Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie Zduni, potrzebuję konkretnej informacji.

Mianowicie czy wkład Brunner HKD 2.2 + dedykowane krążki akumulacyjne to naprawdę dobry zestaw, warty swojej ceny?

Zależy nam na budowie porządnego, ciepłego kominka (może nawet coś z kaflami) i jako serce urządzenia zaproponowano nam ten zestaw.

Czy przy poprawnym użytkowaniu faktycznie dłuuuuuugie lata będziemy z tego zadowoleni?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi, bo decydować się musimy dosyć szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Zduni, potrzebuję konkretnej informacji.

Mianowicie czy wkład Brunner HKD 2.2 + dedykowane krążki akumulacyjne to naprawdę dobry zestaw, warty swojej ceny?

Zależy nam na budowie porządnego, ciepłego kominka (może nawet coś z kaflami) i jako serce urządzenia zaproponowano nam ten zestaw.

Czy przy poprawnym użytkowaniu faktycznie dłuuuuuugie lata będziemy z tego zadowoleni?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi, bo decydować się musimy dosyć szybko.

Pewnie 5-6 krążków?! To tak jakbyś wynajął 24 tonową ciężarówkę do transportu 3 ton piasku....Hkd 2.2 to bardzo dobre palenisko piecowe, natomiast zestaw krążków odbierze ok 20% energii, którą wyprodukuje to palenisko. Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, standardowe 6 krążków Brunnera.

Problemem jest niewielka ilość miejsca na zabudowę kominka, z tego względu nie możemy iść z akumulacją w bok, a jedynie w górę.

A co z płytami szamotowymi w obudowie? Czy one nie przejmą sporej części powstającej energii?

 

Co Pan mógłby doradzić w takiej sytuacji, Panie Piotrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym psuć biznesu moim kolegom ze Śląska, szczególnie K.K. z Bielska...Ja już dawno zamieniłem konstrukcję HKD, na porównywalne palenisko polskiej produkcji. Połowę zaoszczędzonych pieniędzy, mozna zainwestować w porządna masę akumulacyjną. Zmieści się ona spokojnie na miejscu krążków. Pieniędzy starczy pewnie jeszcze na sterowanie elektroniką Tatarka...Płyty szamotowe obudowy, mają inną rolę do spełnienia w piecokominku.

 

Popatrz na to: http://blog.kominki-batura.pl/bialasek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynku Pan nie psuje, wiedza zawsze w cenie, zwłaszcza kiedy trzeba za nią zapłacić ciężko zarobionymi pieniędzmi:)

Dostaliśmy ofertę na takie rozwiązanie w akceptowalnej przez nas cenie. Pytanie tylko, czy jeżeli nie potrzebujemy ciężkiej akumulacji i kominek będzie dodatkowym źródłem ciepła to takie rozwiązanie będzie nas satysfakcjonowało? Wiem że można zabudować kanały dymowe, ale czy to bardzo zmienia akumulację na odcinku 1,2 m w pionie? Bo tyle mniej więcej miejsca mamy do wlotu do komina.

Firma kominkowa sprawdzona, porządna i konkretna. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przedstawionej wizji, dlatego tylko o rozwiązania techniczne dopytuję.

Dom energooszczędny, dużo ciepła nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynku Pan nie psuje, wiedza zawsze w cenie, zwłaszcza kiedy trzeba za nią zapłacić ciężko zarobionymi pieniędzmi:)

Dostaliśmy ofertę na takie rozwiązanie w akceptowalnej przez nas cenie. Pytanie tylko, czy jeżeli nie potrzebujemy ciężkiej akumulacji i kominek będzie dodatkowym źródłem ciepła to takie rozwiązanie będzie nas satysfakcjonowało? Wiem że można zabudować kanały dymowe, ale czy to bardzo zmienia akumulację na odcinku 1,2 m w pionie? Bo tyle mniej więcej miejsca mamy do wlotu do komina.

Firma kominkowa sprawdzona, porządna i konkretna. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przedstawionej wizji, dlatego tylko o rozwiązania techniczne dopytuję.

Dom energooszczędny, dużo ciepła nie potrzeba.

Pytasz to odpowiadam. To, że ktoś nie potrzebuje dużo ciepła, niekoniecznie musi się kończyć puszczaniem go w komin. Problem jest też z wytrzymałością krążków, traktowanych nadmiarem energii, czego nie unikniesz. Na odcinku 1,2 m można to zrobić lepiej technicznie, rozsądniej i taniej. Poczytaj wpis "zaklęte krążki" na blogu.

DSC00053.jpg

DSC00054.JPG

DSC00058.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za namiary na artykuł, wpis przeczytany.

I tu pojawia się kolejne pytanie:) Pisze Pan, że krążki są ok, ale do mniejszych palenisk z załadunkiem do 5 kg drewna. Ze specyfikacji HKD 2.2 jasno wynika, że załadunek przy akumulacji to max 4 kg, czyli teoretycznie zestaw pasuje.

Do kominka będzie podłączony Tatarek, tak że spalanie będzie się odbywało w sposób racjonalny i chyba dużo tego ciepła nie powinno iść w komin przy tak małym załadunku?

 

Kurcze dużo mi się tych pytań i wątpliwości rodzi w głowie, ale ten kominek to dosyć ważna dla mnie sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacje Brunner pisze też po to, żeby potem mieć argumenty podczas reklamacji. Połóż sobie 4 kg drewna na wagę i zobacz ile to jest. Ja używam w podobnym HKD (eksploatuję 2szt) 2 - 3 kg jako podpałki.

 

Może niepotrzebnie zadałeś pytanie na forum?! ;) A może ja niepotrzebnie miałem czas Ci odpisać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Palenisko o którym rozmawiacie tak ochoczo bez udziału wykonawcy projektującego przecież całość pieca, jest produkowane w trzech różnych wielkościach komory spalania, różniących się znacznie ilością ładowanego doń drewna ... :rolleyes:

Może projektant / wykonwca zaplanował właśnie pod te krążki najmniejszy model ... z pojedynczą szybą ... ubrany w dodatku w przewietrzaną a nie zamkniętą zabudowę ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, zawsze dopytuję o ważne dla mnie rzeczy. Nie oznacza to jednak, że nie dowierzam osobie która mi dane rozwiązanie poleciła. Ot taki ze mnie dociekliwy skurczybyk;)

W zasadzie najważniejsze było dla mnie potwierdzenie jakości paleniska, a to Pan od razu napisał, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Na zestaw zapewne i tak się zdecydujemy, bo raczej nie stać nas na dołożenie kolejnej kupki pieniędzy na alternatywne rozwiązania.

A co najważniejsze, Panowie K. oprócz wiedzy i wizji mają też niezaprzeczalny dar przekonywania i urok osobisty, którymi szybko nas kupili!

 

Jeszcze tylko jedno pytanie, czy takie pęknięcie krążka ma duży wpływ na dalszą eksploatację i bezpieczeństwo? Wiąże się to z jakimiś niebezpieczeństwami dla domowników (np. czad )?

 

edit. Wersja paleniska to podstawowy HKD 2.2 z podwójną szybą, taki:

https://kominki-godzic.sklep2.pl/palenisko-piecowe-brunner-hkd-22-p-246.html?cPath=7_15

Edytowane przez xkordix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, zawsze dopytuję o ważne dla mnie rzeczy. Nie oznacza to jednak, że nie dowierzam osobie która mi dane rozwiązanie poleciła. Ot taki ze mnie dociekliwy skurczybyk;)

W zasadzie najważniejsze było dla mnie potwierdzenie jakości paleniska, a to Pan od razu napisał, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Na zestaw zapewne i tak się zdecydujemy, bo raczej nie stać nas na dołożenie kolejnej kupki pieniędzy na alternatywne rozwiązania.

A co najważniejsze, Panowie K. oprócz wiedzy i wizji mają też niezaprzeczalny dar przekonywania i urok osobisty, którymi szybko nas kupili!

 

Jeszcze tylko jedno pytanie, czy takie pęknięcie krążka ma duży wpływ na dalszą eksploatację i bezpieczeństwo? Wiąże się to z jakimiś niebezpieczeństwami dla domowników (np. czad )?

K. mnie też do siebie przekonują...:D

 

Pogadaj z nimi na temat pękania. Daj znać co powiedzieli ;)...

 

 

Forest. Brałem najmniejsze pod rozwagę. Poza tym, forumowicz nie doczytał (zapewne?), że chodzi o 4 kg/h....Za dużo krążków sprzedałem w życiu, bym zmienił zdanie. Poznałem je na wylot!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład piecowy , do zabudowy bez wentylacji w tzw hypokaustum , z niepękającymi krążkami ... Proszę bardzo !

Romotop seria DYNAMIC + pierścienie akumulacyjne [ środek żeliwo - kontakt z ogniem, zewnątrz wypalana masa akumulacyjna ] Dwa pietra 16cm pełny obrót płomienia . Jednio piętro 8 cm = waga 38kg

prstence_Romotop_001e.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy nam na budowie porządnego, ciepłego kominka (może nawet coś z kaflami) i jako serce urządzenia zaproponowano nam ten zestaw.

Wsadź sobie na stałe też termometr na wyjściu spalin do komina .

Ciekawe jaką max temperaturę wylotową spalin uzyskasz, zwłaszcza przy drugim załadunku drewienkiem.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi jeszcze ile tej energii cieplnej faktycznie może zostać zakumulowane w krążkach?

Liczę to tak - część zostanie szybko wypromieniowana przez szybę (producent podaje że ok 20%), ciężki wkład z szamotem też coś przecież akumuluje - ze 30-40%?

To zostaje nam do zagospodarowania ok 50% energii.

200 kg krążków nie odbierze jeszcze z 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi jeszcze ile tej energii cieplnej faktycznie może zostać zakumulowane w krążkach?

Liczę to tak - część zostanie szybko wypromieniowana przez szybę (producent podaje że ok 20%), ciężki wkład z szamotem też coś przecież akumuluje - ze 30-40%?

To zostaje nam do zagospodarowania ok 50% energii.

200 kg krążków nie odbierze jeszcze z 30%?

 

Poczytaj sobie opracowania Brunnera. Są niezłe... Oblicz wagę krążka, ilość energii jaką wchłonie 1 kg masy z której jest zrobiony, ilość energii jaką wyprodukujesz spalając kg drewna. Przelicz to wszystko na jednostkę czasu, uwzględnij gatunek, sposób rozdrobnienia i wilgotność drewna, przyjmij jakieś założenia dla błędu...Przyjmij średnią stratę kominową, średnie nastawy sterownika (szybkość i ilość powietrza dostarczanego do komory spalania), bo tu możesz się trochę pogubić...To chyba tyle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi jeszcze ile tej energii cieplnej faktycznie może zostać zakumulowane w krążkach?

Liczę to tak - część zostanie szybko wypromieniowana przez szybę (producent podaje że ok 20%), ciężki wkład z szamotem też coś przecież akumuluje - ze 30-40%?

To zostaje nam do zagospodarowania ok 50% energii.

200 kg krążków nie odbierze jeszcze z 30%?

Przeczytaj tabelę z parametrami .. Zapisz sobie i otwieraj kiedy będziesz potrzebował WIEDZY o parametrach materiałów akumulacyjnych

Slajd22.JPG

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...