Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Braza od razu wstawiaj zdjęcia, bo inaczej dostaniesz odpowiedzi podszyte gdybaniem. Zduni muszą zobaczyć jak to wygląda.

Napisz jeszcze jaki masz wkład i co się dzieje jak rozpalasz.

A może masz zdjęcia z instalacji, być może się przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kratki w kominku powinny być wyjmowalne. Przez otwór, jeżeli jest dostatecznie duży można wykryć nieszczelności. Jeżeli otwór jest niewielki należy użyć endoskopu/kamery rewizyjnej. Należy sprawdzić wnętrze wkładu pod kątem ewentualnych pęknięć lub rozszczelnienia płyt.

Powodem wydobywania się dymu mogą być:

- nieszczelność wkładu spowodowany np. pęknięciem żeliwnego korpusu

- rozszczelnienie na połączeniu króćca wkładu z rurą odprowadzającą spaliny

- uszkodzenie elastycznej rury odprowadzającej spaliny

- nieprawidłowe podłączenie rury do przewodu dymnego, a tym samym rozszczelnienie

Proszę skorzystać z usługi profesjonalnego zduna, najlepiej rekomendowanego z lokalnej izby rzemieślniczej lub cechu.

Edytowane przez DUNTE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Potrzebuję rady, pomocy ... jak zwał tak zwał. Mam taki kominek, jaki chciałam - prawie... Brudzi straszliwie! 2 lata temu (po dwóch latach od powstania) musiałam malować cały dół domu, i teraz właśnie znowu jestem do tego zmuszona, a i tak odczekałam bo w sumie malowanie kłaniało się już po roku. Czopuch, sufit a szczególnie nad samym czopuchem, jedna ściana bezpośrednio granicząca z kominkiem i pół ściany naprzeciwko mają brudny pas od sufitu tak mniej więcej 30-40cm. Reszta jakoś wygląda - jakoś, chociaż ten "kominkowy" brud widoczny jest nawet w kuchni. Wokół kratki wylotowej (największej) jeden wielki - przepraszam - syf! Jeśli będzie trzeba, wstawię zdjęcia. Kominek robiła firma, oczywiście zgłoszę to ale chciałabym też otrzymać jakieś podpowiedzi, na co zwracać uwagę, o co w ogóle pytać. To stary, poniemiecki dom, komin nie ma wkładu ale ma bardzo dobry ciąg. Instalatorzy po prostu podłączyli wszystko, postawili kominek i obudowali płytami krzemowymi. Wygląda to świetnie, ale dlaczego tak straszliwie brudzi? Będę wdzięczna za wszystkie rady i podpowiedzi.

Spróbuję bez zdjęć...Kominki same nie brudzą. Brudzi obsługa. Błąd najczęściej polega na nieumiejętnym rozpalaniu. Zimny komin, zimne palenisko...Otwieranie drzwi podczas rozpalania powoduje niewidzialne dla użytkownika wpuszczanie dymu do obudowy. Stamtąd przez kratki trafia na ściany....Poczytaj, to powinno pomóc:

http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak szybki odzew!

Zdjęcia wstawię.

 

W tzw. między czasie poczytałam: przyznaję, niestety nie odkurzam wewnątrz, czyli nie wkładam przez kratkę rury odkurzacza i nie czyszczę w środku. Czy to faktycznie również może być powodem tego brudzenia? Dodam, że już na świeżo, od momentu zamontowania, czyli gdy wszystko było jeszcze czyste w środku, po jakimś czasie dało sie zauważyć brudne ślady wokół tej największej kratki.

W kominku palone jest codziennie. Ponieważ dość długo w nocy jestem jeszcze na chodzie i dokładam do kominka, bardzo często rano wkład jest jeszcze ciepły a i równie często jest w nim żar. Czy mimo tego palenie "od dołu" może powodować takie zabrudzenia?

 

Parę zdjęć:

01-27.02 (27) (Kopiowanie).jpg

 

01-27.02 (34) (Kopiowanie).jpg

 

01-27.02 (35) (Kopiowanie).jpg

 

Z montażu mam niestety tylko te dwa zdjęcia

 

2012-12-12 (1) (Kopiowanie).jpg

 

2012-12-12 (2) (Kopiowanie).jpg

 

Gdzieś jeszcze wyczytałam, że dość często w poniemieckich domach otwór kominowy ma mniejszą średnicę, niż współczesne rury. Czy ta różnica może być powodem tego rozprzestrzeniania się brudu, czy nie ma to z tym nic wspólnego.

 

Jak napisałam, będę dzwonić do firmy i prosić o konsultacje ale chcę też wiedzieć, o co pytać i jak nie dać się zbyć, w razie czego. Nie znaczy to, że podejrzewam firmę o "olanie" mnie, po prostu wolę wiedzieć, o czym z nimi rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze - niewiele mogę powiedzieć. Komin jest z cegły, prawdopodobnie 36 cm. Wysokość - mogę na oko tylko powiedzieć, nie interesowało mnie to do tej pory, ale skoro dom ma jakieś 6-8 m to komin około 10m (nie jestem pewna) O średnicy wylotu spalin nie powiem nic - nie wiem.

 

Na zdjęciu - ten pierwszy, węższy komin. Drugi jest nieczynny

 

2012-12-03 (17) (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję diagnozę...Musisz poświęcić więcej czasu na dekompresję. Uchylić drzwi na 3-5 cm i poczekać aż wzrośnie ciąg kominowy. Niekiedy nawet kilka minut. Dokładać taki opał (wielkość kawałów) i w taki sposób, by równo się wypalił. Pozostały jeden grubszy kawałek, pali się sposobem wędzenia i ciężko go "rozbujać", zanim otworzysz drzwi. Po zrobieniu dekompresji, drzwi otwierać powoli, nie znienacka, drewno zaś dokładać szybko i zamykać. Niestety to co widać to wyłącznie Twoja robota. Brak odkurzania, złe kratki, czy nawet dziura w kominku są bez związku ze zjawiskiem brudzenia ścian dymem, wypuszczanym podczas otwierania drzwi. W Twoim wypadku nie tylko podczas rozpalania. Na dole uchylasz, a górą do kieszeni z blachy w której chowają się drzwi, dostaje się dym. Prawdopodobnie wydłużenie czasu unoszenia drzwi, poprawi sytuację...Oczywiście zbyt mały komin, może pogarszać sytuację. By wydać trafna diagnozę i stosowne zalecenia trzeba by poobserwować warunki na miejscu. Każda realizacja, nawet podobne do siebie, ma inne potrzeby w obsłudze...Miejmy nadzieję, że Twoja firma monterska ma kogoś, kto potrafi rozpoznać problem i coś zaradzić. Co to za wkład?

 

Jeszcze słówko w sprawie komina...Czy on ma wyloty na przestrzał, zamiast do góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jeszcze wyczytałam, że dość często w poniemieckich domach otwór kominowy ma mniejszą średnicę, niż współczesne rury. Czy ta różnica może być powodem tego rozprzestrzeniania się brudu, czy nie ma to z tym nic wspólnego.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382651&d=1488400830

Czy to wszystkie kominy, na drugiej połaci już nie ma komina trzeciego, tu są same wentylacyjne.

Kominy mają kanały 14x14, ze zdjęcia wynika że wszystkie kanały miały być przeznaczone do wentylacji. Mam nadzieję że firma podłączająca wkład kominkowy do jednego z nich rozebrała przesklepienie i wyjęła kratki z kanału dymowego. Jak to czyścić wyciorem ktoś go czyścił.:rolleyes:

Na zdjęciu - ten pierwszy, węższy komin. Drugi jest nieczynny

Jak to rozumieć, w domu nie ma w ogóle wentylacji, drugi komin ma kanały zaślepione, nie ma kratek wentylacyjnych w salonie z kominkiem, łazience itd.....Był robiony odbiór kominiarski?

 

Co tu dodać kanał dymowy "ciasny", wkład dużej mocy potrzebuje większego przekroju komina, nieszczelne drzwi bo gilotyna, pyka sobie dymkiem na pokoje.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny spiskowiec! :D Nic nie pyka przy zamkniętych drzwiach! Nawet przy kominie piecowym (14x14). Gdyby teoria dziurawych wkładów była prawdziwa, połowa klientów kominkowych by już nie żyła. To posiadacze tanich wkładów dziurawych z zasady. Taka konstrukcja- szczelina/kurtyna fabryczna w górnej części drzwi (!). Ciąg jest zawsze do komina, pod warunkiem, że czysty. Nawet przy rozszczelnionych połączeniach...

 

Braza. Można otwierać drzwi umiejętnie, nawet przy zbyt małym kominie, co masz opisane na blogu i w komentarzach - podziękowania. Innym rozwiązaniem, w Twoim poniemieckim domu, jest instalacja wyciągu kominowego, który nie zakłóca pracy komina w grawitacji. Włączasz krótko przed otwarciem drzwi i po zamknięciu wyłączasz. To tańsze rozwiązanie niż budowa nowego komina. W granicach 1000-2000 zł musisz jednak liczyć. Możesz firmę przycisnąć, która takie bydle, podłączyła Ci do takiego małego komina...To niezgodne ze sztuką, można z tym żyć, ale umiejętnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - przy gilotynie i nieumiejętnym szybkim otwieraniu drzwiczek kominka dym będzie dostawał się do komory grzewczej a dalej na kratki. Powinna być Pani przeszkolona z zasad używania kominka przez instalatora.

Zgadzam się z Panem Baturą iż przekrój komina (przewód wentylacyjny) 14x14 w większości przypadków wystarczy do odprowadzenia spalin z kominka.

Niemniej jednak powinien mieć właściwą wysokość oraz "gładko" i prosto wymurowany. Powinien być częściej czyszczony. Wyziębiony wolniej będzie przyjmował spaliny.

Na zdjęciach jakiś nieprawidłowości nie dopatrzyłem się. Proszę spróbować wolniej zamykać i otwierać drzwiczki. Używać drewna suchego z drzew liściastych. Zalecam palenie tzw. od góry - powinno pomóc.

Panie Piotrze nie rozumiem teorii dziurawych wkładów, więc proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - przy gilotynie i nieumiejętnym szybkim otwieraniu drzwiczek kominka dym będzie dostawał się do komory grzewczej a dalej na kratki. Powinna być Pani przeszkolona z zasad używania kominka przez instalatora.

Zgadzam się z Panem Baturą iż przekrój komina (przewód wentylacyjny) 14x14 w większości przypadków wystarczy do odprowadzenia spalin z kominka.

Niemniej jednak powinien mieć właściwą wysokość oraz "gładko" i prosto wymurowany. Powinien być częściej czyszczony. Wyziębiony wolniej będzie przyjmował spaliny.

Na zdjęciach jakiś nieprawidłowości nie dopatrzyłem się. Proszę spróbować wolniej zamykać i otwierać drzwiczki. Używać drewna suchego z drzew liściastych. Zalecam palenie tzw. od góry - powinno pomóc.

Panie Piotrze nie rozumiem teorii dziurawych wkładów, więc proszę o wyjaśnienie.

Prawie wszystkie wkłady kominkowe które nawiedziły nasz kraj jako pierwsze (z Francji), miały system dostarczania powietrza wtórnego przez szczelinę w górnej części drzwi. Między szybą a ramą. Jest to jednocześnie system oddymiania powierzchni szyby, zapobiegający jej brudzeniu. Niektóre, droższe modele, miały dodatkową szczelinę (zwykle regulowaną) w dolnej części drzwi, też między szyba a ramą. Ten popularny, mało skomplikowany sposób na przepływ powietrza przez palenisko, , stosowany jest do dziś przez wielu producentów...W moim muzeum mam taki (nowy) wkład, nieistniejącej już firmy Cheminées de la Chênaie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt"Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)

Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.

Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.cyt"

 

Witam.To ja chcetnie skorzystam z porady. Cały moj problem to smród z kominka ,nie jest to dym, komin i kominek na pewno jest szczelny,zrobiony przezemnie osobiscie zgodnie ze sztuka budowania kominków.

 

Wkład z kratki pl, wersja Zuzia 15kw, wodny.Zauważylem ze jak temp spalin osiagnie ponad 150 st to zaczyna sie smrod jakby cos topilo sie, musze palic powolutku i tak by nie bylo duzego cugu i wysokich plomieni,

 

Zabudowa z regipsu z welna na klej do styropianu,welna do 300 st,łaczone tasma.

 

Co robic ,gdzie szukac? prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo Wam dziękuję za wszystkie rady i pouczenia.

Teraz, żeby było jasne i żebym miała pewność, że dobrze Was zrozumiałam:

- wyczyścić wnętrze czopucha

- zamurować (co zresztą sugerowałam już swojemu Szanownemu, ale nie miał czasu, bidulek ;)) te otwory w górnej części komina;

- drewno dokładać szybko i w miarę równe wielkością;

- rozpalać przy uchylonych drzwiczkach;

- rzadziej otwierać drzwiczki i robić to powoli.

 

Chciałam jeszcze dodać, że wkład to Sparke Warm, wentylacja w domu jest - w kuchni i w łazience. Oczywiście podprowadzone jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

 

Jeszcze raz, wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt"Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)

Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.

Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.cyt"

 

Witam.To ja chcetnie skorzystam z porady. Cały moj problem to smród z kominka ,nie jest to dym, komin i kominek na pewno jest szczelny,zrobiony przezemnie osobiscie zgodnie ze sztuka budowania kominków.

 

Wkład z kratki pl, wersja Zuzia 15kw, wodny.Zauważylem ze jak temp spalin osiagnie ponad 150 st to zaczyna sie smrod jakby cos topilo sie, musze palic powolutku i tak by nie bylo duzego cugu i wysokich plomieni,

 

Zabudowa z regipsu z welna na klej do styropianu,welna do 300 st,łaczone tasma.

 

Co robic ,gdzie szukac? prosze o pomoc

Ktoś Ci ten wkład sprzedał, ktoś go wyprodukował... Czytaj: ktoś na tym zrobił, więc go poproś o pomoc, przyjazd, konsultacje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo Wam dziękuję za wszystkie rady i pouczenia.

Teraz, żeby było jasne i żebym miała pewność, że dobrze Was zrozumiałam:

- wyczyścić wnętrze czopucha

- zamurować (co zresztą sugerowałam już swojemu Szanownemu, ale nie miał czasu, bidulek ;)) te otwory w górnej części komina;

- drewno dokładać szybko i w miarę równe wielkością;

- rozpalać przy uchylonych drzwiczkach;

- rzadziej otwierać drzwiczki i robić to powoli.

 

Chciałam jeszcze dodać, że wkład to Sparke Warm, wentylacja w domu jest - w kuchni i w łazience. Oczywiście podprowadzone jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

 

Jeszcze raz, wielkie dzięki!

Poćwicz....pomaluj chatę....daj znać...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwicz....pomaluj chatę....daj znać...:)
:lol2:

Panowie żeby było jasne i żebym miała pewność, że dobrze Was zrozumiałam:

- wyczyścić wnętrze czopucha

- zamurować (co zresztą sugerowałam już swojemu Szanownemu, ale nie miał czasu, bidulek ;)) te otwory w górnej części komina;

- drewno dokładać szybko i w miarę równe wielkością;

- rozpalać przy uchylonych drzwiczkach;

- rzadziej otwierać drzwiczki i robić to powoli.

Chciałam jeszcze dodać, że wkład to Sparke Warm, wentylacja w domu jest - w kuchni i w łazience. Oczywiście podprowadzone jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Jeszcze raz, wielkie dzięki!

Jeżeli godzi się pani na ciągle odprawianie takich czarów przy kominku, żeby pozbyć się dymu to gratuluję cierpliwości i współczuję. :)

 

W budynku jest wentylacja naturalna, w pomieszczeniu z kominkiem musi się znaleźć osobny kanał wentylacyjny!

To niezgodne z przepisami, to można przypłacić życiem!

W domu z kominkiem powinna być również wentylacja nawiewna w oknach

to nawiewniki higrosterowane.

http://www.solidnafirma.com/wp-content/gallery/nawiewnik-aereco-emm/4d.jpg

Trzeba dorobić dodatkowy kanał o większym przekroju, a ten w który teraz podłączony jest kominek, należy dobrze wyczyścić i przywrócić jako kanał wentylacyjny w tym poniszczeniu z kominkiem.

Są systemy kominowe, że komin może rozpoczynać się od poddasza, wystarczy przejście przez strop na parter i podłączenie do kominka.

http://www.kominki.ign.com.pl/pliki/3267/kominek_na_drewno_-_komin_izol._dualinox_wg_-_podlaczenie_email_premium___oslona_bezpieczenstwa___nasada_3267_13414_small.jpg

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.To ja chcetnie skorzystam z porady. Cały moj problem to smród z kominka ,nie jest to dym, komin i kominek na pewno jest szczelny,zrobiony przezemnie osobiscie zgodnie ze sztuka budowania kominków.

Wkład z kratki pl, wersja Zuzia 15kw, wodny.Zauważylem ze jak temp spalin osiagnie ponad 150 st to zaczyna sie smrod jakby cos topilo sie, musze palic powolutku i tak by nie bylo duzego cugu i wysokich plomieni,

Zabudowa z regipsu z welna na klej do styropianu,welna do 300 st,łaczone tasma.

Co robic ,gdzie szukac? prosze o pomoc

Cytat na początku sugeruje że spodziewasz się odpowiedzi od autora wątku.

Piszesz że zbudowałeś zgodnie ze sztuką budowania kominków, więc pewnie sporo wiesz tylko gdzie w tej wiedzy klej do styro wewnątrz obudowy. Tak naprawdę niewiele napisałeś o samej obudowie oprócz tego że z KG i wełenki.

Gdzie szukać ano w technologi wykonania i użytych materiałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...