Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

docieplanie kanałów wentylacyjnych od reku


Recommended Posts

5 cm dodatkowej izolacji wystarczy. Kanału od czerpni, jeśli też idzie flexem izolowanym, nie trzeba na strychu dodatkowo docieplać - te 2cm wełny wystarczająco zabezpieczają przed wysoką temperaturą latem, a zimą to bez większego znaczenia. Jeśli na stryszku jest czysto i nie ma syfu, a jest nieco cieplej dzięki stratom z niższych pomieszczeń, to można wykonać "strychowy GWC" czyli brać powietrze ze strychu do reku zimą, a latem przestawić się na czerpnię zewnętrzną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przeczytałem temat i chciałbym się upewnić, bo wspominana min np.50mm warstwa ocieplenia dotyczy kanałów w pomieszczeniach nieogrzewanych - lecz nie o to chce pytać...

 

...ktoś mądry wspomniał, że kanały przechodzące przez pomieszczenia mieszkalne defacto nie muszą być ocieplane - ale czy napewno? U mnie będę miał docinki ok.3m pionowe przez ciepłe pokoje poddasza, zabudowane płytą g-k, czy ocieplać je?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeśli na stryszku jest czysto i nie ma syfu, a jest nieco cieplej dzięki stratom z niższych pomieszczeń, to można wykonać "strychowy GWC" czyli brać powietrze ze strychu do reku zimą, a latem przestawić się na czerpnię zewnętrzną.

 

Czy taki strychowy GWC będzie wskazany na stryszku, na którym widać miedzy belkami stropu ułożoną wełnę mineralną? Czy filtr rekuperatora zdoła wychwycić ewentualne włókna wełny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr rekuperatora zdoła wychwycić ewentualne włókna wełny?

Wełna nie pyli non-stop, więc ryzyko jest małe. Dla pewności i lepszej izolacji przykryj sobie tą wełnę czymś paroprzepuszczalnym. Albo folią paroprzepuszczalną, a jeśli by była za droga, to agrowłókniną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie mam jeszcze podbitki pod okapem dachu dlatego na stryszku nieogrzewanym wiat hula. Jak będzie podbitka zastosuję panele wentylacyjne i o tyle zmniejszę dostęp powietrza do przestrzeni na stryszku nieocieplonym. Czy ilość tego powietrza wystarczy dla WM tak żeby nie zasysało mi go z części ocieplonej domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie mam jeszcze podbitki pod okapem dachu dlatego na stryszku nieogrzewanym wiat hula. Jak będzie podbitka zastosuję panele wentylacyjne i o tyle zmniejszę dostęp powietrza do przestrzeni na stryszku nieocieplonym. Czy ilość tego powietrza wystarczy dla WM tak żeby nie zasysało mi go z części ocieplonej domu?

Dom 100 m2 ma kubaturę strychu powiedzmy 100 - 300 m6. To wystarczy na 1 - 3 godziny pracy rekuperatora. Potem zacznie wciągać na strych zimne powietrze (stanie sie to dużo wczesniej bo nastąpi mieszanie się powietrza wciąganego z już obecnym). Izolacja stropu nad parterem musiała by być bardzo słaba by te napływające powietrze nagrzać. Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka, tu trzeba myśleć!

Kanał czerpni na nieogrzewanym strychu nie musi być właściwie ocieplony, ale w pomieszczeniach ogrzewanych musi być nie tylko dobrze docieplony, ale też zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci! A dlaczego? Pomyśleć, to nie boli! Albo zlecić fachowcom.

 

PS

Poprawka oczywiście.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
nawiew lub wywiew ale po stronie wnętrza domu

 

Hmm, czy aby na pewno, czy można tak prosto odpowiedzieć przy znikomej ilości danych,

Przeanalizujmy przykładowe, bardzo częste, zdarzenie w domu Jana Kowalskiego, i jego instalację, bardzo typową z resztą,

Na zewnątrz -20, w domu +22

Centrala w suszarni, czyli pomieszczeniu gospodarczym - ale to nie ma znaczenia,

Kanały nawiewne nie ocieplone, poprowadzone we wnętrzach

Brak GWC, brak grzałki w centrali

 

Jaka będzie temperatura nawiewu, czyli powietrza w kanałach? coś lekko powyżej 0st, może +1st, +2st

 

A więc co z zasadą:

 

ogólnie izoluje sie wszędzie tam gdzie będą występować różnice temperatur pomiędzy kanałem a otoczeniem

 

Wg mnie nie izolowane kanały to tylko wywiewne prowadzone we wnętrzu,

Nawet jeśli jest GWC i temp w nawiewnych teoretycznie nigdy nie będzie znacząco różna od temp wnętrza to kto wie, może następnej zimy padnie pompka od GGWC, wymiana z lenistwa potrwa miesiąc, a na zewnątrz będzie -20 ...

Edytowane przez krolikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o poradę dotyczącą docieplenia kanałów biegnących na powierzchni ogrzewanej w pokojach po podłodze, która będzie miała ogrzewanie podłogowe na poddaszu użytkowym, czy te kanały trzeba ocieplać wełną czy wystarczy jak po bokach będą w styropianie od dołu będzie beton a z góry rurka albo płytka w zimie będzie ciepła , natomiast latem będzie chłodna, czy istnieje zagrożenie skraplania gdy nie będzie dokładnego ocieplenia, a co z kanałami w pokojach pionowymi które będą zabudowane płytą czy je trzeba ocieplać? powiem, ze jest to dla mnie duży problem bo nikt do końca nie wie, nawet firma produkująca rekuperatory.

najchętniej darowałabym sobie docieplenie lub zredukowałabym do minimum bo trudno mi zmieścić kanały płaskie ocieplenie i posadzkę i płytkę(może popękać bo będzie zbyt mało betonu nawet jak go uzbroję :(

za dużo problemów jak na kobietę budującą, za duzo to kosztuje by popełniać błędy, za mało fachowców, którzy coś doradzą,

więc pomóżcie błagam :) macie doświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę dotyczącą docieplenia kanałów biegnących na powierzchni ogrzewanej w pokojach po podłodze, która będzie miała ogrzewanie podłogowe na poddaszu użytkowym...

 

Jak rozumiem w podłodze kanały płaskie? Ja bym je układał w warstwie styro (po bokach, 5-6cm) i co najmniej z góry przykrył całość dodatkowymi 2cm styro, od spodu raczej nie koniecznie. W pionie zakładam miejsca jest więcej, dałbym ocieplone kanały, chociaż 3-5cm.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za podpowiedź,

kanały są płaskie 6cm

czyli wychodzi na to, ze trzeba izolować nawet przy podłogówce, która oddaje ciepło, będzie ciężko ale da się :)

i w pionach pokoju ogrzewanego, ech

jak trzeba to trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie temperatura nawiewu, czyli powietrza w kanałach? coś lekko powyżej 0st, może +1st, +2st

zakładając 50% sprawność wymiennika to coś koło tego, tak chłodne kanały trzeba izolować, warunki kondensacji odczytasz z tabeli i wiesz w których pomieszczeniach na pewno

Wg mnie nie izolowane kanały to tylko wywiewne prowadzone we wnętrzu,

Nawet jeśli jest GWC i temp w nawiewnych teoretycznie nigdy nie będzie znacząco różna od temp wnętrza to kto wie, może następnej zimy padnie pompka od GGWC, wymiana z lenistwa potrwa miesiąc, a na zewnątrz będzie -20 ...

gwc nigdy nie nagrzeje ci powietrza w kanałach nawiewnych do temp zbliżonych do wewnętrznych, robi to dopiero rekuperator więc awaria gwc nie zmieni niczego poza przyspieszeniem zamarznięcia wymiennika, o czym więc piszesz? Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę dotyczącą docieplenia kanałów biegnących na powierzchni ogrzewanej w pokojach po podłodze, która będzie miała ogrzewanie podłogowe na poddaszu użytkowym...

ocieplenie czemuś ma służyć, co da ci izolowanie kanałów w wylewkach?

jeśli będzie nimi biegło zimne powietrze to będzie się ogrzewać więc bilansowo nawet gdy coś się na nich skropli to szybko wyschnie, aż tak chłodnego powietrza mieć nie będziesz tam, za to do nawiewów dojdzie cieplejsze,

jeśli poleci ciepłe to nie będzie się działo nic poza dalszym podgrzaniem powietrza w tych kanałach, jeśli ci to nie przeszkadza to nie izoluj, jeśli odwrotnie to izoluj,

mowa jest cały czas o kanałach biegnących w ogrzewanych strefach domu i nawiewnych bądź wyciągowych, kanałów do czerpni albo wyrzutni to nie dotyczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...