Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Ile razy i jak to sprawdziłeś? Powietrze zamknięte w przestrzeni między rurą a obudową, nie rusza się (w sposób istotny dla zjawiska) i nagrzewa się szybciej od wełny. Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Może być bez keramzytu.

Pisząc o keramzycie miałem na myśli jego dużo łatwiejszą aplikację od wełny, której założenie razem z wkładką stalową często jest tylko teoretycznnie łatwe i możliwe do wykonania. Z keramzytem nie ma tego problemu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy i jak to sprawdziłeś? Powietrze zamknięte w przestrzeni między rurą a obudową, nie rusza się (w sposób istotny dla zjawiska) i nagrzewa się szybciej od wełny.

 

Tak prawda, ale tylko w szczelinach poniżej centymetra cząsteczki powietrza mają problem z poruszaniem się,chyba że wiatr im w tym pomaga i robi podciśnienie.

Komin czy jakiś tam mur nie jest szczelny po wymurowaniu na zaprawie, powstaje skurcz tej zaprawy, spoiny pionowe mają mikro szczeliny, skurcz zaprawy w spoinach poziomych niweluje ciężar .Tynkowanie doszczelnia na pewien czas. W trakcie rozbierania starego komina mona zauważyć osmolone cegły od strony pionowych spoin.

Mam komin ogacony wełenką od piwnicy fi 160 do kotła podajnikowego, ma niezły cug ale jest długi ponad 10 m. :)

 

Jest jeszcze drugie dno...Załóżmy, że trwałość rur to 30-40 lat. Wymiana wciśniętych na wełnę, to lekka paranoja...
Kotwica i do samochodu sznur.:D Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wsadź okrągły 180. Zamiast wełny zasyp keramzytem, takim ok. 0,5-1,5 cm. Na koniec komina dobra nasada (np. Dragon Darco) lub izolowana przedłużka 1m.

Pozdrawiam.

Nie mogę chyba zmniejszać średnicy komina jak kominek ma wyjście fi.200 ?

Zresztą fi 200 bezproblemowo tam włazi a że jest okrągły to na rogach jest dużo miejsca, tylko w 2 brzegach jest wąsko po 1,3 cm, a w dwóch następnych po prawie 3 cm

A tego wkładu w kwadracie nie robić, może owal 20 x 23 cm, robi się w ogóle taki owal ?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawda, ale tylko w szczelinach poniżej centymetra cząsteczki powietrza mają problem z poruszaniem się,chyba że wiatr im w tym pomaga i robi podciśnienie.

Komin czy jakiś tam mur nie jest szczelny po wymurowaniu na zaprawie, powstaje skurcz tej zaprawy, spoiny pionowe mają mikro szczeliny, skurcz zaprawy w spoinach poziomych niweluje ciężar .Tynkowanie doszczelnia na pewien czas. W trakcie rozbierania starego komina mona zauważyć osmolone cegły od strony pionowych spoin.

Mam komin ogacony wełenką od piwnicy fi 160 do kotła podajnikowego, ma niezły cug ale jest długi ponad 10 m. :)

 

Kotwica i do samochodu sznur.:D

 

A na główce od szpilki to podobne cztery diabły się mieszczą...:D Nie potrzebujesz "niezłego cugu". Zazwyczaj jest za duży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstremalnie, wyciąg z Darco, to koło tysiaka. Może to lepsze od rur na kominie, które tez trochę kosztują...

 

To to na prąd, DARCO GENERATOR CIĄGU KOMINOWEGO za tysiaka, to faktycznie przy rozpalaniu by pomogło,

Forest pisał o nasadzie obrotowej typu strażak, ale bez wiatru to chyba nie działa za to prądu nie żre. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna ma się nagrzewać ?

Byłem przekonany że ten IZOLATOR spełnia w kominach inne zadanie..

 

Bo to nie jest kwestia przekonań tylko wiedzy, Darku. Wełna w ulubionych przez ciebie kominach spełnia chwilowo rolę izolatora, ale po nagrzaniu (przegrzaniu) nędznej 3 centymetrowej warstwy, pozostaje jej tylko jedno zadanie. Trzymać w kupie popękane rury ceramiczne, które tak uwielbiasz. Rury nie rozpadają się do środka, tylko w kierunku zewnętrznym. Oczywiście nie wszystkie kominy muszą zaraz popękać. To kwestia czasu lub tego co do nich podłączysz. Gdy już popęka, bez wełny komin by się posypał w dwa trzy lata ( np Rondo). Z wełną ( np Rondo Plus) wytrzyma czasem do końca gwarancji. Ale tylko czasem. Dlatego należy do kominka używać rur izostatycznych (np Awant), albo stali.

4.jpg

IMG_2358-001.JPG

1.jpg

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i zwracam sie z prosba o pomoc...;(

zainstalowalem kominek ,robie to pierwszy raz troche czytam troche improwizuje , kominek to westa compact firmy lazar

hydraulik podlaczyl wszystko i wczoraj zrobilem probne palenie,moj problem polega na tym ze wydaje mi sie ze troche "kisi" mi sie ogien ,slabo sie to pali,jest lepiej jesli nie domkne drzwiczek przepustnica zamontowana jest na dolocie powietrza z zewnatrz ale nie zauwazylem zadnych zmian jesli chodzi o plomien kiedy jest czy to otwarta czy zamknieta ,nie bardzo tez rozumiem do czego sluzy wylot (czy tez wlot powietrza umiejscowiony nad wyczystka ponizej komina ,myslalem ze to nawiew cieplego powietrza ae u mnie on powietrze ....zasysa...? tak powinnno byc ....?

troche jestem ...zasmucony sytuacja ;(

bardzo prosze o pomoc....

IMAG2790.jpgIMAG2788.jpgIMAG2789.jpgIMAG2791.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje czytam,ale wciaz mam watpliwosci....;(

np czy do znajdujacego sie na gorze przylacza wlotu powietrza wtornego musze doprowadzic powietrze z zewnatrz czy westarczy kratka nad kominkien, i czy

jesli musi to byc powietrze z zew. moge zastosowac ten sam kanal ktorego uzyje do doprowadzenia powietrza do wlotu pierwotnego zakladajac trojnik i wreszcie ,przepustnice sterowana elktronicznie zelozyc tak by tylko powietrze pierwotne bylo nia kontrolowane czy oba przylacza...?dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje czytam,ale wciaz mam watpliwosci....;(

np czy do znajdujacego sie na gorze przylacza wlotu powietrza wtornego musze doprowadzic powietrze z zewnatrz czy westarczy kratka nad kominkien, i czy

jesli musi to byc powietrze z zew. moge zastosowac ten sam kanal ktorego uzyje do doprowadzenia powietrza do wlotu pierwotnego zakladajac trojnik i wreszcie ,przepustnice sterowana elktronicznie zelozyc tak by tylko powietrze pierwotne bylo nia kontrolowane czy oba przylacza...?dzieki

 

Producent zaleca

- przepustnice sterowaną elektronicznie założyć tak by były nią kontrolowane oba przyłącza

- wykorzystać ten sam kanał, którego użyjesz do doprowadzenia powietrza pierwotnego zakładając trójnik

 

Pozostaje jeszcze kwestia doregulowania ręcznego procesu spalania za pomocą 2 suwaków regulacyjnych którymi można zmniejszyć lub zwiększyć ilość dostarczanego powietrza P i W.

Zastosowałeś przepustnice sterowaną elektronicznie, przez sterownik sterujący procesem spalania, więc suwaki teoretycznie powinny być otwarte na maksa.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwaki powinny mieć możliwość blokady dla rozwiązań z elektroniką. Albo powinno się wykonywać modele bez tych elementów dla sterowania elektroniką. Problem ten jest bagatelizowany przez większość producentów. W instrukcji Lazar jest chyba więcej "rodzynków". Np zakaz montowania w domach z WM...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...