Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

A gdybym zakładaną masę akumulacyjną "zrealizował" samym paleniskiem o ścianach (wspominane kiedyś) 10-12cm szamotu to czy potrzebuję akumulacyjny kanał dymny?

Czy też przy takiej masie paleniska podłączam do komina rurą stalową i będzie ok?

 

Nie będzie. W ten sposób prawie całą energię z palenia oddasz kominem w kosmos, puszczając w niego spaliny o skrajnie wysokiej temperaturze. O ile pamiętam, był tu nawet kiedyś wątek gdzie komuś w ten sposób zainstalowano bodaj Brunnera za dobrych kilkadziesiąt tysięcy - pożerał drewno jak smok, a ciepła z tego nie było nic w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A gdybym zakładaną masę akumulacyjną "zrealizował" samym paleniskiem o ścianach (wspominane kiedyś) 10-12cm szamotu to czy potrzebuję akumulacyjny kanał dymny?

Czy też przy takiej masie paleniska podłączam do komina rurą stalową i będzie ok?

Zależy co się chce osiągnąć z kominka i w jakim celu kominek powstał w domu.

Dla mnie kominek to głównie płomień i "trzaskajace" drewienka podczas relaksu przy oglądaniu TV ale w ubraniu i bez jednoczesnego przegrzewania salonu.

Jak coś, dom grzeje mi pompa ciepła, taniej niż gdyby dom grzał kominek.

 

Ale do rzeczy, kominek a w zasadzie obudowę mam bez kratek wentylacyjnych czyli obudowa zamknięta,głównie z tego powodu jak wyżej pisałem.

Tzw masa akumulacyjna jak ją nazywasz to u mnie 24cm silikatu z jednej strony, z drugiej strony następne 24cm silikatu a od czoła kominka (kominek rogowy) czyli na obudowie płyty akumulacyjne gr. 5 albo 8cm.

Zadnego kanału akumulacyjnego dymnego nie posiadam, sprawdza się to u mnie od kilku lat bez zastrzeżeń.

 

Wkład to Basia z podwójną szybą od Kratek kupiona od Foresta, obudowa od Bohusza z owo.pl.

Szkoda dla Was, że już ich nie ma ale dobrze ze jest Batura bo to jego test przekonał mnie do Baski :)

http://blog.kominki-batura.pl/polskie-czy-juz-czas/

 

Nie potrafię znaleźć strony z wnioskami i testem w obudowie zamkniętej, czemu?Piotrze Batura?

Edytowane przez KILL BILL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co się chce osiągnąć z kominka i w jakim celu kominek powstał w domu.

Dla mnie kominek to głównie płomień i "trzaskajace" drewienka podczas relaksu przy oglądaniu TV ale w ubraniu i bez jednoczesnego przegrzewania salonu.

Jak coś, dom grzeje mi pompa ciepła, taniej niż gdyby dom grzał kominek.

 

Ale do rzeczy, kominek a w zasadzie obudowę mam bez kratek wentylacyjnych czyli obudowa zamknięta,głównie z tego powodu jak wyżej pisałem.

Tzw masa akumulacyjna jak ją nazywasz to u mnie 24cm silikatu z jednej strony, z drugiej strony następne 24cm silikatu a od czoła kominka (kominek rogowy) czyli na obudowie płyty akumulacyjne gr. 5 albo 8cm.

Zadnego kanału akumulacyjnego dymnego nie posiadam, sprawdza się to u mnie od kilku lat bez zastrzeżeń.

 

Wkład to Basia z podwójną szybą od Kratek kupiona od Foresta, obudowa od Bohusza z owo.pl.

Szkoda dla Was, że już ich nie ma ale dobrze ze jest Batura bo to jego test przekonał mnie do Baski :)

http://blog.kominki-batura.pl/polskie-czy-juz-czas/

 

Nie potrafię znaleźć strony z wnioskami i testem w obudowie zamkniętej, czemu?Piotrze Batura?

Nie wiem dlaczego nie potrafisz....Myślę, że to nieistotne w dyskusji do której dołączyłeś raczej niezręcznie. Fajnie że tanim kosztem udało Ci się zrealizować swoje marzenie i cieszę się, że to dzięki mnie...Jednak my tu o czymś innym gadamy akurat....To wygląda trochę tak jakby facet opisywał wśród sokolników swoje doświadczenia z oswojonym wróbelkiem...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie. W ten sposób prawie całą energię z palenia oddasz kominem w kosmos, puszczając w niego spaliny o skrajnie wysokiej temperaturze. O ile pamiętam, był tu nawet kiedyś wątek gdzie komuś w ten sposób zainstalowano bodaj Brunnera za dobrych kilkadziesiąt tysięcy - pożerał drewno jak smok, a ciepła z tego nie było nic w domu.

 

A czy nie jest tak, że Brunner ma cienkie ściany akumulacyjne i musi mieć akumulacyjne kanały dymne.

Tu czytałem (chyba Piotr Batura pisał), że ściany powinny byc grube - wspomniane 12cm.

Tak sobie pomyslałem, ze jak samo palenisko będzie miało mase to pochłonie ciepło. Pytanie czy zdąży pochłonąc czy jednak ucieknie kominem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak, że Brunner ma cienkie ściany akumulacyjne i musi mieć akumulacyjne kanały dymne.

Tu czytałem (chyba Piotr Batura pisał), że ściany powinny byc grube - wspomniane 12cm.

Tak sobie pomyslałem, ze jak samo palenisko będzie miało mase to pochłonie ciepło. Pytanie czy zdąży pochłonąc czy jednak ucieknie kominem?

Jak będziesz wędził drewno z bardzo ograniczoną dawką tlenu, "pochłonie"....:rolleyes:

 

Brunner ma zarówno cienkie jaki i grube ściany swoich palenisk do zduństwa. Do obu potrzebne dodatkowe odbiorniki energii. Jakie? Tego Mistrz Zduński uczy się minimum 6 lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giman palenisko jest po to by osiągnąć optymalne waunki spalania a odzysk energii z tego spalania jednak lepiej przenieść poza palenisko, mówimy oczywiście o piecokominku.. Temperatura w palenisku rozkłada się różnie i chyba najwyższa jest w jego wylocie dodaj do tego to co napisał Piotr i resztę sobie dopowiedz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie. W ten sposób prawie całą energię z palenia oddasz kominem w kosmos, puszczając w niego spaliny o skrajnie wysokiej temperaturze. O ile pamiętam, był tu nawet kiedyś wątek gdzie komuś w ten sposób zainstalowano bodaj Brunnera za dobrych kilkadziesiąt tysięcy - pożerał drewno jak smok, a ciepła z tego nie było nic w domu.

 

Jak będziesz wędził drewno z bardzo ograniczoną dawką tlenu, "pochłonie"....:rolleyes:

 

Brunner ma zarówno cienkie jaki i grube ściany swoich palenisk do zduństwa. Do obu potrzebne dodatkowe odbiorniki energii. Jakie? Tego Mistrz Zduński uczy się minimum 6 lat....

 

Giman palenisko jest po to by osiągnąć optymalne waunki spalania a odzysk energii z tego spalania jednak lepiej przenieść poza palenisko, mówimy oczywiście o piecokominku.. Temperatura w palenisku rozkłada się różnie i chyba najwyższa jest w jego wylocie dodaj do tego to co napisał Piotr i resztę sobie dopowiedz.

 

Od początku dostrzegam, że sporo energii może uciekać.

Z drugiej strony takie konfiguracje też są proponowane i zastanawiałem się czy nie istnieją paleniska wystarczająco ciężkie i odpowiednio konstrukcyjnie zaprojektowane, że pochłoną tą energię bez wędzenia drewna i na wyjściu spaliny będą już "schłodzone"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku dostrzegam, że sporo energii może uciekać.

Z drugiej strony takie konfiguracje też są proponowane i zastanawiałem się czy nie istnieją paleniska wystarczająco ciężkie i odpowiednio konstrukcyjnie zaprojektowane, że pochłoną tą energię bez wędzenia drewna i na wyjściu spaliny będą już "schłodzone"?

 

Remiks Ci już tłumaczył - palenisko ma zapewnić jak najlepsze warunki do dobrego spalania. Nie może więc zbyt intensywnie odbierać ciepła, bo będzie tym samym obniżało temperaturę i cięższe frakcje spalin się nie dopalą - będziesz wędził zamiast palić. Poza tym samo palenisko ma zbyt małą powierzchnię, żeby porządnie odebrać ciepło ze spalin. No chyba, że zastosujesz palenisko z płaszczem wodnym, tylko że to jest właśnie wada tych palenisk - zbyt skuteczny odbiór ciepła i kiepskie parametry spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku dostrzegam, że sporo energii może uciekać.

Z drugiej strony takie konfiguracje też są proponowane i zastanawiałem się czy nie istnieją paleniska wystarczająco ciężkie i odpowiednio konstrukcyjnie zaprojektowane, że pochłoną tą energię bez wędzenia drewna i na wyjściu spaliny będą już "schłodzone"?

 

Małe naprowadzenie, zbuduj palenisko z idealnego izolatora, trzy termometry jeden w warstwie popiołu drugi w połowie wysokości i trzeci w wylocie może się ździwisz i zrozumiesz. Cciałbym zobaczyć palenisko (nie wkład blaszankę z deklarowaną temp spalin) z temperaturą na wylocie powiedzmy 150 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku dostrzegam, że sporo energii może uciekać.

Z drugiej strony takie konfiguracje też są proponowane i zastanawiałem się czy nie istnieją paleniska wystarczająco ciężkie i odpowiednio konstrukcyjnie zaprojektowane, że pochłoną tą energię bez wędzenia drewna i na wyjściu spaliny będą już "schłodzone"?

Musisz brać poprawkę na to, że współczesny wkład kominkowy to wielka moda i równie wielki biznes. Najwięksi producenci ( w tym jeden polski) to ponad 60.000 szt urządzeń rocznie. Policz sobie sam jaki to biznes nawet przy polskich relatywnie niskich cenach ( adekwatnych do jakości ). Niemcy produkują w tej liczbie racjonalne z punktu widzenia spalania drewna "silniki" do akumulacji (paleniska piecowe). Polscy najwięksi producenci omijają temat szerokim łukiem, a do nie dawna nie mieli nawet pojęcia co to jest.....

 

Wkleję jeszcze raz tekst z bloga, bo robisz wrażenie, jakbyś go nie czytał: http://blog.kominki-batura.pl/358/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do modów. Wasza spostrzegawczość jest wybiórcza, czy z premedytacją robicie prządek lub bałagan tylko tam tam gdzie chcecie? Jest jeden porządny wątek w dziale KOMINKI. Może warto o niego zadbać? :)

 

Święta racja.Nie napisałeś bardzo ważnej dla tego wątku wiedzy.Był , jest i będzie konstruktywny.Tyle.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...