Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z obserwacji.

 

No patrz a ja obserwuję u siebie i nie pyli;-) Jak już będziesz miał wszystko zabudowane, wykończone, odkurzone itd. to zrób sobie takie doświadczenie - weź odkurzacz na koniec rury nawiń jakąś tkaninę filtracyjną włóż rurę do kratki wentylacyjnej i włącz odkurzacz na np. 15 minut. Jak tkanina będzie ciemna to łatwiej będzie Ci zidentyfikować pył krzemianów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki eksperyment to lipa, to nie jest zwykły smog za oknem, ten pył jest bardzo drobny, a proces wietrzenia termicznego, eksfoliacji płyty krzemianowej jest rozłożony na lata.

Rozumiem że to złuszczanie obserwujesz od lat (masz na myśli wietrzenie insolacyjne?). A Twoim zdaniem jaki rozmiar ma pył z krzemianów? Eksfoliacja kamienia naklejonego na kominek też będzie rozłożona na lata.

Ps. Tak wiem masz na myśli wietrzenie isolacyjne bo przecież piszesz o eksfoliacji;-)

A i jeszcze dodaj karbonizację i wietrzenie biologiczne;-)

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiuję temat gdyż planuje zakup kominka z płaszczem wodnym. Wybór padł na model: Lucy PW 20. Mam nadzieję że będzie to dobry wybór.

 

Problemy narastaję gdy planujemy jak go podłączyć, ponieważ komin mam tylko na piętrze (!?). W środku rura ceramiczna o średnicy 220mm. Kominek będzie się znajdował na parterze, więc trzeba go podłączyć pod komin dobudowując go na dole.Myślałam by wprowadzić giętką rurę kominową fi 200 do komina ceramicznego (gdyż wylot z kominka ma średnicę fi 200) a na dole połączyć rurę giętką z rurą stalową o tym samym przekroju i obudować wszystko płytami izolacyjno-konstrukcyjnymi.Cały komin musi znajdować się wewnątrz budynku.

 

Ponieważ zamawiam kominek i przyłącza przez internet nie chciałabym pominąć żadnego elementu.

 

Chcę żeby kominek służył przez lata i był bezpiecznie przyłączony, ale mam ograniczony budżet, więc zależy mi też na oszczędności, ale nie kosztem bezpieczeństwa.

 

Myślałam żeby podłączyć kominek bezpośrednio do komina, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie by kominek sam był "wyczystką". Po wielu godzinach studiowania internetu wydaje mi się że lepiej będzie giętką rurę połączyć z pionową rurą stalową a na dole, z boku zamontować kratkę do czyszczenia komina i na trójniku dołączyć rurę do kominka.Dolot powietrza będzie z zewnątrz,przekuty przez ścianę.

 

Jeżeli ma Pan lepszy pomysł na to podłączenie to jestem otwarta na propozycje.

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.Jak.podlaczyc.jpg

Edytowane przez Piotrusia1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiuję temat gdyż planuje zakup kominka z płaszczem wodnym. Wybór padł na model: Lucy PW 20. Mam nadzieję że będzie to dobry wybór.

 

Problemy narastaję gdy planujemy jak go podłączyć, ponieważ komin mam tylko na piętrze (!?). W środku rura ceramiczna o średnicy 123cm. Kominek będzie się znajdował na parterze, więc trzeba go podłączyć pod komin dobudowując go na dole.Myślałam by wprowadzić giętką rurę kominową fi 200 do komina ceramicznego (gdyż wylot z kominka ma średnicę fi 200) a na dole połączyć rurę giętką z rurą stalową o tym samym przekroju i obudować wszystko płytami izolacyjno-konstrukcyjnymi.Cały komin musi znajdować się wewnątrz budynku.

 

Ponieważ zamawiam kominek i przyłącza przez internet nie chciałabym pominąć żadnego elementu.

 

Chcę żeby kominek służył przez lata i był bezpiecznie przyłączony, ale mam ograniczony budżet, więc zależy mi też na oszczędności, ale nie kosztem bezpieczeństwa.

 

Myślałam żeby podłączyć kominek bezpośrednio do komina, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie by kominek sam był "wyczystką". Po wielu godzinach studiowania internetu wydaje mi się że lepiej będzie giętką rurę połączyć z pionową rurą stalową a na dole, z boku zamontować kratkę do czyszczenia komina i na trójniku dołączyć rurę do kominka.Dolot powietrza będzie z zewnątrz,przekuty przez ścianę.

 

Jeżeli ma Pan lepszy pomysł na to podłączenie to jestem otwarta na propozycje.

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.[ATTACH=CONFIG]384636[/ATTACH]

Rura ceramiczna 123 cm....Proponuję zacząć od tego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, może warto Piotrusi wyjaśnić, że w takim ustawieniu jak na rysunkach to kominek nie będzie, przynajmniej dostatecznie dobrze nie będzie mógł funkcjonować jako wyczystka.

 

123 cm :) Przypuszczam, że zjadła przecinek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,widzę że ktoś czyta dokładnie.Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście rura ceramiczna w kominie ma 220mm(już poprawiłam błędne dane), więc mam nadzieję umieścić w niej giętki przewód spalinowy 2-warstwowy fi200.
To bardzo dobry pomysł, ale zweryfikuj jeszcze raz wymiar. Moim zdaniem 220 mm jest z zewnątrz, więc do środka nie wejdzie spiro fi 200....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura giętka fi200 się zmieści i jeszcze jest luz.

Zależy mi na informacji jakie elementy będą potrzebne żeby to wszystko podłączyć i żeby prawidłowo i bezpiecznie służyło przez lata.

(Zdjęcia to tylko ściągnięte z netu przykłady podobnych połączeń jakie chcę u siebie).

komikek.komin.jpg

Jak.podlaczyc.komin.jpg

Edytowane przez Piotrusia1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,widzę że ktoś czyta dokładnie.Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście rura ceramiczna w kominie ma 220mm(już poprawiłam błędne dane), więc mam nadzieję umieścić w niej giętki przewód spalinowy 2-warstwowy fi200.

 

A od kiedy to taki giętki przewód nadaje się do wykonywania kominów dymowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura giętka fi200 się zmieści i jeszcze jest luz.

Zależy mi na informacji jakie elementy będą potrzebne żeby to wszystko podłączyć i żeby prawidłowo i bezpiecznie służyło przez lata.

(Zdjęcia to tylko ściągnięte z netu przykłady podobnych połączeń jakie chcę u siebie).

[ATTACH=CONFIG]384900[/ATTACH]

Komin masz, potrzebujesz przyłącza do niego. Pokaż fotkę jak wygląda zakończenie tego komina z rur ceramicznych. Generalnie jest zwykle problem, ze szczelnym podłączeniem elementów przyłącza do takiego komina od stropu. Zastosowanie wkładu kominowego na całej długości, załatwia problem przyłącza i uzyskania szczelności, wraz zachowaniem kierunku spływu skroplin. Można to wykonać z wyczystką, lub bez. Wykonanie bez wyczystki (takie jak pokazałaś w poprzedniej sesji), wymaga spełnienia pewnych warunków, o których Ci powiem po obejrzeniu zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam wkład Blanka z Kratek,ostatnio bardzo często pachnie w domu wędzonką,kiedyś to zdarzało się rzadko,a teraz bardzo często.Zauważyłam ,że wieje z tych kratek gdzie jest wajcha,która reguluje dopływ powietrza z zewnątrz.Już ostatnio podczas palenia w kominku też zauważyłam ,że wieje z tego samego miejsca. Założyliśmy przepustnicę i po zamknięciu jej też wiało.Rozumiem ,że mam ciąg wsteczny z komina dlatego wieje opróćz oczywiście tego ,że tam jest nieszczelność.

Ponieważ nie za bardzo mam fundusze na zmianę wkładu pomijając fakt ,że wkład nie ma 5 lat i chyba mogę to reklamować,to zastanawiam się czy jak dam na komin taką nasadę to nie będzie zaciągało z komina i myślę aby dać na rurę nad kominkiem czopuch i zamykać go jak nie palę w kominku.

Czy to mi trochę pomoże?

A poza tym się zastanawiam czy jak gaśnie w kominku to ta nieszczelność nie spowoduję,że się zaczadzę?

Ciąg w kominie mam dobry,powiem ,że nawet zbyt dobry,przy zamkniętej przepustnicy (ale tej oryginalnej we wkładzie)huczy ,gwiżdze i też myślałam co by tu zadziałać aby tyle drewna się nie spalało.

Bardzo proszę o radę,co by można było temu zaradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...