Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja poddasza pianką


maluk

Recommended Posts

Odradzam w takim układzie stosowanie płyt OSB na podłogę stropika. Znacznie lepsze pod względem dyfuzyjnym będą zaimpregnowane deski np. 1,5".

SM

 

Pytam z czystej ciekawości bo też czeka mnie ten krok

Wszyscy wykonawcy mówili mi że OSB jest ok , (zaznaczam że planuję pianę o bardzo małej absorpcji wody (ICY).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytam z czystej ciekawości bo też czeka mnie ten krok

Wszyscy wykonawcy mówili mi że OSB jest ok , (zaznaczam że planuję pianę o bardzo małej absorpcji wody (ICY).

 

Różnica w dyfuzji między deskami, z natury rozszczelnionymi szczelinami a płytą OSB jest co najmniej pięciokrotna. Po prawdzie to będąc w zgodzie z właściwościami materiału należałoby zrobić pod OSB szczelinę a w OSB nawiercić otwory fi 30 w siatce co 20-25 cm. Chyba, że przewidziana jest WM z R. To znacząco zmienia sytuację.

A co do sorbcji wody to dobre podejście do tematu ale nie tylko ICY ma takie parametry. Również PCC.

Pozdrav

SM

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, to mój pierwszy post na tym forum i mam pytanie. Przeprowadzam właśnie remont swojego domu i będę wykonywał izolację dachu pianką , a konkretnie Sealguard 500 o grubości 20 cm. Izolacja będzie wykonana od murłaty do szczytu dachu, tak jak zaznaczyłem to zielonym kolorem na załączonym obrazku.

I teraz pytanie:czy izolować jeszcze strop pomiędzy piętrem, a niezagospodarowanym (nieogrzewanym) poddaszem - zaznaczone na czerwono.

 

Wykonawca twierdzi, że nie trzeba, ale wydaje mi się że jednak trzeba, ponieważ w zimie piętro będzie ogrzewane, a poddasze już nie i ciepło będzie "uciekać" do góry.

gdzie izolowac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, z membraną i dachówką cementową 115m2.

Planowana była wełna (0,036) 18cm między krokwie i 15cm pod nimi

Jeśli zamieniać na pianę to ile jej powinienem dać aby wyszło na to samo? OZC dobrane przez Asolta, pompa ciepła kupiona więc nie może być zimniej niż wg. obliczeń bo pompa nie da rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dać tyle samo piany o porównywalnym współczynniku np. 0,037. Porównując wełnę i pianę o takim samym współczynniku lambda przenikanie ciepła będzie takie samo. Różnica przejawia się w innych aspektach np: producenci gwarantują, że z wiekiem nie zmienia swoich właściwości izolacyjnych (lambda starzeniowa) , brak mostków termicznych, nie obciąża dachu, bezpieczna dla alergików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem, że tego stropu nie ocieplam, przynajmniej póki co i zobaczę jak będzie. w razie potrzeby zawsze można to zrobić później, jeżeli okaże się to potrzebne. Ocieplanie tylko stropu ma też swoje wady. Schody strychowe zwykle sa slabo ocieplone jelsi w ogóle i mamy mostek termiczny, trzeba ocieplac ścianę szczytową od wewnątrz, no i na strych wchodzi mróz, co dla możliwości przechowywania tego i owego może mieć znaczenie.

 

Co do grubości piany otwartokomórkowej to, tak jak już było powiedziane uczciwy przelicznik to 1:1 i masz pewność że będzie niegorzej, a pewnie lepiej, bo jest ciągłość izolacji. Natomiast opowieści typu 20cm piany zastąpi 30cm wełny to ściema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

Odświeżam trochę wątek,może jeszcze ktoś tu zagląda.

Potrzebuję weryfikacji planu związanego z adaptacją i ociepleniem poddasza. Dach czterospadowy/koperta około 150 m2 na wierzchu ocynk z lat'70 co jakiś czas odnawiana (malowania+wymiana gwoździ na farmery) blacha układana "na rąbek". Cały dach odeskowany. Dach szczelny nie cieknie od 40 lat. Na deski chcę dać 20cm piany.

 

Czy można dać piankę bezpośrednio na deski nad którymi jest tylko blacha?

 

Z tego co znalazłem w tym wątku, takie rozwiązanie nie jest dobre. Czy zastosowanie wiatroizolacji w odległosci 3-4cm od deskowania załatwi sprawę? Co lepiej zastosować folię niskoparoprzepuszczalną czy wysokoparoprzepuszczalna? Czy folię kłaść między krokwiami, czy objąć też krokwie.

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów robił/zrobił coś takiego i jaki jest tego efekt na dzis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam wątpliwości co do owinięcia razem z krokwiami, jeśli by doszło do poważniejszego przecieku na krokwi to woda spłynęłaby jak rynienką na murłatę i na ścinę kolankową. Jak wiadomo nie ma możliwości objęcia folią na styku murłata-krokwia. Oczywiście jest to skrajne założenie , ale biorę je pod uwagę. Oczywiście byłoby też mniej pracy z układaniem na całej połaci, niż tylko pomiędzy krokwiami.

 

Rozmawiałem też z wykonawcą , który zaproponował alternatywne -droższe rozwiązanie, piankę zamkniętokomórkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZK raczej odpada ze względu na cenę, zostaję przy OK. Pozostaje rozciągać membranę zszywacz, listwy itd.

 

Wydasz ze 2x więcej niż przy wełnie z rolki uzyskując to samo U (jak sam położysz wełnę to ze 3x taniej wyjdzie).

Czemu tak zafiksowałeś się na pianę? Nie bez powodu jest rozwiązaniem tak mało popularnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na ochotnika wniesiesz te 250 paczek wełny na drugie piętro i przy okazji nie zaśmiecisz i nie uszkodzisz drewnianych schodów to zapraszam. I to jeszcze trafisz na taką pogodę, że nie zaleje Ciebie i wełny przy noszeniu- wyobrażasz sobie syf na parkiecie. Wynosiłem, nie sam 80 arkuszy OSB i wiem co to znaczy. I raczej 3x taniej nie wyjdzie, może ok 2 tys. Jeśli znasz technologię wykonania tamtych lat, to nie masz krokwi co 50 cm, tylko 68,88,78 itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...