Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Z tymi naprężeniami w płycie to chyba za dużo się naczytałeś, pod miejscem na kominek też nie ułożysz ogrzewania więc nagrzewanie nierównomierne i naprężenia. Mam taką płytę i na razie nie chciało mi się jej grzać bo jej temperatura nie spada poniżej 18 stopni zimą (takie zimy ostatnio), a przepust do kominka pod płytą. Przepust jeden mniej czy więcej, chwilka zabawy.

Może i się za dużo naczytałem, dlatego teraz weryfikuję tę wiedzę z Waszą pomocą.

Z tego co ustaliłem dotąd z T.Binkmannem i jego ekipą, to rurki mają być ułożone równomiernie w całej płycie, bez wyłączania żadnych pomieszczeń i miejsca na kominek właśnie po to, aby nie było naprężeń. Cieszy mnie natomiast te 18 st. o których piszesz :-)

Oczywiście jeden przepust mniej czy więcej nie czyni wielkiej różnicy, ale skoro jestem przed realizacją i o krok przed przeprojektowaniem płyty, którą mam oryginalnie w projekcie "na sposób Binkmanna", to chcę poczynić świadomy wybór, aby przynosił on najwięcej korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jesli bierzesz na serio te naprężenia, możesz zaizolować przejście przez samą płytę.

możesz tez przejść przez ścianę jak planowałeś i w warstwie styropianu zejść pod ziemię ( o ile będzie na tyle gruba jego warstwa).

moim zdaniem dobry jest każdy model , który nie będzie dziurą przez ścianę, ustalisz z wykonawcą płyty który będzie najkorzystniejszy

@lecho*ski dziękuję za wyjaśnienie! Twoje argumenty wyglądają logicznie. Alternatywą dla mnie jest rura o dł. powiedzmy 3 m która będzie częściowo w ziemi, ale w obrysie budynku już będzie przechodziła przez styrodur, a potem przez płytę fundamentową. Planujemy fundament grzewczy, dlatego całe te 20 cm betonu będzie miało stałą temp. ok. 26 cm, przynajmniej przez 1/3 roku, a wtedy będziemy chcieli właśnie palić w kominku. Pytanie więc czy takie zimne powietrze - 20C, to już ekstremum, u nas średnio jedna doba w roku, ale powiedzmy -5 C, lekko ogrzane w gruncie, lekko dogrzane przez płytę fund. tak wiele zmieni. Poza tym, w tym miejscu będziemy mieli dość spore straty ciepła ogrzewania fundamentu (przez cały czas z tą naturalnie lekko nieszczelną przepustnicą). Dodatkowo, w tym miejscu pojawią się naprężenia wynikające z różnych temperatur, bo wprowadzamy tam powietrze o 30 st. chłodniejsze. Naprężenia w płycie fund. to nie jest dobry pomysł. Może nie wyjaśniłem na początku, że ta płyta ma być z ogrzewaniem, ale mimo Twoich argumentów, nie wiem czy przepust w płycie nie wpłynie bardziej negatywnie niż te efekty, które opisujesz. Masz może jakieś dodatkowe przemyślenia w takiej sytuacji?

@Kominki Piotr Batura Rozumiem, że zdun kujący ścianę (u nas BK, więc nie będzie tak źle) będzie miał dodatkową robotę. Ale ludzie od fundamentu też mają sporo zabawy z takie przepustem - wycinanie w styrodurze, przejście przez folię, przejście między zbrojeniem i między rurkami ogrzewania. Poza tym na koniec muszę jakoś gdzieś taką czerpnię w gruncie wykończyć - kominek, itp... Nie wiem kto ma mniej roboty?... :-)

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam do dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli bierzesz na serio te naprężenia, możesz zaizolować przejście przez samą płytę.

możesz tez przejść przez ścianę jak planowałeś i w warstwie styropianu zejść pod ziemię ( o ile będzie na tyle gruba jego warstwa).

moim zdaniem dobry jest każdy model , który nie będzie dziurą przez ścianę, ustalisz z wykonawcą płyty który będzie najkorzystniejszy

Prawda, skonsultuję to jeszcze z wykonawca płyty. Ale dziękuję za Wasze opinie i jeśli Wam jeszcze coś przyjdzie do głowy, to będę wdzięczny.

Styropianu nie będzie na parterze, gdyż idea tej płyty jest taka, że będzie ona już gotową podłogą - na to klej, kafelki i koniec. Tak więc żadnego dodatkowego styropianu. Tylko styrodur pod płytą. Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, skonsultuję to jeszcze z wykonawca płyty. Ale dziękuję za Wasze opinie i jeśli Wam jeszcze coś przyjdzie do głowy, to będę wdzięczny.

Styropianu nie będzie na parterze, gdyż idea tej płyty jest taka, że będzie ona już gotową podłogą - na to klej, kafelki i koniec. Tak więc żadnego dodatkowego styropianu. Tylko styrodur pod płytą. Dzięki i pozdrawiam!

 

miałem na myśli styropian na ścianie zewnętrznej i boku płyty.

byłem w kilku domach tak budowanych, wszędzie wyloty wychodziły z dołu, zdaję sobie też sprawę , że nie ma tu mowy o żadnym styropianie na podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli styropian na ścianie zewnętrznej i boku płyty.

byłem w kilku domach tak budowanych, wszędzie wyloty wychodziły z dołu

OK, teraz rozumiem o co chodzi. Styropianu na zewnętrznej ścianie będzie 30 cm i taka rura wlotowa powinna się tam spokojnie zmieścić (fi 160 mm?). Będzie w tym miejscu znacznie mniej styropianu. Z drugiej strony jeszcze mniej styropianu będzie nad puszkami rolet/żaluzji, które będą przytwierdzone do nadproży. Tak więc ten fragment pocienienia styropianu przy rurze wlotowej do kominka, to w sumie małe piwo.

Ale ważne dla mnie, że jest to rozwiązanie w ścianie, czyli mogę pominąć ten przepust w fundamencie.

Mam taką płytę /.../

Masz też kominek? I czy jest on przy zewnętrznej ścianie? Jak rozwiązałeś wlot powietrza do komina? Jestem bardzo ciekawy Twoich doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lecho*ski dziękuję za wyjaśnienie! Twoje argumenty wyglądają logicznie. Alternatywą dla mnie jest rura o dł. powiedzmy 3 m która będzie częściowo w ziemi, ale w obrysie budynku już będzie przechodziła przez styrodur, a potem przez płytę fundamentową. Planujemy fundament grzewczy, dlatego całe te 20 cm betonu będzie miało stałą temp. ok. 26 cm, przynajmniej przez 1/3 roku, a wtedy będziemy chcieli właśnie palić w kominku. Pytanie więc czy takie zimne powietrze - 20C, to już ekstremum, u nas średnio jedna doba w roku, ale powiedzmy -5 C, lekko ogrzane w gruncie, lekko dogrzane przez płytę fund. tak wiele zmieni. Poza tym, w tym miejscu będziemy mieli dość spore straty ciepła ogrzewania fundamentu (przez cały czas z tą naturalnie lekko nieszczelną przepustnicą). Dodatkowo, w tym miejscu pojawią się naprężenia wynikające z różnych temperatur, bo wprowadzamy tam powietrze o 30 st. chłodniejsze. Naprężenia w płycie fund. to nie jest dobry pomysł. Może nie wyjaśniłem na początku, że ta płyta ma być z ogrzewaniem, ale mimo Twoich argumentów, nie wiem czy przepust w płycie nie wpłynie bardziej negatywnie niż te efekty, które opisujesz. Masz może jakieś dodatkowe przemyślenia w takiej sytuacji?

@Kominki Piotr Batura Rozumiem, że zdun kujący ścianę (u nas BK, więc nie będzie tak źle) będzie miał dodatkową robotę. Ale ludzie od fundamentu też mają sporo zabawy z takie przepustem - wycinanie w styrodurze, przejście przez folię, przejście między zbrojeniem i między rurkami ogrzewania. Poza tym na koniec muszę jakoś gdzieś taką czerpnię w gruncie wykończyć - kominek, itp... Nie wiem kto ma mniej roboty?... :-)

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam do dalszej dyskusji.

 

 

 

Rożnica temperatury między kanałem 3 mb, a 0,5 mb zniknie po 5 minutach palenia...:)

 

 

 

Jedyny zysk przy kanale podziemnym jest taki , że może go zalać woda...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnica temperatury między kanałem 3 mb, a 0,5 mb zniknie po 5 minutach palenia...:)

Oczywiście, wyobrażam sobie. Tylko chodzi tu raczej o te okresy niepalenia, których na pewno będzie więcej.

Jedyny zysk przy kanale podziemnym jest taki , że może go zalać woda...:p

To jest wymowne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

nk ... jak na tej płycie zaprojektowany jest komin do kominka ?

Witam również. Będzie zewnętrzny komin stalowy tylko do kominka. Innych kominów brak, świadomie.

Zastanawiałem się czy taki komin (całkiem zimny przecież) ma dobry ciąg do palenia w kominku. Podobno jest kłopot z rozpaleniem, ale jest to kwestia 5 min, drobnym drewnem i to rzekomo wystarczy do nagrzania tego komina. Chyba, że to chwyt marketingowy sprzedawcy?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę że o te wszystkie kwestie o kórych starasz się dowiedzieć na FM, powinieneś pytać przede wszystkim samego wykonawcy Twojego kominka. Jeżeli nie będzie umiał do nich podejść rzeczowo i merytorycznie oraz nie będzie w stanie postawić konkretnych wytycznych w tych sprawach, a będzie się zdawał na "sprzedawcę komina" oraz projektanta i wykonwawcę płyty, to lepiej poszukaj od razu innego.

Sprawa jest prosta - zarówno w temacie komina jak i w temacie doprowadzenia powietrza wytyczne ustala wykonawca kominka ... zwłaszcza jeżeli, jak piszesz, ma to być kominek akumulacyjny. Na naszym rynku jest już w tej kwestii więcej szarlatanów niż firm, które faktycznie umieją to robić.

Dobrym sygnałem dla Ciebie będzie np. to czy firma kominkowa będzie chciałateż zająć się zaprojektowaniem i wykonaniem komina. Jeżeli tak, toznak że to dobra firma i wie o cow tym wszystkim biega. Jeżeli będzie to na zasadzie "zrób se Pan komin a my się do niego podepniemy" to omijaj taką firmę szerokim łukiem.

Jeżeli firma mająca zamiar zaprojektować kominek akumulacyjny, być może zamknięty (bez kratek) lub w formie mieszanej (z możliwością zamykania kratek), czyli działający jako hypokaustum, to ogrzewanie w płycie podbryłą kominka byćmoże nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo zakłócać będzie krążenie ogrzanego powetrza wewnątrz bryły kominka.

Waga kominka ... więcej uwagi projektant płyty powinien zwrócić na to ile będzie taki kominek ważył, tym bardziej że będzie stał na krańcu płyty i jako akumulacyjny może to być nawet ze 2 tony na 1- 1,5 m2 podłogi.

W powyższych dwóch kwestiach to nie Ty ale wykonawca kominka i projektant płyty powinni ze sobą rozmawiać i ustalać szczegóły.

To samo tyczy się doprowadzenia powietrza do tego kominka.

To takie luźne uwagi z mojej strony ... :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

nk ... masz fatalne usytuowanie planowanego miejsca na kominek względem planowanego miejsca na telewizor ...

Wyrzucasz TV na ścianę po prawej stronie kompletu wypoczynkowego, a kominek umieszczasz na ścianie, kórą zajmuje w tej chwili TV. To podstaw jeżeli chodzi o założenia projektowe Twojego kominka akumulacyjnego.

Wszystko co dale, będzie już dużo prostsze, łącznie z tym, że pozbywasz się też komina zewnętrznego, a prowadzisz go bezpośrednio z kominka, wewnątrz domu, przez garderobę na piętrze. Również tą drogą doprowadzasz powietrze do spalania, nie dziurawiąc płyty, ani ściany.

Same plusy.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura Dziękuję za rady, wezmę je sobie do serca. Na każdym etapie widzę, że są specjaliści z prawdziwego zdarzenia (ogromnie rzadko, nieurażając nikogo, choć tu na FM jest Was/ich i tak największa koncentracja), fachowcy i... naciągacze. Nie jest to jednak takie czarno-białe. Generalnie zakładam dobrą wolę osób, z którymi współpracuję. Może to naiwne, ale nie znaczy to, że nie sprawdzam, nie pilnuję i dam się naciągnąć na cokolwiek. Właśnie dlatego zadaję tutaj pytania, żeby być świadomym różnych spraw i tych, których wcześniej nie wziąłem pod uwagę. To w dużej mierze pozwala mi już w rozmowie wyeliminować tych naciągaczy. Wiem też że nie ma rozwiązań idealnych. Przyjęte kiedyś szkoły mają swoje podstawy w praktyce, ale i one ewoluują. Dlatego owszem, chętnie skonsultuję przepusty z wykonawca fundamentu, tak samo jego obciążenie, ale zdaję sobie sprawę, że nie są oni specjalistami od kominków i nie zaproponują mi najlepszego rozwiązania. Dowiem się jak można to rozwiązać i jak wpłynie to na fundament, ale nie jak będzie to funkcjonować z zimie (przy tych -20C), czy będzie to podatne na zalanie wody, na ile będzie szczelne termicznie, jak wpłynie na ciąg, itp. Dlatego, Panowie, dziękuję Wam za opinie i proszę, dyskutujmy dalej - chcę być mądrzejszy! :-)

 

Co do lokalizacji kominka w moim projekcie. Dziękuję, że pochyliłeś się nad moim projektem! Masz świetną wizję, tym bardziej, że TV nie jest dla mnie priorytetem. :-) Ale kłóci się ona z moim innym priorytetem - nie chciałem i nie chce mieć komina wewnątrz domu z wielu względów. Jeden z argumentów to - chcę mieć jak najmniej przejść przez połać dachową. Dlatego od początku zakładaliśmy stalowy komin na zewnątrz i tego się będziemy trzymać. Wiem, że dla kominka to nie jest idealne rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę inne względy - jest to chyba najlepszy kompromis.Dlatego kominek pozostanie w tej części salonu. Teraz medal dla zduna, który wykorzysta atuty tej lokalizacji i pomoże nam się do tego najlepiej przygotować. :-)

PS W ramach "medalu" mogę zaproponować lokalne produkty naszej winniczki. Do odbioru na miejscu, zapraszam! :-)

Edytowane przez nk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz też kominek? I czy jest on przy zewnętrznej ścianie? Jak rozwiązałeś wlot powietrza do komina? Jestem bardzo ciekawy Twoich doświadczeń.

 

Tak mam piecokominek tak ok 2tony na oko;-) Wlot powietrza - rura pod styro i przepust w okolicy kominka. Kominek nie jest przy ścianie a raczej centralnie, obciążeniem bym się nie martwił nie takie obciążenia płyta wytrzymuje. Rurki pod bryłą kominka i akumulatora nie zostały położone. Różnice temperatury w płycie występują nawet w tej nie ogrzewanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam piecokominek tak ok 2tony na oko;-) Wlot powietrza - rura pod styro i przepust w okolicy kominka. Kominek nie jest przy ścianie a raczej centralnie, obciążeniem bym się nie martwił nie takie obciążenia płyta wytrzymuje. Rurki pod bryłą kominka i akumulatora nie zostały położone. Różnice temperatury w płycie występują nawet w tej nie ogrzewanej.

Bardzo dziękuję! Taki kominek, to byłby wart co najmniej zdjęcia na forum... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajce, bardzo proszę o poradę. Poszukuję kominka do palenia okazjonalnie lub częściej w zimne jesienne wieczory :) (brak płaszcza i rozprowadzenia). Nie za wielki i nie za mały, z takich moich damskich wymysłów - dobrze by było żeby szyba się nie smoliła. Usytuowany w salonie, prosty nowoczesny "design". Dom z rekuperacją. zastanawiam się na wkładem

Supra NEO 76 G ale czytałam też o firmie dovre, którą warto brać ją pod uwagę ?

Edytowane przez sylwus115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...