Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

przyjacielu. w krajach proeko jak niemcy, austria, skandynawia nikt nie zabrania kominkow. oczywiscie spelniajacych pewne normy... ktore znaczna wiekszosc polskich wkladow spelnia.

przyklad krakowa jest totalnie chybiony. jest to mozna powiedziec patologia ustawodawcza. szybko bedzie sie prostowac to co zostalo napsute. poczekajmy tylko do pierwszej zimy po wejsciu ustawy.(wyrzucono nie tylko drewno ale i pellet- paliwo w wielu krajach dotowane !)

 

nikt nikomu w przyszlosci nie zakaze palenia w kominku spelniajacym norme BlmSch V2( czy jakkolwiek ja u nas beda nazywac) . tego typu narozny kominek mozna nabyc w tej samej firmie co maja i w tej samej co maja cenie.

 

 

Panowie, tylko wedle mojej wiedzy uchwały antysmogowe wprowadzane stopniowo przez samorządy nie dotyczą konkretnych norm czystości spalin, tylko wprowadzają całkowity zakaz palenia DREWNEM i węglem. Tak więc nie będzie tu miało raczej znaczenia jaki się ma kominek. Wręcz przeciwnie - inwestycja obecnie dużych środków we wkład kominkowy raczej mija się z celem, ponieważ jest wysoce ryzykowna i może się zdarzyć, że kominek będzie tylko służył do patrzenia na niego nie zaś do palenia... tak więc lepiej już chyba pójść w mniejsze koszty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie, tylko wedle mojej wiedzy uchwały antysmogowe wprowadzane stopniowo przez samorządy nie dotyczą konkretnych norm czystości spalin, tylko wprowadzają całkowity zakaz palenia DREWNEM i węglem. Tak więc nie będzie tu miało raczej znaczenia jaki się ma kominek. Wręcz przeciwnie - inwestycja obecnie dużych środków we wkład kominkowy raczej mija się z celem, ponieważ jest wysoce ryzykowna i może się zdarzyć, że kominek będzie tylko służył do patrzenia na niego nie zaś do palenia... tak więc lepiej już chyba pójść w mniejsze koszty...

 

Ten wpis powinno się pokazywać jako IDEALNY przykład jakie skutki wywołuje słynna ustawa " antysmogowa" z Krakowa .

Taka radosna "naprawa Rzeczpospolitej " finalnie doprowadzi do efektu odwrotnego do zamierzonego , nie jestem tylko pewien czy w całej tej hecy chodzi o czystość powietrza ....

Patologiczna ustawa to dobre określenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, obligatoryjną normę dotyczącą wkładów kominkowych EN 13229 posiadają wszystkie wymienione kominki.

Jeśli zaś chodzi o normę BlmSchV, to jeśli ktoś wie jak funkcjonuje niemiecka gospodarka, to powienien wiedzieć, że Niemcy dla wielu grup produktów wprowadzili dodatkowe certyfikaty aby - mimo istniejącej w UE swobodzie przepływu towarów - zamknąć swój rynek (jest to dodatkowe i kosztowne utrudnienie dla producentów zagranicznych. Poza tym okresy przejściowe w Niemczech dla wkładów nie spełniających tych norm ustalono na 15 lat - tj. do roku 2025...

Nie stresujcie się więc dodatkową certyfikacją, bo ma ona służyć czemuś innemu w Niemczech, a w Polsce służyć może tylko jako efekt marketingowy sprzedawców niemieckich kominków...

Pozdrawiam

Franki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kominki Piotr Batura - dziękuję za opinię, choć od sprzedawcy wkładów kominkowych dobrze byłoby uzyskać nieco bardziej merytoryczną opinię. Np. dlaczego "będę chałupę malować co chwilę" i jakie są zasadnicze wady tego typu wkładów w kontekście okazyjnego palenia. W przeciwnym razie czytający mogą odnieść wrażenie, że komentarz napisał sprzedawca, któremu nie podoba się to, że są producenci oferujący asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo, a jego parametry są tylko nieznacznie słabsze.

Proszę więc o bardziej merytoryczną wypowiedź.

Dzięki!

Franki

Sprzedawcą wkładów bywam niezmiernie rzadko. W ostatnich latach to zjawisko marginalne...Zwykle do moich klientów trafiają logiczne argumenty, i buduję im paleniska. Z zewnątrz wygląda jak wkład, w środku konstrukcja zaprojektowana i wykonana w celu palenia drewnem.

 

Wybrałeś trzy tanie wkłady, w późniejszych postach dałeś do zrozumienia, że merytorycznie nie warto. Bo Ty i tak kupisz to co wybrałeś.

 

Dymić będzie bo taka konstrukcja...piekarz albo jakiś elektryk projektował....Z pewnością ignorant. Zresztą "projektował", to nadużycie. Tu podpatrzył, tam podejrzał, coś zapamiętał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, obligatoryjną normę dotyczącą wkładów kominkowych EN 13229 posiadają wszystkie wymienione kominki.

Jeśli zaś chodzi o normę BlmSchV, to jeśli ktoś wie jak funkcjonuje niemiecka gospodarka, to powienien wiedzieć, że Niemcy dla wielu grup produktów wprowadzili dodatkowe certyfikaty aby - mimo istniejącej w UE swobodzie przepływu towarów - zamknąć swój rynek (jest to dodatkowe i kosztowne utrudnienie dla producentów zagranicznych. Poza tym okresy przejściowe w Niemczech dla wkładów nie spełniających tych norm ustalono na 15 lat - tj. do roku 2025...

Nie stresujcie się więc dodatkową certyfikacją, bo ma ona służyć czemuś innemu w Niemczech, a w Polsce służyć może tylko jako efekt marketingowy sprzedawców niemieckich kominków...

Pozdrawiam

Franki

 

 

Zaostrzenie norm emisji spalin to tylko " efekt marketingowy.... " ..........aaaachaaa ,no to bardzo ciekawa opinia.......

Tak na marginesie , normę EN 13229 spełnia praktycznie wszystko co spala drewno .

Analogia do aut ; EURO 5 i Syrenka 105 .... no chyba jak "105" to lepsze spalanie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zdun Darek B - proszę czytaj ze zrozumieniem. Pisałem przecież o wewnętrznej niemieckiej normie BlmSchV, która obowiązuje w kraju, który zrezygnował z energii atomowej i rezygnuje z energii konwekcjonalnej na rzecz odnawialnych źródeł energii. Nie ma więc co tworzyć analogii między normami niemieckimi, a tymi które będą obowiązywały w Polsce (inne uwarunkowania). Napisałem więc że na polskim rynku niemiecka norma BlmSchV może jedynie służyć jako efekt marketingowy. I w Polsce są wkłady kominkowe, które mogłyby spełniać wymagania tej normy, ale po co producenci mają je pozyskiwać skoro nie adresują swoich towarów na rynek niemiecki. Druga sprawa jest taka, że radziłbym tak nie fascynować się niemieckim systemem norm, bo lokalni producenci wiedzą jak je omijać - vide przykład VW.

Napisz lepiej proszę jako doświadczony Zdun, czy fakt, że z wymienionych trzech kominków będzie się dostawał dym do pomieszczenia przy ich otwieraniu, nie wiązał się będzie bardziej z brakiem doświadczenia u osoby rozpalającej, czy jednak związany on jest z ich felerną konstrukcją?

Pozdrawiam

Franki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

 

czy ktoś z Was ma w domku kominek zgazowujący drewno? Jakis czas temu spotkałem sie z tym cudeńskiem http://www.kominki-godzic.pl/blog/palenisko-szamotowe-zgazowywujace-drewno/

 

i tak sie zastanawiam czy to faktycznie cudeńko czy tez jeden z wielu?

Mój plan to kominek akumulacyjny - nie za bardzo znam sie na koniukach ale sadze ze taki kominek zgazowujący drwno - jak to cudeńko powyżej - nadaje sie do tego celu znakomicie.

 

Czy mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zaczynamy budowę domu i zamiast zwykłego kominka chcemy postawić piec akumulacyjny.

Trochę pojeździliśmy, podpytaliśmy i mniej więcej wiem o co w tej technologii biega.

Ale wczoraj potrzebowałem przegadać kilka rozwiązań ze znajomym kominiarzem i też zeszliśmy na ten temat. I w końcu on mi zadaje pytanie - to czemu nie postawicie tradycyjnego pieca kaflowego? Dał mi namiary na sprawdzonego zduna z którym wiele lat współpracuje na starych blokach przy takich piecach. Zadzwoniłem, pogadaliśmy i okazuje się, że polecony zdun jak najbardziej może i nawet chętnie taki piec postawi, zrobi to po nowemu, czyli z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, z przepustnicą i elektronicznym sterowaniem spalania, a do tego oczywiście drzwiczki przeszklone bo ma to być ozdoba salonu, a widok żywego ognia nas cieszy.

Cena? Oczywiście wszystko zależy od wybranych kafli, ale w wersji wypas to tak max połowa ceny takiego pieca akumulacyjnego jakie do tej pory oglądaliśmy.

 

No i teraz moje pytanie - jak taka tradycyjna konstrukcja ma się do nowoczesnego pieca i energooszczędnego domu?

Jak jest z jej szczelnością? Pytam pod kątem rekuperacji, bo przy niej wkłady muszą być max szczelne, prawda?

Jak z akumulacją? Długo taki piec trzyma ciepło? Dodam, że ma on być niewielki, tzn ok 100x100x200 cm.

 

No i ogólnie jak się zapatrujecie na takie tradycyjne konstrukcje w nowoczesnym budownictwie i dlaczego praktycznie nie można na temat ich budowy w nowych domach znaleźć informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dodam, że ma on być niewielki, tzn ok 100x100x200 cm.

 

No i ogólnie jak się zapatrujecie na takie tradycyjne konstrukcje w nowoczesnym budownictwie i dlaczego praktycznie nie można na temat ich budowy w nowych domach znaleźć informacji?

Piec o kubaturze 2m3, to jest już ... ogromny piec ... ważący nawet 2 tony jeżeli będzie wykonany w tradycyjny sposób :rolleyes:

Informacji jest bardzo dużo ... może po prostu szukałeś nie tam gdzie trzeba szukać było ...

Fakt, że większość współczesnych "zdunów" skleja gotowe klocki uważając to za szczyt zduńskiej techniki. Ale jest i też sporo firm, które wykonują takie rzeczy mieszając stare i nowe techniki zduńskie, lub calkiem w sposób tradycyjny.

Ciężko się odnieść do tego czy jedno jest lepsze od drugiego ... raczej nie ... najlepsze jest - o czym sam się już pewnie przekonałeś (przeszklone drzwi, automatyka, doprowadzenie powietrza do spalania spoza domu) czerpanie zarówno z tgo co było, jak i ze współczesnej techniki ...

Jedna rzecz może być nieco zwodna ... to o czym piszesz wcale nie będzie kosztowało aż tyle mniej ... chyba że porównujesz to do wybujałych cenowo realizacji na niemieckich i austriackich materiałach oscylujących w przedziale 30-50 tys.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec nowoczesny to w moim mniemaniu taki w którym pali się tylko paliwem EKOLOGICZNYM czyli drewnem !

Dodatkowo wewnątrz komory spalania zrobione są pewne "fiki miki " które w sposób znaczący podnoszą sprawność spalania... tzw biopalnisko [ nie mylić z biokominiem !!! ]

Przykład realizacji ?

Proszę bardzo...

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec nowoczesny to w moim mniemaniu taki w którym pali się tylko paliwem EKOLOGICZNYM czyli drewnem !

Panie Darku, nawet nie wyobrażam sobie palenia czymś innym niż drewno/brykiet. Robienie węglowej kotłowni w salonie? Porażka na maxa

 

A co do ceny o jakiej mówił zdun, to za piec na 120 najprostszych kafli w rozmiarze i kolorze standardowym (nie znam się więc nie wiem jaki to rozmiar pieca) bez sterownia i z drzwiczkami żeliwnymi zawołał ok 4 tys.

Nie mam do tego żadnego porównania, ale same wkłady do pieca akumulacyjnego które oglądaliśmy były droższe, więc całkiem ciekawie się to prezentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ale oglądałeś te kafle i drzwiczki ... ?

Za tyle to faktycznie można zrobić piec, ale do "komunalki" ... tylko z dolnym spalaniem i powietrzem pod żeliwny ruszt, jednokanałowy wielozwrotny, z 12-oma sztukami szamotki w palenisku, który pomimo dosyć niskich temperatur na wlocie do komina, sprawność ma dużo niższą niż najprostsze, współczesne palenisko zduńskie.

Żeby się nie okazało że sterownik z doprowadzeniem powietrza i jego wyposażeniem, będzie droższy od tego pieca ... :p

Trochętrudno porównać taki piec do tego co reprezentują sobą inne rzeczy (piece i pieco-kominki) o których rozmawiamy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120 kafli x25zł to 3tys. do tego dżwiczki żeliwne70zł szamot na wypełnienie i palenisko plus najprostsza zaprawa, ruszt i coś tam jeszcze 500-600zł, gdzie zarobek.

 

Piec z kafli podstawowych a z czego narożniki w tym piecu ?

Takie liczenie to bajkopisarstwo..

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...