Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Agregaty kupił mąż do kampera, kiedy jeździmy na dziko, gdzie solary mogą sobie nie podołać . Najpierw jeden, który miał być cichy a potem drugi jeszcze cichszy:p

 

Dom będę miała ogrzewany foliami na podczerwień i nie będę rozpalała w kominku codziennie, ale jak już coś robić, to dlaczego nie wybrać lepszej opcji, w tym wypadku pieco -kominka.

Pieron wie jakie będą losy naszego kraju, po tym co teraz się dzieje.....może się przyda lepsze palenisko.

 

Jestem zielona w temacie kominków i dlatego tu do Was przyszłam po poradę, to wybaczcie ale nie wiem też nic o kominkach akumulacyjnych.

Po prostu chcemy mieć więcej ciepła w razie godziny ,,W'' niż tradycyjny kominek daje.

Pozostałe pomieszczenia nie muszą być w razie czego tak ogrzewane, jedynie nasza sypialnia( chociaż lubimy spać w niższej temperaturze) i łazienka, też mogłyby dołączyć, ale są dalej. Z nimi sobie poradzimy.

 

Animuss

Niestety zdajemy sobie sprawę, ale chcemy i nawet bardzo chcemy klimat jakie to ustrojstwo daje:)

 

 

Pestko, bardzo dziękuję za wstawienie zdjęcia:)

Wg. mnie powinnaś dostać medal za bezinteresowne upiększanie świata :) Ciekawe ilu ludziom dodałaś piękna w życiu, swoimi pięknymi inspiracjami.

Do tego posiadasz wiedzę kominkową, może coś doradzisz....

Zacznij od przeczytania tego....Będzie kontynuacja. W zależności od odpowiedzi...;) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352561-Tani-kominek-akumulacyjny&p=7754244&viewfull=1#post7754244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigalską skierowałem do Jarka. Podziękowała :D Takich firm jak jego i moja jest więcej w Polsce. Od wielu wielu lat budujemy wyjątki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotyczasowe odpowiedzi :) mam drobną lawinę jakże istotnych dla mnie pytań, bardzo proszę o pomoc, wtajemniczenie mnie w świat kominków :)

1) Jakiej firmy wkłady polecacie?

 

 

2) A jeśli nie firmy to na co zwracać uwagę?

 

3) Jakie wypełnienie, szamot wermikulit a może coś innego?

 

4) Czego na pewno nie kupować? Ew jakich firm się wystrzegać?

 

5) Czy np "płaskie" a szerokie wkłady nie są jakieś uciążliwe w użytkowaniu? np KRATKI - NADIA 14 albo Blanka 910

 

6) Ten ostatni kominek, Blanka 910 napisane jest wyraźnie "Wkład kominkowy do DGP Blanka 910" czyli dla mnie, bez DGP on się nie nada (nie mam DGP)? Wiem głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi ;)

 

7) Z jaką kwotą należy się liczyć? To nie ma być kotłownia w salonie, rekreacyjnie przepalić (o ile będzie się chciało kiedyś tam...) Nie chcę najtańszego ale i takich >10 kzł również unikam. Jakiś taki oczekiwany target 4-6 kzł, da sie?

 

8) Czy są jakieś lwie zasady doboru czy montażu bądź użytkowania kominka? Wszystko robię sam (poza odbiorem kominiarskim), budowa samodzielnie to i sam kominek chcę wstawić.

 

9) Komin systemowy shiedel rondo 200, ok 8-9 wysokości, sam dymowy, bez wentylacji. Ściek kondensatu do kanalizacji. I teraz dwa pytania, czy u góry powinna być jakaś nasada kominowa/ strażak etc, chociażby ochrona przed deszczem? Oraz co zrobić z wentylacją wełny, która jest fabrycznie od dołu. Dom z WM+ rekuperacja czyli nie mogę sobie pozwolić na taką wielką dziurę w moim 'termosie'.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karster, troszkę podpowiem, ale pamiętaj, że to albo moje doświadczenie z własnym i znajomych kominkami, albo to co mi zostało w głowie z czytania co Zduni tu piszą. W tym ostatnim mogę coś pokręcić.

 

Najpierw połączmy w jedną grupę pytania 1. i 7. :) Dałeś spory przedział cenowy i taki, że możesz wybierać ze średniej półki, a nawet czasem z wyższej.

Powinieneś uściślić jak duży widok ognia chcesz mieć? To mi się nasunęło ponieważ piszesz o bardzo okazyjnym paleniu, czyli nie ma co mówić o przegrzewaniu pomieszczenia. Jak chcesz to możesz sobie zaszaleć wielkościowo i mieć fajny widok i nastrój.

W związku z tym widokiem i nastrojem odradzam kominek typu jamnik. Mam taki kobyłę 110 cm szer., ale oczywiście niską. Zawsze chiałam mieć kominek z prostokątną szybą powiedzmy 80-90 cm wysokości. Los mi spłatał figla :)

Dlaczego odradzam, bo marny jest w sumie widok ognia rozpłaszczonego w palenisku. Bo trudno, bardzo trudno jest tak napalić w nim, żeby na bokach było tyle ognia ile pośrodku, a to powoduje, że szyba jest bokami zadymiana. Czasem mniej, czasem więcej. Znajomi mają Blankę 910 i u nich jest lepiej.

Z Blanką może być problem z rusztem, który u znalomych 2 razy był wymieniany, ponieważ się zwyczajnie rozleciał i zapadł. Lepiej myśl o wkładzie bezrusztowym.

Zastanów się też czy chcesz drzwiczki otwierane tradycyjnie, czy podnoszone tzw. gilotyna. To też ma znaczenie dla kosztów i dla wyboru. Mój jamniol ma gilotynę i to akurat bardzo sobie cenię z powodu możliwości udawania, że mam tradycyjny otwarty kominek i dlatego, że otwieranie na bok takich szerokich drzwiczek to masakra. Gilotyna jednak ma ograniczenie – nie wszystkie firmy potrafią ją zrobić tak, by była po opuszczeniu szczelna. Szczelna u góry, bo można (a nawet czsem trzeba) zostawić ją lekko uniesioną. Mój wkład znajduje się na liście eco, ale ja wiem o nim wystarczająco dużo, żeby uznać to wyłącznie za marketing. Myślę, że to dotyczy też innych wkładów tej firmy :(

 

AD „Wszystko robię sam (poza odbiorem kominiarskim), budowa samodzielnie to i sam kominek chcę wstawić” poczytaj wątek Brzezińskiego. Link ostatnio chyba ze 2 razy wstawiałam tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karster jeżeli masz komin systemowy, to musisz uważać, żeby ze względów bezpieczeństwa nie produkować zbyt gorących spalin. Chyba, że po drodze jakoś je rozładujesz.

Luknij na to: http://komineknasz.pl/ , i odpowiedz sobie, czy czujesz się na siłach samemu sobie wymurować piecokominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jako świerzo upieczony właściciel używanego domu stanąłem przed problemem którego nie potrafię rozwizac. Mam zainstalowany kominek Schmit Ekko 67h i problem z bardzo ciężko działająca dźwignia spalania, dodatkowo palenie jest bardzo slabe, więc podejrzewam słaby dopływ tlenu. Po kominkiem jest czysto i dopływ powietrza jest ok więc coś nie działa prawidłowo w samym kominku. Będę wdzięczny za sugestie jak to sprawdzić i czy mogę to naprawić sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jako świerzo upieczony właściciel używanego domu stanąłem przed problemem którego nie potrafię rozwizac. Mam zainstalowany kominek Schmit Ekko 67h i problem z bardzo ciężko działająca dźwignia spalania, dodatkowo palenie jest bardzo slabe, więc podejrzewam słaby dopływ tlenu. Po kominkiem jest czysto i dopływ powietrza jest ok więc coś nie działa prawidłowo w samym kominku. Będę wdzięczny za sugestie jak to sprawdzić i czy mogę to naprawić sam.
Zacinające się mechanizmy to robota dla serwisu. Szukaj serwisy firmy w Polsce.

Kiedyś to był https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=14&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjm_pajhqXfAhVKy6QKHfwuCdUQFjANegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.timkominki.pl%2F&usg=AOvVaw3PvQEHwYeKob4ubGMiVWi8

 

Teraz chyba: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjm_pajhqXfAhVKy6QKHfwuCdUQFjABegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fschmid-kominki.pl%2Foferta%2F&usg=AOvVaw0vI6HL5JXZ1xIOb0Us-3eS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi :) mam drobną lawinę jakże istotnych dla mnie pytań, bardzo proszę o pomoc, wtajemniczenie mnie w świat kominków :)

1) Jakiej firmy wkłady polecacie?

 

 

2) A jeśli nie firmy to na co zwracać uwagę?

 

3) Jakie wypełnienie, szamot wermikulit a może coś innego?

 

4) Czego na pewno nie kupować? Ew jakich firm się wystrzegać?

 

5) Czy np "płaskie" a szerokie wkłady nie są jakieś uciążliwe w użytkowaniu? np KRATKI - NADIA 14 albo Blanka 910

 

6) Ten ostatni kominek, Blanka 910 napisane jest wyraźnie "Wkład kominkowy do DGP Blanka 910" czyli dla mnie, bez DGP on się nie nada (nie mam DGP)? Wiem głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi ;)

 

7) Z jaką kwotą należy się liczyć? To nie ma być kotłownia w salonie, rekreacyjnie przepalić (o ile będzie się chciało kiedyś tam...) Nie chcę najtańszego ale i takich >10 kzł również unikam. Jakiś taki oczekiwany target 4-6 kzł, da sie?

 

8) Czy są jakieś lwie zasady doboru czy montażu bądź użytkowania kominka? Wszystko robię sam (poza odbiorem kominiarskim), budowa samodzielnie to i sam kominek chcę wstawić.

 

9) Komin systemowy shiedel rondo 200, ok 8-9 wysokości, sam dymowy, bez wentylacji. Ściek kondensatu do kanalizacji. I teraz dwa pytania, czy u góry powinna być jakaś nasada kominowa/ strażak etc, chociażby ochrona przed deszczem? Oraz co zrobić z wentylacją wełny, która jest fabrycznie od dołu. Dom z WM+ rekuperacja czyli nie mogę sobie pozwolić na taką wielką dziurę w moim 'termosie'.

 

Pozdrawiam

Karol

 

Ktoś coś doda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadasz do 4 klasy liceum i wołasz: "za miesiąc zdaję maturę, nauczcie mnie czytać i pisać, nał!"

Życzę cierpliwości i pokory :)

 

Kiepskie porownanie ale niech Ci będzie.

Nie będę wchodził w szczegóły. Zapytam na innych forach o tak trywialne sprawy jak ktore firmy są ok a które mi nie-ok. Ot podstawa moich pytań........

 

PS. Albo jednak zagłębie się w szczegóły, Twoja odpowiedź jest jak odpowiedź starego wyjadacza, ktory wszystko wie ale jak sweżak przychodzi to absolutnie mu nic powiedzieć oe razu nie można tylko wyraźnie pokazać gdzie jego miejsce! I to jeszcze przy poniedziałku,

Kiepskim poniedziałku.

Kiepskim również dla tego, że w domu cholernie zimno a grzałka 2kw działa 24h za jedyne 900zł masz miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigalską skierowałem do Jarka. Podziękowała :D Takich firm jak jego i moja jest więcej w Polsce. Od wielu wielu lat budujemy wyjątki...

 

I za to przekierowanie dziękuję w myślach każdego dnia. :D

Piecokominek od 4 lat działa bez zarzutu. Mieszkanie nie wymaga malowania (brak jakichkolwiek śladów używania salonu jako kotłowni :D No i te koszty. 1200 zeta w sezonie za możliwość chodzenia w krótkim rękawku cały rok, to niewiele. Nie mamy problemu z przegrzaniem. Temperatura jest stabilna. Awaryjne źródło ciepła mamy w łazience (elektryczna mata grzewcza). W założeniu miała być używana w okresach przejściowych (jesień/zima, zima/wiosna). Odpaliliśmy ją raz.Okna są nierozwieralne, ocieplenie podłogi 20 cm, tyleż jest na ścianach, na stropie 38 cm. Jest wentylacja mechaniczna i żwirowy gruntowy wymiennik ciepła. Powierzchnia domu to ok. 90 m2.

Warto taką inwestycję powierzyć fachowcowi. On dobierze parametry paleniska i masy akumulacyjnej. Gdybym zaufała sobie, to wybrałabym za mocne palenisko.

Edit- komin Plewa- co roku jego czyszczenie wywołuje u kominiarza szok- jakieś drobinki sadzy wyciąga z wyczystki.

Edit 2- automatyka procesu spalania Tatarka to super wynalazek. :D

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karster, na niektóre pytania nikt nie odpowie ci tak, że potem będziesz w 100% zadowolony. Jeśli nie jest zdunem, to ma zbyt mała wiedzę i dostaniesz informację nie do końca prawdziwą, żeby nie powiedzieć g.....ną. Każdy ma inny dom, każdy użytkuje swój kominek inaczej i ma inne doświadczenia. A poza tym większość pali rekreacyjnie, więc wiedzę o własnym wkładzie kominkowym ma mizerną. Zdun, czy zwykły monter kominków, być może pochwali jak pliszka własny ogonek, bo jest dystrybutorem jakiejś firmy. Pytaj gdzie chcesz, ale wątpię, jeśli trochę umiesz myśleć, byś był zadowolony z odpowiedzi.

Napisałam o Blance i moim MB120/g. Pomogło ci to w czymś? Będziesz unikać produktów tej firmy? Robią wiele innych wkładów i były już przypadki na forum, że zduni polecali je, bo dużo zależy od tego czemu ma ten wkład służyć.

No :) tak sobie napisałam, żeby przypomnieć ci, że ciężko w tym temacie oczekiwać odpowiedzi jaką by się chciało uzyskać. Krakers może za ostro, niezbyt ładnie, ale napisał cała prawdę. Nie ma gotowej odpowiedzi na już. Wykaż się cierpliwością.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kw * 24h * 30 dni *0,6 (a chyba więcej kosztuje g11 energa) =864zł

 

Pozdrawiam

Karol

 

Energa i g11 to coś około tego co wyliczyłeś do tego g11 nie za bardzo do ogrzewania się nadaje no chyba że ogrzewasz promiennikami IR albo jakimiś foliami. Teraz zerknąłem że masz spory dom jednak 2kW non stop przy tych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...