Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ile kW potrzebujecie?

 

Kominek na dzień dzisiejszy jest jako dodatek, nie jest liczony do ogrzewania, a do samego klimatu. Tak czy inaczej pod żonę im cieplej, tym lepiej ;) Ja u rodziców przy kominku wysiedzieć nie mogę, ona najchętniej by tam weszła.

 

Muszę zobaczyć jak to działa rozpalone, wczoraj byłem u brata i okazało się, że ma ten sam, więc próba możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus, pół biedy jak drewna nałoży. Najczęściej napcha papieru najpierw, bo to przecież świetna rozpałka. Znam takiego co ciut benzynki podlewa jeszcze na ten papier. Zakapior zakichany taki, że już z nim nie rozmawiam o kominku.

To na bogato, w moim regionie używają gąbki, lub butelki PET na rozpałkę.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuje kominek 14 kv i najlepiej sprawność 80% ani ten ani ten wkład nie spełnia do końca wymagań. Stad moje pytanie który wybrać gdy chcemy kominek narożny do ogrzania dom około 120 m? Bardzo Dziekuje za pomoc.
Dzisiejsze ceny drewna, jak i ciepłota budynków są takie, że raczej nie wkład kominkowy i kominek, tylko piecokominek....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuje kominek 14 kv i najlepiej sprawność 80% ani ten ani ten wkład nie spełnia do końca wymagań. Stad moje pytanie który wybrać gdy chcemy kominek narożny do ogrzania dom około 120 m? Bardzo Dziekuje za pomoc.

 

Dzisiejsze ceny drewna, jak i ciepłota budynków są takie, że raczej nie wkład kominkowy i kominek, tylko piecokominek....

 

Jest na forum wątek gdzie podobnej wielkości dom jest ogrzewany ustawionym między kuchnią i salonem wolnostojącym piecokominkiem. Poszukaj i poczytaj. Użytkują go już kilka lat i są bardzo zadowoleni. Niestety nie pamiętam nicka muratorowego właścicielki wątku, ale możesz ją znaleźć na forum Ogrodowisko https://www.ogrodowisko.pl/watek/6369-to-tu-to-tam-lopatke-mam pod nickiem Gruszka_na_wierzbie. Zapytaj na priv. Odpowie na pewno i to konkretnie, bo ona bardzo konkretna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich specjalistów od kominków, piszę tutaj bo potrzebuję pomocy.

 

Dolot powietrza do kominka : 110 starczy czy musi być 160 ?

Kominek 11kW

Minimalne wymagane pole czynne kratek wlotowych (cm2)≥700 - tak jest w opisie producenta, oczywiście zamknięta komora spalania.

 

I teraz kolejny problem, dolot na chudziaku - czy jeśli będzie 110 i na niej ok 5cm styro czy nie będę miał zimnej podłogi ?

Jeśli będzie 160 to już wogóle nie dam styro :confused:

Może jakiś płaski kanał zamiast pvc ?

No i jeszcze pytanie odnośnie przejścia przez ścianę - czy w takim razie najlepiej przejść przez mur po chudziaku i zaraz na zewnątrz kolankiem do góry po murze i na to wszystko styropian ? Czy może jakoś inaczej żeby było dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum wątek gdzie podobnej wielkości dom jest ogrzewany ustawionym między kuchnią i salonem wolnostojącym piecokominkiem. Poszukaj i poczytaj. Użytkują go już kilka lat i są bardzo zadowoleni. Niestety nie pamiętam nicka muratorowego właścicielki wątku, ale możesz ją znaleźć na forum Ogrodowisko https://www.ogrodowisko.pl/watek/6369-to-tu-to-tam-lopatke-mam pod nickiem Gruszka_na_wierzbie. Zapytaj na priv. Odpowie na pewno i to konkretnie, bo ona bardzo konkretna jest.

 

Zapomniałam wspomnieć ze nie bedzie to jedyne źródło ogrzewania bo na dole i częściowo na gorze mamy ogrzewanie podłogowe wiec kominek bardziej dodatkowo do dogrzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuje kominek 14 kv i najlepiej sprawność 80% ani ten ani ten wkład nie spełnia do końca wymagań. Stad moje pytanie który wybrać gdy chcemy kominek narożny do ogrzania dom około 120 m? Bardzo Dziekuje za pomoc.

Na pewno nie 14 kW .

 

W obecnie budowanych domach starty ciepła są tak małe że na 120 metrów zazwyczaj wystarczy 6 kW.

Slajd30.JPG

Slajd32.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek na dzień dzisiejszy jest jako dodatek, nie jest liczony do ogrzewania, a do samego klimatu. Tak czy inaczej pod żonę im cieplej, tym lepiej ;) Ja u rodziców przy kominku wysiedzieć nie mogę, ona najchętniej by tam weszła.

 

Muszę zobaczyć jak to działa rozpalone, wczoraj byłem u brata i okazało się, że ma ten sam, więc próba możliwa.

 

Widzisz, efektem ubocznym "klimatu" jest dosyć konkretna ilość ciepła. Pytanie, czy masz pomysł jak to ciepło zagospodarować? Kominki z dużą szybą oddają to ciepło na bieżąco w trakcie palenia do wnętrza pomieszczenia, w którym się znajdują, czym się różnią od piecokominków, które to ciepło akumulują. Dlatego warto wiedzieć ile kW dostanie się salonowi przez szybę i czy go nie przegrzejesz.

A z żonami i kominkami tak często jest, Ty spływasz potem, a ona mruczy jak kotka. Znam to aż za dobrze ;) I jak tu znaleźć to cholerne optimum termiczne? :D

Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, efektem ubocznym "klimatu" jest dosyć konkretna ilość ciepła. Pytanie, czy masz pomysł jak to ciepło zagospodarować? Kominki z dużą szybą oddają to ciepło na bieżąco w trakcie palenia do wnętrza pomieszczenia, w którym się znajdują, czym się różnią od piecokominków, które to ciepło akumulują. Dlatego warto wiedzieć ile kW dostanie się salonowi przez szybę i czy go nie przegrzejesz.

A z żonami i kominkami tak często jest, Ty spływasz potem, a ona mruczy jak kotka. Znam to aż za dobrze ;) I jak tu znaleźć to cholerne optimum termiczne? :D

Bierzesz za żonę Eskimoskę i po kłopocie! Nawet lodówki nie musisz kupować!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam Eskimoskę, "Szwedki są wysokie, zgrabne, higieniczne, zdrowe,

Ale ponoć dosyć chłodne, bo... polodowcowe.

Trzeba przyznać, atrakcyjne, zwłaszcza Szwedki młode

Ale jakbyś czuł się w domu, w którym wieje chłodem?!"

Szybę bym w piecokominku powiększył! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem dom z kominkiem i chyba mnie to przerasta :). Poprzedni właściciel był typem człowieka "specjalista ustawił i powiedział, żeby tego nie ruszać", więc od niego nie otrzymam żadnej informacji, nie istnieje firma, która montowała kominek, co gorsza nie ma firmy która kominek wyprodukowała (CTM). Nie wiem więc co i jak jest zamontowane. Kominek ma płaszcz wodny (ogrzewa tylko kaloryfery), ma doprowadzenie powietrza z ogrodu, dwie przepustnice ręczne (chyba tak to się nazywa) i takie małe elektroniczne "coś" przymocowane na ścianie. Na tym czymś jest kilka trybów pracy - automatyczny, półautomatyczny, ręczny, rozpalania itd. ustawia się temp załączenia i górna temperatura. Poprzedni właściciel załączanie miał ustawione na 39 st., odcięcia na 75. Przy tych 39 kaloryfery były gorące, można było też rozpalić tak, żeby temperatura utrzymywała się na poziomie np 40 lub 43 stopnie. Dowiedziałem się jednak, że dolna temp. powinna być min 55 st. Teraz efekt jest taki, że temperatura dochodzi do 63 spada do 46 i tak w kółko - czy kominek jest niewydolny ? czy coś robię nie tak ? Druga sprawa to jak (i czy w ogóle) regulować tymi ręcznymi przepustnicami. Rozumiem, że przy rozpalaniu obie otwarte na full a jak się rozpali ? niestety nie mam żadnych dodatkowych informacji o rodzaju płaszcza wodnego, sposobie montowania itd. Jedyny sposób to rozwalić kawał ściany - ktoś może pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...