

Pozdrawiam.

PS. Przepraszam za być może obecesowy ton, ale w sumie to już od parunastu (!!!) lat tu na FM upowszechniamy opniie, które zawarłem w tym poście.

Kupiłeś wkład kominkowy od kogoś - niech ten Ktoś taki wkład Ci teraz "wirtualnie" zamontuje i obuduje ... a przynajmniej powie dokładnie, od A do Z w jaki sposób wykonać na nim kominek. Wymuś to na nim, bo wkłady kominkowe nie są urządzeniami typu "włóż wtyczkę i naciśnij enter" żeby poprawnie działały.

Piotr wcześniej napisał sedno sprawy - nie znamy każdego paleniska (wkładu kominkowego) i nie wiemy co w ich instrukcjach obsługi i montażu producenci piszą.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos nie potrafi odroznic wysokosprawnego paleniska odzyskujacego cieplo swoja konstrukcja od kotla do zastosowan zdunskich wywalajacego przez wylot wieleset stopni, to pozniej za przeproszeniem farmazony wypisuje.

Albo inaczej. Odroznic umie, tylko nie chce.

 

No niemów że ZIBI trzeszczy przy tak małych temperaturach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kominki Piotr Batura

@Forest-Natura

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam instrukcję wkładu, przeczytałem wnikliwie na tyle, na ile dało się to zrobić z 'drewnianym' przekładem.

NIe zamierzam instalować wbrew zaleceniom producenta. Chodziło mi raczej o to, jak można wykonać kominki jak na zdjęciach - baz żadnych widocznych kratek.

Jeżeli pytanie jest trywialne, przepraszam - dokształcę się. Póki co trudno mi zrozumieć że typ wkładu może spowodować możliwość (lub jej brak) obudowania go w sposób z wizualizacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miro72 ... wszelkich informacji powinien udzielić Ci sprzedawca wkładu.

Ewentualnie fachowiec, kóry będzie wykonywał kominek. Z tym że ... nie znam fachowca, który zdecydował by się wykonać kominek do kórego nie dobrał osobiście i nie sprzedał "w pakiecie" wkładu kominkowego wraz z wykonaniem kominka.

Pozdrawiam.

PS. Przepraszam za być może obecesowy ton, ale w sumie to już od parunastu (!!!) lat tu na FM upowszechniamy opniie, które zawarłem w tym poście.

Kupiłeś wkład kominkowy od kogoś - niech ten Ktoś taki wkład Ci teraz "wirtualnie" zamontuje i obuduje ... a przynajmniej powie dokładnie, od A do Z w jaki sposób wykonać na nim kominek. Wymuś to na nim, bo wkłady kominkowe nie są urządzeniami typu "włóż wtyczkę i naciśnij enter" żeby poprawnie działały.

Piotr wcześniej napisał sedno sprawy - nie znamy każdego paleniska (wkładu kominkowego) i nie wiemy co w ich instrukcjach obsługi i montażu producenci piszą.

 

Forest no to doradziłeś, niestety mylisz się, od groma jest tych którzy zrobią obudowę do wkładu którego nie sprzedawali sam kilku takich widziałem ;-) Świadomie nie napisałem fachowcy. Mogłeś chociaż powiedzieć że taka obudowa wymaga kratek a obrazki w necie niekoniecznie przedstawiają urządzenia działające, często to produkty programów graficznych albo dzieła fachowców którzy wiedzieli gdzie kratki ukryć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Remiks

No właśnie... Jeśli na zdjęciach widać niedziałające atrapy, nie będę miał więcej pytań.

Pozdrawiam.

/M

 

Niekoniecznie, kratki mogą być sprytnie ukryte albo wkłady i obudowy zupełnie inne. Dwie pokazane obudowy zdecydowanie się różnią w jednej kratki mogą być na górnej poziomej płaszczyźnie. Niestety często to co sobie wyszukamy w necie troszkę od życia odstaje. Moim zdaniem błędem jest kupowanie wkładu a później szukanie fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forestem sie nie przejmuj, nie wiadomo dlaczego psioczy na sklepy internetowe - sam sprzedaje na allegro produkty które idą w świat i na bank nie dzwoni wcześniej do klienta i go 2 godziny instruuje, a tu się puszy... ;)

 

A może instruuje?...Na pewno potrafi i ma do tego podstawy. Większość sklepów internetowych nie wie co sprzedaje i choćby chcieli to nie wiedza jak poinstruować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Remiks

No właśnie... Jeśli na zdjęciach widać niedziałające atrapy, nie będę miał więcej pytań.

Pozdrawiam.

/M

 

Pierwsza i druga aranżacja to kominki w których łatwo ukryć otwory wentylacyjne. Trzecia to to może być gazówka.

 

Można wykonać dowolną obudowę bez kratek, ale trzeba było od tego zacząć swoją przygodę z kominkiem...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że sprzedaję same wkłady jak i całe kominki w "pakietach" z kompletami materiałów do ich wykonania. Wcale się tego nie wstydzę - wręcz przeciwnie ...

Z tym że jest ogromna różnica pomędzy "sprzedam i żegnam,", a udzieleniem praktycznie kompletnych informacji, zaleceń montażowych i informacji w jaki sposób i z czego należy zrobić kominek, łącznie z np. wykonaniem jego projektu technicznego i wymiarowego.

Ktoś, kto jak w przypadku Miro72 chciał mieć kominek bez kratek, unika dzięki temu później rozczarowania jak po zakupie wkładu "na odległość" dowiaduje się że niestety ale nie zabuduje go bez kratek, a rzeczone kratki muszą w jego kominku przybrać tak ogromne rozmiary, że nie będą one przez takiego pozostawionego samemu sobie użytkownika kominka, w żaden sposób akceptowane ...

I powstają później kominki budowane bez odpowiedniej wiedzy, spalające w obudowie każdą drobinę kurzu, kóra tam się dostaje, z czarnymi sufitami i ścianami w okolicy mikroskopijnych, 4-5-cio krotnie za małych kratek wywiewnych.

Dla przypomnienia - większość producentów wkładów podaje minimalne pola powierzchni, które wynoszą ok. 500-700 cm na wlotach i 700-1200 cm2 na wylotach. A nawet jak ich nie podaje, to inne wartości przy kominkach konwekcyjnych są po prostu poważnym błedem wykonawczym i błędem w sztuce budowlanej.

 

Tu chodzi o pewien model sprzedażowy urządzeń, kóre jak wcześniej napisałem nie użytkuje się na zasadzie lodówki - po włożeniu wtyczki do gniazdka i naciśnięciu "guzika". Coraz więcej firm produkujących wkłady kominkowe skraca ich gwarancje do okresu 2 letniego, jeżeli nie sprzeda go lub nie zamontuje firma faktycznie na tym się znająca. I jak najbardziej mają rację.

 

Miro72 ... gwarantuję Ci że gdybyś trafił na prawdziwego fachowca a nie tylko na sprzedawcę mającego mgliste pojęcie o samym wykonaniu komnka, to po pokazaniu mu zdjęć zabudów jakie Ci się podobają i na jakich planujesz się opierać przy wykonaniu swojego kominka, to albo kupił byś całkiem inne palenisko ... bo tak by Ci doradził, albo dokładnie, czarno na białym ,miał byś teraz rozpisane i wytłumaczone w jaki sposób taki kominek trzeba zrobić.

I nie musiał byś teraz "biegać po internecie" zostawiony samemu sobie ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

A ja mam takie oto pytanie.

Żonie zamarzył się kominek - coś jak na rysunkach.

[ATTACH=CONFIG]316851[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]316852[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]316853[/ATTACH]

Wkład stoi już na swoim miejscu (Bef Flat 7). Pora na zabudowę. O ile jednak wyrzeźbienie kształtu nie jest chyba problemem, o tyle zastanawiam się jak rozwiązać sprawę z kratkami (na zdjęciach nie widać żadnych...). W szczególności:

- czy instalować kratkę dolną (konwekcyjną) - kominek jest podłączony do powietrza "z zewnątrz",

- gdzie zainstalować kratki gorącego powietrza (te, których jak pisałem - nie widać powyżej); z kominka jest pobierane powietrze na mini-DGP,

- czy instalować komorę rozprężną? (sufit podwieszany, strop drewniany - dolne elementy poziome jakieś 10 cm powyżej sufitu),

- czy w przypadku komory rozprężnej konieczne jest instalowanie w niej dwu kratek po skosie?

Z góry dziękuję za pomoc, gdyż czasu niewiele.

Pozdrawiam.

/Mirek

 

Mini-DGP ?

Co piszący miał na myśli ?

 

Czy ten wkład kupiłeś jako PIECOWY czy normalny wkład kominkowy konwekcyjny do grzania ruchem powietrza ?

Zamiast kombinować zatrudnij porządnego wykonawce który profesjonalnie zajmuję się budową kominków, będziesz miał dobrze działający kominek i święty spokój na lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki to sprawa estetyki. Można je zamaskować coćby kolorem. Zdaje się, że są farby, które można by do tego użyć.

 

A może jeśli ktoś nie lubi kratek, jak ja – też nie lubię – można zastosować coś przypominającego otwory w kaflach piecowych. Osobiście toptowałabym właśnie za takim rozwiązaniem.

 

W tym australijskim domu wszystkie otwory wentylacyjne, nie tylko kominkowe, tak wykonano

Waterfront-House-Australia-Living-Space-Sofas.jpg

 

Okładzina tego kominka świetnie nadaje się do ukrycia otworów. Wystarczy tak je rozplanować, żeby można było wmontować je dokładnie w rozmiar płytki okładziny i nieco je zagłębić.FIREPLACE-Christa Pirl_Photo081820130022.jpg

 

Piecowe są super, ale nie każdy chce kafle

FIREPLACES_STOVE-RIWAL-06+07.jpg212_kominek_1500_0.jpg

 

Podświetlona wnęka jest super miejscem na schowanie kratki wentylacyjnej

Screen shot 2012-05-24 at 9.28.44 PM.jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...