Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam.

Różna grubość i wymiary liniowe (chyba że przez określenie "płytka" masz na myśli jednak cegłę).

Cegła zwykła sporo szybciej będzie przenosiła temperaturę - szybciej się nagrzeje i szybciej ostygnie.

Ale jak będą to temperatury nie za wysokie, np. do 100 stopni od wewnątrz, na obudowie Twojego paleniska czy kanałów, to nie koniecznie masz się czego obawiać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie do praktyków. Zastosowanie w obudowie cegły czerwonej i płytki szamotowej, tzn. część ścian z cegły a część z płytki. Czy połączenie tych dwu materiałów jest możliwe czy nie będzie pękać na połączeniach?

 

Ludzie łączą jeszcze bardziej problematyczne materiały, choćby stal z cegłą...Ja nie widzę problemu. Odrobina wiedzy wystarczy. Forest tą wiedzę posiada, ale....

 

Sam też połączyłeś niejedno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tutaj nowa. Jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, pow użytkowa ok 100 m2 (parter i poddasze) i jak to na początku drogi miliony pytań i wątpliwości. Chcielibyśmy jako główne źródło ogrzewania kominek i z tego co czytałam raczej z płaszczem wodnym. I mam kilka pytań czy wodą ogrzaną można używać do c.o. (podłogowe) i jako c.w.u., czy trzeba wybrać, czy dodatkowo można rozprowadzać ogrzane powietrze np za pomocą rekurperatora. Jako dodatkowe źródło ciepła planujemy kolektory słoneczne. Czy myśli pan że to wystarczy? p.s. dom będzie kanadyjski lub w technice izodom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu: kominek elektryczny

 

Zastanawiam się nad zakupem i montażem kominka elektrycznego wolnostojącego. Na razie wydaje mi się, ze będzie to coś marki Dimplex. Ponieważ nie chciałabym wydać zbyt dużo, a ich kominek w gotowej obudowie, która mi się podoba kosztuje ok 7 tys. zł, to zastanawiam się nad zakupem wkładu i zrobieniem obudowy samodzielnie. I teraz moje pytanie do Specjalistów:

 

1) Co należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o projekt i wykonanie obudowy drewnianej ?- nie pytam o kwestie estetyczne, a techniczne i rozwiązania, które być muszą/powinny

 

2) Czy zrobienie obudowy można zlecić sprawdzonemu stolarzowi czy lepiej firmie, która zajmuje się kominkami ?

 

3) Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wkładu? Kominek ma w 60% służyć estetyce pomieszczenia, a w 40% ewentualnie w największe mrozy służyć dogrzaniem pokoju.

 

Jeśli pytanie było, to proszę wybaczyć, ale wątek ma 400 stron i trudno wszystko przeczytać, szczególnie, że pewnie część informacji już może być nieaktualna.

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nowy dom kilka pytań.

 

 

1. Chce połączyć funkcję akumulacji i GDP jak fizycznie wykonać rozdzielenie tych systemów, aby z jednego wkładu:

- zbyt szybko nie wyciągać akumulatora

- mieć energię dla GDP. Choć nie będzie to jedyny system i ma służyć jako równomierne rozłożenie energii po budynku.

Jaką elektronikę można zastosować aby choć trochę zautomatyzować procesy.(jakie znacie sterowniki do kominków?)

 

 

2. Dom "niestety" wyposażony jest już w komin murowany wraz w wkładem ze stali nierdzewnej

nie wiem czy jest wyczystka... Jakie niesie to problemy wzg. pytań z punktu nr 1.

Pomieszczenie jest b wysokie komin przylegający do ściany.

pozdrawiam tzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nowy dom kilka pytań.

 

 

1. Chce połączyć funkcję akumulacji i GDP jak fizycznie wykonać rozdzielenie tych systemów, aby z jednego wkładu:

- zbyt szybko nie wyciągać akumulatora

- mieć energię dla GDP. Choć nie będzie to jedyny system i ma służyć jako równomierne rozłożenie energii po budynku.

Jaką elektronikę można zastosować aby choć trochę zautomatyzować procesy.(jakie znacie sterowniki do kominków?)

 

 

2. Dom "niestety" wyposażony jest już w komin murowany wraz w wkładem ze stali nierdzewnej

nie wiem czy jest wyczystka... Jakie niesie to problemy wzg. pytań z punktu nr 1.

Pomieszczenie jest b wysokie komin przylegający do ściany.

pozdrawiam tzi

Nie rozdziela się systemów , tylko je synchronizuje...Jak, to zależy od piecokominka, budynku, oczekiwań klienta, i jeszcze paru drobiazgów. Nie chcę być tajemniczy, ale odpowiedzi na te pytania to raczej nie krótki epizod na forum...

 

Sterownik do akumulacji jest jeden (polski). Ma kilka mutantów, ale jest to nadal ten sam sterownik.

 

Komin jak komin. Jak ma wyczystkę to niekoniecznie jest wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc. Mieszkamy już wprawdzie od pewnego czasu w domu, ale dopiero teraz przejdziemy do etapu kominka. Mamy rozprowadzone DGP z turbiną. Powierzchnia pokoi w których są rozprowadzenia na poddaszu plus salon, w którym będzie stał kominek to około 140 mkw. Po kilkutygodniowej lekturze i kilku spotkaniach w salonach z kominkami, ograniczyliśmy wybór do dwóch wkładów: Jotul I 530 fl lub Dovre 2176 cbs. Drugi z nich jeszcze kilka lat temu miał niezbyt pozytywne opinie, niemniej przedstawiciel twierdzi, że problemy te zostały rozwiązane. Kominek wykorzystywany będzie doraźnie wiosną i jesienią. Proszę o argumenty pozytywne lub negatywne osoby użytkujące któryś z ww. wkładów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście synchronizacja tyle juz na poziomie budowy podział mocy musi być imo zapewniony fizycznie.

Kominek bedzie robił pradopodobnie jeden z użytkowników tego forum, z racji kosztów dodatkowych bo mieszka najbliżej a jego wypowiedzi raczej należa do rozumnych .

Zobaczymy jak sie sprawy potoczą.

 

Co do sterowników to przynajmniej 3 firmy znalazłem, oprócz polskieg nie wspomnianego z nazwy.

Jezeli jednak bedę miał problem z ogarnieciem funkcji jednym sterownikiem zrobie sobie sam.

 

Co do komina czytałem Pana wypowiedzi i jestem tego samego zdania (jestem serwisantem GAZ i Olej)

choć z kominkami nie mam za wiele do czynienia.

pozdrawiam tzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Chciał bym jeszcze jedno zadać pytanie,

Poradnik Darco fajnie opisuje zasady policzenia instalacji GDP jednak podaje większą od stosowanej w praktyce

Ilość wymian powietrza na odzinę (3wymiany/h)

Jak to własciwie powinno być i od czego zależy? Chciał bym dość dokładnie wiedzieć :D

przy wyliczeniach Darco wychodzą mi dwa kanały 150 i ponad 1200m^3 na godzinę... a i tak przepływy w kanałach zasilających

są na poziomie 7m/s

 

Pozdrawiam tzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Potrzebuję pomocy w doborze wkładu kominkowego.

Jest tego tyle na rynku a kompletnie się na tym nie znam.

Domek nowo budowany ok 160m2 powierzchni użytkowej, kotłownia z kotłem gazowym. Salon ma ok 24m2

Nie przewiduję rekuperacji, ani płaszcza wodnego.

Komin wymurowany z pustaków i wkładu systemowego CJ BLOK FI20

Mam wykonane również rozprowadzenie (rury spiro) do trzech miejsc w najbliższym otoczeniu komina (dwa widoczne na zdjęciu na parterze: na korytarz i do pokoju, natomiast na poddaszu wyprowadzona jest rura bezpośrednio do pokoju nad kominkiem)

Wykonany jest również kanał kanał nawiewny doprowadzający powietrze do kominka z rury kanalizacyjnej - średnicy nie pamiętam niestety.

Bardzo podobają mi się wkłady z szybą otwieraną do góry ale ceny troszkę przerażają.

Myślę również o wkładzie narożnym z szybą bez podziału ale wszystko zweryfikuje cena.

Mój budżet to ok 7-10tyś.

Pozdrawiam

KOMINEK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Najlepsze miejsce na piec lub kominek akumulacyjny to środek domu.

Przy czym wcale nie należy się obawiać że ciepło "ucieknie" na piętro - przy takiej przwdziwej akumulacji większość ciepła to promieniowanie podczerwone. Całkiem inaczej odczuwalne przez człowieka i całkiem inaczej ogrzewające dom.

Dopiero w realizacjach mieszanych (konwekcyjno-radiacyjnych) wymusza się ruch cześci ogrzanego powietrza. Jak dużej części - to zależy od samej realizacji takiego kominka / pieca. Można to regulować (konwekcję) w przez umieszcenie w takiej zabudowie kratek z możliwością regulacji lub całkowitego zamknięcia przepływu powietrza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niedawno odkryłem, że z kanału spalinowego kominka wycieka mi brudna ciecz (chyba zabrudzona woda). Wejście z rury piecyka do kanału spalinowego jest pod kątem 45 stopni co ułatwia spływającej z góry wodzie wypływanie do salonu. Myślę, że to z deszczu. Pytanie jak zabezpieczyć wylot komina przed deszczem: daszek czy tzw. strażak? Strażak poprawi pewnie ciąg chociaż raczej nie narzekam na ciąg. Czy daszek natomiast nie pogorszy ciągu? I w jakim stopniu daszek zabezpieczy wylot komina jak np. deszcz zacina z wiatrem?

 

20141231_103308_resized.jpg 20150831_222111_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Musisz niestety zmienić wejście przewodu dymowego.

Obecnie wchodzi on do wnętrza wkłądki ceramicznej komina. Jeżeli cieknie z tego woda to znak, że będzie się to powtarzać systematycznie nie tylko podczas opadów, ale i np. na skutek palenia nie do końca wysuszonym drewnem. Możesz kombinować wiele, ale jedynym rozwiązaniem jest odwrócenie rur przyłącza, tak żeby woda zawsze ściekała do środka i wymiana samego przyłącza jakie posiadasz przy wejściu do komina na takie. obejmujace po zewnętrznej stronie ceramikę komina.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Musisz niestety zmienić wejście przewodu dymowego.

Obecnie wchodzi on do wnętrza wkłądki ceramicznej komina. Jeżeli cieknie z tego woda to znak, że będzie się to powtarzać systematycznie nie tylko podczas opadów, ale i np. na skutek palenia nie do końca wysuszonym drewnem. Możesz kombinować wiele, ale jedynym rozwiązaniem jest odwrócenie rur przyłącza, tak żeby woda zawsze ściekała do środka i wymiana samego przyłącza jakie posiadasz przy wejściu do komina na takie. obejmujace po zewnętrznej stronie ceramikę komina.

Pozdrawiam.

 

Mądrze mowisz. A masz może namiar na taką przejściówkę?

 

A jakbym jednak musiał zrobić zabezpieczenie na górze przy wylocie komina to czy możesz wypowiedzieć się na temat moich wątpliwości co do strażaka i daszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Możesz spróbować najpierw założyć daszek. Szeroki (średnica komina x2), na wysokich (20-25 cm) nóżkach, najlepiej z kontrstożkiem (odwrócony stożek od spodu daszka) ułatwiającym ujście spalin na boki. W jeleniej Górze na pewno znajdziesz firmę, która zajmuje się kominami z nierdzewki i takie coś będzie posiadać lub zrobi na miarę.

Jak pomoże to OK. Będzie ciekło dalej - zrobisz to co napisałem wcześniej. Z tym będzie gorsza sprawa bo będzie musiało być zrobione na miarę, wg rysunków jakie będziesz musiał zrobić. Jak opiszesz problem, to w Darco (z tej firmy masz przyłącze) zrobią Ci to na zamówienie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...