Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt rekuperacji


nodan

Recommended Posts

KB - skrót kierownik budowy

Po uzyskaniu PNB dostaniesz swoj projekt budowlany z pieczątkami urzędu.

Po uzyskaniu PNB-(pozwolenia na budowe) do projektu domu tego z went.graw. dołącz kopie projektu went.mech. tak dla wykonawców i KB.

Ktoś kto będzie Ci robił projekt went.mech. powie Ci ile kominów wentylacyjnych potrzebujesz(do czego i ile nakazuje prawo).

Póżniej tylko informujesz wykonawców o zmianach w ilości kominów ustalonych z projektantem went.mech.

To wszystko co musisz zrobić.

Przepraszać nie musisz,po to jest forum aby pytać.

Nikt nie "Alfą i Omegą" w każdej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...

Po uzyskaniu PNB-(pozwolenia na budowe) do projektu domu tego z went.graw. dołącz kopie projektu went.mech. tak dla wykonawców i KB.

Ktoś kto będzie Ci robił projekt went.mech. powie Ci ile kominów wentylacyjnych potrzebujesz(do czego i ile nakazuje prawo).

Póżniej tylko informujesz wykonawców o zmianach w ilości kominów ustalonych z projektantem went.mech.

 

Dla formalności - jeśli sam projektuję WM i sam ją wykonuję powinienem (muszę?) dołączyć projekt/rysunek do wpisu w dzienniku?

PS. Czy podobnie powinienem postąpić chcąc wyprowadzić konim kotła (do 21 kW) poziomo przez ścianę zew. zamiast przez dach...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla formalności - jeśli sam projektuję WM i sam ją wykonuję powinienem (muszę?) dołączyć projekt/rysunek do wpisu w dzienniku?

 

Najlepiej zapytaj KB bo to on robi wpisy do dziennika budowy.Mnie się wydaje,że nie musisz.

 

PS. Czy podobnie powinienem postąpić chcąc wyprowadzić konim kotła (do 21 kW) poziomo przez ścianę zew. zamiast przez dach...?

 

Porozmawiaj z KB na ten temat,czy w Twoim przypadku to rozwiązanie będzie działać i czy będzie zgodne z prawem i wymogami producenta pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Najlepiej jest zgłosić się do architekta z taką sprawą. Ja aż takich problemów nie miałem, ale też zastanawiałem się jak to wygląda od strony technicznej. Z tym, że ja miałem osobno dwa zabiegi wykonane; sam kupiłem od Alnor'u rekuperator, natomiast montaż wykonywała firma instalacyjna niepowiązana zupełnie z producentem sprzętu. Sam niestety bym się tego nie podjął. Wiem też, że można to wziąć w pakiecie - sprzęt od razu z instalacją od jednej osoby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co sadzicie o produkcie Alnor HRU-MinistAir-W-450? Do tej pory zrobilem research i maja jeden z tanszych i sporo dobrych opinii w internecie. Mam dom wielkosci 240 m, wokol mnostwo zieleni, cala rodzina alergiczna i potrzebuje skutecznego rekuperatora do filtrowania pylkow i kurzu. Czy taki Minist zda egzamin?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat - ale nie chcę zakładać nowego wątku.

 

Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).

Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

 

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat - ale nie chcę zakładać nowego wątku.

 

Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).

Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

 

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

 

Wykonać można, tylko po co? Wentylacja ma suszyć, kanały nawiewne mają być czyste. Montaż samych kanałów nie zapewni suszenia i w kanałach coś się może zalęgnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).

Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

 

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

 

Skoro wykończeniówka dopiero po zimie to można, jak najbardziej w SSZ. Tylko instalacje trzeba odpowiednio zabezpieczyć, zakorkować wszystkie otwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A wg Was to ile powinna wyniesc ostateczna cena rekuperatora wraz z montazem dla domu 240 m. Przegladam i ceny sa rozne. Na razie usuwam z listy domowe firmy bo jakos mam ograniczone zaufanie do nich

Dam ci taki przykład.

Była sobie kiedyś firma Klima-Pol

Potężna, mnóstwo ludzi

Wykonywali duże inwestycje biurowe, edukacyjne i hotelowe

W przeciągu jednego tygodnia dosłownie zniknęła z powierzchni ziemi

Komornik, nawet nie miał czego zająć by spłacić wierzycieli

 

Praca przy wentylacji to tak prosta robota, że 99% wykonują je "domowe" firmy i 1 os. działalności.

Nawet jeśli znajdziesz dużą firmę, to trzeba będzie zapłacić znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie usuwam z listy domowe firmy bo jakos mam ograniczone zaufanie do nich

Jakość instalacji zalezy od wykonania i komponentów. Ze względu na to, że robocizna jest prosta, to cięzko spartolić montaż.

Natomiast jeśli obawiasz się problemów z centralą, za nią odpowiada producent.

Tak więc czy zamontuje Ci ją "fachowiec" z wielkiej firmy, czy instalator z małej nie ma większego znaczenia, byleby było wg. zaleceń montażu producenta i podpisany papier rozruchowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...