Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec i na co najtaniej- czym palić ??????


pchla169

Recommended Posts

Witam, mam pytanie do użytkujących, a mianowicie, chodzi o to, ze jestem na etapie wyboru pieca, znaczy i opału. Zastanawiałam się nad ekogroszkiem, bo jakiś dziwny szał na to powstał ostatnio, ale jakoś mnie to nie przekonuje, mam 3 ha ziemi wchodziłam już na temat wierzby energetycznej, ale co z tradycyjnym opalaniem, czyli drewno i węgiel, wiem, , wiem wygoda, z podajnikami, ale mając rębarkę do wierzby to chyba tez taka opcja jest możliwa? Ręce już nam opadają i nie mam pojęcia co się opłaca, bo rata kredytu swoją drogą,a tu opalić trzeba, a z drugiej strony, my w pracy, a wracamy i w domku ciepło, może jest jaka alternatywa, albo inne rozwiązanie, które połączyło by tę wygodę z przystępnymi wydatkami na opał?? Błagam pomocyyyyyyyyyy:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
O widze tłumy się pchaja:), no nic, moze jednak ktos sie zlituje??

Co sądzicie o weberman 25kw?

 

Odpiszę trochę dyplomatycznie.

 

1. Jak zakładasz spalanie samego ekogroszku - wystarczy palnik klasyczny (tylko po co się ograniczać?)

 

2. Jak chcesz spalać miały oraz groszki, alternatywą są żeliwne palniki typu Brucer, Ekoenergia, APPM, Burner. Te modele spalają granulację 0-32mm, można współspalać owies czy pellet. Samodzielne spalanie pellet odpada ze względów bezpieczeństwa (brak odpowiednich zabezpieczeń).

 

3. Jak chcesz dalej rozszerzyć stosowane paliwa, to szukać dobrej tzw rynny (zwracać uwagę, czy ma dysze powietrza wtórnego). Taki palnik spala groszki, miały, węgle brunatne, zrębki, pellet, owies... Do tych ostatnich tzw bio należy doposażyć palnik w układ strażaka. Granulacja 0-32mm

 

Zobacz ten wpis:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4721396&viewfull=1#post4721396

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą wierzbę darowałbym sobie nawet mając własna ziemię. 1 tona węgla odpowiada 3 tonom mokrej masy drzewnej ew. 1.5 tonie suchej masy. Biorąc do wyliczeń średnie spalanie na poziomie 3 ton na sezon trzeba ściąć i wrzucić do rębarki 9 ton mokrej masy drzewnej. Masz na to czas i siłę? Że nie wspomnę o zmagazynowaniu tego.

1. Tańsza opcja: ekogroszek (trochę roboty przy piecu ale da się wytrzymać, komfort cieplny jak przy gazie)

2. Droższa opcja: gaz ziemny (całkowicie bezobsługowe)

Resztę wytłumaczył kolega Jarecki79

pozdrawiam

Edytowane przez freezyear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to będzie zbierać od sąsiadów butelki PET, szmaty i kalosze i palić nimi w kotle. Ale to nie jest ani legalne, ani przyjazne dla środowiska.

 

Pomysł z wierzbą mi się osobiście podoba, ale nie każdemu się nada -- patrz uwaga przedpiścy o jej zbieraniu i obrabianiu. Poza tym akurat tej konkretnej rośliny energetycznej nie darzę wyjątkową sympatią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Ciekawe w tym wątku jest to, że KrzysztofLis2, najlepszy doradca na forum, zamiast sensownie doradzić, proponuje (żartem) spalanie butelek PET, szmat i kaloszy. Drugi formułowicz Elfir zwraca uwagę, że w wątku ogrzewanie nie powinno się pytać o to jaki wybrać piec co i czym najtaniej palić. Panie ADMINISTRATORZE proponuję przenieść ten wątek do ogrodów (bo wierzba energetyczna to przecie roślina).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Wierzba do spalania bezpośredniego się nie bardzo nadaje ... cóż dało by się, ale jak się buduje "tradycyjnie" choć nie wiadomo co to jest

czy kurna chata .. czy może piec C.O który jest młodszy od pompy ciepła jak by się kto pytał ..

pompa ciepła to tradycjniejsze ogrzewanie.

 

Wierzbę ścina się wykaszarką z piłą tarczową ..

później kładzie się ją na drągach / wiąże pasami zaciskowymi i dnie się piłą na patyki odpowiadającej długości...

nie używam rębaka tylko wszytko na hałdach harace piłą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jednak zdecydowałam sie na Piec na wszystko Red HIT PLUS na paliwo stałe i jestem bardzo zadowolona, po pierwszej zimie piec zdał egzamin w pełni, Paliliśmy węglem i drzewem.

 

A jak przygotowujecie ciepłą wodę użytkową? Może mogę coś doradzić? Coś ekologicznego i wygodnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro już tu jesteś, to powiedz mi w jakim celu Viessmann wciska ludziom bufory do PC, w domach gdzie jest 100% podłogówki?

 

Nie chcę się wtrącać :) ale chyba do małych inwerterowych pomp to nie "wciskają". Z tego co wiem to powinno się stosować do on/off większej mocy. Ponadto zależy jak podłogówka jest sterowana. Co w sytuacji jak głowice na rozdzielaczach będą poprzymykane? W sytuacji gdzie są zamontowane głowice na rozdzielaczach nie odważył bym się nie dać jakiegokolwiek bufora. Inna sprawa to sensowność regulacji podłogówki siłownikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa to sensowność regulacji podłogówki siłownikami :)

 

A no właśnie. Nie dość że system wychodzi dużo drożej, to jeszcze pogarsza się jego sprawność (gorszy COP). I jeszcze w jakiej taryfie ładować ten bufor? W taniej kiedy pompa i tak nie wykorzystuje swojej mocy, czy w drogiej?

Nie mam bufora od sześciu lat i kompletnie nie rozumiem po co miałbym go sobie wstawić. A Viesiek robi to nagminnie. Ciekawe dlaczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko oni ale chyba wszystkie firmy niemieckie zalecają stosowanie buforów dla domów jednorodziny ale wielkości 50-100l. Jednakże nie jest to chyba obligatoryjne. To chyba taki "mały" bezpiecznik dla błędów instalatora. Jednakże wydaje mi się, że to w gestii instalatora jest czy go zamontuje. Jednakże najlepiej by było aby sam zainteresowany się wypowiedział.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to prawda, ale kiedyś słyszałem, że te bufory wzięły się stąd, że w niemczech, są preferencyjne ceny za prąd do PC. Jest osobna linia, jest osobny licznik tylko do PC, ale energetyka możne na kilka godzin wyłączyć prąd. I dlatego są te bufory.

tak słyszałem kiedyś, chociaż nie chce mi się w to wierzyć ;)

 

Inna kwestia, że te bufory, to pozostałość z okresu, kiedy dominowały instalacje grzejnikowe i taki bufor był koniecznością.

 

A biorąc pod uwagę, że sprzedaż oryginalnego bufora z naklejką to dodatkowy zysk dla firmy (a kosztują słono), to wcale się nie dziwię że je sprzedają nawet w czasach, gdy większość robi podłogówkę :p

potem słyszymy o wycenach na PC za 80tys....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Palę ekogroszkiem od dawna i musze przyznać, że opłaca się. Kupuję tylko w takiej firmie Kup pan Wyngiel bo słyszałem, że mają dobry węgiel, prawdziwy polski, z wysoką wartością opałową. Mają też transport, więc dla mnie idealnie.

 

Skoro rzeczywiście jesteś z Krakowa, to palisz może od dawna, ale już niedługo :)

Nie planujesz modernizacji kotłowni? Słyszałeś o tym, że już za kilka lat nie będzie można spalać paliw stałych?

Viessmann jest partnerem walki ze smogiem w Krakowie. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą (TUTAJ) służę pomocą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...