Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam.

Napisz czy masz coś konkretnego na myśli ... jakieś urządzenie, czy technologię ... bo "zerojedynkowo" na to pytanie można odpowiedzieć zaówno TAK, jak i NIE ... i obydwie odpowiedzi będą prawidłowe oraz będą miały bardzo konkretne wytłumaczenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Generalnie całe spalanie drewna to ZGAZOWANIE......

Zaraz się zacznie......

 

Generalnie to nie masz racji albo masz 33% racji bo; zgazowanie to tylko jeden z elementów procesu spalania. Dla przypomnienia Ci tego procesu wyjaśniam:

- 1 etap - podgrzewanie w czasie którego odbywa się suszenie czyli usuwanie wilgoci (wody) z drewna,

- 2 etap - podgrzewanie w czasie którego następuje stopniowe zgazowanie,

-3 etap - utlenianie czyli potocznie zwane spalaniem,

Gdybyś potrzebował dokładniejszych wyjaśnień to pytaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecydowałam się w końcu napisać, bo potrzebuję obiektywnej oceny sytuacji i ewentualnej pomocy. Mianowicie, półtora miesiąca temu kupiliśmy wkład Hajduk Volcano 2pth z szybą giętą. W 8 dniu palenia szyba pękła z wielkim hukiem. Od razu zgłosiliśmy to do Hajduka (telefonicznie) w celu ustalenia dalszych poczynań w związku z wymianą szyby w ramach gwarancji. Hajduk jednak skwitował, że szyba pękła na skutek złego użytkowania wkładu tj. niezgodnego z instrukcją. Wszystko sprowadzono do tego, że szyba pękła na skutek wybuchu gazu nagromadzonego wewnątrz paleniska. Zaznaczę, że paliliśmy wysuszone drewno. Szyba trzasnęła po około 5 minutach od rozpalenia. Był to drugi załadunek drewna w tym dniu. Drewno dołożyliśmy na żar . Drzwiczki były opuszczone a regulatory powietrza otwarte wpuszczając maxymalną ilość powietrza przy rozpalaniu. Kominek był podłączony przez oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka więc nie ma mowy o amatorszczyźnie. Niestety pisemna reklamacja, którą złożyliśmy została odrzucona. Odwołaliśmy się od decyzji składając zgłoszenie reklamacyjne z tytułu rękojmi - tak doradził nam rzecznik konsumenta. Odpowiedź jednak została podtrzymana i reklamacja jest ponownie odrzucona. Na tą chwilę złożyliśmy wniosek u rzecznika konsumentów. Obecnie czekamy na odpowiedź. Pani daje szanse 50/50. Ja czuję w kościach, że nic z tego nie wyjdzie, ale chcieliśmy spróbować. Chcemy zawalczyć o bezpłatną wymianę szyby ponieważ koszt nowej to 2.600zł. Zdecydowaliśmy się na zakup tego wkładu po bardzo długich debatach i miesiącach analiz. Postawiliśmy jednak na jakość i kupiliśmy najdroższy wkład z tych które braliśmy pod uwagę. A tu taki klops... Doradźcie proszę czy jest jakakolwiek szansa żeby wymienić tą szybę w ramach gwarancji?

 

Dodam jeszcze, że przy każdym rozpalaniu wkład strasznie dymi przy uchylonych drzwiczkach (instrukcja mówi, że proces rozpalania musi postępować przy uchylonych). Mam wówczas pełno dymu w pokoju. W odpowiedzi reklamacyjnej wyjaśniono, że dymienie wiąże się z tym, że zarówno palenisko jak i komin są zimne co ma bezpośredni wpływ na ruch spalin w kominie. Wydaje mi się to absurdalne, bo moi rodzice i znajomi nie mają takiego problemu przy rozpalaniu... Zaznaczę jeszcze, że kominek jest podłączony prawidłowo. Dla potrzeb tej całej reklamacji zrobiliśmy nawet opinię kominiarską, która nie wskazuje żadnych uchybień. Ciąg komina też jest bez zarzutów. Jestem załamana, bo ten kominek to dla nas ogromna inwestycja. Miał być spełnieniem marzenia a jest klops...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecydowałam się w końcu napisać, bo potrzebuję obiektywnej oceny sytuacji i ewentualnej pomocy. Mianowicie, półtora miesiąca temu kupiliśmy wkład Hajduk Volcano 2pth z szybą giętą. W 8 dniu palenia szyba pękła z wielkim hukiem. Od razu zgłosiliśmy to do Hajduka (telefonicznie) w celu ustalenia dalszych poczynań w związku z wymianą szyby w ramach gwarancji. Hajduk jednak skwitował, że szyba pękła na skutek złego użytkowania wkładu tj. niezgodnego z instrukcją. Wszystko sprowadzono do tego, że szyba pękła na skutek wybuchu gazu nagromadzonego wewnątrz paleniska. Zaznaczę, że paliliśmy wysuszone drewno. Szyba trzasnęła po około 5 minutach od rozpalenia. Był to drugi załadunek drewna w tym dniu. Drewno dołożyliśmy na żar . Drzwiczki były opuszczone a regulatory powietrza otwarte wpuszczając maxymalną ilość powietrza przy rozpalaniu. Kominek był podłączony przez oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka więc nie ma mowy o amatorszczyźnie. Niestety pisemna reklamacja, którą złożyliśmy została odrzucona. Odwołaliśmy się od decyzji składając zgłoszenie reklamacyjne z tytułu rękojmi - tak doradził nam rzecznik konsumenta. Odpowiedź jednak została podtrzymana i reklamacja jest ponownie odrzucona. Na tą chwilę złożyliśmy wniosek u rzecznika konsumentów. Obecnie czekamy na odpowiedź. Pani daje szanse 50/50. Ja czuję w kościach, że nic z tego nie wyjdzie, ale chcieliśmy spróbować. Chcemy zawalczyć o bezpłatną wymianę szyby ponieważ koszt nowej to 2.600zł. Zdecydowaliśmy się na zakup tego wkładu po bardzo długich debatach i miesiącach analiz. Postawiliśmy jednak na jakość i kupiliśmy najdroższy wkład z tych które braliśmy pod uwagę. A tu taki klops... Doradźcie proszę czy jest jakakolwiek szansa żeby wymienić tą szybę w ramach gwarancji?

 

Dodam jeszcze, że przy każdym rozpalaniu wkład strasznie dymi przy uchylonych drzwiczkach (instrukcja mówi, że proces rozpalania musi postępować przy uchylonych). Mam wówczas pełno dymu w pokoju. W odpowiedzi reklamacyjnej wyjaśniono, że dymienie wiąże się z tym, że zarówno palenisko jak i komin są zimne co ma bezpośredni wpływ na ruch spalin w kominie. Wydaje mi się to absurdalne, bo moi rodzice i znajomi nie mają takiego problemu przy rozpalaniu... Zaznaczę jeszcze, że kominek jest podłączony prawidłowo. Dla potrzeb tej całej reklamacji zrobiliśmy nawet opinię kominiarską, która nie wskazuje żadnych uchybień. Ciąg komina też jest bez zarzutów. Jestem załamana, bo ten kominek to dla nas ogromna inwestycja. Miał być spełnieniem marzenia a jest klops...

 

"Podłączony prawidłowo" - masz jakieś fotki? Do tego opisz jakiego typu masz komin i podaj jego wysokość...

 

Zazwyczaj to nie wkłady dymią, tylko ludzie, którzy nie nauczyli się jeszcze w nich rozpalać (lub nie zostali nauczeni przez wykonawcę podłączenia) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obiektywnie rzecz biorąc ... szyba narożna we wkładzie po wybuchu spowodowanym nagromadzeniem się gazów drzewnych, wyglądała by pewnie tak ...

[ATTACH=CONFIG]352744[/ATTACH]

Jak widać powyżej, pęknięcie to nie jest.

Pozdrawiam.

 

Masz całkowicie rację , w przypadku z załączonego zdjęcia musiało eksplodować ...

Przyczyn eksplozji w pierwszej kolejności należy szukać w nagle zerwanym ciągu kominowym lub zbyt szybkim całkowitym odcięciu dolotu powietrza do komory spalania.

 

Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .

Przy wybuchu powinny otworzyć się jeszcze np. drzwiczki wyczystki albo ciśnienie wybuchu potrafi zwalić rurę z wkładu .

Mailem kilka wybuchów w miałowcu,drzwiczki wyczystki wylatywały na 2 m, a nawet raz zdjęło mi rurę z czopucha.

 

Przy naprężeniach, szyba potrafi też pękać z wielkim hukiem.

Z Hajduka nikt nie przyjechał sprawdzić ?

Potrzebna ekspertyza , jakiś dokument stwierdzający przyczynę,na którym można by się oprzeć co do reklamacji. Kominek można też sprawdzić czy został prawidłowo podłączony przez tego oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka .

W kominkach z takim przeszkleniem średnica wylotu spalin powinna wynosić powyżej 200 mm ,wtedy jest możliwość zastosowania większej średnicy w razie potrzeby.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wybuchu powinny otworzyć się jeszcze np. drzwiczki wyczystki albo ciśnienie wybuchu potrafi zwalić rurę z wkładu .

 

To zależy od tego czy gazy zebrały się w kominie czy tylko we wkładzie ....

Gdyby wyleciała wyczystka to możliwe że szyba by ocalała....... tu znów pojawia się przewaga kominów budowanych od podłogi.

Prawdą jest że przy pęknięciu szyby też słychać trzask , jednak po wybuchu szkło jest "rozsypane" .... niestety pytający nie zamieścił żadnej fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego czy gazy zebrały się w kominie czy tylko we wkładzie ....

Gdyby wyleciała wyczystka to możliwe że szyba by ocalała....... tu znów pojawia się przewaga kominów budowanych od podłogi.

Prawdą jest że przy pęknięciu szyby też słychać trzask , jednak po wybuchu szkło jest "rozsypane" .... niestety pytający nie zamieścił żadnej fotki.

 

Wręcz się ulotniła ,może miała nadzieję że przy wybuchu gazów reklamacja również działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz mam dostęp do kompa i chwilę czasu na odpowiedź. Wklejam zdjęcia. Faktycznie powinnam napisać, że szyba się rozprysnęła, a nie pękła. Przeczytałam wszystkie wpisy do mojego wątku. Komin mamy ceramiczny Schiedel - do niego podłączony jest sztywny komin od kominka - złączki z czarnej blachy stalowej Marco. Może faktycznie wina leży po naszej stronie, bo nie nauczyliśmy się rozpalać, ale właśnie po to tu piszę żeby uniknąć ewentualnej "powtórki z rozrywki". A temat reklamacji oczywiście swoją drogą...IMG_5648.jpgIMG_5649.jpgIMG_5650.jpg

IMG_5648.jpg

IMG_5649.jpg

IMG_5650.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obiektywnie rzecz biorąc ... szyba narożna we wkładzie po wybuchu spowodowanym nagromadzeniem się gazów drzewnych, wyglądała by pewnie tak ...

[ATTACH=CONFIG]352744[/ATTACH]

Jak widać powyżej, pęknięcie to nie jest.

Pozdrawiam.

 

No u mnie niestety tak samo to wyglądało... Zamieściłam już fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowicie rację , w przypadku z załączonego zdjęcia musiało eksplodować ...

Przyczyn eksplozji w pierwszej kolejności należy szukać w nagle zerwanym ciągu kominowym lub zbyt szybkim całkowitym odcięciu dolotu powietrza do komory spalania.

 

Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .

 

No właśnie już załączyłam fotki. U mnie niestety też tak to wyglądało. Powinnam napisać że szyba się roztrzaskała a nie pękła... Teraz już wiem, że to nazewnictwo w opisywaniu sytuacji jest bardzo istotne.

Dlaczego Trzasnęło? Co zrobić żeby już więcej się to nie zdarzyło?IMG_5650.jpg

IMG_5650.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz mam dostęp do kompa i chwilę czasu na odpowiedź. Wklejam zdjęcia. Faktycznie powinnam napisać, że szyba się rozprysnęła, a nie pękła. Przeczytałam wszystkie wpisy do mojego wątku. Komin mamy ceramiczny Schiedel - do niego podłączony jest sztywny komin od kominka - złączki z czarnej blachy stalowej Marco. Może faktycznie wina leży po naszej stronie, bo nie nauczyliśmy się rozpalać, ale właśnie po to tu piszę żeby uniknąć ewentualnej "powtórki z rozrywki". A temat reklamacji oczywiście swoją drogą...[ATTACH=CONFIG]353048[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353049[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353050[/ATTACH]

 

Jak patrzę na to żałosne podłączenie rury kominka to nóż się w kieszeni otwiera.:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animuss, brzydko wygląda i źle świadczy o wykonawcy, ale... Czy to z tego powodu wybuchło?

 

Wypatrzyłam na zdjęciu okropnie zagiętą rurę doprowadzającą powietrze do wkładu. Czy ona aby ma należyty prześwit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzydkość wykonania raczej nie wpływa na wybuchy. Fotki też wcale nie takie podobne do tej Foresta, eksplozja na fotce Foresta ewidentnie w górnej części paleniska, widać jak działało ciśnienie, W przypadku Agaty ta eksplozja prawie na 100% była poza paleniskiem czyli prawdopodobnie gdzieś w części między paleniskiem a kominem. Dodając do tego opisywany efekt dymienia trzeba by się przyjrzeć prawidłowości podłączenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...