Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

A moja nadbudówka wygląda tak:

 

6.jpg

 

7.jpg

 

Wygląda to jak wygląda, w rzeczywistości ładniej niż na fotach, dziurki w blasze powinny być nieco mniejsze bo prześwituje to co w środku, ale chcę od spodu jeszcze dać siatkę z małym oczkiem, więc to też trochę przesłoni środek.

 

Efekt jest taki, że po rozpalaniu od temp 15 stopni do 22-25 nachodzi w 2 godziny, a wczesniej można było palić i palić i nic się nie zmieniała temperatura, dopiero po 4-5 godzinach coś tam było czuć, ale wciąż chłodno.

 

Całe gorące powietrze gromadziło się pod sufitem a na dole chłodno.

 

A jak u Was z grzaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A moja nadbudówka wygląda tak:

 

[ATTACH=CONFIG]322260[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]322261[/ATTACH]

 

Wygląda to jak wygląda, w rzeczywistości ładniej niż na fotach, dziurki w blasze powinny być nieco mniejsze bo prześwituje to co w środku, ale chcę od spodu jeszcze dać siatkę z małym oczkiem, więc to też trochę przesłoni środek.

 

Efekt jest taki, że po rozpalaniu od temp 15 stopni do 22-25 nachodzi w 2 godziny, a wczesniej można było palić i palić i nic się nie zmieniała temperatura, dopiero po 4-5 godzinach coś tam było czuć, ale wciąż chłodno.

 

Całe gorące powietrze gromadziło się pod sufitem a na dole chłodno.

 

A jak u Was z grzaniem?

 

 

 

Pogięło Cię?! Lato mamy...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego macie lato bo ja pale w kominku i podnoszę temperaturę z 15 do 22-25 stopni , ale od jutra przestaje już palić .... i kogo pogieło :stirthepot:

Myslalem, ze jaja robisz dopuki nie rozpoznalem Cie na zdjeciu .

Sprawdz czym palisz, bo moze po drodze do drewutni wyroslo jakies ziele, ktore nieswiadomie spalasz, skad juz krotka droga do odjechanych pomyslow ☺

Siatka powala (ciekaw jestem systemu czyszczenia i czystosci sufitu), ten komin rowniez (chyba nawet bardziej - wykonawcy braklo spiro, za to mial szamotowa rure pod bokiem)

Mam wrazenie, ze bez malowania sie nie obejdzie, oraz nadzieje ze belka nie splonie.

Ogolnie fajny ferment, wrzuc maje w drewnie (gdzies widzialem) bedzie kolejny powod do dyskusji ☺

 

I na koniec powiedz skad oni w prognozach pogody wiedza, ze palisz akurat w kominku (albo zamierzasz) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już było ... Uniwag Spolmot kiedyś (nie tak dawno jeszcze) startował z taką siatką. Nawet ją opatentowali. W Poznaniu na pierwszych Kominkach pokazywali.To był okres jak Fonte Flamme zaczął się już pomału kończć i za bardzo się chyba nudzili z tego powodu ...

Nie przyjęło się. Chociaż nawet zdjęcia i malunki różne można na takiej siatce umieszczać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka powala na kolana - ale jakby się pomysł przyjął to my mamy taką dziurkaczkę co taki durszlak nawet z kwasówki zrobi - kupę kasy weźmiemy za te dziury że nawet licencję patentową możemy autorowi płacić.

 

trzeba by gdzieś sprzedać te wycięte dziury, wtedy siatka stała by się produktem ubocznym, tanim i podbiła by rynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany kominkiem akumulacyjnym, ale realizacja dopiero w przyszłym roku.

Obecnie przegotowujemy szczegóły różnych przepustów w płycie fundamentowej do projektu. W salonie jest wyrysowany kominek, w kącie (zapraszam do mojego dziennika - w stopce, sam jest rzut parteru) i to jest jego najbardziej prawdopodobna lokalizacja.

Jakiej średnicy przepust wlotu świeżego powietrza mamy przygotować pod taki kominek. Proszę także o zalecenie na ile ten wlot powietrza powinien być oddalony od obu ścian w tym roku salonu, aby można było optymalnie podłączyć go do takiego kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z jednym wykonawcą, który też robi kominki akumulacyjne. Ogólnie sprawa dotyczy każdego kominka - jeśli będzie on stał przy ścianie zewnętrznej, to najprościej jest przebić tę ścianę i w niej zrobić wlot świeżego powietrza.

Tak więc darujemy sobie chyba dodatkowy przepust w płycie fundamentowej (wykonawca się ucieszy!).

W prawdzie u nas jest to ściana wschodnia i wg teorii nie powinna być robiona czerpnia od tej strony, ale wg tego wykonawcy te strony świata to jest mi i to komin decyduje o ciągu.

Czy macie podobne zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona swiata jest bez znaczenia, natomiast przebicie na krotko przez sciane jest co prawda dopuszczalne, jednak korzystniejsze jest wyjscie z podlogi.

Rozmawiałem dzisiaj z jednym wykonawcą, który też robi kominki akumulacyjne. Ogólnie sprawa dotyczy każdego kominka - jeśli będzie on stał przy ścianie zewnętrznej, to najprościej jest przebić tę ścianę i w niej zrobić wlot świeżego powietrza.

Tak więc darujemy sobie chyba dodatkowy przepust w płycie fundamentowej (wykonawca się ucieszy!).

W prawdzie u nas jest to ściana wschodnia i wg teorii nie powinna być robiona czerpnia od tej strony, ale wg tego wykonawcy te strony świata to jest mi i to komin decyduje o ciągu.

Czy macie podobne zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona swiata jest bez znaczenia, natomiast przebicie na krotko przez sciane jest co prawda dopuszczalne, jednak korzystniejsze jest wyjscie z podlogi.

Świetnie, już mam jedną opinię.

A potrafisz uargumentować dlaczego właśnie tak twierdzisz? Będę za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze. próbowałeś kiedyś rozszczelnić okno przy -20 c ? w szczytowym momencie przy tak króciutkim kanale dolotu będziesz miał lód na przepustnicy("lodówkę" w kominku), którą zgodnie z logiką zamontujesz zaraz przy wyjściu kanału ze ściany wewnątrz, tą przepustnicę najdalej za 2 lata szlag trafi wilgoć.

po drugie ciśnienie w tak krótkim kanale wskutek różnicy temperatur będzie tak duże, że prawdopodobnie najszczelniejsza przepustnica, będzie "przepuszczać"

po trzecie kanał który ma kilka metrów długości wyrówna ciśnienie i minimalnie chociaż ogrzeje zimne powietrze

 

Świetnie, już mam jedną opinię.

A potrafisz uargumentować dlaczego właśnie tak twierdzisz? Będę za pomoc.

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lecho*ski dziękuję za wyjaśnienie! Twoje argumenty wyglądają logicznie. Alternatywą dla mnie jest rura o dł. powiedzmy 3 m która będzie częściowo w ziemi, ale w obrysie budynku już będzie przechodziła przez styrodur, a potem przez płytę fundamentową. Planujemy fundament grzewczy, dlatego całe te 20 cm betonu będzie miało stałą temp. ok. 26 cm, przynajmniej przez 1/3 roku, a wtedy będziemy chcieli właśnie palić w kominku. Pytanie więc czy takie zimne powietrze - 20C, to już ekstremum, u nas średnio jedna doba w roku, ale powiedzmy -5 C, lekko ogrzane w gruncie, lekko dogrzane przez płytę fund. tak wiele zmieni. Poza tym, w tym miejscu będziemy mieli dość spore straty ciepła ogrzewania fundamentu (przez cały czas z tą naturalnie lekko nieszczelną przepustnicą). Dodatkowo, w tym miejscu pojawią się naprężenia wynikające z różnych temperatur, bo wprowadzamy tam powietrze o 30 st. chłodniejsze. Naprężenia w płycie fund. to nie jest dobry pomysł. Może nie wyjaśniłem na początku, że ta płyta ma być z ogrzewaniem, ale mimo Twoich argumentów, nie wiem czy przepust w płycie nie wpłynie bardziej negatywnie niż te efekty, które opisujesz. Masz może jakieś dodatkowe przemyślenia w takiej sytuacji?

@Kominki Piotr Batura Rozumiem, że zdun kujący ścianę (u nas BK, więc nie będzie tak źle) będzie miał dodatkową robotę. Ale ludzie od fundamentu też mają sporo zabawy z takie przepustem - wycinanie w styrodurze, przejście przez folię, przejście między zbrojeniem i między rurkami ogrzewania. Poza tym na koniec muszę jakoś gdzieś taką czerpnię w gruncie wykończyć - kominek, itp... Nie wiem kto ma mniej roboty?... :-)

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam do dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lecho*ski dziękuję za wyjaśnienie! Twoje argumenty wyglądają logicznie. Alternatywą dla mnie jest rura o dł. powiedzmy 3 m która będzie częściowo w ziemi, ale w obrysie budynku już będzie przechodziła przez styrodur, a potem przez płytę fundamentową. Planujemy fundament grzewczy, dlatego całe te 20 cm betonu będzie miało stałą temp. ok. 26 cm, przynajmniej przez 1/3 roku, a wtedy będziemy chcieli właśnie palić w kominku. Pytanie więc czy takie zimne powietrze - 20C, to już ekstremum, u nas średnio jedna doba w roku, ale powiedzmy -5 C, lekko ogrzane w gruncie, lekko dogrzane przez płytę fund. tak wiele zmieni. Poza tym, w tym miejscu będziemy mieli dość spore straty ciepła ogrzewania fundamentu (przez cały czas z tą naturalnie lekko nieszczelną przepustnicą). Dodatkowo, w tym miejscu pojawią się naprężenia wynikające z różnych temperatur, bo wprowadzamy tam powietrze o 30 st. chłodniejsze. Naprężenia w płycie fund. to nie jest dobry pomysł. Może nie wyjaśniłem na początku, że ta płyta ma być z ogrzewaniem, ale mimo Twoich argumentów, nie wiem czy przepust w płycie nie wpłynie bardziej negatywnie niż te efekty, które opisujesz. Masz może jakieś dodatkowe przemyślenia w takiej sytuacji?

@Kominki Piotr Batura Rozumiem, że zdun kujący ścianę (u nas BK, więc nie będzie tak źle) będzie miał dodatkową robotę. Ale ludzie od fundamentu też mają sporo zabawy z takie przepustem - wycinanie w styrodurze, przejście przez folię, przejście między zbrojeniem i między rurkami ogrzewania. Poza tym na koniec muszę jakoś gdzieś taką czerpnię w gruncie wykończyć - kominek, itp... Nie wiem kto ma mniej roboty?... :-)

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam do dalszej dyskusji.

Z tymi naprężeniami w płycie to chyba za dużo się naczytałeś, pod miejscem na kominek też nie ułożysz ogrzewania więc nagrzewanie nierównomierne i naprężenia. Mam taką płytę i na razie nie chciało mi się jej grzać bo jej temperatura nie spada poniżej 18 stopni zimą (takie zimy ostatnio), a przepust do kominka pod płytą. Przepust jeden mniej czy więcej, chwilka zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...