Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Musisz brać poprawkę na to, że współczesny wkład kominkowy to wielka moda i równie wielki biznes. Najwięksi producenci ( w tym jeden polski) to ponad 60.000 szt urządzeń rocznie. Policz sobie sam jaki to biznes nawet przy polskich relatywnie niskich cenach ( adekwatnych do jakości ). Niemcy produkują w tej liczbie racjonalne z punktu widzenia spalania drewna "silniki" do akumulacji (paleniska piecowe). Polscy najwięksi producenci omijają temat szerokim łukiem, a do nie dawna nie mieli nawet pojęcia co to jest.....

 

Wkleję jeszcze raz tekst z bloga, bo robisz wrażenie, jakbyś go nie czytał: http://blog.kominki-batura.pl/358/

 

Mam jednak nadzieję, że moje wcześniejsze posty wskazują, że jednak czytałem zarówno ten jak i wiele innych wpisów:)

Ani wcześniej ani teraz nie pisałem o wkładach kominkowych tylko o paleniskach piecowych (zaznaczałem, że ściny gruby szamot, waga po 400-600kg).

Takie paleniska są też proponowane przez firmy piecowe (nie kominkowe) z bezpośrednim podłączeniem do komina.

Stąd moje pytania czy takie konstrukcje mają sens (ładowanie akumulatora tylko w palenisku, możliwościach konstrukcyjnych, itd.).

Wiem, że już otrzymałem odpowiedź, ze nie. Ale pociągnąć temat - zapytać, doprecyzować, upewnić się zawsze warto.

 

Małe naprowadzenie, zbuduj palenisko z idealnego izolatora, trzy termometry jeden w warstwie popiołu drugi w połowie wysokości i trzeci w wylocie może się ździwisz i zrozumiesz. Cciałbym zobaczyć palenisko (nie wkład blaszankę z deklarowaną temp spalin) z temperaturą na wylocie powiedzmy 150 stopni.

 

Zapewne jak to ciepło będzie uciekać w górę. Czyli temperatury licząc od popiołu ciepło, cieplej, gorąco. Co do temperatur to może mylnie ale gdzieś przeczytałem, że za zimne tez źle i dąży się do 180-200 st.C. Co do zobaczenia paleniska wszystkie moje pytania zmierzają do tego właśnie -> czy takie może istnieć?

Edytowane przez giman
druga odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam jednak nadzieję, że moje wcześniejsze posty wskazują, że jednak czytałem zarówno ten jak i wiele innych wpisów:)

Ani wcześniej ani teraz nie pisałem o wkładach kominkowych tylko o paleniskach piecowych (zaznaczałem, że ściny gruby szamot, waga po 400-600kg).

Takie paleniska są też proponowane przez firmy piecowe (nie kominkowe) z bezpośrednim podłączeniem do komina.

Stąd moje pytania czy takie konstrukcje mają sens (ładowanie akumulatora tylko w palenisku, możliwościach konstrukcyjnych, itd.).

Wiem, że już otrzymałem odpowiedź, ze nie. Ale pociągnąć temat - zapytać, doprecyzować, upewnić się zawsze warto.

 

 

 

Zapewne jak to ciepło będzie uciekać w górę. Czyli temperatury licząc od popiołu ciepło, cieplej, gorąco. Co do temperatur to może mylnie ale gdzieś przeczytałem, że za zimne tez źle i dąży się do 180-200 st.C. Co do zobaczenia paleniska wszystkie moje pytania zmierzają do tego właśnie -> czy takie może istnieć?

Twoje wątpliwości są zrozumiałe, pytania rzeczowe....dlatego będę tłumaczył bez ograniczeń (do skutku) :) . Palenisko piecowe, nie ma racji bytu bez masy akumulacyjnej odbierającej wytworzony nadmiar energii. Bez tego, będzie po prostu bardzo dobrej jakości wkładem kominkowym. Praktycznie niezniszczalnym....Ale marnującym część energii w kominie, lub wymagającym irracjonalnego (niewłaściwego) tłumienia dopływu powietrza do spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wątpliwości są zrozumiałe, pytania rzeczowe....dlatego będę tłumaczył bez ograniczeń (do skutku) :) . Palenisko piecowe, nie ma racji bytu bez masy akumulacyjnej odbierającej wytworzony nadmiar energii. Bez tego, będzie po prostu bardzo dobrej jakości wkładem kominkowym. Praktycznie niezniszczalnym....Ale marnującym część energii w kominie, lub wymagającym irracjonalnego (niewłaściwego) tłumienia dopływu powietrza do spalania.

 

Dzięki za cierpliwość ... Pewnie jeszcze ją potestuje ;)

 

Zaczynam rozumieć idee, w sumie rozumiałem ją już wcześniej, ale szukałem od niej wyjątków. Jak widać nie ma ich.

Z drugiej strony widzę, że jest kilka szkół zduńskich a propos tego zagadnienia - a to tylko wznosząco-opadowe masy akumulacyjne na dymnym, a to tylko akumulacyjne nadstawki, a to wystarczy stal z radiatorem co to wypromieniuje i obudowa przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to trzecie nie wierz. Szybko bierze i szybko oddaje. Klops :(
Dla jednego klops, dla drugiego ostrygi z kaparami! :D Rozumiem przesłanie Twojego wpisu, ale moje wtrącenie ma zwrócić uwagę na przydatność każdego rozwiązania, jeśli jest ono uwarunkowane potrzebami. Zdun to zawód który, jak to giman zaczyna łapać, wymaga elastycznego podejścia. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Czasach,kiedy piec niekoniecznie jest jedynym, czy głównym źródłem ciepła. 100 lat temu dobry zdun mógł umieć wybudować dwa - trzy modele pieca pokojowego i ze dwie angielki....Nic więcej nie potrzebował by uchodzić za super fachowca, bo skomplikowane tematy przekazywał do cechu, a tam wiedzieli komu je powierzyć. Dziś z takim zdunem może być większym problemem niż pożytek, jeśli nie zdejmie klapek z oczu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Rozumiem przesłanie Twojego wpisu, ale moje wtrącenie ma zwrócić uwagę na przydatność każdego rozwiązania, jeśli jest ono uwarunkowane potrzebami. Zdun to zawód który, jak to giman zaczyna łapać, wymaga elastycznego podejścia.[...]

I tu pojawia się pewna trudność po stronie klienta jak odróżnić elastyczność od braku wiedzy.

Tak jak napisałeś, niektóre rozwiązania ogólnie uznane za nieodpowiednie (dla większości zastosowań) w odpowiednich warunkach mogą być sensowne.

Kupujący musi dokonać w sobie znaczącego wzrostu wiedzy lub znaczącego wzrostu zaufania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym prosić Was o poradę . Buduję zimny kominek z płyt krzemianowo-wapniowych Varmsen , napędzany narożnym wkładem 10kW MBM z Kratki .pl https://kratki.com/sklep/pl/produkt/3449/mbm-10-lewy-bs-szyba-gieta .

 

Jestem obecnie na etapie kompletnej zabudowy , płyty zagruntowane ( jak na załączonej fotce)

 

IMG_20190402_190656_2.jpg IMG_20190405_164634_forum.jpg

 

Chciałbym teraz na te płyty przykleić siatkę elewacyjną z włókna . jaki klej zastosować , specjalne dedykowane kleje do kominków , czy wystarczy jakiś klej elastyczny np w klasie S1 , czy może zwykły klej do wtapiania siatki elewacyjnej do ociepleń ?

Zamierzam później położyć szpachlę . Zostało mi z budowy kilka worków https://franspol.com.pl/produkt/18/szpachla-gipsowa-bez-tasmy-gs-6. Czy będzie odpowiednia ?

 

Dodatkowo chciałbym też wokół wkładu wkleić płyty granitowe o grubości 2cm jak na zdjęciu poniżej . Jakiego kleju użyć do ich przyklejenia ?

 

kamień na kominek narożny.jpg

IMG_20190405_164634_forum.jpg

kamień na kominek narożny.jpg

IMG_20190402_190656_2.jpg

Edytowane przez merchel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr i Giman, to miał być komentarz do gimanowego zastanawiania się nad pieco-kominkiem z paleniskiem zduńskim. Porównanie zduńskiego i stalowego wkładu. Przy okazji wywołałam Piotra do tablicy ze świetnym wpisem o możliwościach i potrzebach :)

Ja niestety aż za dobrze wiem ile potrafi stalowy wkład zeżreć drewna i z jakim skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym prosić Was o poradę . Buduję zimny kominek z płyt krzemianowo-wapniowych Varmsen , napędzany narożnym wkładem 10kW MBM z Kratki .pl https://kratki.com/sklep/pl/produkt/3449/mbm-10-lewy-bs-szyba-gieta .

 

Jestem obecnie na etapie kompletnej zabudowy , płyty zagruntowane ( jak na załączonej fotce)

 

[ATTACH=CONFIG]429304[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]429302[/ATTACH]

 

Chciałbym teraz na te płyty przykleić siatkę elewacyjną z włókna . jaki klej zastosować , specjalne dedykowane kleje do kominków , czy wystarczy jakiś klej elastyczny np w klasie S1 , czy może zwykły klej do wtapiania siatki elewacyjnej do ociepleń ?

Zamierzam później położyć szpachlę . Zostało mi z budowy kilka worków https://franspol.com.pl/produkt/18/szpachla-gipsowa-bez-tasmy-gs-6. Czy będzie odpowiednia ?

 

Dodatkowo chciałbym też wokół wkładu wkleić płyty granitowe o grubości 2cm jak na zdjęciu poniżej . Jakiego kleju użyć do ich przyklejenia ?

 

[ATTACH=CONFIG]429303[/ATTACH]

Użyj tego co masz do wykończenia elewacji...A kamień już chyba wklejony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj tego co masz do wykończenia elewacji...A kamień już chyba wklejony?

 

kamień jeszcze nie wklejony , to ostatnie zdjęcie nie jest moje tylko przykładowe z netu ;-)

planowałem najpierw wkleić siatkę , a kamień dopiero przykleić do niej. CZy może lepiej kleić kamień bezpośrednio do płyty Varmsen ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pojawia się pewna trudność po stronie klienta jak odróżnić elastyczność od braku wiedzy.

Tak jak napisałeś, niektóre rozwiązania ogólnie uznane za nieodpowiednie (dla większości zastosowań) w odpowiednich warunkach mogą być sensowne.

Kupujący musi dokonać w sobie znaczącego wzrostu wiedzy lub znaczącego wzrostu zaufania :)

Trafiłeś na czuły punkt. Bez odrobiny wiedzy czy praktyki, nie ma możliwości odróżnić idioty od rzetelnego fachowca. Właśnie z kilkoma kolegami zdunami i producentami kafli, podziwiamy ewenement internetowy...Fejsbukowe zachwyty nad wklejanymi reklamami pewnego jegomościa, który pieprzy co trzecia robotę, z pożarami włącznie, a każde pojawienie się jego rubasznej podobizny z piecem w tle, budzi powszechne uwielbienie rosnącego grona fanek....Próba delikatnego zwrócenia uwagi nic nie daje, wręcz obraca się przeciwko negującemu rzetelność reklam i prawdomówność jegomości...:D Takie pomieszanie symbolu czasów, powszechnego zidiocenia, mocy marketingu i zdolności psychologicznych nierzetelnego "fachoFca"....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, odrobinę, wybacz ale moim zdaniem inwestor w większości nie ma szans na odróżnienie jednych od drugich i albo ma szczęście albo uwierzy w "będzie pan-i zadowolony-a"
Ale ja właśnie o tym piszę, że prawie nie ma szans odróżnić hochsztaplera od mistrza w necie....I co z tym zrobisz?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...