Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów.

Tydzień trawiłem cały wątek i nadal mam wątpliwości jaką metodą ocieplić moje poddasze.

Konstrukcja jest taka:

- dachówka ceramiczna (jeszcze nie położona)

- łaty/kontrłaty

- papa

- pełne deskowanie

- krokwie 18x8

- krokwie koszowe i grzbietowe 24x18

 

Pod dachem strop żelbetowy lity na całej powierzchni na którym będzie zabudowana GK jakaś część raczej użytkowa niż mieszkalna.

Ta "wykrojona" z poddasza część będzie ścianką pionową przy skosach oddalona od kolankowej około 1m (dach 30' przy kolankowej tylko 0,5m).

Docelowo, kiedyś będzie WM z rekuperacją dolnej części budynku (pod stropem).

Poddasze na dziś wygląda tak:

 

[ATTACH=CONFIG]248140[/ATTACH]

 

Na zdjęciu tego jeszcze nie ma ale przestrzeń między krokwiami została obita pionowymi deseczkami do murłaty od strony zewnętrznej (przeciw gryzoniom i skrzydlatym).

Z uwagi na brak możliwości zapewnienia szczeliny wentylacyjnej pod deskami - patrz jak krokwie zamykają przestrzenie względem krokwi koszowych/grzbietowych - nie mam możliwości wentylowania konstrukcji drewnianej i ocieplenia.

CO ZROBIĆ, by żyć zdrowo, nie przemarzać i nie przepłacać za ogrzewanie?

Ostatecznie zerwać papę i położyć membranę wysokoparoprzepuszczalną od góry mogę, nie ma jeszcze położonej dachówki. Ale to jest ostateczność i do wykonania wtedy, gdy nie będzie innej rady.

Z pośród ponad 800 postów w tym wątku może 5% było wartościowych merytorycznie. Proszę zatem o odpowiedzi w temacie mych wątpliwości bo nasycenie U, p.poż lambdą itp jest wystarczające. Koszty owszem mają znaczenie, ale nie są jedynym kryterium.

Póki co, u mnie pianka OK wygrywa z całą resztą metod ocieplenia tej konstrukcji ale wątpliwości jest co nie miara.

Witam,

Opisany dach jest klasycznym przypadkiem dla zastosowania pianki OK. Bez żadnej szczeliny, natrysk bezpośrednio na deskowanie. W przypadku zastosowania wełny niezbędne będzie wykonanie szczeliny wentylacyjnej, z gwarantowanym przepływem suszącego strumienia powietrza. No to trzeba bardzo uważnie rozwiązać w kalenicy itd. Porównywane są ceny pianki vs. wełna ale nikt nie bierze pod uwagę o ile więcej trzeba dopłacić w formie odpowiedniej jakości dodatkó aby ten układ (izolacja wełną) funkcjonował w miarę prawidłowo.

Z powodu zaangażowania w wiele zdarzeń o charakterze promocyjnym nie zaglądałem jakiś czas na forum. Jeżeli będzie potrzeba bardziej szczegółowych odpowiedzi to jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a więc tak... piana pęka,

Nie wiem czy Kolega ze "szkoły" ND ale wielokrotnie, w tym i innych wątkach było poruszane i prostowane, że pękanie pianki może ( nie musi tak być ) dotyczy wyłącznie pianek ZK. Pianka OK (otwartokomórkowa) jest trwale elastyczna i ulega odkształceniom, nie pękając i kompensując nawet znaczne zmiany geometrii więźby dachowej.

Co do styropianu, z pełnym szacunkiem dla jego efektywności/ceny to ze względu na znaczny, średni współczynnik oporu dyfuzyjnego (60-70), co skutkować może skierowaniem przepływu o podwyższonej zawartości pary wodnej poprzez elementy więźby i nieszczelności na styku izolacji i drewna. Daje to duże ryzyko powstawania trwałych zawilgoceń i finalnie degradacji drewna. Stara zasada: drewno powinno być otoczone materiałami o znacznie niższych współczynnikach oporu dyfuzyjnego: izolacje włókninowe, granulowane-zasypowe oraz pianki o niskim współczynniku Mi (nie umiem wstawić litery greckiej mi). Z pianek natryskowych ten warunek spełniają wyłącznie pianki OK, który dla np. Ic wynosi tylko 3,3.

Pozdrawiam

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat czemu nie nazwiesz tego inaczej ... jako mostek dyfuzyjny.

 

no i właśnie tu leży problem ... = paroizolacja ... czyli niczym się to nie różni od wełny .. tylko ceną.

Nie będę od nowa przekopywał łopatą... Od wełny pianka różni się kluczowym dla skuteczności termoizolacyjnej parametrem. Różni się i to w stopniu, wprost, nie do pojęcia, biorąc pod uwagę jej, tak niski, opór dyfuzyjny. Co ciekawe opór ten maleje wraz z wzrostem grubości izolacji.

Dla cierpliwych i wnikliwych... jaki to parametr ?

Pozdrawiam

 

P.S. Potrzeba stosowania paroizolacji wynika, przede wszystkim, z funkcji pomieszczenia, budowy przegrody, rodzaju zastosowanej wentylacji, strefy klimatycznej i mikroklimatycznej. Nieprawdą jest jakoby trzeba było zawsze stosować paroizolację w przypadku zastosowania pianki OK.

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Właśnie mam już zrobione piankowanie wewnątrz. I teraz pytanie jak ta piankę zabezpieczyć? Będą sufity podwieszane. Słyszałem teorie ze w ogóle nie potrzeba jej zabezpieczać, ale tez słyszałem, że dobrze by było od sufitu założyć paroizolacje.

 

Odnośnie pekania pianek to tez słyszałem ze może tylko pękać zamknietokomórkowa. Niedługo sprawdze to w praktyce. Tylko kto daje zk od wewnątrz, toż to bardzo drogie jest.

 

Poza tym nie wiem jakby miała ta pianka pękać, przecież ona jest elastyczna.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam już zrobione piankowanie wewnątrz. I teraz pytanie jak ta piankę zabezpieczyć? Będą sufity podwieszane. Słyszałem teorie ze w ogóle nie potrzeba jej zabezpieczać, ale tez słyszałem, że dobrze by było od sufitu założyć paroizolacje.

 

Odnośnie pekania pianek to tez słyszałem ze może tylko pękać zamknietokomórkowa. Niedługo sprawdze to w praktyce. Tylko kto daje zk od wewnątrz, toż to bardzo drogie jest.

 

Poza tym nie wiem jakby miała ta pianka pękać, przecież ona jest elastyczna.

Witam,

badania (IC) przeprowadzone ostatnio dla klimatu umiarkowanego we Francji, potwierdzają brak niezbędności stosowania paroizolacji pod pianką. Obowiązuje, dalej, stosowanie paroizolacji dla pomieszczeń o dużej emisji pary wodnej.

Pianka OK nie pęka! (jaki ładny motyw reklamowy wyszedł :)) Mam na myśli zakres możliwych i występujących w rzeczywistości odkształceń i zmian geometrii więźby. Oczywiście, zapewne znajdzie się taki który po rozerwaniu próbki będzie twierdził, że to kłamstwa marketingowe ale cóż... sorry, taki mamy klimat mentalny.

Pozdrav

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak zamocowałeś folie od dołu? Chodzi o to czy mogę założyć folie bezpośrednio na sufit podwieszany który będzie opuszczony względem pianki o np 0,5m?

 

 

Z reguły tak robią. Czy to piana czy wełna to kleją do rusztu i na to płyta.

 

Sory ale edytowałem bo cytat mi się wkleił od kszhu a miał być twój

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie, nie wiem lub jak wolicie nie trafiłem na wypowiedzi o mostkach przy pianie ale przy ociepleniu wełną mówi się by robić to na krzyż by nie było mostków a goście od piany mówią że aplikują na membranę... tę pod dachówką grub. 15cm i to jest odpowiednik 25-25cm wełny...ale tu rodzi mi się pytanie...ja mam krokwie 20cm; wełny dał bym 20cm pomiędzy i 5 lub 10cm pod krokwie w poprzek i mostków niet!

jak zaaplikują pianę od membrany to skończą 5 cm przed ich krawędzią czyli jak na krokwie nabiję GK to będzie 5cm pustka, to też izolacja ale czy te 20cm krokwie w tym układzie nie będą mostkami...przecież nie będzie pod nimi ocieplenia... a może 20cm krokwi ma taki opór, że mostka również nie będzie? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. 15cm piany nie spełnia normy budowlanej, i nie dostaniesz odbioru domku

Chyba że ktoś zaproponował ZK ale ja osobiście bym na to nie poszedł.

ad2. 15 cm piany zastępuje 15 cm wełny

zgoda tylko na pewno będzie szczelniej pod warunkiem że ekipa wie co robi

ad3. równowartość 25cm wełny to 25 cm piany

j.w.

ad4. drewno jest zimniejsze od piany czy wełny, to zawsze będzie mostek

Tyle że z reguły przy takiej aplikacji krokwie dodatkowo też są psikane około 5 cm piany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wiem lub jak wolicie nie trafiłem na wypowiedzi o mostkach przy pianie ale przy ociepleniu wełną mówi się by robić to na krzyż by nie było mostków a goście od piany mówią że aplikują na membranę... tę pod dachówką grub. 15cm i to jest odpowiednik 25-25cm wełny...ale tu rodzi mi się pytanie...ja mam krokwie 20cm; wełny dał bym 20cm pomiędzy i 5 lub 10cm pod krokwie w poprzek i mostków niet!

jak zaaplikują pianę od membrany to skończą 5 cm przed ich krawędzią czyli jak na krokwie nabiję GK to będzie 5cm pustka, to też izolacja ale czy te 20cm krokwie w tym układzie nie będą mostkami...przecież nie będzie pod nimi ocieplenia... a może 20cm krokwi ma taki opór, że mostka również nie będzie? ;-)

 

Jeśli masz pieniądze, zrób tak jak Adam_mk radzi w "bieda domach"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...