Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

OK - zrozumiano :)

Jeszcze małe sprostowanie do moich informacji.

Turbina to DOSPEL KOM II 400 by-pass - nie 600. Przewody izolowane M0 śr 127 i 102 mm.

Zdaje sobie sprawę że ocieplenie poddasza jest kluczowe w kwestii strat ciepła z DGP natomiast czy ocieplenie poddasza wpłynie również na ilość dmuchanego powietrza do pokoi?

W kwestii ocieplenia poddasza chwilę mi to zajmie :) więc pytanie czy są skuteczne, sprawdzone sposoby żeby dodatkowo zaizolować zainstalowane flexy. Taka izolacja pozostała by również po ocieleniu poddasza.

 

dzięki i pozdrawiam

g

 

ocieplenie nie wplynie na ilosc powietrza, ja mam 6 punktow dgp z czego dwa sa 11m od turbiny, a mam turbine 800 z mozliwoscia skrecenia obrotow (zwykly sciemniacz) na razie nie regulowalem bo ciagle ten sciamniacz w reklamscji jest i mam nasztywno podpiete. Ale wydaje mi sie ze jakbym skrecil to wyjdzie na to samo bo bedzie mniej powoetrza ale za to bardziej nagrzane, bo sila rzeczy jak jest mniejszy przeplyw przez komore kominka to powietrze zlapie wieksza temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ściemniacz nie nadaje się do turbiny. Dlatego się psuje. Jeśli rury będą tracić ciepło w przestrzeni użytkowej budynku, zamkniętej z zewnątrz ociepleniem, izolacja nie zawsze jest konieczna. Straty też będą grzały...Powietrze z anemostatów ma wypełniać pomieszczenie, a nie być nawiewane jak z nagrzewnicy.

 

Świat się zmieni diametralnie, jak ocieplisz...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściemniacz nie nadaje się do turbiny. Dlatego się psuje. Jeśli rury będą tracić ciepło w przestrzeni użytkowej budynku, zamkniętej z zewnątrz ociepleniem, izolacja nie zawsze jest konieczna. Straty też będą grzały...Powietrze z anemostatów ma wypełniać pomieszczenie, a nie być nawiewane jak z nagrzewnicy.

 

Świat się zmieni diametralnie, jak ocieplisz...:cool:

 

Nie psuje sie, kupilem zepsuty, 2 miesiace czekalem na wymiane i dostalem znowu zepsuty. A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.

A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty. W tym momencie jak idzoe na maks to jak przyloze lape do anemoststu to czuc powoetrze, tak do 20cm od anemostatu dalej juz nie czuc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.

A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty.

Nadaje się albo nie, zależy co to za ściemniacz, to że na żarówce pracuje nie znaczy że z silnikiem sobie poradzi to zupełnie inne obciążenia (silnik indukcja). Ogranicza napięcie hm tak, a wiesz w jaki sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się albo nie, zależy co to za ściemniacz, to że na żarówce pracuje nie znaczy że z silnikiem sobie poradzi to zupełnie inne obciążenia (silnik indukcja). Ogranicza napięcie hm tak, a wiesz w jaki sposób?

 

Nie znam sie na tym kompletnie :) sciemniacz obrotowy legrand zakres podajze od 20 do 300w, z tego co pamietam turnina ma 100w, banan 3. Ale te oba sciemniacze co mialem nawet nw zarowce ne dzialaly, bylem z tym u znajomego elektryka i tez sprawdzil i mowil ze potencjometr. Bo nie dzialalo nawet to wylacznie, jak sie przekreci csloiem w lewo i kliknie to powinno wylaczyc odbiornik a nic sie nie dzialo. W darco mi mowili ze taki sciemniacz jak najbarsziej sie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na tym kompletnie :) sciemniacz obrotowy legrand zakres podajze od 20 do 300w, z tego co pamietam turnina ma 100w, banan 3. Ale te oba sciemniacze co mialem nawet nw zarowce ne dzialaly, bylem z tym u znajomego elektryka i tez sprawdzil i mowil ze potencjometr. Bo nie dzialalo nawet to wylacznie, jak sie przekreci csloiem w lewo i kliknie to powinno wylaczyc odbiornik a nic sie nie dzialo. W darco mi mowili ze taki sciemniacz jak najbarsziej sie nadaje

Nie będę Ci mącił w głowie co to obciążenie indukcyjne itp ale jest tak że nie każdy ściemniacz do tego się nada. Zerknąłem w kartę katalogową tego ściemniacza, co prawda Legrand nie przewiduje sterowania nim silników ale transformatory już tak więc może dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawię tą cześć podłogi bez styropianu. Nie buduję pasywnego domu ;) Varia 1V ale na pewno będę szukał czegoś innego tej klasy, ceny, wymiarów i wtedy podejmę decyzję. Muszę trochę poczytać i poznać głębiej rynek. Pozdrawiam

 

Ja dawałem pod kominek styrodur (13 cm + 7 cm wylewki) do tego siatka z drutu 6 mm. Generalnie mam taka siatkę na całej podłodze tyle że na styropianie, żeby uniknąć pęknięć od podłogówki.

Edytowane przez VoytekS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Mam nadzieje że moje pytanie nie wyda się "Głupie"...

 

Kupiłem dom z wbudowanym przewodem kominowym, o ile dobrze sprawdziłem to ceramicznym. Wlot do przewodu kominowego jest usytuowany na wprost salonu. Z podłogi wychodzi przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz. Przewód kominowy nie jest wbudowany w ścianę, można powiedzieć ze jest dostawiony do ściany.

 

I teraz moje pytanie: Czy mogę doprowadzić do wkładu kominkowego powietrze od spodu a także wyprowadzić spaliny rurą która nie jest pionowa? Można to jakoś giąć? Chodzi mi o przysuniecie wkładu maksymalnie do ściany obok przewodu kominowego tak żebym nie musiał kominka montować przed kominem i nad rura z powietrzem bo wtedy wyjdzie mi razem z zabudowa na środku salonu. z drugiej strony chce mieć pewność ze spaliny będą odprowadzane prawidłowo i powietrze doprowadzane do paleniska.

 

mam nadzieje ze mój opis jest w miarę zrozumiały, w razie pytań jestem do dyspozycji.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej trzeba sobie odpuścić przy pompie ciepła , WM+reku. W takim domu są za male dobowe straty .

Tu się nadaje raczej duży bio-kominek z szybą .

 

Może jeszcze piecokominek ,ale to raczej ryzykowne kominki akumulacyjne z masą to do domów z bali brak tam akumulacji ścian i sufitów, można płynniej sterować dwoma układami o większej bezwładności .

Mniejsza szyba odda mniej ciepła do pomieszczenia ,resztę energii będzie chłonął szamot a w tym czasie może "stygnąć" płyta ogrzewania podłogowego po kilku godzinach piecokominek przejmie inicjatywę .

 

Bio-kominek mnie kompletnie nie interesuje. Wolałbym nie mieć żadnego ;)

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że duża szyba skutkuje wypromieniowaniem dużej ilości ciepła na salon, w zawiązku z tym pytanie, bo może błądzę w moim rozumowaniu. Czy zastosowanie masy akumulacyjnej (jakiejkolwiek) + ciepła obudowa (też chyba coś akumuluje) spowoduje, że kominek będzie mniej skłonny do przegrzewania pomieszczenia? No bo skoro akumuluje, a później oddaje przez dłuższy czas, więc w chwili palenia chyba nie powinien generować bardzo dużo ciepła na pomieszczenie?

Z tego co czytałem zastosowanie podwójnej szyby ogranicza wypromieniowywanie energii przez nią, w związku z tym że zamierzałem zainstalować wkład Romotop ANGLE 2g S 88.51.44.05 czy może ktoś polecić coś podobnego z podwójną szybą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie psuje sie, kupilem zepsuty, 2 miesiace czekalem na wymiane i dostalem znowu zepsuty. A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.

A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty. W tym momencie jak idzoe na maks to jak przyloze lape do anemoststu to czuc powoetrze, tak do 20cm od anemostatu dalej juz nie czuc

 

Nie wiem jaki silnik ma turbina, którą chcesz sterować, ale chyba 230V/50Hz. W takim wypadku rozczaruję Cię, ale zmniejszenie napięcia nie spowoduje zmniejszenia obrotów - w tym celu musiałbyś zmniejszyć częstotliwość sieci ;) a to już nie takie proste.

No chyba, że to turbina zasilana napięciem stałym, albo to silnik ze szczotkami (komutatorowy) wtedy sprawa prostsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki silnik ma turbina, którą chcesz sterować, ale chyba 230V/50Hz. W takim wypadku rozczaruję Cię, ale zmniejszenie napięcia nie spowoduje zmniejszenia obrotów - w tym celu musiałbyś zmniejszyć częstotliwość sieci ;) a to już nie takie proste.

No chyba, że to turbina zasilana napięciem stałym, albo to silnik ze szczotkami (komutatorowy) wtedy sprawa prostsza.

 

Skoro darco odpowiedział że się nada to wątpię by tam wsadzili silnik klatkowy a to przy takim będą problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy kupują kominek z płaszczem wodnym muszę ten płasz odrazu podpiąć pod odbiornik ciepła czy mogę poprostu rurę wlotową/wylotową z wężownicy zostawić otwartą i palić bez stresu że coś się stanie z płaszczem? budowa w trakcie, okna za jakiś czas wstawię dom będzie trzeb dogrzewać żeby coś w środku robić a hydrauliki jeszcze brak stąd moje pytanie czy można tak używać kominek z pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

czy ktoś z Was ma Brunner BSO 02

 

Jakie macie opinie o tym cudeńku ?

Czy jest to własciwy wybór dla domu z poddasszem użytkowym o powierzchni uzytkowej ca. 120 m2?

 

Pozdrav

 

Przecież to Brunner :) więc górna półka. Cena ;) też co najmniej górna. Znalazłeś sobie piec w obudowie betonowej. Powinieneś zapytać jak długo ta obudowa jest zdolna oddawać ciepło.

Wątpię by ktoś na forum miał już taki piecyk systemowy. To najnowsze dziecko Brunnera, chyba nawet z jesieni tego roku.

 

Ja bym raczej znalazła Zduna, który postawi kominek typu palenisko zduńskie z akumulacją. Taniej wyjdzie i na pewno będzie dobrze dopasowane do potrzeb domu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy kupują kominek z płaszczem wodnym muszę ten płasz odrazu podpiąć pod odbiornik ciepła czy mogę poprostu rurę wlotową/wylotową z wężownicy zostawić otwartą i palić bez stresu że coś się stanie z płaszczem? budowa w trakcie, okna za jakiś czas wstawię dom będzie trzeb dogrzewać żeby coś w środku robić a hydrauliki jeszcze brak stąd moje pytanie czy można tak używać kominek z pw

Trudno powiedzieć czy można palić w "płaszczu "bez wody. Pewnie tak, tylko nie wiadomo jak długo i czy potem można do niego nalać wody...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

czy ktoś z Was ma Brunner BSO 02

 

Jakie macie opinie o tym cudeńku ?

Czy jest to własciwy wybór dla domu z poddasszem użytkowym o powierzchni uzytkowej ca. 120 m2?

 

Pozdrav

 

 

Proponuję założyć wątek: "forscher - reinkarnacja" i tam skupić wszystkie pytania, które już na forum przerabiałeś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ,nadal jestem zalatany ale już niedługo przysiądę z tym kominkiem temat może się ruszy. ;)

 

Byłem na Święta u szwagra i spotkała mnie niemiła niespodzianka ,czyli zapach wędzonki z kominka i to nader intensywny jak dla mnie.

Po dyskusji i oględzinach wykryłem że ten zapach wydobywa się z połączenia dwóch szyb z kominka Kratki.pl.

50e6d51094077_full.jpg

 

Zaproponowałem mu zaklejenie szczeliny silikonem wysokotemperaturowym ,ale czy to się utrzyma na szybie ,gdyby szyba była gięta to może mniej by capiło ,macie jakieś pomysły?

Powietrze zimne cofa się do domu kominem.:(

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradz szwagrowi dobrego kominiarza.tego wkladu nie uszczelnisz, bo w nim nie o to chodzi. cofa sie bo wentylacja jest do bani.

jak uszczelnisz wklad bedzie wiac innymi drogami.

Witam ,nadal jestem zalatany ale już niedługo przysiądę z tym kominkiem temat może się ruszy. ;)

 

Byłem na Święta u szwagra i spotkała mnie niemiła niespodzianka ,czyli zapach wędzonki z kominka i to nader intensywny jak dla mnie.

Po dyskusji i oględzinach wykryłem że ten zapach wydobywa się z połączenia dwóch szyb z kominka Kratki.pl.

50e6d51094077_full.jpg

 

Zaproponowałem mu zaklejenie szczeliny silikonem wysokotemperaturowym ,ale czy to się utrzyma na szybie ,gdyby szyba była gięta to może mniej by capiło ,macie jakieś pomysły?

Powietrze zimne cofa się do domu kominem.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradz szwagrowi dobrego kominiarza.tego wkladu nie uszczelnisz, bo w nim nie o to chodzi. cofa sie bo wentylacja jest do bani.

jak uszczelnisz wklad bedzie wiac innymi drogami.

Wentylacja powiadasz ,myślałem że coś jest nie teges z tym kominkiem ,

Muszę zadzwonić i dopytać czy mają nawiewniki w oknach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...