Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja TV, SAT i LAN


Gość eciver

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 253
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po co robić tak rozbudowaną instalację LAN w domu? Ja bym zrobił max 2-4 gniazda łącznie do komputera stacjonarnego plus podłączenie 1-2 accesspoint-ów do radiówki (zależnie od uzyskanych zasięgów). Wcześniej trzeba zrobić pomiary zasięgu aby określić lokalizację accesspoitów, by pokryć polem cały dom + taras. To tak na marginesie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie koncept masz bardzo dobry.

 

Jeśli chodzi o antenę satelitarną - ona musi być od południa, bo orbita geostacjonarna jest w płaszczyźnie równika i tego nie zmienisz :p

 

Gdzieś w środku domu, może przy jakiejś szafce w przedpokoju możesz umieścić gniazdo LAN do podłączenia ewentualnego AP WiFi żeby móc korzystać z Internetu na laptopie czy smartphonie. Sygnał z garderoby na poddaszu niekoniecznie musi dotrzeć w każdy zakamarek i okolice domu.

Tam gdzie TV powinno być też gniazdo LAN bo większość telewizorów można podłączyć do Internetu. A za pare lat spopularyzuje się znacznie ipTV, wtedy skrętka będzie jak znalazł.

 

Od anteny SAT przy dwóch konwerterach Quattro musisz wyjść 8 koncentrykami.

Zadbaj o to, żeby przewody na zewnątrz (mające kontakt ze słońcem, deszczem, temperaturą) były żelowane, unikniesz ich wymiany za parę lat. W ściany też nie pchać byle koncentryka z marketu za 30 gr/mb bo będzie za pare lat kucie ścian. Pomyśl o np. Triset-113. To praktycznie najlepszy przewód w tym przedziale cenowym.

 

Jeśli chodzi o dobór anten naziemnych, to zależy od poziomów sygnałów i kierunków, a to od lokalizacji i mocy nadajników. Chodzi głównie o TV.

Zorientuj się z jakich nadajników będziesz odbierał TV (najpewniej po ustawieniu anten sąsiadów) i sprawdź odbiór, tzn. mały telewizorek, jakaś Yaga do tego i poskakać po dachu oceniając odbiór. Daleko od nadajnika ściana to może być zbyt nisko. Jeśli też TVP1 w twojej okolicy nie nadaje na VHF, to możliwe, że nie będziesz potrzebował tej anteny w ogóle.

No i to nieszczęsne DVB-T. Za 3-4 lata zniknie naziemny analog, już powoli zastępuje go DVB-T. Jeśli już możesz odbierać 2 i 3 multipleks, to nie myśl o analogowej TV, bo nie ma sensu. Sprawdź na stronie emitela no i koniecznie samemu, bo teoria teorię a praktyka praktyką. Prawdopodobnie DVB-T bardzo uprości instalację (tzn. tylko antena UHF i FM, przeważnie niekonieczny wzmacniacz ani zwrotnice kanałowe, antena mniejsza).

 

Jeśli chodzi o kamerę, domofon... Jakiekolwiek przewody w ziemi muszą być kablami (tzn. do układania w ziemi), inaczej się rozlecą.

Domofony z kamerą z reguły nie potrzebują koncentryka, obraz idzie przewodem domofonowym. Także może być problem z podłączeniem domofonu do TV, chyba, że znajdziesz domofon, który ma taką opcję.

 

Zadbać też trzeba o inną stronę instalacji.

Do "centralki" doprowadź przewód uziemienia z szyny wyrównawczej, kable staraj się układać w miarę blisko siebie, bez rozwalania ich z dala od siebie ile się da. Inaczej po każdej burzy będzie trzeba wymieniać sprzęt.

Edytowane przez michcio0711
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel koncentryczny do TV/radio ma impedancję dokładnie 75 Ohm.

Klasa to raczej wewnętrzne nazewnictwo producenta, podkreśla sobie tym jakość swojego kabla :)

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do układania przewodów w peszlu. To nawet lepiej. Technologie teleinformatyczne zmieniają się co kilka lat i warto jest mieć możliwość zmiany okablowania (przynajmniej w pewnym stopniu).

 

Co do wzmacniacza - zależy od tego, jaki poziom sygnału uzyska się na antenie. To można ocenić dopiero po zmontowaniu instalacji.

 

Możesz jeszcze ułożyć przewody głośnikowe w salonie i zakończyć gniazdami. Chodzi o tylne kolumny kina domowego. Wtedy nie plączą się od nich kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie w temacie ale myślę że się może przydać. Jeżeli mamy w domu ścianę na której możemy wyświetlić projektor to warto w tym miejscu ukryć jakąś rynienkę na kable. Może się kiedyś przydać bo efekt powalający i ceny projektorów są na poziomie telewizorów. Ja o tym nie pomyślałem a kupiłem i teraz wyglada to "trochę" fajansiarsko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione rozprowadzenie kina domowego, w rogi salonu, po podłodze, i zakończone będzie właśnie gniazdkiem. Tak samo ściana na TV. Wstawiony mam taki kanał prostokątny (chyba z wentylacji ;) ). Świetna sprawa. Wtyczka się mieści. Chyba jest zdjęcie w dzienniku. niestety już jest za późno do wstawienia skrętki. Bo raczej nie puszcza się go razem w peszlu z prądowymi. Mam jeden TV i jedną skrętkę do każdego pokoju, może wystarczy. Jak będzie TV to może nie będzie internetu, jak nie to Wi-fi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Ja bym zrobił max 2-4 gniazda łącznie do komputera stacjonarnego plus podłączenie 1-2 accesspoint-ów do radiówki (zależnie od uzyskanych zasięgów)

Oglądałeś kiedyś coś po G w jakości FullHD?

Jak nie to spróbuj.

Czasami nawet N-ka nie wyrabia, kiedy więcej klientów i robi się ruch 'w eterze'.

Do tego Wifi daje jednak czasami odczuwalnie większe opóźnienia choćby w graniu online.

Ja też jestem zwolennikiem Wifi, bo to brak pałętających się kabli ale nie przesadzajmy że ta technologia jest na tyle dobra żeby w ogóle wyprzeć kable...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam, jestem w przede dniu wykonywania instalacji więc mam do Was kilka pytań i prośbę o poradę:

 

1/ instalacja internetowa

 

- planuję pociągnąć skrętkę UTP kat5 od miejsca planowanego montażu anteny internetu bezprzewodowego do garderoby na poddaszu

 

- skrętka pójdzie następnie z garderoby do pokoi na poddaszu (3) i na parterze (2); dodatkowo z garderoby jeden przewód pójdzie do holu na ew. podpięcie AP WiFi

 

- w garderobie tej rozmieszcze router (czy switch?) ro rozdzielenia sygnału

 

- podłączenie ew. internetu z tpsa - rozumiem że przewód trzeba podciągnąć z miejsca planowanego montażu telefonu (?) również do garderoby? również skrętka czy kabel telefoniczny ytksy?

 

2/ Instalacja tv

 

- antena zamontowana na stronie południowej domu; planuję wyposażyć talerz w konwerter quattro i pociągnąć od niej 4x koncentryk do garderoby

 

- w garderobie zlokalizować multiswitch: 4 wejścia od anteny; wyjścia następnie koncentrykiem do pokoi na poddaszu (2) i parterze (2)

 

- w garderobie zlokalizowany będzie również splitter do rozbicia sygnału C+/CP na owe 4 telewizory; w spliterze karta abonencka; przy tv dekodery z kartami od splitera

 

Czy prawidłowo to rozplanowałem? Będzie działać:)?

 

Czy połączenie multiswitcha i splitera w jednym systemie jest prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknąłem jeszcze na poniższy schemat:

 

 

 

generalnie chcę zrobić coś podobnego, tyle że bez anten naziemnych, może kamera...

 

na schemacie Dipola jest info o 2talerzach, 2 konwerterach quattro i 8 x koncentryk do multiswitcha

 

* czy w moim przypadku jest to konieczne czy wystarczy 1xtalerz, 1xquattro, 4xkoncentryk żel. do multiswitcha? bo u nich chyba mowa o 8 odbiornikach tv

* czy od multiswitcha do gniazdek w pokojach prowadzić 1xprzewód czy 2xprzewód (na pokój)

 

witu102,

a po co skrętka w tym przypadku, możesz rozjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...