Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć!

 

moja budowa wkracza w końcu w taką fazę, że za czas niedługi chcę zaopatrzyć się we wkład kominkowy. Dom ma 144 m2 pow. użytkowej (zbudowany z silki +20cm styropianu), ogrzewany gazem. Kominek ma służyć do okazjonalnego dogrzania domu w miarę potrzeb.

 

Z kominkiem planuję także rozprowadzenie gorącego powietrza do pokoi na piętrze. W sumie wydaje się, że kominek swoim zasięgiem (wraz z DGP) powinien móc objąć ok 110m2.

 

W oko wpadły mi 2 wkłady z kratek:

1. MBM 10 gilotyna - moc nominalna 10kW, zakres mocy 4-13kW, sprawność 81% ( cena 5500zł)

2. MBO 15 gilotyna - moc nominalna 15KW, zakres mocy 6-19kW, sprawność 83% ( cena 6500zł)

 

I tutaj pytanie który wkład (moc?) będzie bardziej odpowiedni? Wystarczy ten MBM?

 

A może polecacie coś innego niż ww kratki w tych samych pieniądzach? Chodzi o wkład z szybą narożną bez szprosa i z gilotyną.

 

No właśnie gilotyna - w Waszym odczuciu warto dopłacić 1000zł (taka jest różnica dla ww. modeli w stosunku do wersji bez gilotyny) za ten mechanizm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak z nimi źle? Proponujesz jakąś sensowną alternatywę (może być na priv)?

 

@pestka56 - dom bez rekuperacji - wentylacja grawitacyjna

To nie jest kwestia "aż tak z nimi źle"...Do grzania używa się palenisk, a nie wkładów z dużym przeszkleniem. Podobnie problematyczne w zastosowaniach grzewczych są gilotyny, boczne szyby, bez względu na producenta...Są wkłady z prostą szybą, spawane a nie skręcane, które mogą być namiastką paleniska grzewczego. Taki wkład nie może być przedmiotem ciągłych napraw czy reklamacji po kilkuletnim wykorzystywaniu ich do rzeczywistych celów grzewczych. Nie ma ich wiele...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież na stronie kratki jest zaznaczone, że są one przewidziane do rekuperacji
Na niektórych opakowaniach tak zwanej żywności w marketach (której się nie da przełknąć), jest zaznaczone, że służą do jedzenia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, muszę się zatem pogodzić z tym, że mocno nie pogrzeję. U mnie kominek musi być narożny ze względu na aranżację wnętrza.

 

I teraz mam 2 głównych kandydatów:

Arysto A10 P (800x450x510) - szyba klejona, wg danych producenta max moc 14kW (znamionowa 11kW), sprawność ok 70%, otwierany na bok

Bef Optim 8 CP (845x495x520) - szyba gięta, moc podawana na stronach 6-10kW (znamionowa 10kW), sprawność ok 78%, otwierany na bok

 

I teraz mam spory dylemat, bo:

+ dla Arysto - polski producent (zakładam lepszy serwis w razie problemów). Szyba klejona, więc w razie czego tańsza :), większa moc (czy na pewno?), więc teoretycznie lepiej ogrzeje.

 

+ dla BeF - prezentuje się naprawdę ładnie (w mojej opinii dużo ładniej od Arysto) i wydaje się lepiej wykonany.

 

Cena podobna, więc to nie jest kryterium.

 

Pomożecie? O co chodzi z tą mocą znamionową w przypadku BeF (moc maksymalna podawana = mocy znamionowej). Oczy podpowiadają BeF-a a wrodzony pragmatyzm Arysto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, muszę się zatem pogodzić z tym, że mocno nie pogrzeję. U mnie kominek musi być narożny ze względu na aranżację wnętrza.

 

I teraz mam 2 głównych kandydatów:

Arysto A10 P (800x450x510) - szyba klejona, wg danych producenta max moc 14kW (znamionowa 11kW), sprawność ok 70%, otwierany na bok

Bef Optim 8 CP (845x495x520) - szyba gięta, moc podawana na stronach 6-10kW (znamionowa 10kW), sprawność ok 78%, otwierany na bok

 

I teraz mam spory dylemat, bo:

+ dla Arysto - polski producent (zakładam lepszy serwis w razie problemów). Szyba klejona, więc w razie czego tańsza :), większa moc (czy na pewno?), więc teoretycznie lepiej ogrzeje.

 

+ dla BeF - prezentuje się naprawdę ładnie (w mojej opinii dużo ładniej od Arysto) i wydaje się lepiej wykonany.

 

Cena podobna, więc to nie jest kryterium.

 

Pomożecie? O co chodzi z tą mocą znamionową w przypadku BeF (moc maksymalna podawana = mocy znamionowej). Oczy podpowiadają BeF-a a wrodzony pragmatyzm Arysto :)

Twórczością poetycką bym się nie przejmował. Te wszystkie cyferki o mocy, sprawności...Radosna twórczość, zależna od zdolności pisarza...Na żywo bym popatrzył. Dotknął...Najlepiej bez sprzedawcy nad głową, którego sympatie nie muszą być wprost proporcjonalne do jakości....Fotki zaś, mogą mieć duży związek ze zdolnościami fotografa tym razem....tak jak z hamburgerami na bilbordach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twórczością poetycką bym się nie przejmował. Te wszystkie cyferki o mocy, sprawności...Radosna twórczość, zależna od zdolności pisarza...Na żywo bym popatrzył. Dotknął...Najlepiej bez sprzedawcy nad głową, którego sympatie nie muszą być wprost proporcjonalne do jakości....Fotki zaś, mogą mieć duży związek ze zdolnościami fotografa tym razem....tak jak z hamburgerami na bilbordach...

 

Tak na żywo właśnie to wg mnie zdecydowanie lepiej wygląda ten BeF. Boję się natomiast tej giętej szyby (jak mnie toto strzeli, to pewnie 2k nie moje :/ ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Potrzebuję rady, pomocy ... jak zwał tak zwał. Mam taki kominek, jaki chciałam - prawie... Brudzi straszliwie! 2 lata temu (po dwóch latach od powstania) musiałam malować cały dół domu, i teraz właśnie znowu jestem do tego zmuszona, a i tak odczekałam bo w sumie malowanie kłaniało się już po roku. Czopuch, sufit a szczególnie nad samym czopuchem, jedna ściana bezpośrednio granicząca z kominkiem i pół ściany naprzeciwko mają brudny pas od sufitu tak mniej więcej 30-40cm. Reszta jakoś wygląda - jakoś, chociaż ten "kominkowy" brud widoczny jest nawet w kuchni. Wokół kratki wylotowej (największej) jeden wielki - przepraszam - syf! Jeśli będzie trzeba, wstawię zdjęcia. Kominek robiła firma, oczywiście zgłoszę to ale chciałabym też otrzymać jakieś podpowiedzi, na co zwracać uwagę, o co w ogóle pytać. To stary, poniemiecki dom, komin nie ma wkładu ale ma bardzo dobry ciąg. Instalatorzy po prostu podłączyli wszystko, postawili kominek i obudowali płytami krzemowymi. Wygląda to świetnie, ale dlaczego tak straszliwie brudzi? Będę wdzięczna za wszystkie rady i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...