Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściany w piwnicy - z bloczków czy betonowe?


cage23

Recommended Posts

Witam,

 

zamierzam wiosną przyszłego roku rozpocząć budowę swojego domu. Dom jest w pełni podpiwniczony. W projekcie ściany w piwnicy pownniny byćbetonowe - wylewka. Rozmawiałem z kolegą budowlańcem i powiedział, że to dość drogie rozwiązanie i on polecałby ściany z bloczków i trzpieni betonowych - to ponoć tańsze rozwiązanie. W biurze powiedzieli mi, że można zrobić taką adaptację.

 

Pytanie tylko czy ściany betonowe, wylewane, są faktycznie dużo droższe od tych z bloczków? Mnie osobiście najbardziej przeraża konieczność zaszalunkowania tego wszystkiego - to chyba mogą być spore koszty. Dodatkowo trzeba mieć pewnie super doświadczoną i sprawdzoną ekipę. A z racji tego, że w dzisiejszych czasach coraz mniej osób decyduje się na piwnicę zastanawiam sie czy takich fachowców znajdę...

 

Osobna kwestia to taka jakie ściany wy polecacie, szczególnie Ci, którzy domy podpiwniczone już wybudowali?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica - lepsza będzie ściana monolityczna z betonu /szczelniejsza/

 

Co do tego że nikt nie będzie umiał zrobić szalunku - to bez jaj proszę...

 

Najmij kogoś kto ma/wypożyczy szalunki "systemowe"

szalunek z desek to rzeczywiście będzie mało-ekonomiczny...

 

PS czy ten kolega-budowlaniec nie ma wytwórni bloczków betonowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, moja ekipa od piwnicy miała własne szalunki i nawet słyszeć nie chciała o bloczkach, tzn. wg szeryfa koszt robocizny na bloczkach i na monolicie byłby ten sam tyle, ze czas dłuższy (wiec dla nich nieopłacalny) i więcej roboty, dlatego zaopatrzył się w szalunki, ściany równe, proste i solidne, ja i moja piwnica polecamy ;)

a ten Twój majster to pewnie jest "majster bloczkowy", szalunków nie ma, i nie umie na nich robić (a pewnie nie robił nigdy i się boi po prostu), a deski to oczywiście sobie odpuść, poszukaj lepiej kogoś z szalunkami, boom budowlany już minął takze szanse masz niemałe, a szalowanie systemowe to nie tylko piwnice; ogrodzenia, sciany, szamba, zbiorniki, baseny, mury oporowe itd itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie koszt ściany monolitycznej to trzy elementy: 1)beton - w sumie pikuś,2) zbrojenie + robocizna ( och ta stal... tu kieszeń boli, ale nie znam projektu konstrukcji ani warunków geologicznych więc się tylko domyślam że masz siatkę, zbrojenie co 15 cm #12 a to znaczy kręcenia sporo i stali też nie mało),3) szalowanie - jak ekipa ma własne szalunki to tak jak beton to jest pikuś. Zaleta to proste ściany... no dość duża szybkość wykonania.. ale jeżeli Ci słabo zawibrują..... (lepiej być i pilnować) to się może okazać, że po zdjęciu szalunków masz łande bąble.. dlatego jako projektant to oczywiście mówię ściana monolityczna... ale stawiając się na miejscu osoby, która płaci..mówię bloczki.. do piwnicy gości wprowadzać nie będziesz.. jeżeli nie masz jakiegoś pięciopiętrowca to takie rozwiązanie wystarcza.. jeżeli chodzi o szczelność to przecież ani bloczki ani żelbet nie są szczelne :) do tego służy izolacja wodna ( przypadku piwnic -ciężka) + drenaż....
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zobaczę czy uda mi się znaleźć jakąś ekipę z szalunkami i doświadczeniem. Pewnie tak ale wezmą też pewnie ze 30k pln drożej od innych. A co do bloczków to polecałbyś rafal190 sciany z samych bloczków czy też co jakiś czas układane belki (trzpienie) betonowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już powienin określić konstruktor. To jest najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jednakże jeżeli nie masz wykonanych badań gologicznych to on nie będzie w stanie określić parcia gruntu a tym samym nie powie nic:) Dlatego zwróć jedynie uwagę na to by to były bloczki z czystego betonu (duży współczynnik na ściskanie). Natomiast co do murowania.. bloczek ma wymiar 25/38/12 lub 14.. Ścinanę fundamentową zrób gr 25.. trzpień powinien być zrobiony co max 6 m. (Nie znając waunkow geologicznych chyba bym zrobił co 4, ale to moje zdanie). Zbrojenie trzpienia powinno być połączone ze zbrojeniem ławy - dobrze o tym myśleć w czasie robienia ławy bo potem trzeba wklejać a żywica droga jest:) .. Ale można też inaczej... zamiast trzpienia z lanego betonu można zrobić tzw pilastry.. To znaczy wymurować słupki z przekęconych bloczków, tworząc miejscami ścianę grubości 38 cm. Ściany działowe piwnicy najlepiej robić z bloczkow na sztorc czyli 12 cm grubości..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years później...
odświeżę trochę temat, jeśli wybrać szalowanie ścian piwnicy deskami to jak miałoby to wyglądać? od razu szalowanie i lanie na pełną wysokość ścian piwnicy czy powiedzmy zalewanie na 2x (pierwszym razem do połowy, drugim razem druga połowa)?pytam bo wiadomo beton dość bardzo rozpiera i słyszałem opcje że szalunek ścian piwnicy z desek może nie wytrzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...