Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Szacun dla ciotki bo zapewne wie co robi i leje środkiem z tej strony gdzie nie ma uszczelki bo brudzi się właśnie strona wewnętrzna - bez uszczelki. Obserwuj i ucz się od ciotki!!!

 

No to do cholery gdzie jest ta uszczelka, na zewnątrz? Kupiłem wkład Unico i uszczelka jest po wewnętrznej stronie drzwiczek.

 

 

Stefan, medal za żart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To fakt, ale niedawno byłem u rodziny i ciotka normalnie lała środkiem po szybie. Nadmieniam, że szyba dawno pęknięta a ciotka zachodzi w głowę jak to się stało.

 

Czy aby nie byłoby lepiej palić suchym drewnem zamiast mieć takie dylematy ?

Dobry wkład kominkowy + suche drewno = wysoka temperatura spalania a to w efekcie czysta szyba .. tyle i tylko tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss, czyli krótko pisząc, należy przy doładunku drewna zadbać o to, aby drewno nie zaczęło palić się od dołu :)

 

Dokładnie tak.

 

animuss, to działa!! :lol2: Dziękuję Ci, bo temat brudnych szyb był tu poruszany wielokrotnie, m. in. przeze mnie. Wszystkie podawane powody typu mokre drewno, słaby ciąg itp. mnie nie dotyczyły, a mimo to szyby się brudziły. Był nawet serwis do kominka :D Wszyscy uczyli nas jak palić w kominku. Ale nikt nie uczył, jak dokładać drewno do kominka. Dzięki Tobie stało się dla mnie jasne (mam nadzieję, że wiele osób też doznało olśnienia), że drewno, czy dopiero co rozpalone, czy dokładane, musi palić się cały czas w ten sam sposób :) Rozpalamy od góry i dokładamy w taki sposób, aby proces spalania był taki sam. Co za radość!! :lol2: Jeżeli inni wyjaśniający temat uważają, że też o tym wielokrotnie pisali, to bardzo ich przepraszam, że nie zrozumiałam od razu ;) animuss napisał to tak, że i kobieta pojęła o co chodzi :D

 

A szyby w kominku, od trzech dni intensywnego palenia (to w tej chwili jedyne u nas źródło ciepła), wyglądają tak:

 

szyba.jpg

 

 

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0yahoo.gif

szyba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej palić od góry jeden załadunek w kominku bez dokładania aż do wypalenia.

 

Aż takiej tragedii z tym dokładaniem nie widzę ,można np. poczekać aż zmniejszy się ilość pozostałego żaru po wypaleniu .

 

W małych kominkach cały żar z popiołem trzeba przegarnąć na jedną stronę komory, dołożyć drewno ,wtedy ogień zajmie się tylko z jednego końca i krocząco nieco wolniej będzie pochłaniać cały załadunek .

 

W większych paleniskach wygrzebać żar pogrzebaczem, przegarnąć na jedną stronę a popiół na przeciwną ,załadować drewno ,szufelką przenieść żar na górę zładu, w razie potrzeby można dołożyć jeszcze kawałki rozpałki .

Można też pozostawić ten niewypalony żar ,lub jakąś jego część w rogu komory kominka, bez kontaktu z nowym załadunkiem drewna, a rozpalić od nowa od góry nową porcję drewna rozpałką.

 

Da się też wybrać cały żar do stalowego wiadra wystawić na zewnątrz załadować nową porcję ,przynieść wiadro ,wsypać szufelką żar na górę, ale tak to raczej w kotłowni się robi.

 

I przenieść kominek do piwnicy i tam uprawiać sztukę palenia wg animussa przekładając popiół z żarem to w tę to we wtę stronę. Można przy tym jeszcze jakieś czary mary upichcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss, to działa!! :lol2: Dziękuję Ci,
Cieszę się Twoim szczęściem. :)

 

I przenieść kominek do piwnicy i tam uprawiać sztukę palenia wg animussa przekładając popiół z żarem to w tę to we wtę stronę. Można przy tym jeszcze jakieś czary mary upichcić.

Zawsze jest jakiś wybór ,albo przenosić żar do góry , albo szorować szyby kominka .:cool:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest jakiś wybór ,albo przenosić żar do góry , albo szorować szyby kominka .:cool:

 

Jeżeli Ty naprawdę stosujesz taką technikę palenia w kominku (następne rozpalania od góry), no to wielki podziw dla Ciebie za upór i zawziętość.

Czystość szyby w palenisku zależy od wielu czynników a sposób palenia góra/dół jest tylko jednym z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystość szyby w palenisku zależy od wielu czynników a sposób palenia od góry jest tylko jednym z nich.

 

Ale bardzo ważnym i od tego się nie ucieknie ,nie powinno się tego bagatelizować, to czystsze spalanie drewna, bardziej ekologiczne i dla użytkownika przyniesie oszczędności w opale.

 

Rozwiązania współczesnych kominków ,zmniejszone komory paleniskowe, duże przeszklenia itd... i tak wymuszą takie zachowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...