Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wiem ze dalem ciała ale to tylko dlatego że wszystkiego uczę się na bieżąco , mialem za mała wiedzę na początkowym etapie budowy .

Będzie czerpał powietrze z salonu, ok ale czy jest to bezpieczne

 

Bezpieczne trochę mniej (zależnie od wkładu i jakości montażu)- tu niech się zduni wypowiedzą, ale z pewnością mniej ekonomiczne. Kominek masz przy ścianie zewnętrznej? Jeśli tak, to możesz zrobić dolot przez ścianę, przy posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam jeden z domów Brunnerem. Takim szczelnymi z odseparowaną komora spalania, z króćcem do podłączenia powietrza z zewnątrz.....I co? ....I nie mam podłączenia na zewnątrz. Nie zrobiłem z premedytacją bo to element wentylacji naturalnej. Ludzie włączają silniczki by wentylować, płacą za prąd, a ja mam za darmo wyciąg zużytego powietrza z domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Maćku, Zdun się wypowiedział :) Kiedyś wszystkie kominki pobierały powietrze z wewnątrz domu. Nadal sporo jest takich wkładów. Nie ma w tym nic niebezpiecznego i nic dziwnego, a jedynie problem dla tych, którzy mają szczelne domy z rekuperacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam za darmo wyciąg zużytego powietrza z domu.

 

Komin akurat wyciąga powietrze nie tam, gdzie jest najbardziej zużyte. Wywiewy przy wentylacji mechanicznej robi się w kuchni i łazience. Tradycyjne piece kuchenne miały pod tym względem sens. Kominki w salonach nie mają takiego sensu, bo wyciągają z salonu nówka sztuka nie śmigana powietrze, co właśnie wpadło. Do tego pytanie - ile powietrza przelatuje przez komin w praktyce? WT wymagają 10m3/1kW mocy kominka. Jak ma 10kW to już śmiga przez komin tyle, co przez cały rekuperator. I osusza powietrze na wiór tym samym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tjaaaa....Bo zgodnie z zasadami ciepłe powietrze w kominku wylatuje dolną , a wlatuje górną kratką...:cool: Poza tym Kaizenie....Mam świadomość tego, że ludzie żyjący tak jak ich dziadkowie, nie posiadający w domu choćby kuchenki mikrofalowej z obowiązujących nowości, kiedyś umrą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tjaaaa....Bo zgodnie z zasadami ciepłe powietrze w kominku wylatuje dolną , a wlatuje górną kratką...:cool:

 

Masz kratkę na kominie? Czy o czym piszesz?

Czy paląc masz w salonie zimne powietrze? Ja ciepłe. I to to powietrze wyciąga kominek do spalania i wyrzuca przez komin.

 

Od kilku tygodni palę w kozie nie podpiętej pod dolot zewnętrzny i powietrze mam suche jak wiór. Rekuperator chodzi na minimum nieosiągalny dla większosci rekuperatorów (pobór prądu w okolicach 20W). A wilgotność spada poniżej 30%. I to pierwszy sezon lekko grzewczy, bo podłogówkę odpaliłem tylko w sypialniach i łazienkach na 1-2h/dobę. Salon i okolice - tylko koza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy głos zabierasz w tym dziale a okazuje się, że nie kumasz podstaw budowy kominka i tego jak działa....Szkoda czasu na Ciebie...ale co tam, niedziela, wszyscy śpią, brydż dopiero za dwie godziny....Wiesz co to cyrkulacja powietrza? Wiesz gdzie kominek pobiera zimne powietrze do ogrzewania, a gdzie wylatuje ciepłe do tego samego? Twój pobiera powietrze do spalania U góry?! Jak to zrobiłeś?!! ;)

 

PS

A jak chcesz grzać kominkiem czy kozą to sobie nawilżacz zaaplikuj.... Bez tego umrzesz na suchoty... nawet z powietrzem do spalania podłączonym na zewnątrz;)

http://blog.kominki-batura.pl/przydasie-i/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje wybudować kominek w starym domu,gdzie niestety nie ma komina. Czy ustalając lokalizację kominka muszę brać pod uwagę kalenicę? Czytałem że można już budować komin poniżej kalenicy, cug wspomagany jest wtedy pompą. Nie znam się na tym więc pytam Was o radę czy takie rozwiązanie ma rację bytu, czy jednak zdecydowanie odpradzacie takie rozwiązanie. Edytowane przez Jazz89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowy kominek zamontowany w maju tego roku.Wkład to lucy 15.Kominek dymi przy każdym dokładaniu opału. Nawet gdy jest dobrze rozpalone chwile po powolnym otwarciu drzwiczek dym zaczyna wylatywać na salon.Wygląda to jakby dym nie mieścił się w tym czopuchu, jakby ciągu nie było.Komin sprawdzony jest drożny, szeroki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...