Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

A czy któreś z Pana zastrzeżeń dotyczących Salzburga mogą być dla mnie ważne - jako użytkownika laika? Lub powodować jakieś problemy z użytkowaniem?
Zastrzeżenia są głównie natury "można to było lepiej"...Nie podoba mi się płytkie palenisko - ale to wynik oczekiwań rynku - "niech nie wystaje za dużo". Ruszt - bez sensu w procesie spalania drewna. Ogień blisko szyby....Taki Smart w porównaniu z golfem... W porównaniu z jakimś kominkiem z dolnej czy średniej półki - to i tak Mercedes! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szukam piecokominka mam do dyspozycji powierzchnie ok 90x60 - myslalem o Dragon X + nadstawka Hopper no ale to proteza, na Salzburga mnie nie stać moze uda sie cos wybudować w rozsadnych pieniadzach (myslalem o masie ok 1 tony akumulacji), kostki CMA tez drogie ;)
Wszystkie nasadki typu krążki to protezy. Ze świderkami, bez świderków (obojętnie czy ze stalowymi, żeliwnymi czy tez ceramicznymi). Firmowane przez najlepszych producentów marketingowe wyciąganie kasy z portfeli naiwnych marzycieli o prawdziwej akumulacji. Średnia kwota ok 4000 zł za ten żart sprytnych producentów, to równowartość dwóch europalet cegły szamotowej ;) Oczywiście jak komuś wystarcza namiastka, może sobie taki gadget sprawić. Pierwszy ustawię się w kolejce by go komuś sprzedać! Tyle kasiory bez roboty! Ja muszę za 4000 murować prawdziwy wymiennik cały Boży dzień! http://blog.kominki-batura.pl/zaklete-krazki/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, postawiłem niedawno mała kozę , ze względu na ciężkie dojście do komina i usytuowanie,nie jest bardzo daleko od ściany pokrytej gładzią (ok 20 - 30cm) ściany są bardzo gorące więc chcę dać tam kamień gnejs grubości ok 3 cm i teraz zasadnicze pytanie czy wysoko elastyczny klej cm16 z Ceresit wytrzyma w fugach (

do 2 cm) tego kamienia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, postawiłem niedawno mała kozę , ze względu na ciężkie dojście do komina i usytuowanie,nie jest bardzo daleko od ściany pokrytej gładzią (ok 20 - 30cm) ściany są bardzo gorące więc chcę dać tam kamień gnejs grubości ok 3 cm i teraz zasadnicze pytanie czy wysoko elastyczny klej cm16 z Ceresit wytrzyma w fugach (

do 2 cm) tego kamienia ???

Skoro gładź jakoś to wytrzymuje, to CM 16 tym bardziej.....A jak nie wytrzyma, to za 2-3 lata poprawisz....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Planuję dogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym dużego basenu 45m3 wody. Wyliczyłem ze aby podgrzać wodę z 20 do 30 stopni potrzebuję nawet 500kWh energii. Oczywiście w praktyce nie będę dopuszczał do takiego wystudzenia, ale myślę że i tak potrzebuję co najmniej kominka 30kW z płaszczem wodnym i z obsługą rekuperacji (doprowadzanie powietrza z zewnątrz).

 

Czy ktoś może mi coś polecić? Większość producentów kończy oferty na 20kW. Znalazłem Tapis Hydro 40kW ale bez obsługi rekuperacji:(

 

Dodam, że w ubiegłym roku zainstalowałem kominek 20kW z płaszczem i buforem 1m3. Podłączyłem do grzejników i działa świetnie:D.

 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Planuję dogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym dużego basenu 45m3 wody. Wyliczyłem ze aby podgrzać wodę z 20 do 30 stopni potrzebuję nawet 500kWh energii. Oczywiście w praktyce nie będę dopuszczał do takiego wystudzenia, ale myślę że i tak potrzebuję co najmniej kominka 30kW z płaszczem wodnym i z obsługą rekuperacji (doprowadzanie powietrza z zewnątrz).

 

Czy ktoś może mi coś polecić? Większość producentów kończy oferty na 20kW. Znalazłem Tapis Hydro 40kW ale bez obsługi rekuperacji:(

 

Dodam, że w ubiegłym roku zainstalowałem kominek 20kW z płaszczem i buforem 1m3. Podłączyłem do grzejników i działa świetnie:D.

 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów,

Jacek

Kierowanie się mocą podawaną przez producentów, może Cie zaprowadzić w ślepy zaułek. 10 kg drewna, tylko teoretycznie ma 40 kWh. Musisz je dobrze spalić. Jak czytam "moc 40 kW", zapala mi się czerwona lampka, bo wiem, że więcej ogrzeję dobrym urządzeniem mającym ....12-14 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym dużego basenu 45m3 wody. Wyliczyłem ze aby podgrzać wodę z 20 do 30 stopni potrzebuję nawet 500kWh energii. Oczywiście w praktyce nie będę dopuszczał do takiego wystudzenia, ale myślę że i tak potrzebuję co najmniej kominka 30kW z płaszczem wodnym i z obsługą rekuperacji (doprowadzanie powietrza z zewnątrz).

 

Zacznij od tego, ile kW potrzebujesz, żeby pokryć straty (utrzymać temperaturę).

I czemu kominek?

Nawet, jak minimalna ilość ciepła trafi do pomieszczenia, w którym stoi to je przegrzejesz (jak to nowy dom albo starszy sensownie ocieplony).

Jak będzie ciepło też będziesz grzał nim basen? IMO lepsza do tego będzie pompa ciepła - jak pokombinujesz, to odpadowy chłód z niej wykorzystasz do chłodzenia domu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za (p)odpowiedzi!

 

Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.

Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.

Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

 

Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za (p)odpowiedzi!

 

Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.

Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.

Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

 

Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Jeśli masz dobry komin, Twoje oczekiwania powinny spełnić urządzenia z płaszczem wokół komory spalania i potrójnym przepływem dymu przez płomieniówki. Nie dlatego że są duże czy mają napisane na tabliczce znamionowej "dużo". To urządzenia które dystansują inne rozwiązania w odzysku energii ze spalanego drewna. Np Romotop 6.6.2 TV, czy Defro (chyba wszystkie modele). Urządzenia tego typu cechuje tez duża elastyczność. 6.6.2 TV stosowałem z powodzeniem z domach 100 m2, jak i 300 m2. Ciekawostką jest fakt, że Romotop chwali się "opracowaniem systemu", który Defro stosował już wiele lat wcześniej w kotłach. Moim zdaniem większa jest też zwyżka wydajności dzięki zastosowaniu układu triple pass, którą Romotop określa na "do 10%"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzanie jest odczuciem indywidualnym.

Mnie się nie przegrzewa, a że jest cieplej niż przed rozpaleniem oczywistość.

 

Tapis Hydro przekazuje 22% ciepła do pomieszczenia (78% do wody). Jak dostarczy do wody tylko te 8kW potrzebne do podtrzymania (24/7 - albo 16kW przez 1/2 czasu czy jeszcze w innych proporcjach - ważne, że 192kWh dziennie) to do pomieszczenia w którym stoi dostarczy 2,26kW czyli ponad 54kWh dziennie.

Ze świecą szukać nowego domu, gdzie pomieszczenie, w którym stoi kominek ma takie zapotrzebowanie w największe mrozy.

 

A co, gdy wodę trzeba będzie podnieść temperaturę wody? To już robi się sauna fińska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tapis Hydro przekazuje 22% ciepła do pomieszczenia (78% do wody). Jak dostarczy do wody tylko te 8kW potrzebne do podtrzymania (24/7 - albo 16kW przez 1/2 czasu czy jeszcze w innych proporcjach - ważne, że 192kWh dziennie) to do pomieszczenia w którym stoi dostarczy 2,26kW czyli ponad 54kWh dziennie.

Ze świecą szukać nowego domu, gdzie pomieszczenie, w którym stoi kominek ma takie zapotrzebowanie w największe mrozy.

 

A co, gdy wodę trzeba będzie podnieść temperaturę wody? To już robi się sauna fińska.

Dzięki za odpowiedź ale nie obawiam się tego, bo hala basenowa ma aż 450m3:) jest dwukondygnacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobry komin, Twoje oczekiwania powinny spełnić urządzenia z płaszczem wokół komory spalania i potrójnym przepływem dymu przez płomieniówki. Nie dlatego że są duże czy mają napisane na tabliczce znamionowej "dużo". To urządzenia które dystansują inne rozwiązania w odzysku energii ze spalanego drewna. Np Romotop 6.6.2 TV, czy Defro (chyba wszystkie modele). Urządzenia tego typu cechuje tez duża elastyczność. 6.6.2 TV stosowałem z powodzeniem z domach 100 m2, jak i 300 m2. Ciekawostką jest fakt, że Romotop chwali się "opracowaniem systemu", który Defro stosował już wiele lat wcześniej w kotłach. Moim zdaniem większa jest też zwyżka wydajności dzięki zastosowaniu układu triple pass, którą Romotop określa na "do 10%"

Piotrze, dziękuję. Rzeczywiście Defro wygląda porządnie, ma do 26kW mocy z czego do 16kW w wodzie. A do tego polska firma. Wezmę ofertę. Natomiast tego Romotop 662tv na stronie romotop.pl znaleźć nie mogę. Chyba już nie produkują:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za (p)odpowiedzi!

 

Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.

Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.

Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

 

Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Nie lepiej zainwestować w fotowoltaikę latem oddać to do sieci zimą odebrać.

Raz zainstalujesz to i spokój obliczysz dokładne zapotrzebowanie na dom i basen dla PC.

Kominek na biopaliwo postawisz, gdzie będziesz chciał, zero roboty szybko rozpalasz wszędzie czysto.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zainwestować w fotowoltaikę, latem oddać to do sieci, zimą odebrać.

Raz zainstalujesz to i spokój, obliczyć dokładne zapotrzebowanie na dom i basen dla PC

Kominek na biopaliwo postawisz gdzie będziesz chciał, zero roboty, szybko rozpalasz, wszędzie czysto.

 

Tak, przymierzam się do tego. Dlatego pompa ciepła. Nie podobają mi się jednak panele na dachu z karpiówką ale pewnie ulegnę na wiosnę. Kominek na biopaliwo już miałem w innym domu. To nie ta atmosfera. Kominek na pilota i zapach nafty to nie dla nas. Musi strzelać drewno;) Panele nie wykluczają kominka na szczęście:) ja w kominku palę tylko w weekendy. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...