Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dzień dobry

 

Proszę o podpowiedź jak do kominka akumulacyjnego, z komorą spalania z cegły szamotowej, wprowadzić dopływ powietrza z zewnątrz.

Pod kominkiem jest doprowadzenie kanałem,powietrza z zewnątrz budynku, Zastosowane będą drzwiczki kominkowe z popielnikiem,

Nie ma w nich możliwości podpiecia kanału z powietrzem.

Edytowane przez AleksanderG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, Sprawa wyglada tak chcę rozebrać istniejacy stary piec kaflowy i przerobić na kominek kaflowy akumulacyjny. Mam już w doprowadzone przy piecu kanałem powietrze. Jak wykonać palenisko z szamotu to już wiem, ale jak do tej pory nie znalazłem rozwiazania, jak technicznie wykonać dopływ powietrza z kanału do paleniska. Najprosciej byłoby zakupić drzwiczki z mozliwością podpiecia do kanału z powietrzem, ale takich nie znalazłem. Tylko całe wkłady komin kowe maja taka mozliwość. Nie doszukałem się takze technicznego sposobu wprowadzenia powietrza do komory spalania. Czy nawiercić cegły szamotowe ? w kanale z powietrzem będzie zamontowana też przepustnica manualna, (nie będzie sterowana elektronicznie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, Sprawa wyglada tak chcę rozebrać istniejacy stary piec kaflowy i przerobić na kominek kaflowy akumulacyjny. Mam już w doprowadzone przy piecu kanałem powietrze. Jak wykonać palenisko z szamotu to już wiem, ale jak do tej pory nie znalazłem rozwiazania, jak technicznie wykonać dopływ powietrza z kanału do paleniska. Najprosciej byłoby zakupić drzwiczki z mozliwością podpiecia do kanału z powietrzem, ale takich nie znalazłem. Tylko całe wkłady komin kowe maja taka mozliwość. Nie doszukałem się takze technicznego sposobu wprowadzenia powietrza do komory spalania. Czy nawiercić cegły szamotowe ? w kanale z powietrzem będzie zamontowana też przepustnica manualna, (nie będzie sterowana elektronicznie).

 

Troszkę zdjęć mojego rozwiązania tego problemu powinieneś znaleźć na "taki sobie piecyk ceramiczny". Drzwiczki też da się zrobić we własnym zakresie, moje spawacz ogarnął wg instrukcji. Drzwiczki oczywiście z nawiewem inaczej szyba raczej będzie się brudzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, Sprawa wyglada tak chcę rozebrać istniejacy stary piec kaflowy i przerobić na kominek kaflowy akumulacyjny. Mam już w doprowadzone przy piecu kanałem powietrze. Jak wykonać palenisko z szamotu to już wiem, ale jak do tej pory nie znalazłem rozwiazania, jak technicznie wykonać dopływ powietrza z kanału do paleniska. Najprosciej byłoby zakupić drzwiczki z mozliwością podpiecia do kanału z powietrzem, ale takich nie znalazłem. Tylko całe wkłady komin kowe maja taka mozliwość. Nie doszukałem się takze technicznego sposobu wprowadzenia powietrza do komory spalania. Czy nawiercić cegły szamotowe ? w kanale z powietrzem będzie zamontowana też przepustnica manualna, (nie będzie sterowana elektronicznie).

 

 

Drzwiczki z nawiewem są...ale dość drogie...Ta które wskazał Remiks ( "taki sobie piecyk ceramiczny"), mają odseparowany nawiew....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
Witam , czy jest możliwość montażu wkładu kominkowego a przynajmniej umieszczenia jej tylnej częsci w pomieszczeniu przygotowanych do Sauny i obudowaniem go kamieniami aby wykorzystać i ciepło tyłu na ogrzanie pomieszczenia ? chodzi mi o inforamacje jak bardzo rozgrzewa się tył wkładu kominkowego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym mocowac portal do obudowy z płyt K-W? chce okleić wkład (Arysto a12 slim) do okoła ok 15cm kamień/płytka i dołożyć portal z drewna/kamienia. Jakimś mamutem to przykleic? sklejkę skręcę z płytą KW? Jeśli kamień to na jaki klej?

 

 

Czymkolwiek...najlepiej ze dwa trzy różne sposoby klejenia. Jeden puści, drugi przytrzyma...Ja jeszcze drutem czasem łapię od środka, ale to raczej przy kamiennych portalach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, z góry przepraszam za moją amatorszczyznę, ale mam kilka pytań odnośnie kominka (to mój pierwszy sezon jako palacz :D)

 

Chciałem zapytać o efektywność takiego kominka oraz prawidłowy sposób jego obsługi. Kominek znajduje się w salonie 45m2. Kilka razy już udało mi się go rozpalić. Pięknie to wygląda ale jeżeli chodzi o efekt cieplny, to jestem zawiedziony. Powietrze wylotowe z kratki jest raptem 1 stopień cieplejsze niż temperatura otoczenia. Najbardziej nagrzewa się szyba, obudowa kominka jest zimna. Z tego co zerknąłem to ciepłe powietrze ogrzewa ukrytą w obudowie kominka rurę dymową, i ta rura tak naprawdę oddaje ciepło. Całość jest dosyć mało efektywna (no chyba, że tak ma być). Być może ja coś źle robię, albo mam źle skonstruowany kominek. Prośba o uwagi i ewentualne instrukcje w rozpalaniu. Generalnie dolot powietrza i szyber otwieram na maksa w czasie rozpalenia. Gdy ogień przygasa a drewno się żarzy, domykam powietrze i szyber o 3/4 (jak dobrze rozumiem, domknięcie szybra zwiększa temperaturę gazów spalania i tym samym rura dymowa powinna być cieplejsza).

 

 

Mój model kominka to: Arysto A10P/510DJ 14kW

1634490679750.jpg

1634490548092.jpg"

Lewo dolot powietrza, prawo szyber

1634490548086.jpg

 

Rura dymowa w obudowie:

1634490548082.jpg"

1634490548077.jpg

 

Amatorski pomiar temperatury tuż nad kratką wylotową (wyciągnięta) po rozpaleniu kominka (najbardziej efektywna faza gdy drewno się żarzy) - osiągnąłem 0,9 stopnia więcej niż w pokoju:

1634490548071.jpg

1634490548092.jpg

1634490679750.jpg

1634490548071.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, z góry przepraszam za moją amatorszczyznę, ale mam kilka pytań odnośnie kominka (to mój pierwszy sezon jako palacz :D)

 

Chciałem zapytać o efektywność takiego kominka oraz prawidłowy sposób jego obsługi. Kominek znajduje się w salonie 45m2. Kilka razy już udało mi się go rozpalić. Pięknie to wygląda ale jeżeli chodzi o efekt cieplny, to jestem zawiedziony. Powietrze wylotowe z kratki jest raptem 1 stopień cieplejsze niż temperatura otoczenia. Najbardziej nagrzewa się szyba, obudowa kominka jest zimna. Z tego co zerknąłem to ciepłe powietrze ogrzewa ukrytą w obudowie kominka rurę dymową, i ta rura tak naprawdę oddaje ciepło. Całość jest dosyć mało efektywna (no chyba, że tak ma być). Być może ja coś źle robię, albo mam źle skonstruowany kominek. Prośba o uwagi i ewentualne instrukcje w rozpalaniu. Generalnie dolot powietrza i szyber otwieram na maksa w czasie rozpalenia. Gdy ogień przygasa a drewno się żarzy, domykam powietrze i szyber o 3/4 (jak dobrze rozumiem, domknięcie szybra zwiększa temperaturę gazów spalania i tym samym rura dymowa powinna być cieplejsza).

 

 

Mój model kominka to: Arysto A10P/510DJ 14kW

1634490679750.jpg

1634490548092.jpg"

Lewo dolot powietrza, prawo szyber

1634490548086.jpg

 

Rura dymowa w obudowie:

1634490548082.jpg"

1634490548077.jpg

 

Amatorski pomiar temperatury tuż nad kratką wylotową (wyciągnięta) po rozpaleniu kominka (najbardziej efektywna faza gdy drewno się żarzy) - osiągnąłem 0,9 stopnia więcej niż w pokoju:

1634490548071.jpg

 

To drewno w kominku kiedy było ścięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu zapytał o drewno z powodu zadymienia wewnątrz kominka.

 

Nie palimy drewnem, które po ścięciu nie leżakowało krocej niż 2 lata w odpowiednich warunkach. Nie palimy drewnem iglastym.

 

Jak dla mnie to co pokazujesz na zdjęciach jak dla mnie jest nieco przerażające. Chocby ta pordzewiała rura dymowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kominek odziedziczyłem (wraz z zakupem nieruchomości). Dlatego pytam Was, co rekomendujecie, co jest nie tak z kominkiem, że nie oddaje temperatury (być może to norma, a kominek jest bardziej dekoracyjny niż funkcjonalny).

 

Drzewo to dąb. Szyber domykać w procesie dopalania? Rekomendujesz wymianę rury dymowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jest nieco przerażające. Chocby ta pordzewiała rura dymowa.

A to na pewno rdza, czy może zabrudzenie.

Taki kominek odziedziczyłem, co jest nie tak z kominkiem, że nie oddaje temperatury

A jaką ilość tego drewna spaliłeś w jednym wsadzie i w jakim czasie?

Wkład spory Arysto A10 P / 510 DJ

Dane techniczne:

 

Model A10P/510 DJ

Moc maksymalna 14 kW

Moc nominalna 11 kW

Szerokość Frontu 670mm

Wysokość Frontu(Fw) 450/510/570mm

Głębokość Frontu 450mm

Wysokość Kapelusza(Kw) 490/490/510mm

Wysokość Całkowita(W) 1260/1320/1400mm

Sposób otwierania lewo, prawo

Max szerokość polana 50cm

Sprawność 70,00%

Zużycie paliwa 3,9kg/h

Strumień masy spalin 12g/s

CO(13%O2) 0,13%

Masa 170kg

Średnica komina 200mm

Średnica dolotu powietrza 100mm

Wysokość Podbudowy 320/ 200mm**

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na pewno rdza, czy może zabrudzenie.

 

A jaką ilość tego drewna spaliłeś w jednym wsadzie i w jakim czasie?

 

Ciężko mi to określić, od 3-5 połówek pieńka. Pali/żarzy się do 3h.

Generalnie w kominku nie ma dużego zadymienia, ciąg jest dobry. Na zdjęciach bardziej szyba jest brudna :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...