Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ile masz styropianu i ile wylewki na nim? Napisz tu. Zduni Ci powiedzą co możesz. Poza tym są sposoby, żeby w razie potrzeby miejsce pod kominek wzmocnić. Piotr Batura w styczniu coś takiego pokazał u siebie na blogu – wzmocnienie pod pieco-kominek z masą akumulacyjną. Nie pamiętam ile to ważyło, ale na pewno dużo.

 

Wylewka 5cm a pod nią 15cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie :)

 

Płyty szamotowe są chyba zbyt ciężkie (mam styropian pod wylewką). I rozważam zakup innych płyt.

Ale pewnie skończy się na płytach Varmsen.

 

Metr kwadratowy obudowy z płyty szamotowej 3cm to ciężar ok 50-60kg, pewnie cała zabudowa nie przekroczy 500kg co innego w przypadku akumulacji w tej zabudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kominek jest kotłem ? ... czy nie jest ? ... oto jest pytanie ...

Ogrzewacz pomieszczeń na pellet jest kotłem ? czy jest kominkiem ? ... a może tylko ogrzewaczem na pellet ? ...

Pozdrawiam.

 

To czym jest urządzenie stanowią dokumenty, które potwierdzają zgodność z normami.

Jeśli urządzenie jest zgodne z normami dla kotła, kominka i ogrzewacza - to jest to zarówno kocioł, kominek i ogrzewacz.

 

Oczywiście to czy jest zgodne z normami nie ocenie producent tylko notyfikowana jednostka badawcza.

 

W naszym przypadku kominki hybrydowe naszej produkcji są KOTŁAMI / KOMINKAMI I OGRZEWACZAMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czym jest urządzenie stanowią dokumenty, które potwierdzają zgodność z normami.

 

W naszym przypadku kominki hybrydowe naszej produkcji są KOTŁAMI / KOMINKAMI I OGRZEWACZAMI.

 

Bardzo proszę o skan, lub link do takiego dokumentu - bo póki co to są to tylko puste słowa.

 

Ps. Można prosić o nr. PKWiU dla tej "hybrydy" ?

Edytowane przez sSiwy12
Ps. dopisałem + babola ortograficznego poprawiłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w sumie nie potrzebuję tego dokumentu. Choć chętnie przeczytam. Co z niego będzie wynikać? Myślę, że kolejny passus prawny. Z jednej strony rzeczywistość pod tytułem urządzenie ogniowe w domu, z drugiej strony kolejna próba nazwania go po swojemu...

 

Ale kibicuję gorąco i wesprzeć mogę jak będzie wola...Bo to działanie jak najbardziej na +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy przy kominku akumulacyjnym, z którego jak rozumiem wychodzą dość schłodzone spaliny (200-300 C?) nie następuje skraplanie pary wodnej w kominie? Szczególnie w przypadku kiedy planujemy komin zewnętrzny z blachy (dwuścienny, izolowany). Komin będzie miał wysokość ok. 8 m. Jest możliwość wykraplania kondensatu? Jak w takiej sytuacji takie skropliny odprowadzić (zwłaszcza w zimie)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Każdy kominek stricte akumulacyjny powinien być tak zaprojektowany i wykonany aby uwzględniać komin jaki ma się do dyspozycji. Taki sam kominek, powinien różnić się "bebechami" (a konkretniej paleniskiem i parametrami masy akumulacyjnej) jeżeli będzie miał do dyspozycji całkiem różne kominy.

Inaczej trzeba będzie go zaprojktować mając do dyspozycji cieżki komin murowany z cegły , który wymaga znacznie wyższej tempertatury spalin ze względu na swoją olbrzymią chłonność ciepła, inaczej jeżeli będzie to cieńkościenny, dobrze izolowany ale delikatny, systemowy komin ceramiczny, a jeszcze inaczej jeżeli będzie to stalowy komin systemowy, kóry wybacza wiele błędów wykonawczych zarówno jeżeli przesadzi się z wysokością tempratury spalin, jak i ... ze zbyt niską ich temperaturą.

Jak dodamy do tego kolejną zmienną w postaci tego czy komin jest stale "ciepły" - prowadzony wewnątrz bydynku, czy też usytuowany w całości na zewnątrz ... wielu "pseudospecjalitów" od kominków akumulacyjnych sobie z tym nie radzi.

200 - 300 stopni to całkiem wysoka temperatura spalin, przy której praktycznie wcale nie będzie występował problem ze skraplaniem się pary wodnej w kominie ... pod warunkiem że taka temperatura będzie w tym kominie parametrem stałym. I to od samego początku procesu spalania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura @ dziękuję za informacje. Czyli zakładając, że jedyny komin jaki mamy to zewnętrzny - izolowany, stalowy, można dobrać tak kominek akumulacyjny, aby nie pojawił się kondensat? Możesz konkretnie wskazać jakich rozwiązań unikać, aby kondensatu nie było w takiej sytuacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może zrobię Wam małą rewolucję w głowie, ale jeżeli na Waszym miejscu to zmienił bym całkiem sytuowanie kominka.

Jeżeli dobrze czytamprojekt domu, to macie doskonałą przestrzeń do tego by ustawić zarówno sam kominek, jak i komin, dokładnie w w centralnym punkcie domu zamast na jego krańcowej ścianie. Same plusy ... i dla kominka, i dla komina, i dla tego co ma taki kominek ogrzewać.

A etap budowy jeszcze na taką diametralną zmianę pozwala.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrobię Wam małą rewolucję w głowie, ale jeżeli na Waszym miejscu to zmienił bym całkiem sytuowanie kominka.

Jeżeli dobrze czytamprojekt domu, to macie doskonałą przestrzeń do tego by ustawić zarówno sam kominek, jak i komin, dokładnie w w centralnym punkcie domu zamast na jego krańcowej ścianie. Same plusy ... i dla kominka, i dla komina, i dla tego co ma taki kominek ogrzewać.

A etap budowy jeszcze na taką diametralną zmianę pozwala.

Dziękuję za pochylenie się nad naszym przypadkiem.

Może w innym domu, przy innych inwestorach to wchodziło by w grę, u nas - nie.

Domyślam się, że kominek można by przenieśc gdzieś na pogranicze salonu i jadalni, zrobić dwustronny, itd. Tak mieliśmy taką wizję ale odrzuciliśmy ją. Przepraszam wszystkich, dla których kominek to sztuka i sens sam w sobie. U nas poza rolą dekoracyjną, ma umożliwiać uzupełnianie ciepła w okresach przejściowych, mroźniejszych zimach, sytuacjach awaryjnych, itp. A dom... ma w założeniu potrzebować niewiele ciepła, stąd też musimy je bardzo subtelnie dozować. Stąd nasze zainteresowanie akumulacją. A i jeszcze możliwość przytulenia się do ciepłego pieca byłaby jego dodatkowym atutem :-)

Mogę podać parę argumentów (z którymi nie wszyscy muszą się zgadzać) dla których kominek chcemy mieć przy ścianie:

Płyta fundamentowa, którą mamy jest już prawie gotową posadzką, dlatego założyliśmy (między innymi za Waszą poradą!) już od początku doprowadzenie powietrza przez ścianę i takie samo odprowadzenie spalin. Nie możemy sobie już teraz pozwolić na doprowadzenie powietrza do centrum domu (nie możemy kuć w płycie, gdyż sam już są rurki CO).

Poza tym chciałem bardzo uniknąć komina w domu ze względu na: koszty, niedoskonałości hydroizolacji przy przejściu przez dach, "zabranego" miejsca, konieczności doprowadzenia kominiarza (wyłaz, "wizyta" w domu, itp.), no chyba, żeby miał dojście po ścianei szczytowej. Wyobrażam sobie, że dla większości te argumenty są do zaakceptowania, ale jeśli możemy mieć alternatywę, to przyjęliśmy komin jako stalową rurę na zewnątrz, zwłaszcza, że nie kłóci się to specjalnie z architekturą naszego budynku.

Tak więc wracam do pytania "Czyli zakładając, że jedyny komin jaki mamy to zewnętrzny - izolowany, stalowy, można dobrać tak kominek akumulacyjny, aby nie pojawił się kondensat? Możesz konkretnie wskazać jakich rozwiązań unikać, aby kondensatu nie było w takiej sytuacji?"

Dodam, że szukamy solidnego zduna z elastycznym podejściem i jeszcze najlepiej, żeby nie miał wygórowanych oczekiwań finansowych.

Edytowane przez nk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczniemy więc od końca :)

Możesz konkretnie wskazać jakich rozwiązań unikać, aby kondensatu nie było w takiej sytuacji?"

To jest źle postawione pytanie. Prawidłowo powinno brzmieć: jakie rozwiązania należy zastosować ... a o tym można by dyskutować do woli, w zależności od tego jak będzie wyglądał projkt Waszego komnka. Nie da się tego streścić w kilku zdaniach na FM - jest wiele sposobów aby temperaturę spalin utrzymywać na żądanym poziomie i uzyskiwać ją już w kilka minut od rozpalenia ognia.

Mogę podać parę argumentów (z którymi nie wszyscy muszą się zgadzać) dla których kominek chcemy mieć przy ścianie:

Płyta fundamentowa, którą mamy jest już prawie gotową posadzką, dlatego założyliśmy (między innymi za Waszą poradą!) już od początku doprowadzenie powietrza przez ścianę i takie samo odprowadzenie spalin. Nie możemy sobie już teraz pozwolić na doprowadzenie powietrza do centrum domu (nie możemy kuć w płycie, gdyż sam już są rurki CO).

Możecie sobie na to jaknajbardziej pozwolić bez żadnego kucia w płycie.

Poza tym chciałem bardzo uniknąć komina w domu ze względu na: koszty

Komin prowadzony bezpośrednio z kominka będziekosztował połowę tego co izolowany komin zewnętrzny"

niedoskonałości hydroizolacji przy przejściu przez dach

Jak jest dobry dekarz (a chyba takiego wybraliście sami) to nie ma żadnych "niedoskonałości" przy przejściu dachowym.

"zabranego" miejsca

Komin prowadzony bezpośrednio z kominka nie zabiera w ogóle żadnego miejsca w przestrzeni domowej.

konieczności doprowadzenia kominiarza (wyłaz, "wizyta" w domu, itp.), no chyba, żeby miał dojście po ścianei szczytowej.

Jak kominiarz zacznie się Wam tarabanić po drabinie opartej o dopiero co otynkowaną elewację i czyścić z drabiny tej komin zewnętrzny ... to będziecie latać wokół niego z lornetką i patrzeć tylko na to żeby nie poroboił dziur na elewacji i nie poniszczył krawędzi połaci dachowej ... popierwszej takiejwizycie bęziecie już chcieli wynajmować kominiarza ze ...zwyżką na samochodzie.

Wyobrażam sobie, że dla większości te argumenty są do zaakceptowania, ale jeśli możemy mieć alternatywę, to przyjęliśmy komin jako stalową rurę na zewnątrz, zwłaszcza, że nie kłóci się to specjalnie z architekturą naszego budynku.

Jak napisałem wcześniej - nawet na tym etapie macie jeszce swobodny wybór obydwu rozwiązań zarówno prowadzenia komina jak i umiejscowienia kominka.

szukamy solidnego zduna z elastycznym podejściem i jeszcze najlepiej, żeby nie miał wygórowanych oczekiwań finansowych.

Elastyczność nie polega na przyjmowaniu ślepo tego co inwestor zamierza, tylko na tym żeby wiedzieć i umieć inwestorowi przedstawić właśnie różne sposoby i rowiązania alternatywne.

To, że zwórciłem uwagę w Waszym projekcie na to że można całkowicie inaczej pomyśleć o kominku i kominie niż jest to planowane, nie znaczy że nie warto dostrzec także zalet komina zewnętrzengo ... obydwa rozwiązania je mają, tak samo jak i wady.

Abstrahujac od tematu - macie źle zaprojektowany komin na wizualizacji w projekcie. Wypadało by go poprowadzić do ziemi samej - ze względu na ewentualne skropliny właśnie, jak i łatwość jego czyszczenia.

Co do drugiej części zdania to ciężko mi się odnieść ... ale słyszałem że za darmo to się ani komina nie da wystawić, ani podpiętego do niego kominka ciężko wykonać ... :D

Jak by co, to zapraszam ... ale z winem ... może być tegoroczne ... ba ... wypada nawet , mając na uwadze okres kalendarzowy ... ;)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nk zajrzyj na mój wątek z inspiracjami, link w sygnaturze :) Znajdziesz sporo zdjęć różnych świetnych rozwiązań kominków i piecyków nad którymi jest wybudowany ceglany komin, lub zainstalowana rura.

Do tego co Forest napisał dodam, że kominek umieszczony w centrum domu będzie grzał równomiernie. Kominek przy ścianie szczytowej ogrzeje najlepiej najbliższą przestrzeń, a im dalej od niego tym będzie gorzej. Pomyśl też o tym, że ściana musi zostać dobrze zaizolowana, by ciepło przez nią nie uciekało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pochylenie się nad naszym przypadkiem.

Może w innym domu, przy innych inwestorach to wchodziło by w grę, u nas - nie.

Domyślam się, że kominek można by przenieśc gdzieś na pogranicze salonu i jadalni, zrobić dwustronny, itd. Tak mieliśmy taką wizję ale odrzuciliśmy ją. Przepraszam wszystkich, dla których kominek to sztuka i sens sam w sobie. U nas poza rolą dekoracyjną, ma umożliwiać uzupełnianie ciepła w okresach przejściowych, mroźniejszych zimach, sytuacjach awaryjnych, itp. A dom... ma w założeniu potrzebować niewiele ciepła, stąd też musimy je bardzo subtelnie dozować. Stąd nasze zainteresowanie akumulacją. A i jeszcze możliwość przytulenia się do ciepłego pieca byłaby jego dodatkowym atutem :-)

Mogę podać parę argumentów (z którymi nie wszyscy muszą się zgadzać) dla których kominek chcemy mieć przy ścianie:

Płyta fundamentowa, którą mamy jest już prawie gotową posadzką, dlatego założyliśmy (między innymi za Waszą poradą!) już od początku doprowadzenie powietrza przez ścianę i takie samo odprowadzenie spalin. Nie możemy sobie już teraz pozwolić na doprowadzenie powietrza do centrum domu (nie możemy kuć w płycie, gdyż sam już są rurki CO).

Poza tym chciałem bardzo uniknąć komina w domu ze względu na: koszty, niedoskonałości hydroizolacji przy przejściu przez dach, "zabranego" miejsca, konieczności doprowadzenia kominiarza (wyłaz, "wizyta" w domu, itp.), no chyba, żeby miał dojście po ścianei szczytowej. Wyobrażam sobie, że dla większości te argumenty są do zaakceptowania, ale jeśli możemy mieć alternatywę, to przyjęliśmy komin jako stalową rurę na zewnątrz, zwłaszcza, że nie kłóci się to specjalnie z architekturą naszego budynku.

Tak więc wracam do pytania "Czyli zakładając, że jedyny komin jaki mamy to zewnętrzny - izolowany, stalowy, można dobrać tak kominek akumulacyjny, aby nie pojawił się kondensat? Możesz konkretnie wskazać jakich rozwiązań unikać, aby kondensatu nie było w takiej sytuacji?"

Dodam, że szukamy solidnego zduna z elastycznym podejściem i jeszcze najlepiej, żeby nie miał wygórowanych oczekiwań finansowych.

 

To są argumenty oparte na wiedzy przeciętnego sprzedawcy kominkowego. Żaden mnie nie przekonał do tego, by się nie skłonić do propozycji Foresta. Masz komfort, bo dostęp do jego wiedzy (i fantazji :cool:), masz na wyciągnięcie ręki. Obaj jesteście ze Śląska...

 

Tylko z tym młodym winem nie przesadzajcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Forest-Natura, Kominki Piotr Batura, pestka56, dziękuję uprzejmie za Wasze komentarze. Nie odrzucam pomysłu rewolucji, chętnie przyjrzę się nowym pomysłom. Dlatego na pewno wybierzemy się żoną na spotkanie.

Nie oczekuję niczego za darmo, choć sam jestem "ideowcem", dlatego zajmuję się nauką, a nie biznesem i często też pomagam ludziom lub zgłębiam różne tematy, bo mnie to satysfakcjonuje. Wiem, że tu na forum też jest grupa takich ludzi.

Co do wina, to jedna z tych moich "idei", które kosztują mnie mnóstwo pracy, np. teraz cięcie 300 krzewów, to są praktycznie 3 dni urlopu. Po naszym winie kaca nie ma, chyba, że się grubo przesadzi z ilością, ale nie jestem amatorem takiego sposobu picia wina. Na nasze młode wino jeszcze trochę za wcześnie, a warto poczekać, gdyż ten rocznik będzie naprawdę wyjątkowy. Dwa poprzednie roczniki były za to wyjątkowo kiepskie...

I tak zatoczyliśmy koło przez wino z kieliszkiem do kominka - mekki ognia. Przesyłam ukłony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nk, nie wiem czego bardziej ci zazdroszczę :D kominkowych decyzji, czy tej winniczki. Ja posadziłam w tym roku 6 krzewów, ale mam plan na 30 sztuk, jeśli z tymi dam sobie radę :)

 

Wkleję w inspiracjacjach kominkowych specjalnie dla Ciebie trochę zdjęć z kominkami o centralnym posadowieniu w pomieszczeniu i z kominami pociągniętymi nad kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...