Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli to jest dom, w którym nie mieszkasz, ale wynajmujesz, to rozważ czy w ogóle nie zlikwidować kominka. Ja bym tak zrobił, bo nie mam tyle zaufania do najemców, żeby pozwalać im bawić się ogniem w mojej nieruchomości. Sam widzisz jak nierozważni są ludzie, a to jeszcze nie najgorsze co mogło się przydarzyć (tym bardziej - jak sam piszesz - że prawdopodobnie rozpalali na maksa i szli spać na górę).

Jeśli jednak chcesz kominek zostawić, to na pewno nie w takim stanie. Na pewno trzeba obejrzeć dokładnie wkład czy nie jest gdzieś popękany, rozszczelniony, wypaczony; wymienić ruszt; powiększyć kratkę wlotową na dole; być może zmienić położenie kratek wylotowych (to zależy od ułożenia rury spalinowej - nie widać tego na zdjęciach). No i najgorsze może być w środku obudowy, prawdopodobnie masz system gk+wełna i przy takim paleniu wszystko się poodklejało/przytopiło/porozszczelniało. Wtedy cała obudowa do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?
O tym co dalej z kominkiem, powinien zadecydować niezależny fachowiec. Oczywiście jeśli komuś życie miłe...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak pisze animuss. Obudowy i tak na 90% nie da się uratować, bo przy tych temperaturach pewnie izolację wewnątrz szlag trafił i będzie ci śmierdziało przy każdym kolejnym paleniu.

Jeżeli się zdecydujesz na odbudowę, to weź dobrego fachowca, który zrobi to zgodnie ze sztuką i z przeznaczonych do tego materiałów - poprzedni wykonawca się nie popisał.

I może jakąś kłódkę do tego? :p Możesz zabronić najemcom palenia, ale i tak nie skontrolujesz co zrobią jak ich najdzie na robienie nastroju czy ciepełka w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?

 

Poza oceną stanu kominka warto sprawdzić komin, jeżeli nie robiłeś jeszcze przeglądu instalacji, to teraz jest dobry moment. Jeżeli masz komin systemowy, to najlepiej poszukaj kominiarza z kamerką.

Btw, w tym roku pierwszy raz od 4 lat zaordynowałem czyszczenie komina, dotychczas kominiarz tylko sprawdzał lusterkiem drożność przewodu. Sadzy na dnie wyczystki było tyle co cukru-pudru na pączku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza oceną stanu kominka warto sprawdzić komin, jeżeli nie robiłeś jeszcze przeglądu instalacji, to teraz jest dobry moment. Jeżeli masz komin systemowy, to najlepiej poszukaj kominiarza z kamerką.

Btw, w tym roku pierwszy raz od 4 lat zaordynowałem czyszczenie komina, dotychczas kominiarz tylko sprawdzał lusterkiem drożność przewodu. Sadzy na dnie wyczystki było tyle co cukru-pudru na pączku :)

Brawo TY!

 

Jesteś żywym przykładem na to, jak powinna wyglądać sprawa kupna i montażu kominka czy pieca. Masz dużą wiedzę i świadomość...Niestety duże firmy producenckie, nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktu w otoczce odpowiedniego instruktażu i opieki dla nabywcy. Po trosze wszyscy zbieramy teraz żniwo sprzedaży internetowej, sprzedaży zakładającej ilość, a nie jakość produktu....Masa urządzeń obsługiwanych w niskiej kulturze, głównie przez ludzi bez pojęcia, tworzy aurę mało przychylną dla branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Otrzymałem dzisiaj komin systemowy, nie będę pisał jakiej firmy. Najprawdopodobniej będzie przy nim zbudowany piec kaflowy, nie taki z popularnego serwisu all... tylko prawdziwy piec kaflowy z prawdziwych kafli z rodzinnej manufaktury. Pytanie na jakiej wysokości mam zabudować wejście do komina? Czy to jest uzależnione od budowy samego pieca? Jeden zdun powiedział żeby wejście zrobić na wysokości ok 120cm nie pytając o budowę urządzenia. Zaznaczył również aby wysokość komina od czopucha wynosiła minimum 3,5m.

Chciałbym aby ten piec nie był jakimś kolosem a najlepiej możliwie małych rozmiarów. Może być wysoki bo pomieszczenia będzie miało 4m wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Otrzymałem dzisiaj komin systemowy, nie będę pisał jakiej firmy. Najprawdopodobniej będzie przy nim zbudowany piec kaflowy, Pytanie na jakiej wysokości mam zabudować wejście do komina? Czy to jest uzależnione od budowy samego pieca?

 

Najestetyczniej będzie wyglądało,gdy podłączenie dostosujemy do urządzenia, które będzie podłączone do niego.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobić coś "na urząd", albo zapytać w Sparthermie...

 

Serwis Spartherm po 3 tygodniach spuścił mnie w kanał radząc kupić sobie w internecie klej do szmotu i skleić pęknięcia bez wyjmowania elementów.

W okolicach Piaseczna chętnych na dorobienie rozpadających się płyt nie znalazłem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis Spartherm po 3 tygodniach spuścił mnie w kanał radząc kupić sobie w internecie klej do szmotu i skleić pęknięcia bez wyjmowania elementów.

W okolicach Piaseczna chętnych na dorobienie rozpadających się płyt nie znalazłem. ;)

Pytanie, czy te pęknięcia są groźne? Popękało od naprężeń termicznych, czy szamot oberwał od erozji fizykochemicznej i zaczyna się rozsypywać? W pierwszym wypadku jeżeli całość się trzyma się w kupie, to ja bym zostawil, no chyba, że chodzi o kwestie estetyczne. Klejenie na dłuższą metę nie pomoże, skoro pękło w tych miejscach, to znaczy, żeb tam szamot pracuje i klej i tak sie wykruszy. Jeżeli szamot się kończy to faktycznie trzeba wymienic. Masz możliwośc wyjąć płytki przez drzwiczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo TY!

 

Jesteś żywym przykładem na to, jak powinna wyglądać sprawa kupna i montażu kominka czy pieca. Masz dużą wiedzę i świadomość...Niestety duże firmy producenckie, nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktu w otoczce odpowiedniego instruktażu i opieki dla nabywcy. Po trosze wszyscy zbieramy teraz żniwo sprzedaży internetowej, sprzedaży zakładającej ilość, a nie jakość produktu....Masa urządzeń obsługiwanych w niskiej kulturze, głównie przez ludzi bez pojęcia, tworzy aurę mało przychylną dla branży.

Dzięki Piotrze :) Trochę czasu mi zajęło nauczenie się prawidlowego palenia. Chociaż fakt - od poczatku wiedziałem, że z wkładem z kaufmarketu i kartongipsem nie poszaleję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krakers, eniu

Pękły 3 płytki na ściankach bocznych i w zasadzie rozpadła się płytka z otworami nad popielnikiem.

Kominek wytrzymał 20 lat to pewnie pociągnie jeszcze z 10, zwłaszcza przy moim okazjonalnym korzystaniu z niego.

Przy okazji remontu w chałupie chciałem go doprowadzić do stanu gwarantującego dalsze bezproblemowe użytkowanie, ale cóż kominkarze są zainteresowani nowymi instalacjami, serwisem niekoniecznie.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krakers, eniu

Pękły 3 płytki na ściankach bocznych i w zasadzie rozpadła się płytka z otworami nad popielnikiem.

Kominek wytrzymał 20 lat to pewnie pociągnie jeszcze z 10, zwłaszcza przy moim okazjonalnym korzystaniu z niego.

Przy okazji remontu w chałupie chciałem go doprowadzić do stanu gwarantującego dalsze bezproblemowe użytkowanie, ale cóż kominkarze są zainteresowani nowymi instalacjami, serwisem niekoniecznie.

Dzięki za pomoc

Jeśli to nie jego robota, to nie ma się czym interesować. Zamów serwis fabryczny. Przyjadą, zrobią, skasują.... (szamoty pionowe średnio ok 200 Euro bez dojazdu, roboty). Ja serwisuję swoim klientom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...