Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Sugerujesz że niekomercyjnie nic nie zrobiłem na tym forum? ;)

To tylko młodzież może tak uważać ;)

A młodzież dzisiaj jest bardzo rozbestwiona i "życzeniowa" :)

 

Twój test wkładów pozwolił mi wybrać faworyta,którym stał się wkład konkurencji :)

Co do obudowy kominka podobnie, trzeba myśleć a nie zdawać się na słowo jedynie.

Ze stu rozwiązań wybieramy jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

potrzebuję wkładu kominkowego do obudowy z ciepłych płyt. Kominek ma służyć rekreacyjnie i jako dogrzewanie w chłodniejsze dni.

Szyba prosta, otwierana na bok.

Po długich poszukiwaniach do wyboru mam dwa:

- Kratki MBM 10

- Kobok Vertical 440/570.

 

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z ww.? Jakoś powinna być podobna czy któraś konstrukcja jest wyraźnie lepsza?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję wkładu kominkowego do obudowy z ciepłych płyt. Kominek ma służyć rekreacyjnie i jako dogrzewanie w chłodniejsze dni.

Szyba prosta, otwierana na bok.

Po długich poszukiwaniach do wyboru mam dwa:

- Kratki MBM 10

- Kobok Vertical 440/570.

 

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z ww.? Jakoś powinna być podobna czy któraś konstrukcja jest wyraźnie lepsza?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

 

Kobok, mimo że to nie produkt krajowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję wkładu kominkowego do obudowy z ciepłych płyt. Kominek ma służyć rekreacyjnie i jako dogrzewanie w chłodniejsze dni.

Szyba prosta, otwierana na bok.

Po długich poszukiwaniach do wyboru mam dwa:

- Kratki MBM 10

- Kobok Vertical 440/570.

 

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z ww.? Jakoś powinna być podobna czy któraś konstrukcja jest wyraźnie lepsza?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Nie znam w/w modeli wkładów bo mam Basię z kratki.pl i producenta zdecydowanie polecam.

Obudowę kominka mam zamknięta, bez kratek i z płyt akumulacyjnych.

Baska sprawdza się wyśmienicie w takiej zabudowie.

Co ja wejdę do kogoś z kominkiem to odrzuca mnie od razu zasyfiona szyba kominka, co ktoś wejdzie do mnie to jest w szoku, że szyba jest czysta ;)

 

Lubię przedstawiać zdjęcia na potwierdzenie słów, zatem Baska tak wygląda na parę minut wstecz, tradycyjnie z popiołem w środku bo to też fajny efekt ;)

Ostatni raz palone było jakieś 3 miechy wstecz,jak trzeba było zrobić atmosferę ;)

20210529_012000_copy_1512x2016.jpg

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam w/w modeli wkładów bo mam Basię z kratki.pl i producenta zdecydowanie polecam.

Obudowę kominka mam zamknięta, bez kratek i z płyt akumulacyjnych.

Baska sprawdza się wyśmienicie w takiej zabudowie.

Co ja wejdę do kogoś z kominkiem to odrzuca mnie od razu zasyfiona szyba kominka, co ktoś wejdzie do mnie to jest w szoku, że szyba jest czysta ;)

 

Lubię przedstawiać zdjęcia na potwierdzenie słów, zatem Baska tak wygląda na parę minut wstecz, tradycyjnie z popiołem w środku bo to też fajny efekt ;)

Ostatni raz palone było jakieś 3 miechy wstecz,jak trzeba było zrobić atmosferę ;)

[ATTACH=CONFIG]456786[/ATTACH]

Kombinowałeś kiedyś, by pozamykać wszystkie szybry i doloty podczas palenia w tej swojej Baśce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po jakiejś godzinie od rozpalenia zamykam wszystko i tak dopala się do końca.

Intencji pytania może nie wychwyciłeś ;p

Rozpalasz a gdy już ogień bucha taki na maksa to odcinasz dopływ powietrza (jakaś przepustnica jak masz).

A potem dzielisz się obserwacjami:

- zgasło całkowicie po minucie, dwóch,

- pali się nadal ale tak spokojniej,

- bez większych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intencji pytania może nie wychwyciłeś ;p

Rozpalasz a gdy już ogień bucha taki na maksa to odcinasz dopływ powietrza (jakaś przepustnica jak masz).

A potem dzielisz się obserwacjami:

- zgasło całkowicie po minucie, dwóch,

- pali się nadal ale tak spokojniej,

- bez większych zmian.

Oczywiście, że jest różnica, ale tak jak zauważyłeś, nie zgaśnie całkowicie z braku powietrza ;)

Pali się znacznie spokojniej, jezory ognia tak anemicznie podchodzą do góry, jakby w zwolnionym tempie, no i jest ich zdecydowanie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem przebić się przez wyszukiwarkę i znalazłem Pani pisty dotyczące wkładu z gilotyną. Akurat mi chodzi o MBM 10 z prostą szybą otwieraną na bok.

Generalnie to chyba mimo wszystko skłaniamy się bardziej ku Kobokowi, choć nie znalazłem w sieci wyraźnego wskazania za albo przeciw tym obu wkładom.

Na plus dla Koboka to (według dystrybutor ma) stal 4cm vs 3cm MBMa, czopuch z giętej blachy i ogólnie +40kg wagi, więc może jednak jest nieco solidniejszy...z drugiej strony 3 lata krótsza gwarancja i produkcja poza PL.

Tak czy inaczej Żonie bardziej spodobał się Vertical z pionową szybą, więc cóż, zobaczymy...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie - Kobok ma ruszt z popielnikiem, MBM jest bezrusztowy. Czy to nie jest argumentem "za" MBM?

 

Do prawidłowego spalania drewna, ruszt jest zbędny. Wychładza palenisko i trzeba go co jakiś czas kupować, skoro jest... ;) Serwis to teraz chyba wszyscy mają jakoś ogarniety. Kto nie ma serwisu, ten się sam eliminuje z rynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...