Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam! Mam problem. Kupiłem wkład Maja z kratki.pl. Średnica rury spalinowej to 200 mm. Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.

Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...

Proszę o poradę - będę wdzięczny!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam problem. [...] Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.

Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...

Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam problem. [...] Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.

Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...

 

Napisał Melers

 

Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

 

Jeśli masz rury "czarne" grubościenne (zwykła stal), to bezwzględnie musi być przejściówka stal/ceramika ze sznurem uszczelniającym. Jej główną rolą jest zabezpieczenie ceramicznego trójnika przed pęknięciem w wyniku nacisku bardziej rozszerzającej się przy paleniu rury stalowej. Poszukaj takiego, który nachodzi na ceramikę, jeśli nie znajdziesz daj ten wciskany do środka.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

 

Kominy systemowe wymagają "miękkich połączeń" z rurami spalinowymi . Na rynku dostępne są połączenia z redukowane wymiarowo z na zewnątrz nawiniętym sznurem , lepsze są adaptery obejmujące trójnik po zewnętrznej ale trudniej je kupić bo mało kto z wykonawców zwraca na nie uwagę...

komin_adapter.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczyłeś zaznaczyć "tańszych" (oczywiście w cudzysłowiu żeby na wstępie zdołować ideę taniości) .....jest tylko pod ruszt.

Więc chciałem Ci zaznaczyć, że to czym Ty handlujesz też w większości powietrze daje pod ruszt bo powietrze pierwotne (po Twojemu prymarne) jest powietrzem podstawowym w procesie spalania.

Tobie chodził tylko i wyłącznie o zdeklasowanie wszystkiego co nie jest od Ciebie.

 

Powietrze pod ruszt jest podstawowym w procesie spalania drewna ??

Człowieku jaka Ty widzą dysponujesz ??

 

Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ....

 

 

Ciekawe jak zinterpretujesz poniższy rysunek z opisem ??

025R_rez.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

szukam rozwiązania kominka o małej mocy (do 7kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) z DGP do 2-3 pomieszczeń + nakładek akumulacyjnych.

W domu będzie went mechaniczna, myślę, że ona też rozgoni powietrze po domu.

Dzięki za pomoc

Są takie. Ja je nazywam piecokominkami....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

szukam rozwiązania kominka o małej mocy (do 7kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) z DGP do 2-3 pomieszczeń + nakładek akumulacyjnych.

W domu będzie went mechaniczna, myślę, że ona też rozgoni powietrze po domu.

Dzięki za pomoc

Z tańszych seria HEAT od Romotop:

Slajd17.JPG

Slajd12.JPG

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze pod ruszt jest podstawowym w procesie spalania drewna ??

Człowieku jaka Ty widzą dysponujesz ??

 

Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ....

 

 

Ciekawe jak zinterpretujesz poniższy rysunek z opisem ??

 

 

Jeżeli powietrze do spalania jest podawane przez ruszt (co nie znaczy, że musi być) to znaczy, że jest to powietrze podstawowe, pierwotne, pierwsze, po Twojemu "prymarne".

 

"Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ...." - zapomniałeś dopisać "a zwłaszcza posty Zduna Darka B"...... hahaha.;)

 

Reklamy nie będę Ci robił ale skoro chcesz to:

- absolutnie nie polecałbym nikomu tego wkładu ze względu na: powietrze terciarne które jest absolutnie tylko marketingowym zabiegiem a przynosi tylko duże straty.

- nie do końca jasna istota podwójnej szyby??????

- zapewne niska sprawność (chociaż pali się chyba dobrze bo ciepłe wyłożenie) bo odbiór ciepła tylko przez czopuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Reklamy nie będę Ci robił ale skoro chcesz to:

- absolutnie nie polecałbym nikomu tego wkładu ze względu na: powietrze terciarne które jest absolutnie tylko marketingowym zabiegiem a przynosi tylko duże straty.

- nie do końca jasna istota podwójnej szyby??????

- zapewne niska sprawność (chociaż pali się chyba dobrze bo ciepłe wyłożenie) bo odbiór ciepła tylko przez czopuch.

\

 

Kolejny pokaz "wiedzy" w wykonaniu StefanW.

Najśmieszniejsze z tych bzdur to stwierdzenie " bo odbiór ciepła tylko przez czopuch ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

 

Kolejny pokaz "wiedzy" w wykonaniu StefanW.

Najśmieszniejsze z tych bzdur to stwierdzenie " bo odbiór ciepła tylko przez czopuch ".

 

No a co w tym śmiesznego?

Przecież ściany są wyłożone materiałem ceramicznym który z reguły jest izolatorem, szyba chłodzona powietrzem więc odbiór ciepła przez czopuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co w tym śmiesznego?

Przecież ściany są wyłożone materiałem ceramicznym który z reguły jest izolatorem, szyba chłodzona powietrzem więc odbiór ciepła przez czopuch.

 

Stefan - a od kiedy to ceramika jest izolatorem dla ciepła? Wydaje mi się, że to materiał ogniotrwały a nie izolacyjny.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolno mi :) - post zniknął chyba z winy mojego dostawcy netu, po edycji wywaliło mnie z sieci. Pytałem, czy jesteś pewien, że ceramika to izolacja - bo wg mnie więcej ma z funkcji ogniotrwałości niż izolacyjności, dlatego też materiały izolacyjne zawierają ceramikę, ale rzadko są z niej wykonane w 100%.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolno mi :) - post zniknął chyba z winy mojego dostawcy netu, po edycji wywaliło mnie z sieci. Pytałem, czy jesteś pewien, że ceramika to izolacja - bo wg mnie więcej ma z funkcji ogniotrwałości niż izolacyjności, dlatego też materiały izolacyjne zawierają ceramikę, ale rzadko są z niej wykonane w 100%.:)

 

Tak ceramikę (cegły szamotowe, zwykłe, beton, gres, marmur, granit, itd) generalnie można traktować jako izolator. Współczynnik przewodzenia ciepła ceramiki to zakres 0,8 do 2,0 W/mK. Stal ok 60 W/mK, aluminium 200 W/mK. Wermikulit 0,04 W/mK. Styropian i wełna mineralna to ok 0,04 W/mK.

W tym przypadku porównuję ceramikę ze stalą jako, że kominek wykonuje się ze stali. Tutaj ten stosunek jest ok 40 razy na korzyść stali. Wyłożenia często wykonywane są z wermikulitu a wermikulit to izolator jak styropian.

Ceramika jest generalnie ogniotrwała ale jedno nie wyklucza drugiego. Producenci stosują wyłożenia palenisk ceramiczne jak np. szamot lub Wermikulit bo:

- podnosi estetykę paleniska i kominka i wyroby się lepiej dlatego sprzedają,

Wyłożenie ceramiczne powoduję, że ściany kominka są izolowane od paleniska a tym samym zdecydowanie mniej ciepła przekażą do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A grafen ma coś ok. 5000.

Przemo to źródło informacji najlepszym nie jest. Co by się stało gdyby dało się palenisko np. z grafenu zbudować. Ano po chwili od rozpalenia na obudowie mieli byśmy niezłą temperaturę a po pełnym rozpaleniu na obudowie temperaturę prawie równą tej w palenisku. No powiedzmy 350 stopni na obudowie i jak by grzało;-) co z tego że kilka minut po zaniku żaru była by tam temperatura pokojowa. Materiały dobiera się po to by osiągnąć zamierzony cel, raz będzie to stal a raz szamot np. ściany paleniska 12cm szamotu;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefku twoją sprawą jest to że jesteś niedouczony ale nie twoją to że starasz się tym nieuctwem zarażać forumowiczów, nie tych piszących tutaj często ale co najgorsze tych którzy zaglądają tutaj od czasu do czasu by rozwiać jakieś tam swoje wątpliwości.

Tak dla wyjaśnienia wiem że nie powinienem reagować na wpisy tego forumowicza ale czasami szkoda mi tych którzy w dobrej wierze zaglądają na forum i mogą uznać te bzdety za coś wartościowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefku twoją sprawą jest to że jesteś niedouczony ale nie twoją to że starasz się tym nieuctwem zarażać forumowiczów, nie tych piszących tutaj często ale co najgorsze tych którzy zaglądają tutaj od czasu do czasu by rozwiać jakieś tam swoje wątpliwości.

Tak dla wyjaśnienia wiem że nie powinienem reagować na wpisy tego forumowicza ale czasami szkoda mi tych którzy w dobrej wierze zaglądają na forum i mogą uznać te bzdety za coś wartościowego.

 

Remiksiusiu - merytorycznie!:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...