Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Niestety (stety) firmy produkujące różne materiały mają na nie atesty. Możemy się z nim zgadzać bądź nie, a o całości decyduje popyt. Wełna kominkowa ma się dobrze.

 

Popytaj u dystrybutorów (tych, co kiedykolwiek to sprzedawali) - na szczęście ta wełna (kominkowa) ma się źle, i co raz gorzej . Poczytaj też kilka "atestów" - będziesz miał wiedzę o co chodzi z naszymi zastrzeżeniami. Szczęśliwie też, świadomi inwestorzy już sami wiedzą, że lepiej jej unikać i pytają o alternatywne rozwiązania - choćby tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wełna jest materiałem przestarzałym jeśli chodzi o budowę kominków. Jednak jest szeroko stosowana do wygłuszania ścian czy do docieplania poddaszy i to w ilościach znacznie większych niż przy konstrukcjach kominkowych. Jak tam z przedostawaniem się do wew czy zewnątrz budynku - nie wiem. Na pewno jest wdychana podczas montażu przez monterów często pracujących bez masek.

Czy płyty krzemianowe jako zdrowa ekologiczna alternatywa - sama natura krzem, wapń czy są takie zdrowe? - powątpiewam. Najlepiej jak by były z obornika wtedy wiadomo:rolleyes:

Nie pracuje na wełnie ze względu na wygodę montażu płyt i lepsze parametry krzemianówek. Przy obróbce wełny, jak i obróbce krzemianówek występuje pylenie. Już o tym wszystkim pisałem.

Musi być jakoś tani i prosty w użyciu budulec do kominków i jest nim wełna. Ceny płyt krzemianowych wciąż spadają a z tym marże firm kominkowych - podejrzewam że za jakiś czas znowu wiatr zawieje w inną stronę i się okaże że tym razem płyty krzemianowe są be i nikt szanujący się nigdy nie trzymał ich w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dunte, żebyś mi dopłacał, to nie zgodziłabym się na wełnę w obudowie kominka :)

 

Jeśli chodzi o pylenie podczas pracy. Płyty krzemianowo-wapniowe pylą, karton-gipsy pylą jak diabli, gips pyli niewąsko, polerowanie wszelkich powierzchi pyli – drewno, kamień itp. To jest szkodliwe dla płuc, oskrzeli pracującego, ale wystarczy założyć maseczkę. To jest zresztą zalecane przy większości prac na budowie, bo wszystko pyli podczas pracy.

Natomiast wełna w obudowie kominkowej już nie pyli ;) Za to wydziela różne świństwa do atmosfery i tym oddychamy ile razy w obudowie kominkowej temperatura jest wystarczająco wysoka.

Popatrz na to od tej strony. Płyty krzemianowe popylą i przestaną, a wełna ??? TAK, świetny materiał, zdrowy i bezpieczny, a przestanie „smrodzić” jak ją usuniesz.

Powodzenia, Dunte, w truciu klientów :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za parę lat się okaże że krzemianówki są np. rakotwórcze to truliśmy wszyscy swoich klientów jako wykonawcy.

Jak pisałem niejednokrotnie nie pracuję na wełnie a do wykonywanych prac używam najlepszych materiałów.

Jednak sensem mojej wypowiedzi było to iż nawet te materiały które w tym momencie są uważane za zdrowe mogą okazać się za chwile bardziej trujące od wełny która dalej jest w obrocie i jest chętnie kupowana.

Najlepszymi materiałami są glina szamot kafle i inne budulce naturalne. Cena powoduje to iż niektórzy sięgają po materiały wątpliwej jakości. Mają do tego prawo a wełna jest dopuszczona do obrotu. Grzechem jest niepoinformowanie klienta o wadach tychże.

Pani pestko56 proszę o wnikliwe czytanie postów, bardzo lubię swój zawód i dbam o swoich klientów. Takie stwierdzenia są obraźliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli Cie dotknęłam. Nie to było moim zamiarem.

Skupiłam się na wełnie i pewnie rzeczywiście nie do końca zrozumiałam Twoje intencje. No, ale coś za coś, bo teraz wyjaśniłeś bardzo wyraźnie o co chodzi w tym co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie jestem pewna, że przestaną. Jednak to w końcu gładka powierzchnia, która nie dotykana powinna nie pylić. Na mój babski rozum to trochę jak z płytą kartonowo-gipsową. Jak pociągniesz po niej suchym pędzlem to się sypie. Minimalni,e ale jednak. Na palcach zostają ślady. Nie dotykana nie sypie się ;) Nie sypie sie też gdy na nią dmuchasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

bardzo mnie cieszy taki poziom konwersacji.

Pozdrawiam

 

Jeszcze raz przepraszam.

Temat wełny mnie ostatnio wkurza ogromnie. Kilka razy wśród znajomych trafiłam na posiadaczy kominków z podejściem „skoro się wełnę stosuje, to jest dobra, bo przecież firmy kominkowe wiedzą co robią”.

Chyba muszę obniżyć poziom agresji, jaki ten temat we mnie wywołuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie jestem pewna, że przestaną. Jednak to w końcu gładka powierzchnia, która nie dotykana powinna nie pylić. Na mój babski rozum to trochę jak z płytą kartonowo-gipsową. Jak pociągniesz po niej suchym pędzlem to się sypie. Minimalni,e ale jednak. Na palcach zostają ślady. Nie dotykana nie sypie się ;) Nie sypie sie też gdy na nią dmuchasz.

To nie jest gładka powierzchnia tylko porowata, jeżeli w trakcie obróbki płyty krzemianowej należy używać maski to widocznie mikro pył jest szkodliwy i przenika do płuc, igiełki unoszące się w powietrzu są drobniejsze od tych od wełenki. :)

Płyta g/k nie pyli, może jedynie na kantach, cala powierzchnia płyty g/k jest oklejona papierem z dwóch stron wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewna, bo ja nie. ;)

 

Przy grawitacyjnym przepływie powierza pylą, a jak wygląda to przy agresywniejszym, wymuszonym przepływie powierza np. turbinką :lol2:

 

Proponuje kupować te lepszej jakości , w budownictwie najtańsze materiały to zazwyczaj zły wybór ....

 

Argument z turbinką...... rozśmieszający......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy pył jest dla płuc szkodliwy. Można się nabawić całkiem poważnych chorób. A problemem wełny jest oczywiście pylenie i to bardzo nieprzyjemne również dla skóry. Nieźle uczula :( Ale dyskusja na początku dotyczyła nie pylenia, co wydzielania do atmosfery szkodliwych i woniejących substancji nie z samych włókien wełny, ale ze spoiwa i nie naskutek ruchu powietrza, ale po ogrzaniu go do całkiem niewysokiej temperatury 200 st C :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty krzemianowe pylą przy obróbce - wełna z czasem pyli coraz mocniej "bez obróbki", dodatkowo jest przekaźnikiem kurzu - dajmy spokój tej obronie wełny, bo niczemu to nie służy, szczególnie nowym inwestorom. Tak, jak Pestka pisze - są jeszcze wszelkie smrodki z lepiszcza, taśm itp.

 

I nie piszemy tu o wełnie do ociepleń - to inna technologia/zastosowanie :)

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty krzemianowe pylą przy obróbce - wełna z czasem pyli coraz mocniej "bez obróbki", dodatkowo jest przekaźnikiem kurzu - dajmy spokój tej obronie wełny, bo niczemu to nie służy, szczególnie nowym inwestorom. Tak, jak Pestka pisze - są jeszcze wszelkie smrodki z lepiszcza, taśm itp.

 

I nie piszemy tu o wełnie do ociepleń - to inna technologia/zastosowanie :)

 

A kto tu broni wełnę, wełna przy zabudowie kominka to najgorszy wybór nie dość że pylą to jeszcze smród lepiszcza.

Płyta krzemianowa pyli też po jej wbudowaniu i nie trzeba jej katować piłą.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ,że się wtrącę do dyskusji.nie do końca się zgodzę co do tego tego pylenia płyt krzemianowych.Przy budowie swojego kominka zakupiłem wysokotemperaturowy grunt przeznaczony specjalnie do tych płyt,wewnetrzna strona obudowy była po nim gładka i nic nie zostawało na dłoni po przejechaniu.nie sądzę żeby miała pylic w tracie eksploatacji.Nie pamietam niestety nazwy tego środka,jedynie co wiem to ,że był diabelnie drogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...