Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Eh, ja bym spróbowała :)

Kocham stare przedmioty i nawet się do nich przywiązuję, ale najbardziej lubię te, które mimo wieku „pracują”. Więc bym spróbowała. Na Twoim miejscu znalazłabym dla niego miejsce w domu, wcale nie muzealne. Wkomponowałabym we wnętrze i od czasu do czasu przepalała. Tym bardziej, że jest taki trend we wnętrzarstwie WABI-SABI, można opisać jako piękno niedoskonałości. Świetne wnętrza w tym stylu tworzy Axel Vervoordt, a tych wnętrzach obowiązkowo są kominki... otwarte (np. penhose Roberta De Niro https://www.remodelista.com/posts/axel-vervoodt-wabi-sabi-penthouse-greenwich-hotel-robert-de-niro-new-york/)

Bardzo lubię klimaty, o których mówisz...Tylko wiesz, co chwila wpada mi w ręce jakiś ciekawy stary piecyk....Każdy chętnie bym przytulił w domu...Stąd pomysł na muzeum, bo dom mam już jakoś urządzony. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obudowa z płyt szamotowych to nie jest może szał, ale też bym tak jej nie deprecjonował. Wiadomo, że nie jest to samo co kanały ceramiczne i akumulacja, ale jeśli się zrobi cała obudowę z płyt szamotowych to tej masy się trochę uzbiera. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że po wieczornym paleniu rano czuć, że ta obudowa nie jest zupełnie zimna i cały czas minimalnie promieniuje. Coś na zasadzie podłogówki, tylko o małej powierzchni :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z płyt szamotowych to nie jest może szał, ale też bym tak jej nie deprecjonował. Wiadomo, że nie jest to samo co kanały ceramiczne i akumulacja, ale jeśli się zrobi cała obudowę z płyt szamotowych to tej masy się trochę uzbiera. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że po wieczornym paleniu rano czuć, że ta obudowa nie jest zupełnie zimna i cały czas minimalnie promieniuje. Coś na zasadzie podłogówki, tylko o małej powierzchni :)

 

Spokojnie .... Jak czytam poprzednie wpisy , o jedynie słusznym steatycie z jedynego prawdziwego złoża a że szamot to wcale nie taki dobry, to zaczynam "widzieć oczami czytelnika FM" że najlepiej że najlepiej byłoby mieć kanały akumulacyjne ze steatytu... i jakąś tam zabudowę .

To co powoduje taką super akumulację w tym steatycie dostępne jest także w innych formach...... i bez bajek o "mądrościach ludów północy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, szamot to też mądrość, która nie urodziła się dzisiaj. Steatyt to dla nas nowość i jak napisał Piotr nie tak łatwo dostępna, bo zmonopolizowana i też swoje wady ma. I jeden i drugi materiał nie jest bajką, oba wypróbowane i to dzięki poznaniu ich właściwości powstały te inne zawierające np. magnetyt. Co ja tu ci będę pisać, jako Zdun wiesz lepiej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji

http://blog.kominki-batura.pl/nowa-moda/

Obśmiałam jak norka ;) ale tylko dlatego, że ten komin wpadł w porę w Twoje, Piorze, ręce. Bo generalnie, to straszno mi się zrobiło. Dzięki opatrzności u mnie kominy są z normalnej cegły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Remiks, przecież wiesz, że wiem :) Czy może używasz moich wpisów by się troszkę powyzwierzęcać.

Ależ gdzież bym smiał się wyzwierzęcać, jeśli tak to odebrałaś to przepraszam. Wiem że wiesz ale chodziło mi raczej o to że czytający nie zawsze mają taką wiedzę, ciężko im zrozumieć o co chodzi z tą akumulacja. Przecież wujek i sąsiad mają kominek palą w nim a obudowa zimna to jak zamienimy na super materiał, będę palił 3 godziny a kominek na drugi dzień ciepły, są przecież tacy co piszą że kominek trzyma 24h. Ale są tacy co twierdzą że płyta 3cm z godzinę ciepła no może kilka. Ciężko tutaj odfiltrować prawdziwe informacje od małketingu;-) bez jakiejś podstawowej wiedzy kominkowej. Sama wiesz jakie konstrukcje powstawały i jakie czasami było zaskoczenie że nie działa jak miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku ja się nie gniewam. I nie wzięłam tego do siebie.

 

Super byłoby gdyby forumowi Zduni łopatologię stosowali. Chociaż wg mnie każdy, kto potrzebuje informacji powinien najpierw poczytać, a nie zielony jak szczypiorek wymagać, żeby ktoś mu podstawy podstaw wykładał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie .... Jak czytam poprzednie wpisy , o jedynie słusznym steatycie z jedynego prawdziwego złoża a że szamot to wcale nie taki dobry, to zaczynam "widzieć oczami czytelnika FM" że najlepiej że najlepiej byłoby mieć kanały akumulacyjne ze steatytu... i jakąś tam zabudowę .

To co powoduje taką super akumulację w tym steatycie dostępne jest także w innych formach...... i bez bajek o "mądrościach ludów północy"...

A ja jak czytam, że tylko czeskie i tylko blacha z Romotopa, to "oczami czytelnika FM", chciałbym do kompletu mieć Skodę...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się :)

Piotrze na Twoim blogu jest zdjęcie piecyka, który bardzo mi się podoba i chyba też można go zaliczyć do estetyki wabi-sabi. "Szkolenie z Kuzniecowem - info 2", piecyk zrobiony we Włoszech. Mógłbyś coś więcej o nim napisać?

Jest to piec wykonany z cegieł, na glinie, w technologii Kuzniecowa. Kuzniecow buduje piece komorowe. Swoje konstrukcje oparł na wiedzy: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%83%D0%BC-%D0%93%D1%80%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE,_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%95%D1%84%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 Piece komorowe są trudniejsze do budowania od kanałowych, ale dają więcej możliwości technologicznych i są dużo bardziej ekonomiczne. Teraz, mając takie piece u siebie, mogę to potwierdzić....Do tej pory opierałem się na badaniach wykonanych niedawno w laboratorium Ortnera, w Austrii. Taki okrągły (podobny) piecyk, powstanie w strefie którą organizuję na targi Kominki 2018.

http://webmail.clip-art.pl/cpsess575413535/3rdparty/roundcube/?_task=mail&_uid=22361&_mbox=INBOX&_action=get&_part=2&_embed=1&_mimeclass=image&_thumb=1

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i we dwóch, Piotrze i Wojgocu, odpowiedzieliście na moje pytanie. :-D

 

O tym jak działa akumulacja i czego potrzebuje by być skuteczna nie trzeba mi tłumaczyć. Natomiast interesowało mnie co z tymi 3-centymetrowymi płytami szamot lub czegoś podobnego. Jak to funkcjonuje jako ciepła obudowa.

Jeśli zaś chodzi o steatyt :-D jestem jego fanką wierząc w wiekową mądrość ludów Północy. To co napisałeś, Wojgoc, bez pudła trafia mi do przekonania. Jeśli masz jakieś linki, gdzie można coś poczytać, to ja chętnie zagłębię się w lekturze. Myślę, że nie tylko ja.

 

Cześć!

 

Czemu Wojgocu?

 

Trzebaby zacząć od początku.

Trzymanie nie jest tak naprawdę celem. Chodzi o zbicie mocy. Trudno, żeby palenisko na drewno kawałkowe miało w czasie palenia mniej niż 10kW. To najczęściej za dużo. Masy akumulacyjne są po to, żeby, na przykład, z dwugodzinnej emisji mocy na poziomie 10 kW zrobić, na przykład, czterogodzinną emisję na poziomie 5 kW. W obu przypadkach wpompujemy w dom tę samą ilość energii, bo: 10kW x 2h = 20kWh i 5kW x 4h również = 20kWh, z tym, że w drugim przypadku mniej ciepła ucieknie nam przez wentylację (i nie tylko), czyli palenie będzie efektywniejsze (sprawniejsze). O komforcie nie wspominając.

Czyli - część wytworzonego ciepła musi gdzieś zostać zbuforowana.

W podanym przykładzie coś musi chłonąć 5kWh na godzinę palenia. Przy dwóch godzinach to 10 kWh.

10 kWh to 36000 kJ.

Jak założymy, że masa akumulacyjna ma się zagrzać średnio o 100 stopni, to potrzeba jej 36000 kJ / (1 kJ/kgxK x 100 st. C) = 360 kg

gdzie to takie 1kJ/kgxK to tzw. ciepło właściwe - pomijam jakiego materiału, bo każda ceramika, kamień (w tym steatyt), beton ma właściwie je bardzo podobne (mocno odbiegają tu metale i woda - ich ciepła właściwe mocno się różnią)

Ciepło właściwe to ilość energii potrzebna do zagrzania jednostki masy o jeden stopień. Dla grama (ceramiki, kamienia) wyjdzie 1 dżul, dla kilograma - 1 kilodżul.

Ciekawostka - skąd się wzięła stara jednostka energii - kaloria - jest to właśnie ciepło właściwe wody - 1 cal. Tyle ciepła trzeba do zagrzania 1 grama wody i 1 stopień C. W dżulach jest to 4,2 J.

 

Wychodzi tu więc, że pytanie o grubość szamotu nie jest do końca dobrze postawione. Trzeba najpierw odpowiedzieć ile ma być tego kilogramów. Nad materiałami, grubościami, materiałem, myślimy potem.

Napiszę tylko, że większe grubości dobiera się dla materiałów lepiej przewodzących ciepło. Szamot przewodzi dość słabo, beton szamotowy jeszcze słabiej.

Oczywiście są inne materiały zwane popularnie szamotem, które przewodzą bardzo dobrze. Są także betony przewodzące kilka razy lepiej niż szamot (sticte szamot mam na myśli).

 

Tu skromnie wyszło 360 kg, a to przy założeniu, że ta masa nie oddaje w czasie palenia - nie do spełnienia. W realu trzeba więcej.

 

Pozdrawiam

 

Wojtek

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nic na temat różnicy w tym co będziemy nagrzewać? Masę akumulacyjna czy obudowę? Przecież o to głównie w tej dyskusji chodzi. Nagrzewanie wentylowanej ciepłej obudowy zwykłego kominka, to tak jak wywalanie niespalonego drewna przez okno... (przelicz na dżule jak lubisz ;)...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nic na temat różnicy w tym co będziemy nagrzewać? Masę akumulacyjna czy obudowę? Przecież o to głównie w tej dyskusji chodzi. Nagrzewanie wentylowanej ciepłej obudowy zwykłego kominka, to tak jak wywalanie niespalonego drewna przez okno... (przelicz na dżule jak lubisz ;)...)

No właśnie o to chodzi że nie wszyscy zrozumieli gdzie ta sama masa jest akumulacyjną a gdzie indziej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...